بستری نوزاد

مراقبت از نوزادان در بخش مراقبت‌های ویژه

 مراقبت‌های ویژه

 NICU  مخفف جمله انگلیسی «بخش مراقبت های ویژه نوزادان» است این بخش مسوول پذیرش و مراقبت ویژه از نوزادان نارس یا نوزادان پرخطر و بیمار است.

 

بخش مراقبتهای ویژه

بخش مراقبت‌های ویژه نوزدان که بخش جداگانه‌ای است و کادر پزشکی آن متشکل از پرستاران و دکتران متخصص اطفال می‌باشد، در این بخش معمولاً یک پرستار از ۴ کودک پرستاری می‌کند، در حالی که در بخش مراقبتهای پس از زایمان، یک ماما از ده یا بیشتر از این تعداد نوزاد، مراقبت به عمل می‌آورد، بنابراین اگر نوزادتان به معالجه و آزمایش نیاز داشه باشد، این بخش بهترین مکان برای این امور است. نوزاد ممکن است در یک تخت یا دستگاه و اتاقک مخصوص (انکوباتور) قرار بگیرد.

اگر نوزاد شما بلافاصله بعد از تولد، به بخش مراقبت‌های ویژه برده شود، این لحظه برای شما ترسناک و گیج کننده می‌باشد، اما دلایل زیادی وجود دارد که چرا نوزادتان به این مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا کرده و لزومی ندارد که فکر کنید مشکل خطرناک و جدی است.

مراقبت‌های ویژه را میتوان برای دو منظور به کار برد: یکی زیر نظر گرفتن مشکلات جزئی مثل مشکلات تنفسی و دیگری به منظور انجام عملیات حیاتی در واحد مراقبت‌های شدید در مورد نوزادانی که کم‌تر از ۲۸ روز سن دارند. مدت زمانی که لازم است یک نوزاد در این بخش بستری باشد، از چند ساعت به چند هفته متغیر است و بستگی به درجه خطر بیماری نوزاد، سن و وزن او دارد.

مراقبت پرستاران

دلایل دیگر بستری شدن نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه

اگر نوزادتان همراه با مشکلی متولد شود که نیاز به مراقبت و معالجه فوری داشته باشد، لازم است که تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرد، بیشتر نوزادان نارس در این بخش بستری می‌شوند. همچنین نوزادانی که بعد از تولد دچار مشکلی می‌شوند مثلاً یرقان، یا اگر نوزاد مکانیوم (مدفوع اولیه) را بلعیده باشد، باز هم به مراقبت‌های ویژه نیاز خواهد داشت.

دستگاه انکوباتور

انکوباتورها ممکن است خیلی وحشتناک به نظر بیاید، اما آنها فقط تختهایی هستند که درپوش دارند و

بیماری‌ها را کنترل می‌کنند. یک نوزاد کوچک به ویژه اگر نارس باشد به سرعت گرمای خود را از دست می‌دهد و نسبت به باکتری‌ها ضعیف می‌باشد. دستگاه انکوباتور نوزاد را از این موارد محافظت می‌کند و محیطی را در اختیار او قرار می‌دهد که در آن می‌تواند رشد کند و قویتر شود.

اگر در انکوباتور نوزاد مشکلی پیش بیاید هشدارهای مختلفی پرستار یا پزشک را آگاه می کند این هشدارها عبارتند از :

-هشدار دمای بیش از حد داخل محفظه

-هشدار قطع سنسور پوستی

-هشدار قطع سنسور دما

-هشدار دمای بیش از حد بدن نوزاد

-هشدار انحراف دما از حد تنظیم شده

-هشدار قطع جریان برق دستگاه

-هشدار خالی بدون محفظه آب تولید رطوبت

دستگاه تنفس مصنوعی مخصوص نوزادان

دستگاه تنفس مصنوعی ، ماشینی است که به نوزادتان کمک می‌کند تا تنفس کند. اگر نوزاد همراه با مشکلات ریوی که به دلیل رشد ناکافی و ناقص شش‌ها به وجو می‌آید، متولد شود و یا اگر از فتق پرده دیافراگم که بر اثر فشار روده‌هاروی شش‌ها بروز می‌کند، رنج می‌برد، در این صورت به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز خواهد داشت. مشکلات تنفسی دیگری در حین زایمان یا پس از آن می‌تواند بروز کند، مثل عفونت سینه یا داروهایی که در هنگام زایمان مور استفاده قرار گرفته‌اند و ممکن است اختلالاتی در سیستم بدنی نوزاد بوجود آورند.

بسته به شدت عارضه، نوع تنفس مصنوعی که مورد نیاز است فرق دارد، ممکن است از تختی که اکسیژن به آن متصل است و ضمیمه شده، استفاده شود و یا از ماشین تنفس مصنوعی برای یک تنفس مصنوعی کامل.

عارضه خرخر کردن (تنفس صدادار) در نوزادان

خرخر کردن باعث می‌شود که تنفس نوزاد به اندازه کافی راحت انجام نگیرد. این عارضه به طور معمول در عرض چند دقیقه و یا چند ساعت پس از زایمان بهبود می‌یابد. اما گاهی تنفس خیلی بد انجام می‌گیرد و به این معناست که نوزاد نیا به اکسیژن یا حتی تنفس مصنوعی دارد. از جمله علل این بیماری می‌توان نارس بودن نوزاد و یا وجود عفونت را نام برد.

تاکی پنه گذاری

در هفته ۳۷ باداری سزارین کردم، چرا نوزادم نیاز به تنفس مصنوعی دارد؟

عارضه‌ای به نام تاکی پنه گذاری نوزاد یا افزایش تعداد تنفس گذاری نوزاد (TTN) پس از یک عمل سزارین کاملاً عادی است، به ویژه اگر سزارین قبل از هفته ۳۹ بارداری انجام شود. احتمالاً به دلیل این است که شش‌های نوزاد بلافاصله پس از تولد کمی از آب پر می‌شود. تاکی پنه گذاری موزاد معمولاً یک بیماری خطرناک نیست و در عرض ۴۸ ساعت بهبود پیدا می‌کند. اما نوزادتان ممکن است به اکسیژن یا تنفس مصنوعی برای یک مدت کوتاه نیاز داشته باشد. به همین دلیل انجام عمل سزارین برای بعد از هفته ۳۹  بارداری برنلمه ریزی می‌شود.

 

چه زمانی نوزادان مبتلا به زردی در NICU بستری می‌شوند؟

چنانچه شدت زردی نوزاد تا حدی باشد که نیاز به تعویض خون داشته باشد باید در بخش مراقبت‌ ویژه نوزادان بستری شود. اگر علامت زردی ناشی از بیماری‌های وخیمی مانند عفونت و ناسازگاری RH مادر و نوزاد باشد یا وضعیت سلامت نوزاد زرد مناسب نباشد و نیاز به مراقبت ویژه برای پایدارشدن وضعیت جسمانی داشته باشد باید در بخش مراقبت ویژه نوزادان تحت‌نظر بماند.

اقدام‌هایی که برای نوزادان دو قلو یا چند قلو انجام می‌شود مانند سایر نوزادان بستری در بخش است؟

بیش از نیمی از نوزادان دو یا چندقلو به مراقبت ویژه در NICU نیاز دارند که عمدتا به دلیل نارسی و وزن کمتر آنهاست. نوزادان دو یا چند قلویی که وزن کمتر از ۱۷۰۰ گرم یا سن کمتر از ۳۲ هفته یا هرگونه مشکل طبی داشته باشند، باید در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری شوند. در ضمن این نوزادان ۲ تا ۳ برابر بیشتر در معرض ابتلا به نقایص مادرزادی نسبت به سایر نوزادان هستند.

شیردهی در بخش مراقبت‌های ویژه

دراین شرایط هم می‌توانید اورا شیر بدهید. اما اگر نوزاد به دلیل انکه خیلی کوچک است نتواند به درستی مک بزند، یک لوله وارد معده او می‌شود و از طریق این لوله شیر شما وارد معده نوزاد می‌شود. برای این منظور شما باید شیر خود را در فواصل منظم بدوشید و نگهداری کنید تا در موقع لزوم از آن  استفاده شود.

 

 تماس فیزیکی

 تماس فیزیکی با نوزاد داخل دستگاه

ممکن است برای کمک به تثبیت درجه حرارت بدن و کنترل تنفس نوزاد، او را در محفظه انکوباتور قرار دهند. لازم است تا بعضی از نوزادان را از طریق لوله ای که وارد بینی شده است شیر دهند.

اگر چه ممکن است نتوانید نوزادتان را در آغوش بگیرید، اما بیشتر انکوباتورها سوراخهای پنجره مانندی در دو طرف دارند که از طریق آن‌ها شما می‌توانید با دستهایتان نوزاد را نوازش کنید تا او بفهمد شما نزدیکش هستید.

چون نوزادان بسیار کوچک به ویژه نوزادان نارس نسبت به باکتری‌ها و ویروس‌ها ضعیف تر از بزرگترها هستند و به دلیل وجود خطر عفونت، باید دستانتان را با آب و صابون مخصوص شستشو دهید و لباس و دستکش‌های مخصوص بپوشید.

نکته:  هنگام انجام مراقبتهای ویژه، شما می‌توانید در مراقبت از نوزادتان کمک کنید. نوازش کردن، لمس کردن و صحبت کردن با نوزاد نیز می‌تواند در این هنگام به او کمک بسیاری کند.

منبع: کتاب پاسخ به مسائل بارداری و ۹ ماه انتظار

نویسنده: پروفسور کریستف لیز، پروفسور کارینا رینولد