پیشگیری از اضطراب در کودک

13 راه برای پیشگیری از اضطراب کودکان در مهدکودک

ورود کودکان به مهدکودک

 آیا تا به حال مجبور شده‌اید به خاطر گریه و قشقرهای بیش از حد کودک مخفیانه مهد کودک را ترک کنید؟ یا با کلی ترفند و وعده و وعید کودکتان را وادار کنید تا راجع به مهد کودک حرف نزند و گریه نکند؟ رفتن به مهدکودک برای بعضی از کودکان به خصوص کودکان کم سن و سال تر ناراحت کننده و تلخ است.

 

آنها مجبورند به دلیل شاغل بودن مادر مدت زیادی را در محیط خارج از محیط گرم و امن خانه بگذرانند. این موضوع خودش می‌تواند برای کودکان سخت باشد. گاهی راهکارهای والدین برای برخورد با این ترسها، ناآرامی‌ها و قشقرهای کودک در ظاهر مسئله را حل می‌کند، اما در واقع این رفتارها می‌تواند منجر به آسیبهای روانی زیادی در کودک شود. برخی از کودکان به دلیل عوامل ژنتیکی و محیطی اضطراب بیشتری را در موقعیتهای ناشناس مثل مهد کودک تجربه می‌کنند. این اضطراب خود را با رفتارهایی مثل  گریه،دل درد، چسبیدن به مادر موقع ورود به مهدکودک نشان می‌دهد. با این حال تغییر بعضی از رفتارها می‌تواند در کاهش این اضطراب بسیار کمک کننده باشد. در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 

 

۱- بیشتر در مورد مهدکودک با او صحبت کنید.

بسیاری از کودکان امروزی قبلاً تجربه‌های گروهی از جمله بازی با بچه‌ها در پارک، مهمانی و یا کوچه را داشته‌اند. ولی برای بچه‌ها مهد کودک محیط جدید است. چون در آنجا مادر حضور ندارد، بنابراین ممکن است کودک دچار اضطراب شود. به عنوان والدین بهتر است، شروعی مثبت و بدون استرس برای او فراهم کنید. اگر سن کودکتان در حدی است که حرفهای شما را متوجه می‌شود با نزدیک شدن روز اول مهدکودک بهتر است سعی کنید موضوع آن را در صحبت‌های روزانه خود و فرزندتان مطرح کنید. گفتگوی کوتاهی با او داشته باشید و برایش بگویید که در مهدکودک چقدر خوش می‌گذرد.

 

بعضی از فعالیتهای مهد کودکی که می‌تواند در آنها شرکت کند را برایش توضیح دهید. در مورد مربی مهد با او حرف بزنید. این به کودک شما کمک می‌کند تا از لحاظ روانی آماده مهد کودک شود و منتظر شروع آن بماند.

 

 

 -۲ دور ماندن از همدیگر را تمرین کنید.

 اگر فرزندتان زمان زیادی از شما یا خانه‌تان دور نمانده است، قبل از آن که او را به مهدکودک بفرستید سعی کنید مدتی از او دور بمانید. مثلاً او را برای زمانی کوتاهی نزد یکی از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها یا اقوام دیگر بگذارید. بعد از چند بار تکرار این کار، او به ندیدن شما برای مدتی عادت می‌کند. علت اضطراب جدایی کودک می‌تواند اضطراب خود مادر باشد.

 

۳- رفتار صحیح و مناسب را تمرین کنید.

 مطمئن شوید که فرزندتان می‌تواند رفتارهایی را که در مهد کودک از او انتظار می‌رود را به درستی انجام دهد. برای مثال خودش بتواند غذا بخورد، کت و کفشش را در بیاورد و بپوشد، وسایل را در جای خاصی بگذرد و در مواقع نیاز آنها را بردارد. هر چه کارهایی که فرزندتان می‌تواند انجام دهد بیشتر باشد خودش در محیط جدید مهد کودک احساس راحتی بیشتری می‌کند. همچنین می‌توانید به او یاد دهید که وقتی از او سوال می‌کنند چطور جواب بدهد و حرف هایش را بزند و با دیگران ارتباط برقرار کند.

 راههای دلبستگی کودک به مهد

 

۴- احساسات فرزندتان به مهدکودک را بررسی کنید.

از فرزندتان بپرسید که فکر می‌کند مهدکودک چه شکلی است. مثلاً ببینید که ایده‌ها و ترسها و نگرانی‌های فرزند شما در مورد مهد کودک کدام‌اند. در مورد جزئیات همه آنها با او حرف بزنید و ببینید چه چیزهایی او را هیجان زده و خوشحال می‌کنند. همچنین می‌توانید خاطرات و تجربه‌های خودتان را هم برای او تعریف کنید. البته یادتان باشد بیشتر روی زمان‌ها و خاطرات بهتر و هیجان انگیزتر تمرکز کنید.

 

۵- فرار نکنید.

 وقتی مادر کودک را بدون اینکه متوجه شود نزد مربی می‌گذارد و از ترس چسبیدن به خود فرار می‌کند کودک را نسبت به خودش بی اعتماد می‌کند و نمی‌داند که آیا مادر بر می‌گردد یا نه؟  او می‌تواند تمام زمان بودنش در مهدکودک را با این اضطراب سپری کند که نکند مادر به دنبالش نیاید؟ بهتر است قبل از شروع گریه کودک به او بگویید که او را در مهدکودک می‌گذارید اما در زمان مشخصی برمی‌گردید. زمان بازگشت را مشخص کنید که کودک متوجه شود چرا که کودکان درک درستی از زمان ندارند. برای مثال بهتر است بگویید بعد از خوردن نهار یا تمام شدن کارتون برمی‌گردید.

 

 

۶- به او فرصت دهید.

 بهتر است در صورت امکان روزهای اول در مهدکودک حضور داشته باشید تا اعتماد کودک به مربی و سایر کودکان جلب شود. به این ترتیب کودک می‌تواند در عین حال که از حمایت مادر اطمینان پیدا کند. روابط دلبستگی جدید با مربی مهدکودک و سایر کودکان برقرار کند و به تدریج برای روزهایی آماده شود که مادر در مهدکودک حضور ندارد.

 

۷- دلسوزی نکنید.

 برخی از والدین زمانی که گریه و التماس کودک خود را می‌بینند و یا زمانی که با حالات ناخوشایند مواجه می‌شوند، از روی محبت و دلسوزی کودک را به منزل باز می‌گردانند. در حالی که این رفتار نه تنها به بهتر شدن شرایط کودک کمک نخواهد کرد، بلکه کودک را وابسته‌تر می‌کند. این تفکر را که مهدکودک جنبه رسمی ندارد و هر وقت بخواهیم می‌توانیم به کودک تعطیلی بدهیم و یا با کوچکترین ناراحتی می‌توانیم به نرفتن به مهد رضایت بدهیم را از خود دور کنید.

 

۸- روی حرفتان بایستید.

  حتماً در زمان تعیین شده برای برگرداندن کودک خود به مهد کودک بروید و اجازه ندهید که کودک شما بیش از اندازه در انتظار شما بماند و در زمان تعیین شده برای برگرداندن کودک خود به مهدکودک بروید.

 

۹- برایش هدیه بخرید

 هدیه‌ای برای کودکان در نظر بگیرید و به او یادآوری کنید وقتی که قرار است او را به منزل ببرید هدیه را به او خواهید داد. به این ترتیب کودک مطمئن می‌شود که شما باز خواهید گشت. این هدیه می‌تواند یک بستنی، کتاب، کارت و یا حتی رفتن به پارک باشد.

 

 

۱۰  احساسات خودتان را هم مدیریت کنید.  

 احساسات خود را بشناسید و اگر به هر دلیلی نگرانی‌هایی دارید سعی کنید این نگرانی‌ها را به کودک انتقال ندهید. اضطراب جدایی کودک می‌تواند اضطراب خود مادر باشد. مادری که خودش مضطرب است و حمایت و مراقبت افراطی نسبت به کودک دارد خودش احساس امنیت کودک را کم می‌کند.

 

۱۱- خداحافظی را طولانی نکنید.

 طولانی کردن فرآیند خداحافظی می‌تواند به کودکتان این موضوع را انتقال دهد که قرار است زمان خیلی طولانی را در مهدکودک بماند. یا اینکه قرار نیست به این زودی‌ها همدیگر را ببینید. بهتر است با روی خوش و لبخند یک خداحافظی کوتاه داشته باشید.

 

۱۲- سوالات تکراری نپرسید.

 وقتی کودک را از مهدکودک به خانه می‌برید بیش از حد در مورد آنچه در مهد گذشته است سوال نپرسید. پرسیدن سوالات تکراری در مورد مهدکودک نشان دهنده نگرانی شما از آنچه در آنجا می‌گذرد است. کودک این نگرانی را از شما دریافت می‌کند و احساس می‌کند باید نگران باشد؛ چون مادرش نگران است.

 

۱۳- به روانشناس مراجعه کنید.

 اگر با استفاده از راهکارهای ارائه شده نتوانستید اضطراب کودکتان را کم کنید، به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید تا کودک شما آسیب کمتری را از بودنش در مهدکودک ببیند.

 

منبع: کتاب کودک خوش اخلاق من

 نویسنده: معصومه کمالی