آموزش هنر

آموزش هنر و صنعت به فرزندانتان

پرورش خلاقیت از طریق آموزش هنر

 هنر یکی از راه‌های شناسایی استعدادها و توانایی کودکان می‌باشد. هنر به عنوان یک مجموعه گسترده، در طول تاریخ نقش مهمی در شکل‌گیری جوامع بشری داشته است. هنر زبان مشترک میان تمام انسان‌هاست. شما از طریق آموزش هنر می‌توانید با کودکتان ارتباط برقرار کنید. یادگیری برخی از هنرها مثل موسیقی، نقاشی یا مجسمه سازی نیاز به هزینه دارد، اما برخی دیگر مثل ادبیات یا تئاتر کم هزینه تر است. سنین کودکی بهترین زمان برای کشف استعداد هنری است. آموزش هنر یکی از راه‌هایی است که شما می‌توانید از آن برای کشف استعداد کودکتان استفاده کنید.

 

آموزش هنر به کودک مهم ترین راه پرورش خلاقیت او می‌باشد. یکی از تقسیم بندی‌های اصلی هنر، تقسیم آن به هنرهای تجسمی، نمایشی، موسیقی، ادبیات، سینما و معماری است. هر کدام از آنها به نحوی می‌توانند در خلاقیت کودک موثر باشند.

 

موسیقی:

اعمالی مثل شمارش ضرب‌ها، کلیدهای موسیقی و نت خوانی‌ها که بر پایه ریاضی استوار است، می‌تواند توانایی محاسباتی و یادگیری نظم را به کودک آموزش دهد. همچنین موسیقی می‌تواند مهارتهای خواندن کودکان را نیز افزایش دهد. در کل موسیقی باعث شادی کودک می‌شود. صداهای مختلفی که از ابزار یا سازهای مختلف به دست می‌آورد قوه تخیل کودک را پرورش می‌‎دهد.

 

 

 

اجازه دهید فرزندانتان نقاشی کنند.

محلی را که فکر می‌کنید خسارت کمتری به آن وارد می‌شود انتخاب کنید روی سطح زمین را با روزنامه باطله بپوشانید و لباس‌های کهنه بچه‌ها را تماشا کنید و آموزش هنر نقاشی را آغاز کنید. هر چند وقت یک بار به آنها سر بزنید و مراقب باشید رنگ را این طرف آن طرف نپاشند. به هر حال جلوی آنها را نگیرید. می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید روی زمین یا روی میز نقاشی کنند؛ ولی بهتر است برایشان چهارچوب و بوم نقاشی تهیه کنید. بهتر است از چهارچوب‌هایی استفاده کنید که بتوان کنار آن با گچ نوشت.

 

 

نظرات فرزندانتان را جویا شوید

 به فرزندانتان فرصت دهید تا درباره دکور خانه، رنگ دیوارها و سایر اسباب و اثاثیه منزل نظرشان را بیان کنند. برای شروع یک تکه کاغذ دیواری بزرگ بخرید و آن را در یکی از اتاقهای منزل پهن کنید. مقداری رنگ، برچسب، ماژیک شابلون و هر چیز دیگری که فکر می‌کنید فرزندانتان به آن احتیاج دارند برایشان تهیه کنید و در اختیارشان قرار دهید. سپس از آنها بخواهید کاغذ دیواری را با ذوق و سلیقه خود طراحی کنند. نتیجه این کار ممکن است یک چشم انداز زیبا یا تعدادی کاریکاتور کودکانه، پرچم دیوار نویسی یا فقط انبوهی از کلمات و جملات ناخوانا باشد. نکته مهم آن این است که کمتر کودکی می‌تواند در مقابل این همه کاغذ، رنگ و فرصتی که برای یک نقاشی درست و حسابی به وی داده شده است مقاومت کند. این فعالیت کم خطر می‌تواند برای زمان سرگرم کردن بچه‌ها نیز استفاده شود. آموزش هنر نقاشی باعث افزایش خلاقیت در کودکان می‌شود.

 

 

آموزش هنر کاریکاتور سازی

 برای فرزندانتان کتابهایی تهیه کنید که قدم به قدم مراحل مختلف آموزش  هنر کشیدن کاریکاتور را به آنها می‌دهد. اگر دستورالعمل‌های کتاب را به دقت دنبال کنند به زودی متوجه می‌شوند کشیدن کاریکاتور‌های زیبا با جلوه‌های تاثیرگذار چقدر آسان است.

 آموزش هنر نقاشی

 

همراه با فرزندانتان بکشید

 از آنها بخواهید بدون اینکه خودکار یا مداد شمعی را از روی کاغذ بردارند تصویر بکشند. به آنها نشان بدهید که چطور می‌توان با استفاده از یک خط دنباله دار بدون برداشتن قلم از روی کاغذ چیزی نوشت یا نقاشی کرد. از فرزندتان بخواهید چشمانشان را ببندند و با چشمان بسته هر چه به ذهنشان می‌رسد روی کاغذ بکشند. خلق تصاویری زیبا با استفاده از تنها یک خط پیوسته تمرین و آموزش هنر ساده و هیجان انگیزی است.

 

 

 

آموزش هنر نقاشی با دایره‌ها

 یک تکه کاغذ بردارید و روی آن تعداد زیادی دایره بکشید. سپس از فرزندتان بخواهید، صورت افرادی را که می‌شناسند روی دایره‌ها طراحی کند.

 

 

 

بازی با نور

 با استفاده از پروژکتور از نیمرخ فرزندتان سایه تهیه کنید. برای ایجاد سایه می‌توانید نور را از یک جهت به صورت آنها بتابانید. اطراف سایه با خودکار یا مداد مشخص کنید تا تصویر دقیقی به دست آید که بتوانید به راحتی آن را از کاغذ جدا کنیم. برای ایجاد جلوه‌های زیبا تا می‌توانید از کاغذهای رنگی ترجیحاً، سیاه استفاده کنید. این تکنیک را به فرزندانتان بیاموزید و اجازه دهید آنها نیز از نیم رخ شما تصویری تهیه کنند.

 

آموزش هنر نقاشی روی موزاییک

 برای فرزندانتان تعدادی گچ رنگی تهیه کنید و به آنها اجازه دهید که  روی کفپوش حیاط با گچ نقاشی بکشند.  نتیجه کار رویای است. لازم نیست نگران موزیکهای حیاط باشید این تصاویر با اولین بارش باران از روی موزیک ها محو می شوند.

 

 

آموزش هنر نقاشی روی میوه‌ها

 موزها، پرتقالها و حتی تخم‌مرغ‌ها وسیله مناسبی برای هنرنمایی هستند روی آنها تصاویر صورتک‌های زیبا بکشید تا فرزندانتان را غافلگیر کنید و آنها را بخندانید. فرزندانتان را تشویق کنید تا با استفاده از ذوق و خلاقیت خود روی میوه ها صورت عکس های خنده دار بکشند.

 

 

بازیافت زباله ها

قوطی‌های کهنه، شیشه نوشابه‌ها، شیشه‌های مربا، ظروف ماست، پاکت حبوبات، کارتن، روبان کاغذ کادو، کارت پستال، تکه‌های پارچه یا سایر پسماندهای‌تان را دور نریزید. آنها را در یک جعبه پلاستیکی کنار بگذارید. این وسایل و ابزار مدل سازی شما هستند و بچه‌ها دوست دارند آنها روی زمین پهن کنند. با چسب به هم بچسبانند و کاردستی‌های زیبا بسازند و به آنها اجازه دهید که کارهایشان را پس از اتمام کار رنگ آمیزی کنند.

 

 

 

آموزش هنر خیاطی

 اگر در منزل چرخ خیاطی ندارید می‌توانید برای بچه‌ها یک مدل کوچک تهیه کنید. این چرخ خیاطی‌های کوچولو برای دوخت و دوزهای فوری فوق العاده‌اند. می‌توانند با استفاده از آن اسمشان را روی کارهایشان حک کنند. به یاد داشته باشید که این چرخ خیاطی، اسباب بازی محبوب بچه‌ها در سنین بالاتر هست. چرا که به وسیله آن‌ها می‌توانند به مادرانشان در کارهای خیریه کمک کنند.

 

از گالری‌ها و نمایشگاه‌های نقاشی دیدن کنید.

 بهتر است هنگام بازدید دفتر طراحی و قلم همراه داشته باشید تا اگر فرزندتان از کاری خوشش آمد آرام بنشیند و از روی آن نقاشی بکشد. حتی ساده‌تر از اینها می‌توانید فقط در نمایشگاه قدم بزنید و از قسمتهای مختلف دیدن کنید و هر وقت هر کاری توجه شما و فرزندتان را جلب کرد در مقابل آن توقف کنید و آن را به دقت تماشا کنید. بهتر است هنگامه بازدید از نمایشگاه بیکار نباشید فرزندان را به تکاپو بیندازد از آنها بپرسید آیا تصویری به نظرشان شبیه کسانی که می شناسند می باشد؟  یا آیا می‌توانند در نقاشی‌ها تصویر گربه را تشخیص دهند. ولی مراقب باشید از بچه‌ها توقع تعبیر و تفسیر کارشناسانه نداشته باشید، چرا که ممکن است با این کار تا آنها را برای تمام عمر از آموختن هنر رویگردان کنید.

 

 

منبع: کتاب هزار نکته مهم برای تربیت فرزند

نویسنده: پگی وانس

ترجمه: محمد جعفر کندی