دلایل عمده گریه نوزادان تا شش ماهگی

مشکل چیست؟

گریه اولین مشکل صحبت کردن نوزاد و تنها راهی است که می‌تواند با شما رابطه برقرار کند تا دریابید گرسنه است، تنهاست، خسته است، پوشکش خیس است، جایش ناراحت است، سرد یا گرمش است و یا آزرده است. درک تفاوت این گریه‌ها غیر ممکن است؟

بله ابتدا چنین به نظر می‌رسد. ولی پس از مدتی در درک خواسته‌های کودکتان استاد خواهید شد. برای درک زمان تعویض پوشک هیچگاه به کمک نیاز نخواهید داشت، ولی به  بقیه پیشنهادهای تشخیصی نیز توجه کنید.

خوابت می‌آد؟

اگر فرزندتان قبل از چرت یا زمان خواب و یا حتی کمی زودتر یا دیرتر از زمان برنامه ریزی شده همیشگی گریه می‌کند، ممکن است فقط خسته باشد. مسافرت طولانی و زیاد، از خانه بیرون ماندن طولانی مدت، حضور مهمانان فراوان در خانه، کودک را خسته می‌کند واین یعنی باید زودتر بخوابد، در حالی که در روز آرام و ساکت تر دیگری، کودک ممکن است بخواهد دیرتر بخوابد. سعی کنید زمان خواب کودک را منظم کنید تا در انجام فعالیتهای روزانه او مشکلی ایجاد نشود.

گریه نوزاد

گرسنه‌ای؟

حتی اگر ساعتی پیش به اندازه دیروز به کودک غذا داده‌اید، باز هم ممکن است گرسنه باشد. گاهی کودک به دوره جهش رشد وارد می‌شود و اشتهایش ناگهان افزایش می‌یابد و مثلاً مقدار غذایی که تا دیروز او را سیر می‌کرده، امروز برایش کافی نیست. چنانچه پس از خوردن مقدار دیگری غذا گریه متوقف شد، بدانید کودک سعی می‌کرده بگوید هنوز گرسنه است. کودکانی که می‌توانند از غذاهای جامد استفاده کنند، ممکن است از نوع غذایشان خسته شده باشند(ویا شاید مزه‌اش را دوست نداشته باشند). سعی کنید نوع غذا را کمی متنوع کنید و غذاهای مورد علاقه کودک را با هم مخلوط کنید و چند مزه جدید و یا به جای نخودفرنگی، سیب زمینی شیرین کنار غذای کودک قرار دهید. غذاهای نرم، به معنای غذای تکراری نیست.

حوصله‌ات سر رفته؟

می‌دانم ممکن است از نظر کودکی که روی صندلی مخصوصش نشسته، تماشای شما که لباسهای خشک را تا می‌زنید، جالب باشد؛ ولی حتی یک نوزاد دو ماهه گاهی ممکن است به انگیزش بیشتری نیاز داشته باشد. نوزاد را فعال نگه دارید. بگذارید بداند سقف خانه تنها جایی نیست که مجبور باشد همیشه به آن نگاه کند.

برانگیختگی بیش از حد؟

گاهی نوزاد تحمل سر و صدا و شلوغی بیش از حد را ندارد. برای مثال، در اتاق تلویزیون روشن است، برادر بزرگتر دارد با تلفن اسباب بازیش حرف می‌زند و آویز بالای سر نوزادسر و صدا راه انداخته است. یک دقیقه خود را به جای کودک بگذارید! به جایی نمی‌رسید که با تمام قوا فریاد بزنید: ساکت

اگر از سر و صدای زیاد محیط سردرد می‌گیرید، بدانید که گاهی به کودک چنین حسی دست می‌دهد. صداها را اندکی کمتر کنید. کودک را به اتاق آرامتری ببرید و بگذرید در یک لحظه فقط بر یک مورد تمرکز داشته باشد. با کودک همراه شوید، یکی دو دقیقه با صدای آرام با او حرف بزنید یا برایش آواز بخوانید. حال او و البته شما سر جایش می‌آید.

دوست داری پستانک بمکی؟

گاهی کودک به مکیدن نیاز دارد (بخصوص زمان دندان در آوردن) زیرا مکیدن عملی آهنگین و آرامش‌بخش است. اگر کودک میل به غذا ندارد، پستانکی در دهانش بگذارید و یا انگشت خودتان را در دهانش قرار دهید تا بمکد.(رعایت تمیزی انگشتان ضرور است.)

مکیدن

تنهایی؟

همه ما گهگاه نیاز داریم در آغوش گرفته شویم. گفته می‌شود این کار احساس امنیتی را که هنگام قرار داشتن در رحم مادر داشته‌ایم، برایمان تداعی می‌کند. پس تعجب‌آور نیست که بعضی کودکان محبت ضربان منظم قلب را احساس کنند. کودک را بلند کنید و در آغوش بگیرید ویا روی فرش یا مبل دراز بکشید و او را روی سینه‌تان قرار دهید تا ضربان قلبهایتان با هم هماهنگ شود.

دل درد داری؟

چنانچه کودک اغلب نزدیک وقت شام، چند ساعتی بی وقفه گریه می‌کند و با آب دادن، بغل کردن، راه بردن و… ساکت نمی‌شود، علت گریه او ممکن است شکم درد باشد. چگونه می‌توانید بفهمید کودکتان دل درد دارد؟ دل درد را می‌توانید با سفت شدن شکم، انعطاف ناپذیر شدن پاها و قرمز شدن صورت تشخیص دهید. علت دقیق دل درد مشخص نیست. عده‌ای معتقدند کودک به علت نفخ معده به دل درد مبتلا شده است و بعضی علت آن را حساسیت به محیط اطراف می‌دانند. ولی آنچه مشخص است اینکه این دل درد فقط چند ماه طول می‌کشد.

باید آروغ بزنی؟

نوزادان هنگام تغذیه هوا می‌بلعند و سپس نفخ معده آزارشان می‌دهد؛ درست مثل هر فرد دیگری.هنگام غذا دادن کودک را تا حد ممکن به حالت عمودی و مستقیم بگیرید و به پیشگیری از این وضعیت کمک کنید. همچنین سوراخهای سر پستانک را بررسی کنید. اندازه مناسب سوراخ سر پستانک نیز ورود هوا به معده کودک را کاهش می‌دهد.

اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند، منافذ نوک سینه معمولاً بهترین اندازه را دارند، و اگر هم نه، کاری از دست شما بر نمی‌آید! گاهی نوزاد را در حین شیر خوردن به آروغ زدن وادار کنید تا هوای بلعیده شده را بیرون دهد. وارد آوردن فشاری خفیف به شکم کودک و وارد آوردن ضربه‌های آهسته  یا مالش پشت شانه‌های او، به خروج هوا از معده کمک می‌کند.

شیر دادن

چیزی ناراحتت می‌کند؟

همیشه به دقت توجه کنید، زیرا علت گریه می‌تواند اعتراض صریح به سرد یا گرم بودن بیش از حد دمای محیط برای کودک، گیر کردن دست و پای کودک در گوشه‌ای از تخت یا هر محل دیگر و یا نشستن او روی یک اسباب بازی نوک تیز مثل یک آجر پلاستیکی باشد.

گریه بدون دلیل؟

مطالعات نشان داده شده است از هرپنج کودک چهار کودک، روزانه حداقل به مدت ۱۵ دقیقه تا یک ساعت بدون هیچ دلیل مشخصی گریه می‌کنند.این گریه‌ها معمولاً با حضور بقیه اعضای خانواده  و جنب و جوش و سر و صدای زیاد در منزل، در بعد از ظهر اتفاق می‌افتد؛ زیرا برای کودک بعد از ظهر می‌تواند پایان یک روز خسته کننده از مشاهده مناظر جدید، استشمام بوهای تازه و شنیدن صداهای نا آشنا باشد. بعضی کودکان بعد از تحریک بیش از حد حواس پنجگانه‌شان، دوست دارند با یک گریه مفصل استراحت کنند. بعضی از مامانها نیز ممکن است همین را دوست داشته باشند!

ساعت و زمان این گریه‌ها را در طول هفته یادداشت کنید تا در یابید آیا هر روز در ساعت معینی اتفاق می‌افتند. در این صورت، با فرا رسیدن زمان موعود، می‌توانید بچه را در تختش بگذارید و با علم به اینکه هیچ مشکل خاصی برای او وجود ندارد، اجازه دهید دوره گریه‌اش سپری شود.

نوزاد بی قرار

نازنینم ناراحتی؟

نورادان خلقیات متفاوتی دارند، دقیقاً مثل بزرگسالان. این امر تا حدودی اتفاقی است و به بخت و اقبال شما وابسته است که فرزندتان کودکی پرجنب و جوش و عصبانی باشد یا آسان‌گیر؛ البته هر یک از فرزندانتان ممکن استخلقیات متفاوت با بقیه داشته باشد. پس با وجود تمام تلاشهای شما، یکی از فرزندانتان احتمالاً بیش از بقیه گریه می‌کند. ولی ناامید نباشید، این نوع گریه تا ابد ادامه نمی‌یابد. رد ضمن این مدت، اگر گریه کودک آزارتان می‌دهد، به خود استراحتی بدهید، زیرا نوزاد تنش در وجود شما را احساس می‌کند و این امر حالش را بدتر و در او احساس نا خوشایندی ایجاد می‌کند. البته این بدان معنا نیست که احساسهای شما موجب گریه کودک می‌گردد، بلکه ناخواسته باعث ادامه یافتنش می‌شود. سعس کنید فردی را که گاهی چند ساعت یا حتی چند دقیقه به شما کمک کند را پیدا کنید تا شما هم وقت اندکی برای پرداختن به خودتان داشته باشید. مطمئن باشید حتی زمانی اندک، تفاوتی بزرگ می‌تواند ایجاد کند.

منبع: کتاب راهکارهای نهایی(۴) گریه کردن

نویسنده: میشل کندی                                                 

 مترجم: زهرا جعفری