اقدام بارداری

رعایت نکات مهم در همبستری برای انعقاد نطفه

آمادگی جسمی و روحی

 از مهمترین مسائل همبستری در بچه دار شدن بر طبق احادیث و آیات، رعایت کردن شرایط جسمی و روحی همسران است که از نکات حائز اهمیت می‌باشد. نطفه‌ زمانی به طور کامل منعقد می‌گردد، که دو طرف آماده کامجویی باشند. مرد از مسئله‌ای رنج نبرد، نگرانی بزرگی نداشته باشد، منتظر خبر ناگواری نباشد، بیش از حد خسته و کوفته نباشد، دچار اضطراب نباشد. 

 بیشتر اوقات مردان در امور جنسی پیش قدم هستند. به طور یقین در این هنگام از نظر روحی آمادگی دارند؛ ولی باید این را هم بدانند که آیا زن نیز همانند آنان آمادگی را دارد یا نه؟  زن نیز نباید نگران چیزی باشد. زنی که عمیقاً از شوهرش رنجیده و از مشکل یا نگرانی مهمی رنج می‌برد؛ قادر نیست که یک رابطه جنسی خوب داشته باشد. در این صورت آمادگی جذب نطفه را نیز ندارد. بیشتر مردان فکر می‌کنند که یک هم آغوشی گرم قادر است همه رنج‌های یک زن را رفع کند در حالی که چه بسا وضع  را از آنچه که هست بدتر کند؛ زیرا زن خیال می‌کند که مرد وقتی نیاز جنسی دارد به سراغش می‌آید و اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، حق دارد که آن را توهین تلقی کند و از مرد بیشتر برنجد. بنابراین وظیفه مرد  است که ابتدا با او آشتی کند و دلخوری‌های را رفع نموده و او را شاداب و خوشحال سازد تا زن آمادگی لازم را پیدا کند. افسردگی و ناراحتی‌های مشترک مثل تأخیر در بچه دار شدن، نیز نباید نگران‌شان کند؛ زیرا این ناراحتی نیز برای انعقاد نطفه آسیب‌زا است.

آمادگی زن

آماده سازی زن

 چون  مرد شروع کننده است حتماً در خود آمادگی لازم را دیده است. اصولاً مرد حتی با دیدن محرک‌های بیرونی و یا ظاهری به ویژه روحی و روانی، تحریک می‌شود. البته این محرک‌ها نباید حرام باشند؛ زیرا چنین امری به شدت به آینده فرزند آسیب می‌رساند و نیازی نیست که زن او را آماده کند، مگر مردانی که دچار ناتوانی جنسی هستند و نیاز به کمک دارند. زنان مثل مردان به راحتی و سادگی برای امور جنسی آماده نمی‌شوند، برای داشتن فرزند سالم و باهوش زن و شوهر هر دو باید آمادگی لازم را داشته باشند بنابراین برای آماده سازی زن برای یک کامجویی مطلوب توجه به دو مطلب لازم است:

 1. آماده ساختن زن از نظر جسمانی: 

زنان بدون ملاسمه، نوازش در آغوش گرفتن، بوسیدن و دست کشیدن به نقاط حساس بدن‌شان، آمادگی جسمانی برای هم آغوشی پیدا نمی‌کنند؛ بنابراین وظیفه مردان است که با صبوری و بکارگیری تکنیکهای که خود می‌دانند و با تجربه به دست آورده‌اند، زنان را برای یک کامجویی طبیعی آماده نمایند. چه  اینکه هر چه آسایش و لذت بیشتر باشد، ممشاء فرزندی سالم و باهوش‌تر خواهد شد.

  باید انگیزه تماس جنسی و تمایل زن بیدار شود به طوری که بر سر شوق آمده و   صورتش برافروخته شود و حرارت و صدای نفس او به گوش رسیده و ضربان قلبش تند تر شود. پیامبر می‌فرماید: یکی از نامهربانیها این است که مرد قبل از بازی و معاشقه با همسر خویش نزدیکی نماید.

 قرآن کریم می‌فرماید: نطفه از میان کمر و استخوان‌های سینه بیرون می‌آید، از این رو باید قبل از نزدیکی با مالش و بازی سینه‌ها تحریک صورت گیرد تا آمادگی جذب و انعقاد نطفه فراهم گردد.

 رسول خدا می‌فرمایند: هنگامی که به سوی همسر خود می‌روید همانند پرندگان رفتار نکنید، بلکه درنگ نماید و با آرامش رفتار کنید و حق او را ادا کنید تا نیازش را برآورده نکرده‌اید شتاب نکنید همانگونه که شما نیز دوست دارید نیازتان برآورده گردد.

 لمس تمام اعضای بدن یکدیگر تاثیری بسزا در آمادگی و چیرگی شهرت دارد که یادآوری در این مجال نمی‌گنجد.

 1. آمادگی زن از نظر روحی:

    یک مرد آگاه به امور جنسی و همبستری که همه وظایف و ظرایف همسری را می‌داند و ضمن آماده‌سازی جسمانی زن، قبل از نزدیکی او را به آمادگی روحی عاطفی نیز می‌رساند. مرد می‌تواند با بیان جملات جذابی که به زمزمه عاشقانه مشهور است یا با تکرار جمله دوستت دارم و ابراز صمیمیت قبلی همسر خود را به یک آمادگی آرمانی برساند. که این ابراز محبت سبب آرامش روحی می‌شود و او را آماده می‌سازد.

 مردانی که از این دو مقوله اطلاع کافی دارند، مردان سرافرازی هستند که از بستر عشق سربلند بیرون می‌آیند و زمینه را برای داشتن فرزندی باهوش و سالم و دارای اعتماد به نفس فراهم می‌کنند.

حالات مناسب

 رعایت برخی حالات در هنگام همبستری سبب می‌شود که علاوه بر لذت بیش تر، رضایت‌بخشی، افزایش عشق و علاقه همسران به یکدیگر، انعقاد نطفه بهتر انجام شود و زمینه آینده بهتری برای فرزند فراهم آید. 

حالات مناسب

با وضو بودن

 در احادیث آمده که هنگام خواب، سردرد، عصبانیت و دل پیچه وضو بگیرید هنگام وضو گرفتن رگهای عصبی انسان بازتر می‌شود و جریان خون آسان تر صورت می‌گیرد؛ به گونه‌ای که در اثر وضو انرژی الهی به میزان بیشتر جذب بدن می‌شود. رسول گرامی اسلام می‌فرماید: اگر کسی از شما به سراغ زن خویش برود و آنگاه بخواهد باز هم این کار را انجام دهد وضو بگیرد زیرا این کار نشاط بیشتری برای بازگشتن ایجاد می‌کند.

 و درباره همبستری با همسر باردار به علی (علیه السلام) می‌فرمایند: ای علی اگر همسر باردار شد، با او نزدیکی مکن مگر آنکه با وضو باشی؛ زیرا اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، کوردل و ناخن خشک خواهد شد.

افکار و حالات زیبا

 حالات پدر و مادر، سیستم فکری و حالات روانی آنها در زمان نزدیکی بر روحیات فرزند موثر خواهد بود. این تاثیر در قرن‌های گذشته توسط یکی از پیامبران با حیوانات آزمایش شده است.  نقل است از حضرت موسی در زمانی که چوپان حضرت شعیب بود با او قراردادی را با این شرح بست:  که هر چه گوسفندان ابلق (سیاه و سفید) در گله گوسفندان پیدا شد به عنوان مزد به حضرت موسی داده شود. بعد از قرارداد حضرت موسی پوست  بعضی از قسمتهای عصای خود را کند و یک عبای  ابلغ به آن آویزان کرد و آن را در چراگاه گوسفندان نصب نمود. گوسفندان  در هنگام نزدیکی به آن نگاه می‌کردند، در آخر سال که زمان گرفتن مزد فرا رسید حضرت شعیب مشاهده کرد؛ که بیشتر بچه‌های گوسفندان ابلغ شده‌اند. تعجب کرده، علت را پرسید. حضرت موسی فرمود: از طریق دیدن در هنگام نزدیکی وضع گوسفندان بدین شرح تغییر می‌کند؛ بنابراین، در آن حال باید به یاد خدا بود تا هرچه بیشتر زمینه‌های سعادت فرزند فراهم آید. بنابراین تصاویر زیبا، رنگ اتاق و عکس مناظر زیبای نصب شده در اتاق خواب می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 چیرگی شهوت

 میل قوی جنسی زوجین، در تشکیل جنین و هوشمندی وی اثر می‌گذارد. از این رو امام رضا می‌فرماید: جز با میل و تحریک شدید جنسی نزدیکی مکن.

 افزون برداشتن تغذیه مناسب یکی از نکات مهم و قابل توجه در چیرگی شهوت رعایت اعتدال است. برای حفظ سلامت برخورداری از قدرت جنسی باید به دور از افراط و تفریط در حد نیاز و با رعایت زمان‌هایی که احتمال تخمک‌گذاری بیشتر است غریزه جنسی را ارضا کرد. زیرا همانطور که بی‌توجهی به این غریزه، ناملایمات روحی و روانی گوناگون به همراه دارد، زیاده‌روی یا تندروی در ارضای آن نیز می‌تواند منشاء بیماری‌ها و مشکلات فراوان باشند. مانند ضعف اعصاب، فرسودگی قوا، آسیب دیدن اعضای اصلی بدن و پیری زودرس. در نتیجه دیگر قدرت بر هم بستری مناسب تحقق نمی‌یابد.

 ابوعلی سینا درباره نزدیکی چنین می‌گوید: تا میتوانی نزدیکی با زنان را کم کن زیرا منی آب زندگانی است که در رحم زنان ریخته می‌شود. 

 پیامبر در این باره می‌فرمایند: هر کس دوست دارد در این جهان ناپایدار بماند باید هر روز صبح به قدر کافی غذا بخورد و کفش خوب استفاده نماید و لباس سبک بپوشد و کمتر با زنان همبستری کند.

مرد باید آرامش دهنده همسر خود باشد. بنابراین اول باید خودت را سر شوق و شور آسایش و آرامش باشد تا بتواند آن را به همسرش هدیه کند و او را نیز آرامش بخش با آرامش و مهربانی با همسر رفتار کند و اگر نباشد سعی کند با کلام نگاه حرکات و رفتار خود را تحریک کند پرستی دهد نشانه های عشق و محبت را در مرد ببیند به آرامی به او نزدیک شود که رعایت این نکات به داشتن فرزندی باهوش کمک شایان می کنند نکته های کلیدی زیر درباره نزدیکی صحیح است:

 1. مرد باید در آغاز رابطه جنسی ذهن و فعالیت خود را متوجه تحریک و آماده کردن همسرش نمایند. همچنین زن نیز باید در تحریک کردن شوهرش به رابطه جنسی باید با آرامش و بدون هیچ استرس و نگرانی باشد.
 2. نوازش کردن از مهمترین کارها در رابطه جنسی است. ماساژ تمامی اندام خانم به او نیرو و آرامش و لذت می‌دهد و مرد را برای رابطه جنسی حریص‌تر می‌سازد.
 3. مرد هر چه بیشتر بتواند همسرش را تحریک کند، در ادامه هر کاری که شوهرش دوست داشته باشد انجام می‌دهد و به این عشق ورزی کمک شایانی می‌نماید.
 4. استفاده از عبارات و کلمات عاشقانه به زن آرامش و اشتیاق می‌دهد باید در طول رابطه جنسی از کلمات و جمله‌های محبت آمیز و تحریک کننده استفاده نمود. زمان همبستری بهترین زمان برای سخنان محبت‌آمیز است.
 5. رفتار باید محترمانه و با نرمی باشد، گاهی کمی خشن بودن طوری که آسیب فیزیکی و روحی نرساند و صحبت‌های عاشقانه و جنسی نه به قصد بی‌احترامی و اهانت به شخصیت هم، در نزدیکی لذت بخش است.
 6. عمل آمیزش در اواخر رابطه جنسی باشد، مگر آنکه زن از شوهرش تقاضا کند که عمل زناشویی زودتر انجام گردد.
 7. هنگام همبستری بهتر است به هر روشی که زن دوست دارد بخوابند و از روشهایی که زن متنفر است یا رنجور می‌شود بپرهیزند. صد البته زن هم باید روشهایی که شوهرش برای نزدیکی دوست دارد اجرا کند.
 8. در هنگام همبستری بوسیدن، لیسیدن و مکیدن لب‌های یک دیگر، زبان، گردن، سینه‌ها و لمس و تماس  با ران‌ها از اعمال لذت بخش و خوشایند است.
 9. تا زمانی که همسر به اوج لذت ارضا شدن نزدیک نشود مرد باید ازارضای خود جلوگیری کند.
 10. به محض آغاز ارضا شدن زن مرد نیز می‌تواند خود را ارضا کند. بهترین شیوه، ارضای همزمان است.

همبستری زوجین

به یاد زن دیگر

 سفارش دیگر این است که هنگام همبستری مرد به فکر زن دیگر و زن به فکر مرد دیگر نباشد، چون در کیفیت شکل گیری فرزند تاثیر می‌گذارد. رسول مهربانی به علی علیه السلام درباره پیامدهای تفکر درباره زن دیگری می‌فرمایند: “علی با همسرت با هوس زن دیگر نزدیکی مکن، زیرا از این بیم دارم که اگر برایتان فرزندی تقدیر می‌شود، زن صفت، ماده صفت و تباه مغز باشد.”

 شاید دوجنسی‌های این روزگار نتیجه این رفتار باشند. ابن سینا در این باره می‌گوید: صورت‌های انسانی که در فکرو خیال زن و مرد هنگام نزدیکی پیدا می‌شود، یکی از علت‌های شباهت در نوزادی است که نطفه‌اش در چنین حالی منعقد می گردد.

 چه بسیار زنان و شوهرانی که به دنبال فیلم سکس یا رقص می‌روند تا شهوت و لذت خود را افزایش دهند در حالی که نمی‌دانند در آینده با فرزندانی زناکار یا اهل لواط روبه‌رو خواهند شد.

سخن گفتن

 سخن گفتن قبل و بعد از نزدیکی اشکال ندارد، ولی اهل بیت از سخن گفتن در هنگام لحظات اصلی زناشویی باز داشته‌اند، پیامبر سفارش می‌کند و می‌فرماید: ای علی به هنگام نزدیکی سخن مگوی ویرا اگر میانتان فرزندی تقدیر شود اطمینان نسیت که لال نباشد.

  امام صادق در سخنی روشنتر می‌فرماید: هنگام برخورد دو دستگاه تناسلی با یکدیگر از سخن گفتن بپرهیزید، زیرا سخن گفتن در چنین حالتی موجب گنگ شدن فرزند خواهد شد.

نگاه کردن به شرمگاه

ما نمی‌توانیم حقیقت برخی از دستورات دینی را درک کنیم، ولی می‌دانیم آنچه توسط اهل بیت بیان شده از علم بی پایان الهی سرچشمه می‌گیرد. پیامبر فرمودند: مبادا کسی از شما به شرمگاه زن خویش بنگرد، بلکه باید هنگام نزدیکی دیده فرو نهد. زیرا نگریستن به شرمگاه کوری را در فرزند به جای می‌نهد.

استفاده از یک دستمال

حضرت رسول درباره آثار استفاده از یک دستمال در نزدیکی می‌فرمایند: ” ای علی با همسرت همبستری مکن، مگر آنکه هر کدامتان دستمالی داشته باشید. خود را با پارچه‌ای مشترک پاک نکنید که شهوت بر شهوت واقع می‌شود و این کار دشمنی میان شما را در پی می‌آورد و کارتان را به جدایی می‌کشاند”.

در حال برهنگی

 همبستری را در حال برهنگی کامل انجام ندهید، زیرا پیامبر اکرم می‌فرماید: هرگاه یکی از شما با همسرش در آمیخت، باید خود را بپوشاند، زیرا اگر نپوشاند فرشتگان شرم می‌کنند و خارج می‌شوند و شیطان حاضر می‌شود و اگر از آنان فرزندی به وجود آید شیطان در نطفه شریک می‌شود.

در حال عصبانیت

 مناسب نیست والدین هنگام واکنش روانی و عصبی همبستری کنند. زیرا هم برای زوجین ضرر دارد و هم برای فرزندی که خواهد آمد. بهترین حالت برای نزدیکی وقتی است که هر دو به یکدیگر میل شدید دارند. همچنین در کمال آرامش روحی و روانی قرار دارند.

 قران خواندن در حالت جنابت

 رسول خدا به علی (علیه السلام) سفارش می‌فرمایند: ” ای علی!  هرکس جنب با همسر خویش در بستر باشد، نباید قرآن بخواند زیرا از این بیم دارد که از آسمان آتشی بر آنها فرود آید و آنها را بسوزاند”

 شیخ صدوق می‌گوید: مقصود از این نهی خواندن سوره‌های دارای سجده واجب است که خواندن آنها در حالت جنابت حرام است. بنابراین همانگونه که یک کشاورز زمین را بی حساب و کتاب کشت نمی کند و همه ضوابط زمانی مکانی و دهها شرایط دیگر را در نظر می‌گیرند، در باره انعقاد و کشت نطفه در رحم نیز باید شرایطی را که آفریدگار هستی قرارداده رعایت کند تا محصولی با برکت به دست آید و کشت از آفات گناه و عصیان در امان بماند و میوه‌ها و گلهای زیبایی به ثمر بنشیند.

برخاستن بدون درنگ

 پس از همبستری حتی بدن ورزیده‌ترین اشخاص به استراحت کامل نیاز دارد. به همین دلیل لازم است همیشه پس از انجام این عمل حدود نیم ساعت استراحت شود. از این رو امام رضا می‌فرماید: بعد از نزدیکی یکباره بلند نشوید و ننشینید، بلکه، ابتدا به طرف راست بچرخید و بعد از اندکی و رسیدن به تعادل برخیزید و پس از ادرارغسل نمایید تا از سنگ مثانه در امان باشید. از این رو توصیه می‌شود بعد از هر نزدیکی زن بلافاصله از جا برنخیزد؛ بلکه مقداری بیشتر استراحت نماید تا نطفه در جای خویش جذب گردد و استقرار پیدا کند؛ همچنین احتمال بارداری افزایش یابد.

 منبع: کتاب سرچشمه تربیت

 نویسنده: محمدعلی قاسمی