ارتباط جنسی

رشد و ارتباط جنسی سالم در پسران

رشد جنسی سالم

 ما همگی از پسرانمان می‌خواهیم درباره جنسیت خود احساس خوبی داشته باشند و بتوانند از آن به روش کاملاً علاقه‌مندانه و شادمانه لذت ببرند و ما همچنین از آنها می‌خواهیم که درباره ارتباط جنسی خیلی هوشیار باشند. علاوه بر خطرات همیشگی بارداری ناخواسته و بیماری‌های مقاربتی مشکل جدید مهلکی همچون ایدز را نیز باید در نظر داشته باشند. این موارد دلایل خیلی خوبی هستند که از پسرانمان بخواهیم همیشه مراقب و هوشیار باشند.

عشق فوق‌العاده و اغلب خیلی گیج کننده است. ساده ترین و مفیدترین مسئله‌ای که جوانان نیاز دارند درک کنند این است که سه نوع جذب وجود دارد.

 دوست داشتن: جرقه‌ای ذهنی و علایق مشترک، گفتگوی تهییج کننده.

 عشق: ارتباط قلبی، گرم و شدید، احساسی، لطیف.

 شهوت: تند، پرحرارت، اشتیاقی پر سوز و گداز، شما می‌دانید منظورم چیست!

عشق جوانان در پی دسته بندی هر چیزی است. اشتباهات اجتناب ناپذیرند و راهبرد درست این است که به سرعت آنها را تشخیص دهیم. نوجوانان و دیگر دیرآموزها به سرعت عاشق می‌شوند و رشد و ارتباط جنسی نقش مهمی درایجاد عشق دارند. در نوجوانی آنقدر مشتاق عاشق شدن هستیم که جذب هر کسی که ته رنگی از آن در ذهنمان نقش بسته باشد می‌شویم. ما به همان میزان که عاشق فردی واقعی هستیم عاشق خود عشق نیز هستیم. وقت شخص واقعی نمایان می‌شود تصور و خیال رنگ می‌بازد. این زمانی ممکن است خوب باشد که اشخاص واقعی  خیلی جالب و جذب کننده باشند یا این می‌تواند بد باشد. حداقل شما اینطور برداشت می‌کنید!

 یک نمونه اخلاقی در این باره موضوع ارتباط جنسی است! هرگز عملاً به دیگری آسیب نزنید یا از او سوءاستفاده نکنید. جوانان به شدت به گرمی، حمایت مثبت و اطلاعات عملی خوب و فرصتی برای اینکه قبل از فعالیت جنسی بالغ شوند نیاز دارند.

جشن تجلیل از شروع نوجوانی و شروعی مثبت برای ارتباط جنسی

 دان و جین الیوم، آیینی را توصیف می‌کنند که ما معتقدیم عقیده خوبی است؛ ما آن را در خانواده خودمان پیاده کردیم و الیوم‌ها ناراحت بودند که پسرها اغلب پیامهای ارتباط جنسی را ابتدا از حیاط مدرسه کسب می‌کنند و این پیامها ممکن است نگرش آنها را شکل دهد آنها احساس می‌کردند لازم است پیشی بگیرند. آنچه الیوم‌ها پیشنهاد می‌کنند این است که یک روز را تعیین کنیم تا ورود به نوجوانی را جشن بگیریم. حدود ده سالگی زمان خوبی است. این ممکن است کمی زود به نظر برسد؛ اما در جامعه ما در همین سن است که فشارهای نوجوانان شروع می‌شود. این زمانی است که گفتگو درباره مسائل و ارتباط جنسی بین بچه‌ها در مدرسه شروع می‌شود و اغلب نگرش‌های نادرست شکل می‌گیرد.

از قبل به پسرتان بگویید که مراسم جشنی برای او تدارک دیده‌اید. مهم‌ترین قسمت قضیه صرف غذایی خاص در رستورانی به انتخاب خودش است. منظور صرف غذا در رستورانهای معروف است نه مکان‌هایی که غذاهای آماده می‌دهند. وقتی روز مورد نظر فرا می‌رسد ترتیبی دهید که هر دو والد مدت زمانی با هم بنشینید و با پسرتان صحبت کنید. اگر والدی مجرد هستید باز هم این کار به خوبی نتیجه خواهد داد در واقع حتی ممکن است راحت‌تر باشد. بهتر است از قبل به روشنی با یکدیگر برنامه‌ریزی کنید! حالا که باهم نشسته‌اید با پسران درباره ارتباط جنسی و اینکه چه معنایی برای شما دارد صحبت کنید.

درباره جفت‌گیری پرندگان و زنبورهای عسل که باید از قبل درباره‌اش بداند صحبت نکنید. بلکه درباره تجربه آن و اینکه  ارتباط جنسی چه جایگاهی در زندگیتان دارد صحبت کنید. تاحد ممکن شکل شخصی به آن بدهید. (مطمئنا چنین کاری چالش آور است. پسر ما کمی خجالت کشیده بود و مشتاق پایان دادن به این بحث بود. این واقعیت هر تجربه‌ای است که شروع می‌شود و بدین معنا نیست که عقیده‌ای بدی است).

شما و همسرتان و تنها همین فرزندتان(نه بچه‌های دیگر) باید برای شام بیرون بروید. پسرتان ممکن است بخواهد برخی از بزرگسالان ویژه در زندگی‌اش را دعوت کند. دوستان یا اقوام کسانی که واقعاً دوست دارد با آنها باشد در طول نیمه دوم غذا درباره اینکه چقدرعالی است که او دارد بزرگ می‌شود (اما نه با تاکید بر ارتباط جنسی) حرف بزنید و زمانی را صرف تعریف خاطرات نوجوانی‌تان و بخشهای جالب و خاطره‌انگیز آن کنید. حاضران می‌توانند عکسهایی هم با خودشان بیاورند. اما اساساً این می‌تواند شب خوشی باشد. همچنین می‌تواند احساس خاص بودن و پذیرش مسئولیت‌های جدید و احترام به او، نه  به عنوان کودک، بلکه به عنوان نوجوان باشد. برخی فرهنگ‌ها همین کار را موقع اولین دوره قاعدگی دخترشان انجام می‌دهند و دختران به ما می‌گویند که اگرچه احساس خجالت و دستپاچگی می‌کردند، قضیه برایشان واقعاً خاص بود.

علایم بلوغ

اما پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟

برای پسرها فقط یک یا دو اتفاق نیست که نشان می‌دهد کم‌کم بزرگ می‌شوند. بزرگ شدن شما نشانه‌های زیادی دارد، مثل رشد کردن بدنتان، تغییر کردن صدایتان و موهایی که همه جای بدنتان رشد می‌کند. بلوغ در بیشتر پسرها بین نه تا چهارده سالگی شروع می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که بلوغ زمانی شروع می‌شود که آمادگیش را داشته باشید و هر پسری با سرعت مخصوص خودش رشد می‌کند.

چرا دخترها قدبلندتر از من هستند؟

احتمالاً متوجه شده‌اید که بعضی از دخترهایی که می‌شناسید بلندقدتر از پسرها هستند. اما احتمالاً دیده‌اید که در بزرگسال‌ها، مردها معمولاً قدبلندتر اززن‌هاهستند.جریان‌چیست؟
موضوع این است که دخترها معمولاً زودتر از پسرها وارد بلوغ می‌شوند و قد می‌کشند، زیرا این تغییرات در آنها معمولاً بین هشت تا سیزده سالگی اتفاق می‌افتد. اما اکثر پسرها تا سن نه تا چهارده سالگی وارد بلوغ نمی‌شوند. به همین دلیل است که طی این دوران دخترها معمولاً قدبلندتر از پسرها هستند.

اما در آخر کار قد پسرها معمولاً از دخترها بالاتر می‌زند. اما خیلی مهم است که به یاد داشته باشید ژنتیک نقش مهمی در قد دارد. پس اگر مادر و پدرتان هر دو قدبلند هستند، احتمالاً شما هم قدبلند خواهید شد. و اگر مادر و پدرتان تقریباً قد کوتاه باشند، شما هم احتمالاً همانطور خواهید شد. اما هیچ چیز قطعی نیست.

باید صبر کنید تا ببینید چه می‌شود اما اگر نگران هستید می‌توانید با دکترتان هم در این مورد حرف بزنید. یادتان باشد، همه مردها قد بلند نمی‌شوند.

هیچ ورزش یا قرص جادویی هم نیست که بتواند شما را قد بلند کند. اما با فعالیت و داشتن تغذیه خوب می‌توانید به بدنتان کمک کنید خوب و سالم رشد کند.

کی بدنم عضله‌‌ای می‌شود؟

در دوران بلوغ بعضی از پسرها بعد از دیدن بدن دوستانشان نگران بدنشان می‌شوند. مثلاً پسرهای زیادی نگران عضله‌ای شدن بدنشان هستند. ممکن است پسرهایی را دیده باشید که عضلات سینه‌شان رشد کرده است. بعضی‌های دیگر شانه‌هایشان پهن شده و خیلی‌ها هم لاغر و نحیف به نظر می‌رسند.

یادتان باشد که بلوغ با برنامه خودش اتفاق می‌افتد. پس جای هیچ عجله‌ای نیست و ممکن است رشد عضلات شما کمی دیرتر اتفاق بیفتد. شاید بد نباشد که برای کمک به بزرگتر شدن بدنتان کمی تمرینات بدنسازی انجام دهید. خیلی مهم است که بدانید که اگر به بلوغ رسیده باشید، این تمرینات عضلات شما را شکل می‌دهد اما عضله بیشتری برایتان درست نمی‌کند.

خوردن غذاهای مغذی و فعال بودن (مثل دوچرخه‌سواری کردن، شنا کردن و ورزش کردن) به شما کمک می‌کند بدنی قوی و متناسب داشته باشید. به وقتش وارد دوران بلوغ می‌شوید و می‌توانید عضله‌سازی هم بکنید.

اگر تصمیم به انجام تمرینات بدنسازی دارید، اول دکترتان را از موضوع باخبر کنید. ممکن است او توصیه‌هایی برای شما داشته باشد. اگر دکترتان اجازه انجام این تمرینات را به شما نداد، می‌توانید راه‌های دیگری برای ورزش کردن پیدا کنید.

بدنسازی

اگر دکترتان بدنسازی را به شما پیشنهاد کرد، این چند نکته به دردتان می‌خورد:

  • حتماً از یک مربی خوب استفاده کنید. بهتر است یک مربی خوب نحوه درست انجام تمرینات و حرکات بدنسازی را به شما آموزش دهد. این باعث می‌شود قدرت بیشتری به دست آورید و دچار آسیب دیدگی هم نشوید.
  • از وزنه‌های سبک‌تر استفاده کنید. مربی مقدار وزنه مناسب شما را معرفی می‌کند. استفاده از وزنه‌های سنگین موجب آسیبدیدگی می‌شود و باعث می‌شود مجبور شوید مدتی دست از ورزش بکشید.
  • تکرار کنید. بهتر است که از وزنه‌های سبک اما در تکرارهای زیاد استفاده کنید تا اینکه بخواهید با وزنه سنگینی فقط یک یا دو تکرار انجام دهید.
  • استراحت کنید. حداقل یک روز در میان به بدنتان استراحت دهید.

منبع: کتاب تربیت پسران

نویسنده: استیو بیدولف

ترجمه: شمس‌الدین حسینی- الهام آرام نیا