تعذیه کودکان دبستانی

مشکلات شایع در تغذیه کودکان پیش دبستانی

 مشکلات شایع در تغذیه کودکان پیش دبستانی

 مشکل: بعضی از کودکان پیش دبستانی از خوردن گوشت امتناع می‌کنند.

 راه حل: قطعات کوچکی از گوشت قرمز یا گوشت سفید را که لطیف و آبدار باشد به کودک ارزه نمایید. گوشت را همراه با غذاهای دیگر مثلاً ماکارونی، سوپ، خورش‌ها، پیتزا گوشت و… به کودک بدهید. از حبوبات، پنیر، تخم مرغ و ماهی‌های بدون استخوان مثل کنسرو ماهی تن یا ماهی آزاد استفاده نمایید.

مشکل: به اندازه کافی شیر نمی‌نوشد.

 راه حل: به او ماست و پنیر بدهید. پنیر را در غذاها به کار ببرید. ماکارونی با پنیر، پیتزایی که در منزل تهیه شود. از پنیر و… شیر برای تهیه دسرها یا غذاهای حاوی شیر استفاده نمایید.

 مشکل: بیش از اندازه معمول شیر می‌نوشد.

 راه حل: بین وعده‌های غذا، برای رفع تشنگی به او آب دهید. شیر مصرفی را به یک وعده در هر نوبت غذای اصلی محدود کنید. آن را در پایان وعده غذا به کودک بدهید و در صورت درخواست شیر بیشتر به او آب بدهید. اگر دوست دارد شیر را با شیشه بنوشد، بتدریج او را به استفاده از لیوان عادت دهید.

مشکل:از خوردن سبزی و میوه امتناع می‌کند.

 راه حل: اگر کودک از خوردن سبزی امتناع می‌کند به جای سبزی به او میوه بدهید و بالعکس. سبزیها را به نحوی طبخ کنید که آبدار باشند و بیش از حد پخته نشوند. قطعات مناسب سبزی که بخارپز شده‌اند یا در صورت مناسب بودن سن و شرایط کودک خام هستند به او عرضه کنید و اجازه دهید آنها را با دست‌های خود بردارد و بخورد. از سس‌ها و یا ماست به همراه سبزیها استفاده کنید. سبزیها را در سوپ و یا سایر غذاهای او بریزید. میوه‌ها را به شکلهای متنوع به کودک عرضه نماید مثلاً تازه، پخته، آبمیوه و… به عرضه کردن انواع مختلف میوه و سبزی به کودک ادامه دهید.

مشکل: برخی کودکان پیش دبستانی علاقه زیادی به شیرینی خوردن دارند.

 راه حل: خرید و تهیه غذاهای شیرین را در خانه محدود نمایید. از این مواد غذایی به عنوان پاداش و جایزه استفاده نکنید. مواد غذایی شیرین را به جای میان وعده به همراه وعده‌های اصلی به کار برید تا خطر پوسیدگی دندان در کودکان پیش دبستانی کمتر شود. در صورت تهیه انواع شیرینی‌ها در منزل میزان شکر را نصف کنید. با مسئولان کودکان پیش دبستانی در مرکز آموزشی برای کم کردن مصرف شیرینی صحبت کنید تا در این خصوص برنامه آموزشی تدارک ببینند.

درمان چاقی کودکان پیش دبستانی و سنین دیگر با این نوشیدنی؟

متخصصان تغذیه معتقدند که شیوه‌های زندگی امروزی ما زمینه افزایش بروز چاقی را در کودکان فراهم آورده است. وقتی از الگو یا شیوه زندگی صحبت می‌کنیم، معمولاً استفاده فراوان از فست فودها و نیز عدم تحرک کودکان و گذراندن وقت زیادی از اوقات فراغت کودکان پیش دبستانی در برابر تلویزیون به ذهن خطور می‌کند. اگرچه تاثیر این موضوعات در بروز چاقی برای همه ما ثابت شده ولی عوامل دیگری از زندگی امروزی نیز باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

مطالعات جدیدی که البته پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا انجام گرفته، نشان داده است که در دسترس بودن آب برای کودکان پیش دبستانی و سنین بالاتر در مهد یا مدرسه به کاهش خطر اضافه وزن در آنها کمک خواهد کرد. مصرف نوشابه‌ها و نیز آب‌میوه‌های حاوی قند طی دهه اخیر در بین کودکان و نوجوانان شیوع قابل توجهی یافته و باعث چاقی آنان شده است. پژوهشگران آلمانی در مطالعات جدید دریافتند کودکان پیش‌دبستانی یا جوانان در مدرسه که تشویق به نوشیدن آب می‌شوند در بیش از یک سال یک سوم کمتر از سایر بچه‌ها دچار اضافه وزن می‌شوند.

عوارض مصرف فست‌فود

هرچند مکانیسم چگونگی تاثیر گذاری نوشیدن آب در جلوگیری از افزایش وزن کودکان دقیقاً مشخص نیست، به نظر می‌رسد که مصرف آب توسط کودکان در مدرسه باعث کاهش دریافت نوشیدنی‌های شیرین می‌شود. مطالعات انجام شده در بزرگسالان نیز نشان داده است که نوشیدن آب بر متابولیسم اثر گذاشته و باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. بر همین اساس در بزرگسالان توصیه آن است که در روز ۸ لیوان آب بنوشند. در کودکان پیش دبستانی و سنین بالاتر اگرچه این تأثیرات به اثبات نرسیده ولی قطع مصرف منظم آب در تنظیم وزن مفید است. اینکه چه میزان آب در کودکان باید طی روز استفاده شود بسته به شرایط محیطی و نیز میزان فعالیت بدنی کودکان متفاوت است. البته توصیه می شود که در حین وعده غذایی تا حد امکان از نوشیدن آب پرهیز شود.

 آیا کودکان سالم به ویتامین نیاز دارند؟

 معمولاً والدین که سر کار هستند وقت کافی برای آماده کردن غذاهای خانگی ندارند و بیشتر غذاهای بیرون و کم ارزش را مصرف می‌نمایند. متخصصان عقیده دارند که کودکان پیش دبستانی باید ویتامین‌های مورد نیازشان را به وسیله تغذیه‌ای که دارند به دست بیاورند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شیر و لبنیات مانند پنیر و ماست
 • میوه و سبزیجات سبز مانند بروکلی، اسفناج و…
 • مواد پروتئینی مانند مرغ، ماهی، گوشت و تخم مرغ
 • حبوبات مانند جو و…

 به همین دلیل است که ممکن است پزشکان مولتی ویتامین و یا مکمل‌هایی را به کودکانی که:

 • کودکانی که به صورت معمول غذاهای سالم تازه مصرف نمی‌کنند.
 • کودکان ایرادگیر که به اندازه کافی غذا نمی‌خورند.
 • کودکانی که بیماری‌های مزمن از قبیل آسم و یا بیماری‌های گوارشی دارند. مخصوصاً اگر در حال درمان باشند.(قبل از اینکه به کودکانتان مکمل‌های تغذیه‌ای بدهید با پزشک مشورت نمایید.)
 • کودکانی که فعالیت‌های فیزیکی و ورزشهای خاصی را انجام می‌دهند.
 • کودکانی که به میزان زیاد فست فود مصرف می‌کنند.
 • کودکانی که گیاهخوار هستند ممکن است به آهن نیاز داشته باشند. رژیم‌های بدون لبنیات نیاز به مکمل کلسیم دارند و یا رژیمهای غذایی دیگر.
 • کودکانی که از نوشیدنی‌های کربناتی استفاده می‌کنند که باعث کاهش ویتامین می‌شود و مواد معدنی را از بدن پاک می‌کند.

منبع: کتاب تغذیه کودک؛ درمان و رفع مشکلات تغذیه کودک

 نویسنده: فرحناز کمالی