تعیین زمان تخمک گذاری

تعیین زمان تخمک ‌گذاری برای تعیین جنسیت جنین

روش زمان بندی مقاربت (تعیین زمان تخمک ‌گذاری)

برای استفاده از روش زمان بندی بهتر است خصوصیات تخمک در خانمها و اسپرم در آقایان را دوباره مرور کنیم:

 گفتیم که خانم‌ها هر ماه در اواسط سیکل خود یک یا چند تخمک که از نظر جنسی فقط x هستند تولید می‌کنند و در مقابل آقایان دارای دو نوع اسپرم x و y هستند. در واقع این مرد است که جنسیت سلول تخم را تعیین می‌کند به شکلی که اگر تخمک x با اسپرم x لقاح یابد سلول تخم مونث می‌شود و اگر تخمک x با اسپرم y لقاح یابد سلول تخم مذکر می‌شود. تخمک یک سلول درشت است که حدود یک دهم میلی متر قطر دارد و با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده است. حرکت آن بسیار کم و سنگین است و در شرایط رحم می‌تواند حدود ۷۲ ساعت زنده بماند.

 

گفتیم که آقایان دارای دو نوع اسپرم هستند. اسپرم حاوی کروموزوم ایکس و اسپرم حاوی کروموزوم y. اسپرم x دارای سر بیضی بوده و نسبت به اسپرم y درشت تر و سنگین تر است و حرکت کمتری دارد اما طول عمر آن بیشتر است. اسپرم y کوچک تر و سریع تر است و دارایی دم بلندتری است. سر آن نیز گرد است ولی طول عمر آن کوتاه تر و بسیار کم جان و ضعیف تر است. اسپرمهای y نسبت به محیط اسیدی بسیار حساسند. در این محیط ها سریع از بین می‌روند ولی اسپرمهای x در این محیط ها مقاومت بیشتری دارند.

 

 

 

تعیین جنسیت

حاصل پیش فرض فوق این است که اگر مقاربت در حوالی زمان تخمک ‌گذاری صورت گیرد، پسر به دنیا خواهد آمد چرا که در زمان تخمک ‌گذاری ترشحات دهانه رحم از همیشه قلیایی‌تر رقیق‌تر و ارتجاع پذیرتر است. حرکت اسپرم‌های y را بسیار سهل و آسان می‌کند، اما اگر مقاربت سه تا چهار روز بعد  یا قبل از زمان تخمک گذاری اتفاق بیفتد شانس پسر شدن جنین به شدت کاهش می‌یابد و احتمال دختر دار شدن زیاد می‌شود. در واقع اگر لقاح ۴۸ ساعت قبل از زمان تخمک ‌گذاری انجام شود ۸۰ درصد احتمال دارد که فرزند دختر شود و در صورتی که این اتفاق درست همزمان با تخمک گذاری انجام گیرد ۸۰ درصد احتمال پسر دار شدن وجود دارد.

 

معمولاً در روز تخمک گذاری و حتی ۴۸ ساعت بعد از زمان تخمک ‌گذاری ph واژن قلیایی است. برای همین است که توصیه می‌شود در این زمان برای پسردارشدن اقدام شود. اما بعد از سپری شدن این زمان ph واژن به مرور اسیدی تر می‌شود و این امتیاز مثبتی برای دختر دار شدن است. پس اگر می‌خواهید دختر دار شوید حداکثر تا ۴۸ ساعت قبل یا ۴۸ ساعت بعد از زمان تخمک ‌گذاری آمیزش داشته باشید.

 

 

 اما چگونه زمان تخمک ‌گذاری را تعیین کنیم؟

 واقعیت این است که زمان تخمک ‌گذاری را باید با مشورت یک مامای مجرب یا متخصص زنان تعیین کرد. با این حال این توضیحات هم کمک کننده است:

۱٫  سونوگرافی

۲٫   تعیین دمای پایه بدن

۳٫   استفاده از کیت تخمک گذاری

۴٫   با توجه به وضعیت ترشحات رحمی

۵٫   توجه به علائم بالینی

 

 

 

راههای تعیین روز تخمک گذاری

سونوگرافی

سونوگرافی دقیق‌ترین روش برای تعیین زمان تخمک ‌گذاری است و طبیعتاً باید با هدایت متخصص مربوطه انجام شود. برای این کار معمولاً ۳-۵ روز بعد از پاک شدن از عادت ماهیانه سونوگرافی واژینال انجام می‌شود. زوجین در این مدت نباید نزدیکی داشته باشند تا رحم از اسپرم پاک باشد. سونوگرافی اندازه فولیکول غالب (یعنی فولیکی که نهایتاً در آن ماه تخمک آزاد خواهد کرد) معلوم می‌شود به این طریق سونوگرافیست زمان نسبی آزادسازی تخمک را پیش‌بینی می‌کند. البته زوج‌هایی که می‌خواهند پسر دار شوند می‌توانند برای اطمینان بیشتر روز بعد از زمان تخمک گذاری اقدام به نزدیکی کنند چرا که اگر تخمک از فولیکول آزاد شده باشد تا ۴۸ ساعت زنده می‌ماند.

 

تعیین دمای پایه بدن

برای این کار هر روز صبح به محض بیدار شدن و قبل از خروج از رختخواب در یک ساعت مشخص مثلاً ۵ صبح درجه حرارت بدن را با دماسنج دیجیتال اندازه گیری و یادداشت کنید. برای در دسترس بودن دماسنج،آن را زیر بالشتان بگذارید. تاکید بر استفاده از دماسنج دیجیتال از این جهت است اندازه گیری دقیق دما با دماسنجهای جیوه‌ای معمول علیرغم ظاهر ساده کار، نیاز به دقت و مهارت کافی دارد. بهتر است دمای اندازه گیری شده را در یک جدول ثبت کنید.

در اواسط عادت ماهیانه دمای بدن نیم درجه یا بیشتر کاهش می‌یابد. درست در روز تخمک گذاری دمای بدن کمی پایین‌تر هم می‌آید اما روز بعد بالا می‌رود و دیگر تا زمان عادت ماهیانه بعدی افت چندانی نمی‌کند. در این روش تا اواسط روز تخمک گذاری بهترین زمان برای اقدام برای پسردارشدن است اگرچه چنان که گفتیم از ۴۸ ساعت قبل تا ۴۸ ساعت بعد از این زمان هم احتمال پسر دار شدن است. این روش باید ۳ ماه پشت سر هم انجام شود تا زمان تخمک گذاری به صورت دقیق برای زن معلوم شود. دقت کنید که دمای بدن هر زن مختص خود اوست و مقایسه این دما با دمای بدن دیگر زنان غلط است.

 

 

 

استفاده از کیت تخمک گذاری

 این کیت‌ها در مورد برخی بانوان می‌توانند کمک کننده باشند. اگرچه در مورد همه این گونه نیست دستورالعمل استفاده از این کیت‌ها روی خود آنها درج شده است.

 

توجه به وضعیت ترشحات رحمی

 قبل از  زمان تخمک ‌گذاری ترشحات واژینال لیز و شفاف است اما بعد از آن سفید و سفت می‌شود.

 

توجه به علائم بالینی

 برخی بانوان به هنگام زمان تخمک ‌گذاری علائمی مانند تیر کشیدن در محل یکی از تخمدانها را تجربه می‌کنند که معمولاً برای خود آنها واضح و تعیین کننده است اما به هرحال تکیه بر این علامت به تنهایی کافی نیست.

 

تذکر مهم

 استفاده همزمان از دو یا چند روش میزان موفقیت شما را افزایش می‌دهد.

 

 

 منبع: کتاب دختر میخواهید یا پسر؟

 نویسنده: فرحناز کمالی