موسیقی و مطالعه در خانه با کودکان

فعالیت‌های فوق برنامه

 زیاده روی نکنید. کودکان به فرصت نیاز دارند. آنها نیاز دارند که به آنها فرصت دهید تا استعداد و علاقه خود را در خانه و یا هر مکانی شکوفا کنند. آنقدر آنها را درگیر کلاس‌های فوق‌برنامه نکنید که وقت آزادی برای فعالیت‌های مورد علاقه‌شان باقی نماند.

 بگذارید کودک وسواس داشته باشد. کودکان از چالشها لذت می‌برند و خود را کاملا غرق در کاری می‌کنند که در حال به ثمر رسانیدن آن هستند. گرچه شاید شما دلیلی برای اینکه کودک اعداد را از یک تا یک میلیون بنویسد یا بازیهای رایانه‌ای را تا بالاترین سطح برود یاد بگیرد و عقب بپرد نمی‌یابید، ولی صبور باشید. انجام یک کار از ابتدا تا انتها خصیصه‌ای است که ارزش انجام دادن را دارد.

با موسیقی همراه باشید.

اگر به نظر می‌رسد فرزندتان به موسیقی علاقه‌مند است اجازه دهید نواختن یک آلت موسیقی را فرا گیرد. سعی کنید در طول سال تحصیلی نیز او را ترغیب کنید که به کلاس‌های موسیقی ادامه بدهد. حذف برنامه یادگیری یک آلت موسیقی آسان است اما بازگشت به آن بسیار مشکل است و رسیدن به سطح دوستانی که پیشرفت کرده‌اند مشکل‌تر. از سر و صدا  در خانه استفاده کنید. فرزندتان را تشویق کنید تا در تلاشهای خود نواختن یک آلت موسیقی را یاد بگیرد. از عقب کشیدن خود یا گرفتن گوش‌هایتان پرهیز کنید. اگر با مسئله به طور مثبت برخورد کنید پاداش شما دیر یا زود پیشرفت سریع و شنیدن موسیقی قابل تحمل خواهد بود.

تمرین موسیقی را تسهیل کنید.

با ایجاد یک محیط مناسب به برای تمرین که در آن وسایل آماده باشد و بهتر است روی آنها پوشیده نباشد، خرت و پرت در آنجا ریخته نشده باشد و نتها پایه نگهدارنده و یک صندلی راحت با قابلیت تنظیم برای قد فرزندتان وجود داشته باشد، شرایط تمرین وی را در خانه فراهم کنید. تمرین کوتاه روزانه در ساعتهای خاصی از روز از نظر بسیاری از معلمان موسیقی بهترین روش برای تمرین در خانه است. بگذارید قطعه‌های مورد علاقه خود را بنوازند. قطعه‌ای را که شما فکر می‌کنید باید در نواختن آن ماهر شوند را به آنها تحمیل نکنید. از این طریق نتیجه بهتری می‌گیرید.

برای حضور در کنسرت یا نمایشی که فرزندتان آنرا اجرا می‌کند وقت بگذارید و حضور خود را یک دردسر تلقی نکنید. کودکان سریع متوجه نگرانی و تنش والدین می‌شوند. بنابراین سعی کنید قبل از اجرا از بروز هرگونه نگرانی و تشویش جلوگیری کنید. کنترل کنید که هر دستگاهی که کرایه یا قرض کرده‌اید که در خانه مورد استفاده فرزندتان قرار گرفته شود دارای بیمه باشد یا در مورد خسارت احتمالی سوال کنید.

موسیقی در خانه

معلمی انتخاب کنید که قدرت تحریک کردن داشته باشد. معلم مشتاق و مشوق می‌تواند تاثیر عمده‌ای در فرزندتان در فراگیری موسیقی یا هر درس دیگر داشته باشد. هنگام استخدام معلمان متخصص و یا هنگامی که حق انتخاب معلم را دارید همیشه معلمی را انتخاب کنید که روحیه شادابی داشته باشد. همراه با فرزندتان شروع کنید. چرا همراه فرزندمان یک کلاس یا دوره را شروع نکنیم و با آنها پیش نرویم؟ به این ترتیب شما می‌توانید در کنار آنها آموزش ببینید. نوجوانان به طور ویژه‌ای از اینکه والدین همراه آنها و در سطح آنها و در کنار آنها هستند بهره می‌برند و این حالت به شدت در کشف و علایق مشترکی جدید بین شما و کودکتان موثر است.

اعتماد کودکان را تقویت کنید. این کار را می توان با فرستادن آنها به کلاس‌های هنرهای نمایشی انجام داد. کشف احساسات و موقعیت‌های مختلف از طریق ایفای نقش به کودک امکان می‌دهد تا در یک محیط سالم نحوه برخورد خود را با شرایط مورد آزمایش و تمرین قرار دهد.

 از پول خود بهترین سود را ببرید. دوره‌هایی که شهریه شرکت در کلاس‌های آنها را باید در هر ترم پرداخت کرد پرهزینه هستند. غالب اوقات بچه‌ها به خاطر بیماری، جشن تولد، سفرهای آخر هفته و مسائل دیگر به کلاسها نمی‌روند. احتمالی نیز وجود دارد که بعد از چند هفته کودک علاقه خود را به کلاس از دست بدهد و دیگر نخواهد در آن کلاس شرکت کند جلسه کلاس یا ورزشی را که می‌توان هزینه‌های آنها را به طور هفتگی پرداخت کرد دارای انعطاف بیشتری بوده و در این حالت از پولمان استفاده بهتری برده‌ایم.

به زبان خودتان با کودک صحبت کنید.

 اگر زبان مادری غیر از زبان رسمی است، مثلاً آذری یا گیلکی چرا با زبان مادری با کودک صحبت نکنید. البته این زبان نباید باعث ایجاد مشکل برای صحبت کردن در مدرسه یا با دوستانش شود. اگر کودک دو زبانه باشد مهارت های زبانی او بهتر پرورش می‌یابد. می‌توانید در خانه بیشتر اوقات با زبان مادری با کودکان صحبت کنید. در خانه همیشه فرزندتان را تشویق و حمایت کنید. هر چیزی که علاقه کودک را به خود جلب می‌کند را تشویق و حمایت کنید حتی اگر تفاوت عمده‌ای با علایق شما داشته باشد.

مطالعه در خانه

 به دوران مدرسه برگردید. در کنار فرزندتان تمام مطالبی که روزی فرا گرفته بودید را دوباره یاد بگیرید. به خودتان تلقین نکنید که “اینها خیلی سخت است من نمی‌توانم بفهمم” اگر امکان دارد با تلاش و جستجوی بیشتر کاری کنید که درک شما از مطلب مورد بحث و سیع‌تر گردد. تکالیف کودکتان را انجام ندهید. تکالیف برای دانش آموز است نه والدین! هنگامی که کودک از شما درخواست کرد به او کمک کنید اما هنگام کمک خودتان کار را بر عهده نگیرید. او را راهنمایی کنید تا به جواب برسد نه اینکه جواب را به او بگویید و سعی کنید هنگامی که کودک در خانه مشغول حل تمرین‌ها است صبور باشید.

کارهای نوشتنی خود را انجام دهید؛ این کار را هنگامی که فرزندتان در خانه مشغول انجام تمرینها است، انجام دهید. به این ترتیب برای پاسخ به سوالات فرزندتان در دسترس هستید تا زمانی که به دلیلی بی‌حوصله نشده و هنگام کار به فرزندتان بد وبیراه نگفته‌اید، شما شاخص فردی هستید که در خانه و در سکوت تمرکز کرده و به مطالعه مشغول است.

هنگامه سفر تکالیف را تنظیم کنید؛ اما طوری که تعطیلات را خراب نکند. در ابتدای تعطیلات نگاهی به کارهایی که باید انجام شود بیاندازید. مطالعه هنگام تعطیلات فراموش نشود. برای زمانی که در اختیار دارید برنامه ریزی کنید. مراقب باشید برنامه‌ریزی‌هایتان خیلی فشرده نباشد. مهارتهای کودک را پویا نگه دارید. اگر کودک در طول تعطیلات تکالیف درسی ندارد مطالب خواندنی زیادی در اختیار او قرار دهید و سعی کنید مقداری کارهای ذهنی و ریاضی نیز انجام شود که کتاب‌های پازل و جستجوی لغت در اختیار کودک قرار دهید و همچنین آنها را تشویق کنید تا یک دفتر خاطرات مخصوص زمان تعطیلی تهیه کنند که این مطالب خواندنی، نوشتنی و حساب در دوران تعطیلی باعث می‌شود تا برگشت به مدرسه ترسناک و سخت نباشد.

انجام تکالیف

تنظیم زمان

 در تصمیم‌گیری برای این که دقایقی بعد از رسیدن فرزندتان به منزل از او بخواهید که تکلیفش را در خانه انجام دهد یا اینکه اجازه دهید تا کارش را به تاخیر بیاندازد و دیر به رختخواب برود توازن برقرار کنید. زمان معینی را برای انجام تکالیف در خانه مشخص کنید که برای کودک مناسب باشد و در مورد آخر هفته  از روز قبل آن بررسی دقیق کرده و تصمیم بگیرید که تا روز بعد از تعطیلی چه کارهایی باید انجام شود و کودک را تشویق کنید تا خودش طرحی بریزد که طبق آن مشخص شود چگونه و کی موارد مورد نیاز را انجام می‌دهد.

یک گام جلوتر باشید.

 اگر کودک با یک موضوع درسی در مدرسه مشکل دارد دلیلی ندارد که شما مقداری روی آن مسئله در خانه کار نکنید. درباره آن با هم کتاب بخوانید و بحث کنید. با ریاضی مشکل دارد؟ معماهای جالب ریاضی را در مورد مسائل روزمره مطرح کنید. با تاریخ مشکل دارد؟  چند تا حقیقت شگفت آور و ترجیحاً عجیب و غریب و داستان یاد بگیرید و آنها را برای کودکان تعریف کنید. از کار لذت ببرید دلیلی وجود ندارد که کار اضافه در خانه غیررسمی و سرگرم کننده نباشد. تمام توان خود را به کار ببندید هنگام انجام تکالیف از تمام توان خود استفاده کنید و اجازه دهید تا سایر اعضای خانواده هم به سهم خود کمک کنند. مادر می‌تواند در درسهای انگلیسی، تاریخ و جغرافی کمک کند. پدر در فرانسه، انگلیسی و پدربزرگ درس ریاضی. فرزندتان را نزد افراد مطلع و شایسته فامیل بفرستید تا هنگام امتحان یا هر زمانی که احساس کردید نیاز به کمک دارند درسهای فشرده‌ای را نزد آنها کار کنند.

نگهدارنده کتاب تهیه کنید.

 برای مطالعه‌، کتاب را روی میز قرار داده و با کتاب گیر آن را ثابت کنید. این کار برای تمامی کودکان در هر سنی که باشند ارزشمند است با این کار از یک طرف صفحات به شکل کامل دیده می‌شود و از طرفی حواس کودک به اطراف پرت نمی‌شود. صندلی‌های مخصوص این کار که شبیه صندلی راحتی کوچک هستند به خاطر طرحها و رنگهای متنوع آن مورد علاقه و توجه والدین و کودکان می‌باشند.

 آماده باشید کاری کنید که هر شب مجبور نشوید لوازم مورد نیاز برای انجام تکالیف کودک را جمع و جور کنید. خودکار، مدادهای تیز شده، پاک کن و خط کشها را در محل قابل دسترس قرار دهید و از کودک بخواهید بعد از استفاده آنها را سرجای خود برگرداند.

هر روز زمانی را برای مطالعه در خانه کنار بگذارید. خواه کودک خود مطلبی بخواند یا شما مطلبی برای او بخوانید. زمانی را برای مطالعه در برنامه خود بگنجانید، هنگامی که مطلبی را برای کودک می‌خوانید کودک را در جایی قرار دهید که بتواند کتاب را ببیند. سپس هنگام خواندن انگشت خود را زیر هر خط حرکت دهید. طوری که کودک بتواند کلمات خوانده شده را دنبال کند. معامله سه به یک می‌تواند کودکانی را که از خواندن امتناع می‌کنند به خواندن علاقه‌مند کند. در ازای هر صفحه‌ای که شما برای آنها می‌خوانید آنها یک صفحه برای شما بخوانند.

منبع: کتاب هزار نکته مهم برای تربیت فرزند

 نویسنده: پگی وانس

 ترجمه: محمد جعفر کندی