توجه کودکان به ارزش پول

شیوه توجه دادن کودکان به ارزش و استفاده از پول

 شیوه توجه دادن کودکان به استفاده از پول

 استفاده از پول را به کودک خود توضیح دهید. این کار را هر چه زودتر در سن سه سالگی شروع کنید. به کودک نحوه خرید از مغازه یاد بدهید و به او بگویید که پول برای زندگی کردن ضروری است و با کار کردن آن را به دست می‌آوریم نه بدون تلاش. پسر من در سن سه سالگی شیوه استفاده از پول را یاد گرفت.

 

 

 برای هر کاری پول پرداخت نکنید:

 برای هر کاری که کودک انجام می‌دهد پول پرداخت نکنید. بهتر است بعضی از کارها را جزو وظایف به حساب بیاورید و پولی بابت آن پرداخت نکنید. این کار به کودک یاد می‌دهد که لازم است همه افراد خانواده برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند. بعد از اینکه کودکتان کارهای محوله را به انجام می‌رساند به او اجازه دهید پول تو جیبی خود را از روی فهرست تهیه شده دریافت کند. به کودکان بیاموزید که باید بعضی کارها به صورت وظیفه و برخی دیگر برای کسب پول صورت گیرد و همچنین فراموش نکنید که راه استفاده از پول توجیبی را به او آموزش دهید. همچنین به آنها یاد بدهید که برای کسب درآمد بیشتر می‌توانند کار اضافی انجام دهند. وقتی نوجوان یا کودک شما برای فعالیت یا موارد خاصی نیاز به پول دارد اجازه دهید با انجام کار خاصی مثل تمیز کردن باغچه، یا شستشوی ماشین آن را به دست بیاورد.

 

 هزینه‌ها را به کودکتان نشان دهید

 وقتی کودک به بلوغ رسید و پول تو جیبی او افزایش یافت از او بخواهید تا از پول خرد برای خرید بعضی چیزها استفاده کند. این کار مواردی مانند قرار ملاقات با یک دوست، خرید فیلم و سی‌دی و سایر سرگرمی‌ها را شامل می‌شود. کودکانی که دنبال تفریحات بیشتر هستند باید پول بیشتری هم پرداخت کنند.

 

شیوه خرید اقتصادی را به کودکان یاد بدهید

 کودکان خود را وادار کنید تا قیمت کالاها را با یکدیگر مقایسه کنند. ببینند که مثلاً کدام بسته بندی ارزش بیشتری دارد. به آنها دلیل خواهد انتخاب بعضی محصولات را بگویید. با رفتن به کتابخانه و خواندن آگهی‌های روزنامه‌های قدیمی در مورد تورم توضیحاتی به آنها بدهید. این کار برای کودکان سرگرم کننده خواهد بود. آنها به خاطر خواهند آورد که قبلاً بابت خرید کلی نان مقداری کمی پول پرداخت می‌کردند اما الان پول بیشتری پرداخت می‌کنند، در اینجا باید بگویم که پسرم با اطلاعاتی که از قیمتها داشت حاضر نشد بابت خرید یک جفت کفش ۶۰ دلار بپردازد. اوشهر را کلی گشت تا اینکه در یک حراجی کفش به قیمت ۴۰ دلار خرید. با این رفتار نشان داد که راه خرید اقتصادی و استفاده از پول خود را به خوبی یاد گرفته است و خوب می‌داند که با پول چه رفتاری باید داشته باشد.

 دادن مسولیت به فرزندان

 

 استفاده از پول برای منزل را به کودکان یاد بدهید

 به کودکان خود نحوه تخصیص پول، مواردی مانند خرید غذا، لباس، تعمیراتف تاسیسات خانهف هزینه‌های اتومبیل و غیره را یاد بدهید. سعی نکنید تا کودکان را از درگیر شدن با این موارد دور نگه دارید بلکه هر یک از آن‌ها را در این امور دخالت دهید و اجازه دهید صورت‌حساب ماهانه خانه را حساب کنند و پولی بابت آن اختصاص دهند.

 

شیوه پس‌انداز پول را به کودکان یاد بدهید

 بسیاری از کودکان تا سن ده سالگی معنای پس انداز پول را درک می‌کنند. کودکان، در صرف پول معمولاً بی پروا عمل می‌کنند. آنها را تشویق کنید تا درصدی از پول خود را پس انداز کنند. بعضی از والدین پس‌انداز بچه‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند.

 

شیوه پس انداز جاری را به کودکان یاد بدهید

 بسیاری از کودکان ۱۶ ساله آمادگی افتتاح حساب جاری محدود و یا کارت بانکی محدود را دارند. نحوه استفاده از این ابزارها و چگونگی در کنترل داشتن آنها را به کودکان آموزش دهید.

 

 

 

 برای استفاده از پول برای کودکان خود اهداف مالی تعیین کنید

  برنامه‌های خود را برای پرداخت شهریه دانشگاه برای فرزندتان توضیح دهید و دانشگاهی را که بورسیه دانشجویان می‌دهند به او معرفی کنید؛ بگذارید هزینه‌های تحصیل و زندگی را خودش محاسبه کند و پول مورد نیاز خود را خودش درآورد. بهترین زمان تعلیم شیوه پول درآوردن و استفاده از پول به کودکان زمانی است که آنها به اندازه کافی بزرگ شدند. بگذارید کاری را که خطری برای ایشان ندارد و در محیطی دوستانه و مطلوب صورت می‌گیرد برای خود پیدا کنند. داشتن کار و درآمد مستقل، عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد و نوعی سرگرمی نیز به حساب می‌آید.

 

بیش از اندازه بر ارزش و استفاده از پول تاکید نکنید

 کودکان نیاز دارند تا ارزش پول را به درستی درک کنند و نحوه کسب درآمد و استفاده از پول را با مدیریت صحیح بدانند. این موارد را به آنها یاد دهید اما سعی نکنید برایشان از پول بت، درست نمایید.

 

کارهای منزل و پول تو جیبی

 بسیاری از والدین یک هفته به کودکان خود فرصت می‌دهند و بعد بخاطرعدم اتمام کار، پول را از آنها پس می‌گیرند. این عمل را تغییر دهید و برعکس عمل نمایید. سعی کنید راهبرد مثبتی داشته باشید. هفته را بدون پرداخت پول شروع کنید و به کودکان خود بگویید که در صورت کار کردن پول دریافت خواهید کرد )کار=  پول تو جیبی(  به آنها بگویید که به بعضی از کارها پول خاصی تعلق می‌گیرد. مطمئن باشید که کار محوله با سن کودک تناسب دارد. برای هر کاری که کودک در منزل انجام می‌دهد پول پرداخت نکنید. به آنها بگویید که انجام بعضی از کارهای منزل جزو وظایف است و برخی دیگر جزو وظایف به شمار نمی‌آیند. به آنها بگویید که ابتدا باید کارهای لازم و وظایف خود را انجام دهند و در صورت لزوم بابت اضافه کاری پول اضافی نیز به آنها پرداخت خواهد شد.

 

 

منبع: کتاب چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟

 نویسنده: دکتر سال سیور

 مترجم جواد شافعی مقدم