احساسات دختران

توجه به احساسات دختران و اهمیت اعتماد به نفس آنها

اهمیت به اعتماد به نفس

 اعتماد به نفس بالا بهترین سپر محافظی است که می‌توانید به دختر خود بدهید. به این معنا که بدون توجه به ظاهر، توانایی‌ها و ناتوانایی‌هایش خود را عضوی مهم و با ارزش از دنیای اطرافش بداند. اگر دخترتان بداند هیچ چیز نمی‌تواند جای او را برای شما بگیرد می‌تواند احساساتش را با شما در میان بگذارد و از حقوق خود دفاع کند و از آسیب‌های اجتماعی در امان بماند. احساسات دختران در مرحله نوجوانی و بلوغ به شدت باید مورد توجه والدین قرار بگیرد. می‌تواند قربانی آسیب‌های اجتماعی باشد. ولی تحقیقات روانشناسان نشان می‌دهد زنانی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند کمتر دچار دردسر می‌شوند.

اجازه بدهید احساسات دختران بروز پیدا کند. حتی احساسات منفی مثل حسادت، عصبانیت، خشم و بروز خشم نه‌تنها منفی نیست بلکه در جامعه امروز لازم است و با آن می‌توان در موقعیت‌های خاص به هدف دست یافت. امروز اذعان به وجود احساسات دختران امری پذیرفته شده است و روانشناسان توصیه می‌کنند کودکان باید احساساتشان را بروز دهند تا آنها را درک می کنند در قدیم  اجازه نمیدادن احساسات دختران بروز کند و یا حتی از خود دفاع کنند یا عصبانی شوند اما همه می‌دانیم جلوگیری از بروز احساسات دختران موجب صدمه زدن به سلامت روحی آنها می‌شود بنابراین به دخترتان یاد بدهید می‌تواند “نه” بگوید و در مواقع ضروری حق دارد از خود دفاع کند. آموزش این کار را از کارهای ساده و سنین پایین شروع کنید. برای مثال اگر می‌خواهید او را ببوسید یا او را در بغل بگیرید و او نمی‌خواهد با زور این کار را نکنید و به خواستش احترام بگذارید.

مراقبت بیش از حد

 بسیاری از والدین با جدیت و پشتکار نه تنها سالها کودکان را به مدرسه می‌رسانند و به دنبالش می‌روند، بلکه در هر اتفاقی حتی بازی‌های فرزندانشان حضور دارند و نظارت می‌کنند. آنها به گونه‌ای رفتار می‌کنند گویی دختر یا پسرشان هر لحظه در خطر دزدیده شدن یا صدمه دیدن است. البته این موضوع قابل درک است به هر حال نظارت تا حدی ضروری است. اما موقعیت‌های کاملاً امن و بی خطر هم وجود دارد که فرزند شما می‌تواند به تنهایی با دیگران بازی کند و یا وقتی کمی بزرگتر شد خودش به مدرسه برود و برگردد. این حقیقت را باید بپذیرید شما همه عمر به همراه دخترتان نخواهید بود. بنابراین بهتر است او را به سلاح اعتمادبه‌نفس مجهز کنید و برای زندگی فردی و اجتماعی در آینده آماده سازید. یکی از راه‌های دستیابی به این هدف این است که اجازه دهیم احساسات دختران بروز کند و از حق خود دفاع کنند. بدود یا و جیغ بزند. به خاطر داشته باشید ممانعت از سر و صدای طبیعی کودکان به ویژه دختر و جلوگیری از هرگونه درگیری با هم بازیها به بهانه مودب بار آوردن یا حفظ امنیت کودک ممکن است در آینده  صدمات روحی جبران ناپذیر در آینده به دنبال داشته باشد.

بازی دختران

نیکی مارون روانشناس، در نوشته‌هایش به تحقیقاتی اشاره می‌کند که در آن فیلمی از عابران عادی در حال گذر از پیاده روهای نیویورک را به طور جداگانه به گروهی از زندانیان که جرمشان حمله و سرقت از مردم در خیابانها بودند، نشان داده شد. از آنها خواسته شد قربانیان احتمالی خود را از میان آدمها انتخاب کنند. نتایج حیرت آور و بسیار شبیه به هم بود همه زندانیان تعداد مشابهی از مردم را انتخاب کرده بودند و قربانیان احتمالی انتخاب شده چه مرد و چه زن دارای ظاهری آرام، ترسو و خجالتی و مردد و از همه مهم‌تر فاقد اعتماد به نفس بودند. بهترین راه محافظت از احساسات دختران در برابر ترس و خطر این است که از اعتماد به نفس او مطمئن شوید برای این کار راههای زیادی هست و بهتر است از لحظه تولد دست به کار شوید.

پدرها و اعتماد به نفس

 هر پدر با عشق ورزیدن احترام گذاشتن و پذیرفتن دختر کوچکش می‌تواند اعتماد به نفس را در او تقویت کند. البته شایان ذکر است که احساسات نه فقط از طریق کلمات بلکه توام با عمل منتقل می‌شوند. دخترتان احترام و پذیرفته شدن را باید از رفتار شما تشخیص دهد. چرا که کلمات توخالی هرگز برای کودکان معنایی ندارد. پدری که به دخترش می‌گوید که در همه چیز استعداد داری و روز بعد از خوب بازی نکردنش در مسابقه انتقاد می‌کند یا پدری که به دخترش می‌گوید تو زیباترین دختر دنیایی و روز بعد به او می‌گوید چاق شده و باید کمتر غذا بخورد، باید هم انتظار داشته باشد که با بی اعتمادی دخترش روبه رو شود. به دخترتان وقت کافی اختصاص دهید. از دستاوردهایش در حد لیاقت او تمجید کنید و از تمجیدهای غیر واقعی بپرهیزید. کودکان جملات واقعی و سطحی را وفوراً از یکدیگر تشخیص می‌دهند.

در برابر احساسات دختران از خود واکنش مناسب بروز دهید و احساسات آنها را مورد توجه قرار دهید و از صفات ارزشمند او تعریف کنید. برای مثال از این که اسباب بازی‌هایش را به دوستانش می‌دهد یا با حیوانات مهربان است، هنگام یادگیری کارهای جدید تشویق را فراموش نکنید؛ برای مثال کودکی که تلاش می‌کند بند کفشهای خودش را ببندد یا وسایلش را سرجای خودشان بگذارد. به او یاد دهید که فقط پدرها می‌توانند یاد دهند. اهمیتی ندارد چه مهارتی دارید هر چه باشد دخترتان جمله حاکی از تشویق و تعریف شما را با جان و دل فرا می‌گیرد.

تشویق مداوم

 فرصتهای هستند که موجب افزایش حس اعتماد به نفس دخترتان می‌شوند. حتی از هنگامی که او چهار دست و پا راه می‌رود. لازم نیست در صورتی که با مشکلی روبرو  شد به کمکش بشتابید. اگر کمی صبر کنید شاید بتواند راه حلی برای خلاصی از مشکل پیدا کند. ممکن است موفق نشود و بخواهد دوباره کوشش کند برای مثال وقتی در حال خانه‌سازی با قطعات پلاستیک یا چوب است اگر تعداد قطعاتی که روی هم چیده است کمی زیاد شود یا پایه محکمی نداشته باشند قطعات فرو می‌ریزد. شاید دخترتان گریه کند چه اشکالی دارد؟ صدمه‌ای وارد نشده است. صبر کنید دوباره تلاش خواهد کرد و به تدریج پس از بارها اشتباه یاد خواهد گرفت ساختمانی بسازد که فرو نریزد. ضمناً ساختمان سازی با قطعات کوچک و بزرگ یکی از بهترین اسباب بازی‌های آموزشی برای تقویت حس خلاقیت در کودکان به شمار می‌رود. همچنین کاملاً طبیعی است که کودکی نوپا در حالی که راه رفتن را یاد می‌گیرد بارها زمین بخورد. در صورتی که روی فرش یا زمین چمن راه می‌رود اجازه دهید هر چند بار که باشد زمین بخورد و سعی کند دوباره بایستد. به او کمک نکنید و بدانید این تجربه به ظاهر کم اهمیت برای اینکه دختری بتواند روزی در مقام زن و مادر نقش مثبت ایفا کند ضروری است.

به دقت احساسات دختران را زیر نظر بگیرید چه چیزهایی آنها را هیجان زده می‌کند؟  از چه کارهایی لذت می‌برند و در چه کارهایی مهارت دارند؟ از انجام کارهایی که دوست دارد حمایت کنید و با تشویق وادارش کنید کارهای جدیدتر یادبگیرد نگران نباشید. فرزند آرام شما به کودکی شیطان پردردسر تبدیل نخواهد شد و فراموش نکنید اگر بخواهید یک بچه شیطان پر جنب وجوش را به کودک آرام تبدیل کنید به او صدمه زده‌اید. کودکان در سنین پایین با توجه به شما احساس ارزشمندی و مهم بودن می‌کنند. آنها را در آغوش بگیرید و نوازش کنید با کودک صحبت کنید و اگر حرف می‌زند به حرف‌هایش با دقت گوش کنید نیازهایش را جدی بگیرید و احساسات دختران را مورد توجه شدید به خود قرار دهید.

حس عشق بی قید و شرط والدین احساس امنیت و اعتماد به نفس را در کودکان تقویت می‌کند. عشقی که تنها به سبب وجود او و نه به علت ظاهر و توانایی‌هایش نثارش می‌شود. به این ترتیب اعتماد به نفس دختر شما حتی وقتی از عهده انجام دادن کاری بر نمی‌آید یا هنگامی که گمان می‌کند ظاهری زیبا ندارد از بین نمی‌رود و تا وقتی بتواند با اطمینان به خود بگوید پدر و مادرش عاشقانه او را دوست دارند، اعتماد به نفس او روز به روز افزایش خواهد یافت.

پدر و دختر

پذیرفتن احساسات دختران

خشم، احساسی است که همه با آن آشناییم و می‌دانیم گاهی نتایج مثبتی نیز دارد. به کودکان و حتی بزرگسالان کمک می‌کند مسئولیت‌های خود را بپذیرند و با شجاعت بیشتر به تلاش خود ادامه دهند. تحقیقات نشان داده‌اند که سرکوب خشم عاقلانه نیست و سلامت روحی انسان را به خطر می‌اندازد. خشم سرکوب شده دیر یا زود در موقعیت دیگر از طریق واکنش جسمانی بروز می‌کند و نتایج آن انواع بیماریهای روانی و ترسهای کاذب را در بر خواهد داشت. احساسات دختران از قبیل خشم، ترس و استرس باید  حتماً به نوعی بروز پیدا کنند. ترس نیز درست مثل احساسات دیگر است. معنا دارد و می‌تواند مفید باشد. ترس به ما محافظت از خود را می‌آموزد و ما را در آمادگی و شناخت موقعیت‌های خطرناک ناشناخته و سخت یاری می‌دهد. پس به جای اینکه اجازه دهیم ترس بر ما غلبه کند و از خود انسانی ضعیف و ناتوان بسازیم، می‌توانیم از آن در جهت به تحرک وا داشتن ذهنمان استفاده کنیم. ترس می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی کلید حل مشکلات و روبرو شدن با واقعیت‌های دشوار باشد.

منبع: کتاب تربیت دختران

نویسنده: گیسلا پروشاف

ترجمه: الگا کیایی