تغذیه کودک دو ساله

تغذیه کودک و توجه به بخور نخورهای ۲ سالگی

بخور نخورهای ۲ سالگی در تغذیه کودک

 پزشکان اطفال و انجمن ترویج تغذیه با شیر مادر عقیده دارند که برعکس سال اول که توصیه میشود تغذیه کودک با شیر مادر مقدم بر غذای کمکی باشد در سال دوم زندگی با توجه به اهمیت بیشتری غذاهای جامد دارد تا حد امکان باید شیر مادر بعد از غذا به کودک داده شود.

 دفعات تغذیه کودک هم به غیر از شیر مادر هنوز باید مانند سال اول ۵ تا ۶ بار در روز باشد. این توصیه‌ها موفقیت شما را در تغذیه شیرخواران تضمین می‌کند:

۱٫ بین یک تا یک و نیم سالگی زمان تغییر تغذیه کودک از غذاهای کمکی به غذاهای سفره خانواده است. نباید در این کار تعلل کنید.

۲٫ توصیه می‌شود تا ۱۸ ماهگی با توجه به تحمل کودک و بهترین غذا‌های سال اول زندگی به سفره خانواده تبدیل شود. بهتر است با حوصله و صبر کودک را با مواد غذایی جدید در سفره و خانواده آشنا کنید.

۳٫ اگر شروع غذا یکباره باشد و از آنچه در سفره خانواده وجود دارد به کودک داده شود، پذیرش و هضم آن برای او مشکل است و باید ابتدا تغییراتی در غذا داد و در سفره خانواده اگر برنج به صورت کته یا کاملاً نرم شده نیست، می‌توان آن را با پشت قاشق و کمی آب خورش نرم و له کرد. یا اگر خوراک سیب زمینی و گوشت و… وجود دارد کمی نان را در آب خوراک نرم کرده و همراه با گوشت و سیب زمینی که با پشت قاشق له و نرم شده است به کودک داد.

۴٫ تخم مرغ را می‌توان همانطور که خوردن زرده را شروع کرده است، کم‌کم و کاملاً پخته و به مقدار کم به  تغذیه کودک اضافه کرد و به تدریج به یک سفیده کامل رساند. به این ترتیب کودک می‌تواند یک روز در میان یک تخم مرغ کامل به صورت نیمرو، املت یا آب‌پز بخورد. اما هر روز هم می‌تواند از سفیده تخم مرغ استفاده کند.

۵٫ همانطور که نادیده گرفتن آنچه کودک می خورد یا نمی خورد عاقلانه نیست یکدندگی و تبدیل غذا خوردن به جنگ و جدل هم درست نیست والدین باید این نکته را در تغذیه کودک را رعایت کنند.

۶٫ از گروه چربی و شیرینی‌ها نیز باید استفاده کرد. استفاده از این گروه به صورت غنی کردن  تغذیه کودک با کره تا حدی که جای مواد غذایی دیگر را نگیرد الزامی است.

۷٫ حبوبات غنی از مواد پروتئینی و املاح هستند که معمولاً از اواخر سال اول زندگی به رژیم غذایی کودک اضافه می‌شوند. در سال دوم نیز به تدریج بر تنوع آن افزوده می‌شود و به صورت کاملاً پخته شده (بعد از خیس کردن و جدا کردن پوست آن) همراه با سیب‌زمینی و روغن زیتون می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

۸٫ نیاز به کلسیم و پروتئین عمدتاً از طریق  شیر مادر و ماست پاستوریزه که کودک در طول روز می‌خورد تامین می‌شود.

۹٫ فراموش نکنید که هنوز هم  معده کودک کوچک است و نباید آن را با آب یا آبمیوه پر کرد. آبمیوه در حجم کم به عنوان یک نوشیدنی خنک از میوه‌های تازه یا از شربتهای خانگی بعد از بازی و تقلای کودک در یک روز گرم بسیار مطبوع و لذت بخش است، اما افراط نکنید.

۱۰٫  مصرف میوه‌های مختلف ۲ تا ۳ بار در روز به مقدار توصیه شده هم بخشی از نیازهای کودک به ویتامینهای A و C را تامین می‌کند و هم به علت داشتن فیبر کار دستگاه گوارش را تسهیل خواهد کرد.

ویتامینهای مورد نیاز کودکان

۱۱٫ غذاهای خیلی شیرین یا نوشیدنی در حجم زیاد در فاصله دو وعده غذا باعث کاهش اشتها می‌شود و ممکن است کودک را از خوردن غذای اصلی بازدارد.

۱۲٫ در برنامه غذایی کودک یک تا دو ساله تنقلات مثل پفک، چیپس، شکلات و نوشابه جایی ندارند. در صورتی که فعالیت کودکان زیاد باشد استفاده از میان وعده‌های انرژی زا مانند خرما، کشمش، مربا، کمپوت، ژله، بیسکویت، بستنی پاستوریزه، بادام و پسته به شرطی که جای وعده اصلی غذا را نگیرند برای تغذیه کودک مفید هستند.

۱۳٫ کودکان ۱ تا ۲ سال هنوز هم در معرض خطر خفگی هستند و موادی مانند تکه‌های سوسیس، دانه انگور، سبزی‌های خام، فندق، بادامف ذرت بوداده، آبنبات و… نباید در دسترسشان باشد. همچنین وقتی دراز کشیده‌اند یا در حال دویدن هستند نباید به آنها غذا داد.

۱۴٫ کودک را هنگام غذا خوردن تنها نگذارید همیشه یک نفر باید بر غذا خوردن کودک نظارت داشته باشد. فرزند را بنشانید و به او غذا بدهید. مراقب جویدن غذا و بلعیدنش باشید. اگر کودک در اتومبیل را در کالسکه در حال حرکت است به او غذا ندهید.

۱۵٫ میوه‌های آلرژی زا مانند کیوی، خربزه و موادی که حذف آنها مشکل است، مثل پوست حبوبات هنوز هم در برنامه غذایی کودک جایی ندارند.

۱۶٫ در طول سال دوم زندگی، مصرف قطره ویتامینهای A و D یا مولتی ویتامین و قطره آهن به همان مقدار قبلی باید ادامه داشته باشد و این تصور که آهن باعث سیاهی دندانها می‌شود نباید مانع از مصرف آن شود.

۱۷٫ همزمان با افزایش دندان‌های کودک، غلظت و سفتی غذا را بیشتر کنید و غذاهایی به او بدهید که قابل جویدن باشد.

۱۸٫ هنگام دندان درآوردن اگر برای بی حسی لثه از دارو استفاده می‌کنید سعی کنید نزدیک زمان غذا خوردن نباشد. چون باعث بی‌حسی ماهیچه‌های گلو می‌شود و بلعیدن غذا را مشکل می‌کند.

۱۹٫ تغییرات روز به روز یا ماه به ماه در اشتهای کودک طبیعی است. بعضی از بچه‌ها بدغذا و سخت گیر و برخی خوش اشتها هستند. تا زمانی که الگوی رشد کودکتان مناسب است نگران نباشید.

 همانطور که نادیده گرفتن آن چه کودک می‌خورد یا نمی‌خورد عاقلانه نیست یکدندگی و تبدیل غذا خوردن به جنگ و جدل هم درست نیست. اگر به نظرتان میزان دریافت انرژی و کالری کودک شما کمتر از قبل یا نامتناسب سنش است، طریق راهنمایی پزشک تغذیه برای اطفال برنامه ریزی کنید.

 

 

 منبع کتاب تغذیه کودک؛ درمان و رفع مشکلات تغذیه‌ای کودک

نویسنده: فرحناز کمالی