همسران

آداب همبستری و فرزندآوری طبق احادیث و روایات

دعا قبل از نزدیکی

 خداوند یگانه آفریدگار مطلق و توانا بر هر امری است و آفریدن انسانی با فضیلت در حاکمیت قدرت مطلق اوست. او در صورت توجه والدین و فراهم شدن شرایط استجابت دعا، بروراثت و رژن‌های حاوی صفات تاثیر می‌گذارد و آنها را به سوی در خواست قلبی آنان رهنمون می‌سازد. از این رو پیشوایان معصوم می‌فرمایند: قبل از آمیزش به خدا توجه کنید و از او درخواست فرزند سالم و صالح نمایید. قرآن کریم در توصیف اهل ایمان می‌فرماید:

 و کسانی که می گویند: پروردگارا! از همسران و فرزندانمال مایه چشم روشنی ما قرار ده و ما را برای پرهیزکاران پیشوا گردان!

 امام باقر نیز می‌فرمایند: هرگاه میخواهی با همسرت همبستری کنی، بگو خدایا به من فرزندی روزی فرما که در خلقتش زیادی یا نقصانی نباشد و او را پرهیزگار و باهوش قرار بده و سرانجام زندگی  او را نیک گردان.

 امام صادق می‌فرمایند: برای دور ساختن شیطان از خود و فرزندتان  اینگونه دعا کنید و از خدای مهربان بخواهید او را شیعه و پیرو اهل بیت قرار دهد. پروردگارا به عنوان این همسر را برگزیدم و با کلمات تو او را بر خویش حلال ساختم؛ اگر از او فرزندی برایم مقدر کرده‌ای، او را با برکت، پرهیزکار و از شیعیان خاندان پیامبر قرار بده و در او بهره و نصیبی برای شیطان قرار مده.

 

آغاز با نام خدا

 امام باقر (علیه السلام) می‌فرماید: هم اکنون برای سلامتی فرزند آینده خود دعا کنید و بگویید: پروردگارا!  فرزندی روزی من بفرما که با تقوا و پرهیزکار باشد و نقص و اضافه‌ای نداشته باشد و پایان کارش به خیر ختم گردد، سپس هنگام همبستری نام خدا را بر زبان آورید.

همسرانی که تصمیم به بارداری دارند، در شب‌های مناسب این دعاها را با توجه بخوانند و با نام و یاد خداوند همبستری آغاز کنند و درخواست نمایند که فرزندی مایه آبرو و سعادتمند به آنها عنایت فرماید؛ چه بسا همین دعا به استجابت برسد و آینده روشنی را برای کودک فراهم سازد. این سخنان و نظایر آنها نشان می‌دهد که دعا بر روی وراثت و عوامل ژنتیکی و شکل گیری شخصیت فرزندان تاثیر می‌گذارد و سبب می‌شود آنها علاقه کمتری به انجام اعمال ناشایست داشته باشند.

 گلابی

خوردنی‌های قبل از آمیزش

خوردن گلابی

 در احادیث اهل بیت آمده است: خوردن گلابی توسط پدر سبب زیبایی فرزند می‌شود. به زنان باردار گلابی بدهید که فرزندان او زیبا و نیکو شوند. به زنان باردار گلابی بدهید که اخلاق فرزندانتان را نیکو می‌کند. خوردن گلابی مایه قوت قلب، پاکی معده، صفای دل، دلیری و زیبایی بچه می‌شود. گلابی قلب را جلا می‌دهد و دردهای درون را به اذن حق شفا می‌بخشد.

 در کتاب کافی از امام صادق نقل شده: ایشان در حالیکه به کودک زیبا می‌نگریست فرمود: باید پدر این پسربچه گلابی خورده  باشد؛ همچنین روایت شده است که پیامبر گلابی‌اش را تکه کرد و به جعفر بن ابیطالب داد و به او فرمود: همانا گلابی رنگ را جلا می‌دهد و فرزند را نیکومی‌گرداند. خوردن گلابی توسط پدر قبل از انعقاد نطفه باعث شفافیت و پاکیزگی شده و سبب زیبایی فرزند آینده می‌گردد.

 

خوردن کاسنی

 بر اساس سخنان پیشوایان معصوم کاسنی برای افزایش فرزند مفید است. خوردن کاسنی نطفه را افزایش داده و فرزند را نیکو و احتمال پسر بودن آن را زیاد می‌کند. خوردن کاسنی باعث زیبایی فرزند و احتمال بیشتر پسر آوردن می‌شود و زیاد خوردن آن سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد.

 

خوردن به در ناشتا

 امام صادق می‌فرماید: هرکس ناشتا یک عدد به بخورد پاکیزه می‌شود و فرزندش نیکو می‌گردد.

 

خوردن انار شیرین

 خوردن انار شیرین فرزند را نیکو می‌کند. امام رضا می‌فرماید: ابراهیم از حضرت رضا روایت کرده که فرمودند: خوردن انار نطفه مرد را زیاد و کودک را زیبا می‌کند.

 

نکاتی عاشقانه

رعایت چند نکته دیگر، قبل از آمیزش در روابط جنسی مطلوب، تاثیر مستقیم و شگرفی دارد و پایداری روابط، رضایت و آرامش را در زندگی مشترک به ارمغان می‌آورد. در نتیجه داشتن فرزندی باهوش و سالم را نوید می‌دهد.

۱٫      همسران باید در رابطه جنسی نظافت را رعایت نمایند. بنابراین قبل از آمیزش و رابطه جنسی به حمام بروند، موهای زاید اطراف آلت تناسلی، زیر بغل و سایر اعضا را برطرف کنند.

۲٫      از خوشبو کننده‌ها و عطر برای خوشبو کردن دهان و دندان و بدن خود استفاده نمایند.

۳٫     به ظاهر خود توجه کنند، زن حتما قبل از شروع آمیزش خود را آراسته نماید و لباسی زیبا و مناسب رابطه جنسی بپوشد. آقا هم به زیبایی ظاهر خود رسیدگی نماید تا هر دو برای هم خوشایند، دلربا و آرامبخش باشند و بیشتر زمینه عشق ورزی را فراهم سازند.

۴٫      شوهر می ‌تواند برای شروع رابطه جنسی پیش قدم شود. این پیش قدمی برای همسر مطلوب بوده و گاه تمایل به ابراز بی‌علاقگی دارد تا اشتیاق شوهر خود را بسنجد. همچنین ناز کردن  و عشوه آمدن از خصوصیات دلچسب زنها است.

۵٫      بهتر است برای تنوع و جذابیت زن‌ها هم گاهی پا پیش گذاشته و شوهرشان را غافلگیر کنند.

۶٫      نوازش زوجین پیش از آمیزش امری مهم و بسیار تاثیرگذار است. مرد باید با معاشقه و بازی همسرش را برای شروع یک آموزش کامل و آرامبخش آماده کند.

۷٫      هر یک از همسران باور داشته باشند که رعایت نکات آمیزش افزون بر لذت بیشتر آنان باعث می‌شود زمینه‌های داشتن فرزند نیکو فراهم گردد.

 روابط همسران

 

زمان آمیزش

 در منابع روایی به زمان آمیزش توجهی ویژه شده است. از این رو  با حکم تکلیفی حرمت، استحباب و کراهت به والدین سفارش شده برای  برقراری ارتباط جنسی و همبستری برخی از زمان ها را انتخاب و از برخی دیگر پرهیز کنند.

 

 زمان‌های حرام

 در میان دستورات ارزشمند اسلام آمیزش در برخی زمان‌ها حرام و انجام آن سبب پیامدهای ناگوار در شخصیت فرزند و پرداخت جریمه و کفاره دانسته شده است. قرآن کریم درباره چنین ارتباطی در زمانی که زوجه در حالت عادت ماهیانه قراردارد فرمایند: در حال حیض از زنان دوری کنید و با ایشان آمیزش ننمایید.

 بر این اساس، فقیهان نیز به حرمت زناشویی در این زمان فتوا داده و آن را سبب کفاره دانسته‌اند. امام صادق از آثار زشت و ناگوار این عمل بر فرزند خبر داده و می‌فرماید: دشمن ما اهل بیت نیست، مگر کسی که فرزند زنا یا ایام حیض باشد.

 

زمان‌های مناسب آمیزش

 اگر عروس، داماد، زنان و مردان متاهل برنامه زناشویی خود را آگاهانه تنظیم کنند و لحظات شیرین خلوت و با دستورات اسلام تطبیق دهند در زمان‌های مناسب خلوت داشته باشند مشکلی نخواهند داشت و فرزندان سالم و باهوش نصیب آنان می‌گردد.

 

شب دوشنبه سه شنبه شب و ظهر پنجشنبه

 پیامبر اسلام فرمود: یا علی با همسر خویش در شب دوشنبه همبستر شو، که اگر فرزندی تکوین یابد حافظ قرآن و به رضای خداوند راضی باشد و اگر در شب سه شنبه این عمل انجام گیرد، و فرزندی به وجود آید سعادت اسلام روزی او گردد. دهانش خوشبو و قلبش مهربان‌تر و جوانمرد و زبانش از دروغ و غیبت و بهتان پاک باشد وچنانچه  عمل همبستری در شب پنجشنبه صورت پذیرد و فرزندی تشکیل شود یا حاکمی از حاکمان شریعت و یا عالمی از عالمان خواهد شد و اگر روز پنج‌شنبه در هنگام زوال یعنی آنگاه که آفتاب در میان آسمان ظهر باشد عمل آمیزش رخ دهد شیطان به آن مولود نزدیک نشود و خداوند سلامت در دنیا و دین را نصیب می‌گرداند.

 

شب و بعد از ظهر جمعه

 در روایت آمده است: چنانچه که عمل آمیزش در شب جمعه که یکی از با فضیلت‌ترین زمان‌ها است صورت گیرد و فرزندی به وجود آید خطیب و سخنور گردد. اگر در شب جمعه پس از اعشاء این عمل انجام شود و فرزندی متولد گردد، آن فرزند از بزرگان خواهد بود و نیز در بعد از ظهر جمعه از دانایان مشهور می‌شود.

 

آخر شب

آمیزش در آخر شب باعث می‌شود همسران از همبستری لذت بیشتری ببرند و فرزند آنان باهوش‌تر گردد. زیرا این هنگام دارای فضیلت و ارزش ویژه ای است و آرامش در این زمان بیشتر است علاوه بر اینکه معده در این زمان سبکتر شده است. بهترین وقت آمیزش زمانی است که شخص هضم اول و دوم را پشت سر گذاشته و در اثنای هضم سوم است و آن هنگامی است که غذایی هضم شده از معده سرازیر می‌شود، این عمل حدود ۳ یا ۴ ساعت بعد از تناول غذا اتفاق می‌افتد.

 

زمان‌های نامناسب انعقاد نطفه

 آمیزش در زمان‌هایی که در ذیل بیان می‌کنیم حرام نیست؛ هرچند تاثیر بدی در فرزند به جای می‌گذارد، از این رو هرگونه کوتاهی والدین عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد، زیرا حالت هیجانی و عاطفی در لحظه انعقاد نطفه و زمان همبستری تاثیر مستقیم بر جنین دارد.

 اول وسط و آخر ماه قمری

 پیامبر به علی فرمود: از همبستری در شب اول، وسط و آخر ماه پرهیز کن تا جنون، خوره و پیسی به سراغ او و فرزندش نیاید. جز شب اول ماه مبارک رمضان که همبستری در آن شب مستحب است!

 امام هادی از قول پدران بزرگوارشان از حضرت باقر نقل کردند، که فرمود: مکروه است که مرد در شب اول، وسط و آخر ماه قمری با همسرش نزدیکی کند که اگر چنین شود فرزند ایشان دیوانه متولد می‌شود. مگر نمیبینی بیشتر زمان‌هایی که دیوانگی بر دیوانه گان عارض می‌شود اول، وسط و آخر ماه است.

 هنگام طلوع و غروب آفتاب

 بسیاری از بیماری‌ها در اثر گردش ایام بد تر یا بهتر می‌شود یا در ایامی از ماه شدیدتر یا ضعیف‌تر می‌شود. مثلا حالت تاریکی و روشنی سپیده دم غروب آفتاب در بعضی از افراد ایجاد غمناکی می‌کند و باعث اضطراب و درد و بازگشت حملات صرع می‌شود و برعکس حمله مالاریا بعد ازغروب آفتاب پایان می‌پذیرد.

 این هنگام زمانی است که شب و روز جایشان را عوض می‌کنند و انسان بی خبر از پشت پرده‌های حقایق، باید به یاد هستی بخش عالم باشد و این زمان را برای آغاز تولد فرزندش انتخاب نکند.

 

شب عید فطر و قربان

 در شب عید فطر نزدیکی مکن، زیرا فرزند، بسیار بد و شرور می‌گردد. در شب عید قربان نیز همبستری مکن؛ فرزندت  شش انگشتی یا چهار انگشتی می‌گردد.

 

شب نیمه شعبان و روز آخر آن

 رسول خدا فرمودند: در نیمه شعبان نزدیکی مکن که فرزندشان شوم  و دارای خال چهره به وجود می‌آید. درباره دو روز پایانی آن نیز می‌فرمایند: ای علی! با همسرت در دو روز آخر ماه شعبان نزدیکی مکن، زیرا اگر فرزندی از این نزدیکی به وجود آید، باجگیر و یاور ستمگران خواهد بود و گروهی از مردم به دست او هلاک خواهند شد

 در حدیث دیگر می‌فرمایند: اگر فرزندی متولد شود احمق و کم فهم گردد

انعقاد نطفه در این زمان‌ها زمینه‌های نامناسب  جسمی و روحی را در کودک به وجود می‌آورد. بنابراین هیچ کس حق ندارد به این بهانه که جنین در زمان نامناسبی تشکیل شده آن را از بین ببرد؛ زیرا چنین کاری گناه بزرگ و گاه در ردیف قتل و کشتن یک انسان کامل است.

 در آستانه مسافرت

 به طور طبیعی انسان در شبی که فردایش به سفر میرود آرامش خاطر ندارد. پیامبر اکرم در این زمینه می فرماید:  چون قصد سفر داری در آن شب نزدیکی مکن که فرزند ولخرج به دنیا آید؛ سپس رسول خدا این آیه را خواند به راستی مبذرین برادران شیاطین‌اند.

 هم همچنین رسول مهربانی به علی علیه السلام فرمود: چون به سفر رفتی که مسافت تا ۳ شب و روز دارد، نزدیکی مکن که اگر فرزندی به وجود آید کمک کار ظالم می‌گردد.

 

آمیزش در روز

 بر اساس دستورات اسلام نزدیکی در بعد از ظهر ها به جز عصر روز جمعه و ظهر پنجشنبه مناسب نیست زیرا ممکن است فرزندتان احوال( چپ چشم  و دوبین) شود؛ هنگامی که شیطان انسان احول و چپ چشم را میبیند خوشحال می شود زیرا اینکه خداوند متعادل بازی در حال نماز نزدیکی در روز و خنده در قبرستان را برای شما نمی پسندد.

 کودک باهوش

 

مکان نامناسب آمیزش

اگر آمیزش و انعقاد نطفه با دلی آرام و خالی از اضطراب انجام شود، خون در رگها جریان می‌یابد؛ در نتیجه فرزند به پدر و مادرش بیشتر شبیه می‌شود. در متون روایی نزدیکی در مکان‌های نامناسب را منع کرده‌اند تا جامعه از آسیب‌های جسمی و روحی ناشی از آن محفوظ بماند.

 

در حضور کودکان

 قبلاً تصور می‌شد که کودکان درک و شعور کافی برای فهم بسیاری از مسائل و وقایع پیرامون خود را ندارند. اما امروزه علم ثابت کرده است که کودکان از همان لحظات اولیه تولد قدرت یادگیری و اثرپذیری بسیاری دارند. امام صادق می‌فرمایند: نزدیکی در خانه‌ای که کودکی در آنجاست و آنها را میبیند یا صدای آنان را می‌شنود سبب می‌شود که کودک بیننده زناکار گردد و یا فرزندی که از ایشان تشکیل می‌شود زناکار شود.

 پیامبر اکرم فرمود: زنها نباید آنچه میان آنها و شوهرشان در خلوت می‌گذرد با دیگری بازگو کنند؛ زیرا آشکار کردن روابط جنسی موجب بی حیایی و بی غیرتی فرد و جامعه می‌شود. بنابراین اسلام به والدین سفارش می‌کند که از برقراری ارتباط جنسی در منظر دیگران در محل رفت و آمد افراد خودداری نمایند و از این طریق زمینه‌های رستگاری فرزندان خود را فراهم سازند.

 

در پشت بام

 بر اساس روایات آمیزش در پشت بام مناسب نیست در این صورت اگر فرزندی متولد شود منافق، ریاکار و بدعتگذار در دین خواهد شد.

 

رو به قبله و پشت آن

 قبله و کعبه دارای احترام خاصی است؛ از این رو پیامبر انجام این عمل زناشویی رو یا  پشت به قبله  را نهی فرموده اند؛  امام صادق در این باره می‌فرماید: (در کشتی و روبه قبله و پشت به آن نزدیکی نکند.) منظور این است که همسران به گونه‌ای نخوابند که هنگام برخواستن صورت یا پشت آنان به سمت قبله باشد؛ بنابراین نباید کف پا یا سر آنان در جهت قبله قرار گیرد.

 

منبع: کتاب سرچشمه تربیت

 نویسنده: محمد علی قاسمی