طب سنتی در تعیین جنسیت

تعیین جنسیت نوزاد با روش طب سنتی

تعیین جنسیت نوزاد با روش طب سنتی

 برخی از والدین تصمیم به تعیین جنسیت نوزادشان گرفته و روش طب سنتی را ترجیح می‌دهند. این موضوع گاهی اوقات برای ایشان بیش از هر چیز دیگری مهم جلوه می‌کند. دلایل تلاش همسران برای انتخاب جنسیت به دو گروه پزشکی و غیرپزشکی تقسیم می‌شود.

 

درصدی از بیماری‌های ژنتیکی فقط جنس مذکر را مبتلا می‌کند، لذا تصمیم گیری همسران در انتخاب جنسیت در این زمینه کاملاً منطقی به نظر می‌رسد. اما در مورد دلایل غیر پزشکی باید گفت داشتن کودکان از هر دو جنس، از دست دادن فرزند و تمایل داشتن فرزند از همان جنس، دلایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در این زمینه دخیل می‌باشد.

برخلاف طب نوین که تغییر در رژیم غذایی فقط مادر را کافی می‌داند در طب سنتی ایرانی باید تغییر در رژیم غذایی هم پدر و هم مادر حداقل سه ماه قبل از بارداری بر حسب مزاج آنها انجام شود.

 

 

 

تعیین جنسیت جنین

 طبق کتاب طب سنتی اگر زن و شوهر از نظر مزاج جنسی و جسمی گرم و قوی باشند و مرد اسپرم‌های سالم و به میزان متعارف داشته باشد و مقاربت در وقت مناسب و خوب و بلافاصله بعد از اتمام عادت ماهانه زن انجام شود شرایط برای به وجود آمدن جنین پسر فراهم است. همینطر می‌توان گفت عکس این شرایط نیز باعث به وجود آمدن جنین دختر خواهد شد. در طب سنتی نوع رژیم غذایی بر کیفیت و کمیت اسپرم و بر مزاج رحم موثر است. برخلاف طب نوین که تغییر در رژیم غذایی فقط مادر را کافی می‌داند در طب سنتی ایرانی باید تغییر در رژیم غذایی هم پدر و هم مادر حداقل سه ماه قبل از بارداری و بر حسب مزاج آن انجام شود.

 

در طب سنتی برای داشتن فرزند پسر باید رژیم غذایی پدر و مادر گرمی بخش و برای دختر دار شدن باید رژیم غذایی همسران با مزاج سرد وخشک تجویز شود. در اولین قدم باید مزاج همسران توسط متخصص طب سنتی مشخص شود. سپس متناسب با مزاج کنونی زن و شوهر بر اساس جنسیت جنین مورد نظر رژیم غذایی تجویز گردد.

 

رژیم غذایی دختر دار شدن از دیدگاه طب سنتی اگر پدر یا مادر یا هر دوی آنها دارای مزاج گرم و خواستار فرزند دختر باشند به گفته دکتر نمازی، باید رژیم غذایی که حاوی غذاهایی با مزاج سرد است تجویز و میزان رطوبت یا خشکی رژیم غذایی نیز بر حسب مزاج فرد تنظیم شود.

 

 

 رژیم غذایی دختر دار شدن در طب سنتی

 توصیه‌های غذایی در این خصوص به قرار زیر است:

·          مصرف لبنیات را افزایش دهید.

·          از میوه های دارای مزاج سرد و تر از جمله مرکبات، انار، آلو، هندوانه، آلبالو، گیلاس و زردآلو بیشتر استفاده کنید و مصرف میوه‌های گرم مزاج مانند خرما، انجیر، انگور و انبه را کاهش دهید.

·          میزان مصرف سبزیجات از جمله کاهو و خیار، گوجه، گشنیز و کدو. اگر پدر یا مادر یا هر دوی آنها دارای مزاج گرم و خواستار فرزند دختر باشند به گفته دکتر نمازی باید رژیم غذایی که حاوی غذاهایی با مزاج سرد است تجویز و میزان رطوبت یا خشکی رژیم غذایی نیز بر حسب مزاج فرد تنظیم شود را افزایش داده و از مصرف انواع کلم، سیر، پیاز، کرفس، زنجبیل، فلفل، سیاه دانه، ترب و انواع کلم و کنگر بپرهیزید.

·          گوشت مرغ و ماهی را به صورت آب پز استفاده کنید و مصرف گوشت گوسفند، میگو و گوشت شترمرغ را به حداقل برسانید.

·          استفاده از سماق، لیموترش و نارنج هنگام مصرف گوشتها سبب تعدیل مزاج گرم می‌شود.

·          از مصرف مغزهای آجیلی بپرهیزید ولی می‌توانید از تخمه کدو استفاده کنید.

·          در صورت سوء مزاج خشک در هر یک از همسران جهت افزایش رطوبت بدن میزان مایعات مصرفی را افزایش دهید. از غذاهای سرخ شده، کبابی و غلیظ بپرهیزید.  مصرف غذاهای آبکی آب پز را زیاد کنید و از مصرف غذاهای پر ادویه و تند  بپرهیزید.

 

 

 روشهای تعیین جنسیت در طب سنتی

 رژیم غذایی پسردار شدن در طب سنتی

 از دیدگاه طب سنتی اگر پدر یا مادر یا هر دوی آنها دارای مزاج سرد و خواستار فرزند پسر باشند، باید رژیم غذایی با مزاج گرم تجویز شود. دکتر نمازی با اشاره به این موضوع می‌افزاید ماساژ بدن با روغن‌های گرم مانند روغن زیتون، کنجد یا سیاه دانه مفید است و توصیه می‌شود. در صورتی که به عللی چون ضعف عمومی بدن، خشکی یا سردی دستگاه تناسلی و یبوست میزان اسپرم‌ها از حد طبیعی کمتر باشد مصرف غذاهای دارای مزاج گرم و تر موثرتر است. انواع مربای زردک، زنجبیل، ترنجبین و نارگیل و همچنین غذاهایی همچون حلیم با گوشت بزغاله، قلیه با ادویه های گرم، همچون دارچین و خلنجان، پسته، نخوداب با دارچین، زعفران و گوشت مرغ، قلیه کدو و شلغم و پیاز، شربت سیب، عصاره گوشت، خوراک نخود و پیاز و سیر، زرده تخم مرغ عسلی و شکر سرخ از این جمله است.

 

 

 

رعایت توصیه‌های زیر ضروری است:

·         مصرف زیاد لبنیات و آب محدود شود.

·         استفاده از شیرین کننده‌های طبیعی با مزاج گرم مانند نبات و مغزهای آجیلی توصیه میشود.

·         گوشت سفید محدود و از گوشت گوسفند و تخم مرغ و عسل بیشتر استفاده شود.

·         میوه‌های تازه با مزاج گرم همچون انگور، خرما، انجیر و انبه را در اولویت مصرف قرار دهید.

 

در طب سنتی اعتقاد بر تاثیر خوراکی‌ها در تعیین جنسیت بسیار پررنگ است. برای مثال خوردن حلیم‌هایی از گندم، برنج، لوبیا، نعنا، پیاز، سیر تازه، پسته، مویز سرخ، گندم و نخود چرب شده و تفت داده، انجیر، انگور شیرین، روغن کنجد، روغن بادام و خوراکی‌های شیرین مانند شیره خرما، احتمال تولد نوزاد پسر را افزایش می‌دهد.

البته این نکات را فراموش نکنید که تا وقتی از مزاج خودتان اطلاعی ندارید بدون مشورت متخصص و خودسرانه رژیم‌های مختلف را امتحان نکنید. زیرا رعایت نکردن تناسب غذاها با مزاج علاوه بر تأثیر منفی در عملکرد جنسی به عوارض مختلف در دیگر اعضا منجر خواهد شد. همچنین اگر رژیمی را شروع کرده و عوارض ناخوشایندی بعد از آن بروز کرد از ادامه آن بپرهیزید. ضمن اینکه یادآوری می‌کنیم موارد گفته شده برای تغییر جنسیت جنین قطعی نیست و در هر حال باید خودتان را از نظر رفتاری و روانی برای پذیرش فرزند با هر جنسیتی آماده کنید و بدانید که فرزند چه دختر و چه پسر هدیه‌ای از جانب خداست. فرمانروایی آسمانها و زمین با خداست و هرچه او بخواهد می‌آفریند. به هرکس بخواهد فرزند دختر و به هرکس بخواهد فرزند پسر هدیه می‌دهد.

 

 

 

 منبع: کتاب دختر می‌خواهید یا پسر؟

 نویسنده: فرحناز کمالی