برگزاری جلسات خانوادگی

نحوه برگزاری جلسات خانوادگی بین والدین و فرزندان

جلسات خانوادگی تشکیل دهید

 بهترین راه برای درگیر شدن در مدیریت زندگی تشکیل جلسات خانوادگی است. وقتی اعضای خانواده یاد می‌گیرند که چگونه مشکلات را حل کنند آنها مهارت ارتباط، همکاری، احترام، خلاقیت، بیان احساسات و تفریح در خانواده را نیز می‌آموزند. زمان جلسه خانوادگی می‌تواند یک روز مشخص در نظر گرفته شود و این جلسه را  هرچه که بنامید در زمانی است که خانواده کنار هم می‌نشینند و درباره هر چه که در ذهن دارند صحبت می‌کنند. اکثر خانواده‌ها یک دستور جلسه دارند، معمولاً شامل احترام متقابل، مسائل قدیمی، حل مشکل برنامه ریزی و فعالیت تفریحی است. طی  جلسات خانوادگی اعضای خانواده می‌توانند احساساتشان را بیان کنند، از یکدیگر شکایت کند و گفتگو کنند.

 

مطمئن شوید که این ساعت هیچ برنامه‌ای مثل تلویزیون و تلفن مزاحمت ایجاد نمی‌کند. دور میز یا در اتاق نشیمن بنشینید. اگر یکی از اعضای خانواده نمی‌خواهد در جلسه شرکت کند بدون حضور او تشکیل جلسه دهید و از او بخواهید هر وقت دوست داشت حضور پیدا کند و محدودیت زمانی برای جلسات خانوادگی در نظر بگیرید، از ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت. اگر مسائل حل نشد، آن  را به گردهمایی بعدی موکول کنید.

 

 طی هفته دستور جلسه‌ای بنویسید و به یخچال بچسبانید تا همه بتوانند آن را ببینند و چیزی به آن اضافه کنند. از دستور جلسه استفاده کنید تا مواردی که مهم هستند و باید مطرح شوند فراموش نشوند. جلسات خانوادگی را با احترام برگزار کنید تا هر کسی فرصت داشته باشد نکته مثبتی بگوید و بشنود. بسته به سن و سال و سطح مهارت حرفه‌ای می‌توانید به نوبت رهبری جاسه را به عهده بگیرید و توافق را بنویسید. بعد از تکمیل رئیس جلسه موارد دستور جلسه را می‌خواند و کمک می‌کند که اعضای خانواده ارتباط همراه با احترام را تمرین کنند.

 

آسان ترین روش این است که دو بار دور میز بچرخید و به هر فرد دو بار نوبت بدهید و عقاید و احساسات خود را بدون اینکه حرفش قطع شود بیان کند. اگر فردی چیزی برای گفتن نداشت مشکلی نیست؛ این فرصت خوبی است برای آنها تا مهارت‌های حل اختلاف با تقسیم کردن عقاید، توجه کردن به احساسات و ارائه راه حل‌ها تمرین کنند. مهم است که قبل از اعمال هر تغییر همه افراد خانواده موافق باشند و زمانی که به توافق برسند مجبور هستید به روش قبلی عمل کنید در بعضی خانواده‌ها به این معنی است که این والدین هستند که تصمیم می‌گیرند تا زمانی که اعضای خانواده روی مورد دیگر توافق کنند روی بعضی از موضوع‌ها قبل از اینکه به اجماع برسند، نیاز است که چند هفته بحث شود.

فواید برگزاری جلسات در خانوده 

بارش ذهنی در جلسات خانوادگی

 بارش ذهنی (ایجاد فرصت پیشنهادها یا همفکری) انتخاب‌های بیشتری در اختیار اعضای خانواده می‌گذارد. به جای جستجوی راه حل کامل، باعث می‌شود که اعضای خانواده پیشنهاد یکی از اعضا را از فهرست بارش ذهنی انتخاب کنند و مدت کوتاهی آن را امتحان کنند. زمانی را اختصاص دهید تا دوباره برای ارزیابی و راه حل یکدیگر را ملاقات کنید و در مورد آن چه که هر کدام از اعضای یاد گرفته‌اند بحث کنید.

 

جلسات خانوادگی زمانی به بهترین نحو عمل می‌کند که همه  روی راه حل‌ها تمرکز کنند تا سرزنش کردن. هیچ کس نباید در جلسات خانوادگی به دردسر بیفتد و همه باید گوش دهند و به جد به آن عمل کنند. گفتگو کردن بدون در نظر گرفتن همه چیز یک ابزاری قوی برای همکاری و هماهنگی در خانواده است.

 

منبع: کتاب الفبای تربیت فرزند

نویسنده‌گان: استفان گلن، جین نلسون، لین لات