راههای آموزش به کودکان

روشهای کمک والدین در امر یادگیری کودکان

 کمک والدین در امر یادگیری کودکان

 یادگیری کودکان امری اتفاقی نیست و برخورداری از تحصیلات کافی و سودمند سه اصل مهم را شامل می‌شود:

۱٫   دانش آموز

۲٫   آموزگار 

۳٫  والدین

 در این میان باید بدانیم که وظیفه والدین در قبال یادگیری کودکان چیست و پدر و مادر چگونه می‌توانند در راه کسب موفقیت بیشتر به آنها کمک کنند. آموزگاران با تجربه در این مورد نصایح و پیشنهادهای مفیدی را ارائه می‌دهند.

 

 

 قدم اول

 در شروع هر ترم تحصیلی به دیدن آموزگار مدرسه بروید و اطلاع یابید که چه مباحثی تدریس می‌شود و از فرزند شما در مدرسه چه انتظاری می‌رود. چه کتابهایی را باید بخواند و چه تکالیفی را باید بنویسند.

·   فرزند خود را هر روز به مدرسه بفرستید. آموزگاران نگران این مسئله‌اند که والدین خود، برای بچه‌ها برنامه‌ریزی کرده و این موجب غیبت دانش آموز از مدرسه می‌شود. وقت دندانپزشکی و یا گذراندن تعطیلات از جمله مواردی هستند که غالباً مطرح می‌شود و باعث می‌شود که دانش آموز از درس و کلاس عقب بماند و مانع یادگیری کودکان همزمان با ریتم کلاس می‌شود؛ چرا که برای والدین آنها مدرسه آن‌قدرها هم مهم نیست.

·   مثبت گرا باشید و اصولی فکر کنید. بچه‌ها زمانی درس را بهتر یاد می‌گیرند که احساس خوبی به خود داشته باشند. یک قانون طلایی می‌گوید: «کودک هر روز موفقیت‌هایی را بدست آورده و آنها را تجربه می‌کند.» کاری را که فرزندتان آن را بهتر انجام می‌دهد مدنظر قرار دهید و به پیشرفت‌های او توجه کرده و تحسینش کنید. هرگز او را مسخره یا تحقیر نکنید.

·   علاقه نشان دهید اگر از فرزندتان پرسیدید امروز در مدرسه چه کار کردی؟ و او پاسخ داد هیچ کاری!… بلافاصله سوالات دیگری مطرح کنید و حتی اگر نتوانستید اطلاعات زیادی به دست آورید حتماً به او تفهیم کنید که به تحصیل و مدرسه‌اش اهمیت می‌دهید. همکاری با آموزگاران در جهت یادگیری کودکان

  •  کودکان درس را از کسی بهتر یاد می‌گیرند که به او بیشتر احترام می‌گذارند. بنابراین در مقابل فرزندتان آموزگار را به باد انتقاد نگرفته و از او بدگویی نکنید. هرگز نگویید معلم تو بد اخلاق و سختگیر است. اگر می‌خواهید انتقاد سازنده در قبال تحصیل فرزندتان داشته باشید بهتر است آن را مستقیماً با خود آموزگار و یا مدیر مدرسه در میان بگذارید

·   به کودکتان نشان دهید که به پیشرفت او در دروس علاقه‌مندید. از او درباره نمرات سوال کنید و نمرات کم و زیاد او را ارزیابی کرده و ببینید آیا پیشرفتی در درس داشته است یا نه!…. آیا نمره ۱۹ نشانه موفقیت اوست و یا امتحان بسیار ساده بوده است!

·   از ارائه اطلاعاتی که می‌تواند به آموزگاران در بهتر شناختن فرزندتان و یادگیری کودکان کمک کند، دریغ نکنید. آیا کودکتان در کار گروهی درس را بهتر فرا می‌گیرد و یا به طور انفرادی؟

 

راههای یادگیری کودکان

آیا مسائلی نظیر بیماری و طلاق بر یادگیری کودکان تاثیر می‌گذارد؟

·    اگر فکر می‌کنید مشکلی وجود دارد وقت را تلف نکنید و سریعاً با آموزگار تماس گرفته و به دیدن او بروید. دانش آموزان باهوش ممکن است به علت کسالت در مراحل اولیه دچار سردرد شوند و دانش آموزان ضعیف‌تر ممکن است به علت ناتوانی در انجام تکالیف خود عذر و بهانه بیاورند. در هر دو مورد با معلم مشورت کنید.

·   از طریق گزارشهای مدرسه، مشورت با آموزگاران و آزمون کلاسی با استعداد و نقاط ضعف فرزند خود بیشتر آشنا شوید و ببینید و از نظر جسمانی، بینایی و شنوایی دچار چه کمبودهایی می‌باشد و شما چطور می‌توانید به او کمک کنید شاید لازم باشد یک معلم خصوصی بگیرید.

 

 

اهمیت ایجاد احساس مسئولیت در یادگیری کودکان

به فرزند خود یاد دهید ظرفها را بشوید و در کارها به اعضای خانواده کمک کرده و رختخواب خود را مرتب کند. آموزگاران تاکید می‌کنند که آنها می‌توانند دانش آموزانی را که در انجام کارهای روزمره خانه همکاری می‌کنند، تشخیص دهند. زیرا این شاگردان به خاطر احساس مسئولیت تکالیف کلاسی خود را بهتر از دیگران انجام می‌دهند.

·          اهدافی را مد نظر داشته باشید که فرزند شما قادر به انجام آنها باشد. کارهای کوچکی که کودک بتواند یکی یکی آنها را با موفقیت انجام دهد بهتر از یک کار بزرگ و مشکل است.

·          اگر فرزندتان را بیشتر تشویق کنید به او جایزه داده و کمتر تنبیه کنید به واقع موفقیت در درس برای او نوعی پاداش تلقی می‌شود.

 

تقویت قوه یادگیری کودکان

 همیشه درصدد موقعیتی باشید که بتوانید به فرزند خود چیزی یاد دهید. مثلاً در سوپرمارکت از او بپرسید: باقیمانده‌ی فروشنده به من خواهد داد چقدر است؟ اگر می‌خواهید به مسافرت بروید اجازه دهید کودک شما در تعیین مسیر شما را راهنمایی کند.

·   بچه‌ها همان کاری را می‌کنند که والدینشان آن را انجام می‌دهند، نه چیزی که والدینشان می‌گویند. اگر پدر و مادر نسبت به فیلمی علاقه نشان دهند کودک نیز همان کار را می‌کند و اگر عمل نادرستی را در مقابل آنها انجام دهند، کودک نیز سریعاً آن را یاد گرفته و انجام خواهد داد.

·    تمرکز حواس را به او یاد دهید. توجه و دقت عامل مهمی در جهت یادگیری است که فرزند شما می‌تواند آن را به دست آورد.

·    به کودک خود بیاموزید تا درباره هرچه می‌خواند سوال کند به عنوان مثال چه چیزی باعث موفقیت این مخترع شد؟… چه کسی جان خود را به خاطر کشورش فدا کرده؟… چه عواملی موجب قحطی و خشکسالی است؟… و با این سوال و جواب او را تشویق کنید تا از مطالعات خود نتیجه گیری کند.

·   انعطاف پذیر باشید، اما به خاطر بسپارید که بچه‌ها در انجام کارهای خود با وجود یک سری از قوانین روزمره حاکم بر خانه موفق ترند. یکی از این قوانین خوب می‌تواند این باشد که به او بگویید: اگر تکالیف مدرسه را به موقع انجام ندهی، نمی‌توانی برای بازی از خانه بیرون بروی؟ 

 

با این حال فرزند شما ممکن است این دستورات شما را دوست نداشته باشد و احتمالاً به شما بگوید که والدین دوستش به او اجازه می‌دهد تا دیر وقت بیدار بماند و تلویزیون تماشا کند. در این زمان شما هم به سادگی به او بگویید که آنها در نظر شما والدین خوبی نیستند.

 

 

·    در ساعت مطالعه نباید تلویزیون و یا رادیو روشن باشد.

·   به یاد داشته باشید که هر کودکی دارای خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی است. برخی از آنان به راحتی می‌توانند ۱۰ درصد فعالیت خود را انجام دهند. اما دیگران در صورتی نتیجه بهتری به دست می‌آورند که به مدت ۲۰ دقیقه مطالعه کرده و بعد از کمی استراحت دوباره درس را شروع کنند.

·  کودک به هنگام مطالعه در منزل به پشتیبانی شما نیاز دارد، اما به خاطر بسپارید که انجام تکالیف به عهده فرزند است نه شما.

·  اگر در تکالیف مدرسه نکته‌ای وجود دارد که کودک آن را نمی‌فهمد و مانع یادگیری کودکان می‌شود فکر نکنید که سریع آن را در چند جمله طولانی توضیح دهید. ابتدا از او بخواهید آنچه را که از مطلب فهمیده است، بگوید و با دقت و گوش دهید. گاهی اوقات اگر شما مطالب اصلی درس را با صدای بلند خوانده و آن را به طور مختصر توضیح دهید مشکل به راحتی برطرف می‌شود.

 

 روشهای تشویقی آموزش

 دوران نوجوانی

 آموزگاران هشدار می‌دهند که افت تحصیلی و مردودی دانش آموزان بیشتر مربوط به دوره دبیرستان است. در این دوره است که علاوه بر تغییرات جسمی و اجتماعی در دانش آموز نحوه یادگیری او نیز دستخوش تغییر و تحول شده و دروس را باید به صورت تحلیلی فرا گیرد. اگر این موضوع مشکل آفرین شد هرگز او را به حال خود رها نکرده و فرزند خود در  یادگیری دروس مختلف تقویت کنید و دلیل حفظ و فراگیری دروس را به او توضیح دهید.

·   ‌بچه‌ها در سنین بین ۱۳ تا ۱۹ بیشتر احساس مسئولیت می‌کنند. در این دوره است که دیگر نباید هر روز او را برای انجام کارهای درسی نصیحت کرده و کنترل کنید. اجازه دهید تا خودش کم کم مسئولیت انجام کارهایش را بر عهده بگیرد. البته هر چند وقت یکبار باید تکالیف مدرسه را نگاه کرده و اطلاع داشته باشید که فرزندتان در کلاس چه چیزهایی را یاد می‌گیرد و کماکان او را راهنمایی و به یادگیری کودکان کمک کنید.

·  نگران نباشید اگر فرزند شما مطالب را تند و سرسری می‌خواند حداقل فایده این کار این است که او به خواندن عادت می‌کند. پیرامون حوادثی که در روزنامه و مجلات چاپ می‌شود با او صحبت کنید و کتاب‌های خوب و مفید را برای مطالعه معرفی کنید.

 

 

 آگاه باشید

 مراقب علائم مرموز و مبهم باشید که در دوران نوجوانی بروز می‌کند. یکی از آنها ممکن است کار بعد از مدرسه و یا رفتن به  باشگاه باشد که ساعات زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. بنشینید و با او صحبت کنید که کدام یک از این فعالیت‌ها را می‌توانید حذف کنید تا به درس و مدرسه‌اش لطمه وارد نسازد.

·  نوجوانان سعی دارند مستقل باشند. آنان ممکن است طوری رفتار کنند که نشان دهند نمی‌خواهند در کارهایشان مداخله کنید اما شما همیشه از دور مراقب آنها باشید.

·   به او کمک کنید تا همه چیز را از راه درست انجام داده و آنها را مستقیماً زیر نظر داشته باشید. در مواردی که می‌خواهد حق انتخاب داشته باشد کنارش باشید تا بتوانید او را راهنمایی کنید. از او بپرسید که برای آینده چه هدفی دارد و می‌خواهد به کدام دانشگاه برود و چه رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کند.

 

منبع: کتاب آموزش صحیح تربیت کودک

مولف: محمدرضا پوراحمدی لاله