طب جدید در تعیین جنسیت جنین

روشهای تعیین جنسیت جنین بر اساس مبانی طب جدید

روش‌های تعیین جنسیت جنین بر اساس مبانی طب جدید

 به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 دسته اول روشهایی هستند که با تغییر شرایط محیطی بدن مادر امکان پسر یا دختر شدن را افزایش می‌دهند و دسته دوم روشهای طبیعی که توسط متخصصین در آزمایشگاه و در مراکز درمان ناباروری و ژنتیک انجام می‌گیرند. روش‌های دسته اول نیاز شما به مراجعه به پزشک کمتر است و خودتان می‌توانید اکثر دستورالعمل‌ها را اجرا کنید اما در روشهای دسته دوم باید حتماً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید. اما با این حال مزیت روشهای دسته دوم همچون روشهای PGD، لقاح مصنوعی IVF و نشاندار کردن لیزری این است که درصد ضریب اطمینان این روشها تقریبا ۱۰۰ درصد است. اما روشهای دسته اول در بهترین حالت چیزی در حدود ۷۰ درصد ضریب اطمینان برای تعیین جنسیت جنین خواهند داشت. آنچه که در ادامه از آن صحبت خواهیم کرد روشهای دسته اول هستند:

 روش تغذیه‌ای

 در منابع طب سنتی ایران آمده است که خوردن بعضی از غذاها در هنگام باردار شدن در تعیین جنسیت جنین موثر است. (مثلاً کاهو، خرما، هل، زعفران و… برای پسردار شدن ماست، ترشی، تخم مرغ و… برای دختر دار شدن) این مسئله در طب جدید نیز مورد پذیرش است و به دو روش قابل انجام است:

تغییر در PH رحم

 بر اساس برخی تحقیقات ثابت شده است که تغییر در غلظت بعضی از املاح خون باعث کمک به تعیین جنسیت جنین می‌شود. به این شکل افزایش سدیم و پتاسیم و کاهش کلسیم و منیزیم بدن برای پسر شدن جنین و عکس آن برای دختر شدن آن کمک کننده است. علت این امر آن است که مواد غذایی ارتباط مستقیمی با کاهش یا افزایشPH رحم دارند. حدس زده می‌شود که بالا بودن نسبت سدیم و پتاسیم و کم بودن کلسیم و منیزیم با افزایشPH رحم (قلیایی شدن رحم) متابولیسم تخمک و به خصوص لایه خارجی آن را به نحوی تغییر می‌دهد که اسپرماتوزوئیدهای حامل جنسیت پسر به طرف آن جذب می‌شوند اما به عکس برای جذب اسپرماتوزوئید جنسیت دختر به سمت تخمک لازم است با بالا رفتن میزان کلسیم و منیزیم و کاهش سطح پتاسیم و سدیم خون PH رحم پایین بیاید و رحم به محیطی اسیدی تبدیل شود.

 بنابراین مصرف مواد غذایی حاوی سدیم، فسفر، آهن، پتاسیم بر روی PH رحم را افزایش می‌دهند. از ۳۰ تا ۶۰ روز قبل از آمیزش نقش مفیدی در پسر شدن جنین ایفا می‌کنند برعکس استفاده از خوراکی‌هایی که حاوی کلسیم و منیزیم و مس هستند قادرند میزان PH رحم را کاهش داده و باعث تولد نوزاد دختر خواهند شد. منابع غذایی حاوی سدیم: نمک طعام، غذاهای دریایی، گوشت، تخم مرغ، شیر، جگر گوساله، هویج، اسفناج و…

 میزان نیاز روزانه به سدیم ۵۰۰ میلی گرم است. گرچه رژیم‌های غذایی معمولی تا ۴ برابر این مقدار را به بدن می‌رسانند.

 منابع غذایی حاوی پتاسیم: گوشت، غلات، میوه‌ها، سبزی‌ها و… مقدار نیاز روزانه به پتاسیم یک میلی گرم است اما در رژیم‌های غذایی معمولاً تا ۱۵ برابر این مقدار پتاسیم وجود دارد.

منابع غذایی حاوی کلسیم: شیر کاکائو، ماست، بستنی، شلغم، بادام، ساردین و…  مقدار نیاز روزانه کلسیم ۸۰۰ میلی گرم است.

منابع غذایی حاوی منیزیم: قهوه، کاکائو، غلات، سبزی‌ها، مخمر آبجو، سویا، چغندر، گردو، جوانه گندم و… بنابراین استفاده بیشتر از غذاهای دو گروه اول برای پسر دار شدن و دو گروه دوم برای دختر دار شدن مفید است. پس بطور خلاصه غذاهایی که برای تعیین جنسیت جنین در راستای پسردار شدن مناسب است عبارتند از: 

نمک طعام و غذاهای شور، موز، پرتقال، سیب، برنج، خرما، هویج، سیب زمینی، جگر، گوشت، تخم مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، جگر گوساله، اسفناج، غلات میوه‌ها و سبزی‌ها و…

غذاهایی که برای دختردار شدن جنین مناسب است عبارتند از:

شیر و فرآورده‌های آن، ماهی ساردین، قارچ و نخود سبز، لوبیا سبز، جو، خاویار، بادام، جوانه گندم، کلم، کدو و فلفل سبز، کاکائو، ماست، بستنی، شلغم، قهوه، کاکائو، غلات، سبزی‌ها، مخمر آبجو، سویا، چغندر، گردو و…

رابطه تغذیه با هوش نوزاد

 چند نکته مهم

  1. نتایجی که از به کار بردن این روش برای تعیین جنسیت گزارش شده یکنواخت نیست. بعضی از مراکز بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد موفقیت گزارش داده‌اند، اما این نتایج زمانی می‌تواند قابل قبول باشد که رژیم غذایی به تنهایی مورد استفاده واقع شود و سایر روشها همزمان با این روش به کار گرفته نشوند.
  2. روش استفاده از رژیم غذایی استاندارد خاصی ندارد و تا حدود زیادی با مواد غذایی معمول در هر کشور در ارتباط است. در این روش آنچه اهمیت دارد نسبت این مواد به یکدیگر و نه مقدار مطلق آنها است. بنابراین رژیم غذایی باید به نحوی انتخاب شود که نه تنها باعث بالارفتن ماده معدنی مورد نظر شود بلکه مقدار املاح را که باعث جلب اسپرماتوزوئید جنسیت مخالف جنین مورد نظر می‌شود در خون کاهش دهد.
  3. لازم است رژیم از سه ماه قبل از اقدام برای بارداری به منظور تعیین جنسیت و به خصوص در ماهی که لقاح صورت می‌گیرد مورد استفاده واقع شود.
  4. این روش فقط لازم است توسط زن اجرا شود زیرا تغییرات یونیک تخمک است که اسپرم موردنظر را انتخاب می‌کند.
  5. استفاده از رژیم با به کاربردن یک دستور آشپزی صورت نمی‌گیرد بلکه یک نسخه پزشکی محاسبه شده برای تعیین جنسیت جنین می‌تواند موثر باشد. رژیم بهتر است زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه و مراقبت‌های خاص و با مقادیر معین انجام شود و انجام خودسرانه آن توصیه نمی‌شود.
  6. گفته می‌شود استفاده درازمدت از این رژیم پزشکی اثر سوء بر سلامت مادر و جنین به جای نمی‌گذارد ولی به نظر ما ادامه بیش از دو سه ماه آن باید با احتیاط صورت گیرد.

 تغییر میزان گلوکز در ترشحات رحمی و تعیین جنسیت

 در هنگام تخمگذاری میزان گلوکز در ترشحات مخاطی دهانه رحم افزایش می‌یابد. بالا رفتن مقدار گلوکز در ترشحات دهانه رحم به جذب اسپرماتوزوئیدها کمک می‌کند و از آنجا که اسپرماتوزوئید پسر قدرت تحرک بیشتری برخوردار است و مناسب بودن ترشحات دهانه رحم بیشتر به نفع اسپرماتوزوئید پسر است بنابراین استفاده از میوه‌های شیرین محتوی گلوکز در روزهای تخمک گزاری محیط را برای جلب اسپرمY مناسب‌تر می‌کند.

با توجه به اینکه قند خون به سرعت بالا می‌رود استفاده از این روش برای تعیین جنسیت در همان روزهای تخمک گذاری می‌تواند اثر بخش باشد. برخی از غذاهایی که گلوکز دهانه رحم را افزایش می‌دهند عبارتند از: عسل، نبات، غلات صبحانه شیرین شده، بیسکویت، سیب‌زمینی پخته، کشمش، نان، گندم سفید، نوشیدنی‌های شیرین و… بدیهی است  زنی که تمایل به دختردار شدن دارد باید در ایام نزدیکی مصرف این خوراکی‌ها را به حداقل برساند.

نکته‌ای در مورد رژیم غذایی برای تعیین جنسیت نطفه

 جالب است بدانید بعضی تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم غذایی کم انرژی که حداقل کالری مواد معدنی و مواد مغذی را داشته باشد با احتمال بیشتری به تولد نوزاد دختر منجر می‌شود و لذا مادرانی که می‌خواهند پسر دار شوند باید از رژیم گرفتن در زمان‌هایی که تصمیم به بچه دار شدن دارند پرهیز کنند.

 منبع: کتاب دختر میخواهید یا پسر؟

 نویسنده: فرحناز کمالی