علائم بارداری دوقلو

چگونگی شکل‌گیری بارداری دوقلو و علائم آن

علائم بارداری دوقلو  

علائم بارداری دوقلو و مراقبت‌های مهم قبل و بعد از بارداری به خصوص برای مادران دوقلوها شامل دسته‌ای علائم و نکاتی است که به صورت علمی و کامل در این بخش می‌خوانید.

اگر شما هم علاقه مند به داشتن دوقلو هستید و مراحل قبل از بارداری برای داشتن دوقلوها را گذرانده‌اید حالا نوبت به تست نشانه‌ها و علائم بارداری دوقلو است. اگر شما یکی از آنها باشید، ممکن است که بعضی از این علائم را داشته باشید. اگر این علائم را نداشته باشید پس جزء آنها نیستید در این مطلب نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد شما بیش از یک بچه باردارید.

علائم بارداری دوقلو به شرح زیر است:

به طور طبیعی حالت تهوع صبح‌ها  خیلی بیشتر از بارداری‌های نرمال و عادی است. سوء‌هاضمه، تورم و خستگی هم در این گونه بارداری‌ها شدیدتر است. اگرچه این علائم نشانه این است که  بارداری دوقلو دارید اما ممکن است گاهی اوقات این علائم ناشی از آن باشد که بارداری شما از بارداری‌های نرمال سخت تر است.

سه ماه اول بارداری‌تان سنگین می‌شوید:

در طول سه ماه اول بارداری دوقلو ممکن است که وضعیت آن بیشتر از آن حدی باشد که یک خانم باردار معمولی می‌تواند داشته باشد.

طبیعتاً اندازه رحم تان بزرگتر است:

اگر اندازه رحم تان بزرگتر از حدی باشد که در آن زمان بایستی باشد، ممکن است پزشکتان شک کند که شما دوقلو زایمان می‌کنید. اما این به این معنی نیست که شما بارداری دوقلو خواهید داشت، بلکه این فقط یک نشانه است. اگر زایمان اول تان نیست ممکن است اندازه‌ی رحم نسبت به زایمان اول‌تان کمی تغییر کرده باشد.

تجربه ضربان قلب چند گانه:

پزشکان در طول معاینات قبل از زایمان بیش از یک ضربان قلب می‌شنود.

حرکت‌های جنین بیشتر می‌شود:

اگر زایمان اول‌تان نیست، نسبت به بارداری قبلی لگد زدن‌های بیشتری از جنین احساس می‌کنید.

چگونه دوقلو باردار شوم

چگونه دوقلوها شکل می‌گیرند؟

هیچ کس نمی‌تواند در به دنیا آوردن دوقلوهای همسان تاثیرگذار باشد و زمینه آن را فراهم کند. وقتی که تخمک به صورت خودکار باربر می‌شود به دو نیم تقسیم می‌شود و دوقلوهای همسان شکل می‌گیرند. دوقلوهای غیر همسان زمانی که تخمک‌ها به وسیله اسپرم‌های مختلف در یک زمان بارور می‌شوند شکل می‌گیرند. عواملی که در مشخص شدن دوقلوهای همسان و غیرهمسان نقش دارند شامل موارد زیر می‌باشند:

مصرف داروهای باروری یا لقاح مصنوعی

داروهای باروری باعث می‌شود که در طول یک سیکل تخمدان‌ها بیشتر از یک تخمک آزاد کنند. در لقاح مصنوعی IVF ممکن است بیش از یک رویان در رحم جایگزین شود.

سن مناسب

به طور عمده در خانم‌هایی که بیشتر از ۳۰ سال سن دارند احتمال اینکه در تخمک گذاری تخمک‌های بیشتری آزاد کنند بیشتر است.

زایمان قبلی یا چند قلوهای قبلیاگر قبلا بچه‌ای به دنیا آورده‌اید یا زایمان چند قلویی داشته‌اید شما شانس بیشتری برای دوقلویی دارید.

سابقه فامیلی

اگر دوقلوهای همسان در خانواده‌تان دارید، شانس‌تان برای داشتن بارداری دوقلو زیاد می‌‎شود.

نژاد

جالب است بدانید که خانمهای سیاه پوست بیشتر از خانم‌هایی که پوست سفیدتری دارند احتمال بارداری دوقلو دارند. در خانمهای آسیایی و اسپانیایی احتمال کمتری وجود دارد.

سونوگرافی

چنانچه پزشکتان به بارداری دوقلو شک کند، برای شما سونوگرافی تجویز می‌کند که معمولاً در اوایل سه ماهه دوم بارداری مشخص می‌‍شود. اگر تست نشان داد که شما بارداری دوقلو دارید امکان اینکه پزشک بتواند بگوید که دوقلوهای شما همسان یا ناهمسان هستند وجود دارد. اصولاً برخی اوقات یکی از قلها از بین می‌رود که به این بیماری سندروم قل ناپدید شده می‌گویند.

از بین رفتن یکی از دوقلوها به علت ناهنجاری‌های کروموزومی است اما دانشمندان هنوز خیلی از این بابت مطمئن نیستند. اگر یکی از دوقلوها در اولین بارداری از بین برود معمولاً خطری برای قل دیگر نیست.

مراقبت‌های پیش از تولد در بارداری دوقلو

دقت کنید که اگر بارداری دوقلو دارید ماما یا پزشکتان باید شما را بیشتر از کسی که یک بچه باردار است ویزیت کنند. زیرا خطرهای بیشتری برای چندقلوها وجود دارد بیشتر ویزیت شدن شما پیش از بارداری از عوارض و خطرات احتمالی پیشگیری می‌کند.

منبع: کتاب دختر میخواهید یا پسر؟

نویسنده: فرحناز کمالی