اهمیت ارتباط مادر با نوزاد

نکات مهم در مورد اولین ارتباط مادر با نوزاد

نکات مهم درباره اولین ارتباط مادر و نوزاد

 پیوند و ارتباط مادر با نوزاد فوق‌العاده عمیق و با دوام است و در چند سال اولیه زندگی او توسعه پیدا می‌کند. این پیوند چنان رابطه‌ی منحصر به فردی ایجاد می‌کند که رشد نوزادتان را به دنبال خواهد داشت و این پیوند به شما انگیزه می‌دهد توجه بیشتری به نیازهای او نشان دهید.( نیمه شب برای شیردهی از خواب بیدار شوید، حواستان به عوض کردن پوشک او باشد و معنای متفاوت گریه‌های او را درک کنید.)

 

فرآیند پیوند و ارتباط  مادر با نوزاد  به طور طبیعی هنگام مراقبت از دو اتفاق می‌افتد؛ اما همیشه آسان و عاری از استرس نیست. طبیعی است که ابتدا احساس عدم اطمینان، ترس و گسستگی به سراغ تان بیاید. با وجود این برای ساخت پیوندی مطمئن بین خودتان و نوزاد کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. این پیوند منحصر به فرد بین نوزاد و شما به عنوان نخستین مراقبت و پرستاری اوست. این رابطه غریزی شما را به سوی هم می‌کشاند تا مطمئن شوید نیازهای نوزاد بی‌دفاع و آسیب‌پذیرتان را برآورده می‌کنید.

 

 در سال ۱۹۹۰ اطلاعات فراوانی در این باره به دست آمد و مشخص شد ارتباط مادر با نوزاد فاکتورهای کلیدی در رشد اجتماعی، روانی، جسمانی و هوش نوزاد به شمار می‌آید. کیفیت این رابطه در میان افراد گوناگون متفاوت است. یک پیوند مطمئن شالوده زندگی بهینه نوزاد در آینده را می‌سازد. یک رابطه نا مطمئن در رفع نیازهای نوزاد به بن بست می‌خورد و در آینده منجر به بروز سردرگمی و اختلال در یادگیری و ارتباط او با اطرافیان خواهد شد.

 

 نکاتی درباره ارتباط مادر با نوزاد

·          پیوند و ارتباط مادر با نوزاد به طور غریزی شکل می‌گیرد اما متأسفانه عشق به نوزاد به طور خودکار منجر به برقراری این پیوند نخواهد شد. این پیوند مطمئنا توانایی مادر برای کنترل استرس، رفع نیازهای نوزاد و موفقیت در حفظ آرامش و سرچشمه می‌گیرد.

·          لازم نیست در تمام مدت درصدد رفع نیازهای نوزادتان باشید تا بتوانید با او پیوندی مطمئن برقرار کنید. یک سوم این مدت زمان یا کمی بیشتر برای ایجاد یک رابطه مطمئن کافی است. وقتی نوزادتان را بشناسید و به مرور زمان تجربه کسب کنید با اطمینان بیشتری سرنخ‌ها و سیگنالهای ارسالی از سوی او را شناسایی می‌کنید.

·          برخلاف باور عام هر چه بیشتر نسبت به نیازهای نوزادتان واکنش نشان دهید او در آینده لوس نخواهد شد. ارتباط مادر با نوزاد حس اعتماد را به دنبال دارد و کودکانی که پیوندی مطمئن با والدین خود داشته‌اند مستقل‌تر از سایرین خواهند بود.

·          لازم نیست ۲۴ ساعته کنار نوزادتان باشید تا با او ارتباط برقرار کنید آنچه اهمیت دارد این است که کیفیت مدت زمان بودن در کنار او را افزایش دهید و او را مطمئن کنید که از اهمیت این پیوند و ارتباط آگاهی دارید.

·          ارتباط یک جاده دو طرفه است که در آن نوزاد نیز مانند شما سرنخ‌های ارسالی را درک می‌کند.

 

 نکات مهم ارتباط مادر و نوزاد

 پیوند مادر با نوزاد بیش از تولد آغاز می‌شود

 در سه ماه پایانی حاملگی نوزاد شروع به دریافت اطلاعات از محیط خارج از رحم مادر می‌کند. شما متوجه حرکات نوزاد می‌شوید و او نیز صدای شما را می‌شنوند و استرس تان را درک می‌کند. لازم است آرامش خود را حفظ کنید و از سوی اطرافیان حمایت شوید تا از رابطه خود و نوزادتان در آینده بیشترین بهره را ببرید. فرآیند برقراری ارتباط با نوزاد دوجانبه و پویاست. هم شما و هم نوزاد در تبادل سرنخ‌های غیرکلامی شرکت دارید.

 حتی در چند روز اول زندگی نوزاد، او سرنخ‌ها، تن صدا، حرکات و عواطف شما را درک می‌کند و با گریه کردن، صدا درآوردن،  حالات صورت و در نهایت لبخند زدن، خندیدن، اشاره کردن و حتی جیغ کشیدن برای شما سیگنال ارسال می‌کند. شما نیز متقابلاً او را تماشا می‌کنید به صدای او گوش می‌دهید و نسبت به نیازهای او برای غذا، گرما و محبت واکنش نشان می‌دهید. پیوند بین شما و نوزادتان از همین ارتباط غیرکلامی حاصل می‌شود.

 

 چرا ارتباط مادر با نوزاد تا این اندازه اهمیت دارد؟

 پیوند مطمئن با نوزاد به او می‌آموزد که چگونه به شما اعتماد کند، احساسات خود را منتقل کند و در نهایت به اطرافیان نیز اطمینان داشته باشد. وقتی شما و نوزادتان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنید او یاد می‌گیرد که چگونه حس خوب و سالمی نسبت به خود داشته باشد و بخشی از یک رابطه عاشقانه و دلسوزانه باشد. پیوند مطمئن با نوزاد موجب  توسعه حس مسئولیت پذیری و ارتباط در مغز او شده و این رابطه را رشد و توسعه دهد. این پیوند، اساس توانایی نوزاد در برقراری ارتباط سالم با دیگران خواهد بود.

 

خصلت‌هایی که شما در دوران بزرگسالی به فراموشی سپرده‌اید مانند دلسوزی، درک، عشق و واکنش به دیگران نخستین چیزهایی هستند که نوزاد می‌آموزد و زمانی که نوزاد رابطه مطمئنی با شما داشته باشد بهتر می‌تواند:

·          روابط صمیمی و مثمرثمر برقرار کند.

·          تعادل عاطفی خود را حفظ کند.

·          اعتماد به نفس و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد.

·          از بودن در کنار دیگران لذت ببرد.

·          از حالت افسردگی و غم واسه بیرون بیاید.

·          احساسات خود را با دیگران قسمت کند و به دنبال جلب حمایت آنها باشد.

 

 

 ارتباط با نوزاد برای شما مفید است

طبیعت، مادران را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که درست مانند نوزاد از طریق این پیوند عشق را تجربه کنند. لذتی که هنگام برقراری ارتباط نوزاد به دست می‌آورید تاثیر بسزایی در تسکین خستگی ناشی از بی‌خوابی یا استرس‌های مراقبت از او دارد. این پیوند با آزادسازی اندروفین در بدن شما و نه در نتیجه به وجود آمدن انگیزه می‌شود. به شما انرژی می‌دهد و شادتان می‌کند. خلق یک رابطه مطمئن با نوزاد ممکن است نیازمند کمی تلاش و کوشش باشد اما پاداش نهایی برای هر دوی شما فوق‌العاده خواهد بود.

 

 ارتباط  با نوزاد با مراقبت شما از خودتان آغاز می‌شود

 نوزادان باید در محیطی آرام و در هوشیاری کامل با شما ارتباط برقرار کنند. شاید کار دشواری باشد اما لازم است مراقب خودتان باشید تا ارتباط بین شما و نوزادتان شکل بگیرد.

·          سعی کنید به اندازه کافی بخوابید: کمبود خواب می‌تواند شما را بد اخلاق، خسته و افسرده و زود رنج کند. بعضی از والدین نوبتی شب بیدار می‌مانند یا حداقل یک صبح در هفته تا ظهر می‌خوابند.

·          حمایت اطرافیان را جلب کنید: مخصوصاً در روزهای اول پس از تولد نوزاد تا جایی که می‌توانید از همسر، اعضای خانواده و دوستان خود کمک بگیرید.

·          برای تفریح خود برنامه ریزی کنید: مراقبت از نوزاد کار طاقت فرسایی است و کمی تفریح می‌تواند در نقش شما به عنوان پدر یا مادر تأثیر به سزایی داشته باشد. یک ساعت رفتن به کافی شاپ، قدم زدن، کلاس یوگا یا هر کاری که خودتان دوست دارید می‌تواند انرژی شما را تجدید کند.

 

 منبع: کتاب تربیت دانشمند کوچک

 نویسنده: فرحناز کمالی