فرزند دوم

برنامه‌ریزی والدین برای فرزند بعدی

آمادگی زوجین برای داشتن فرزند دیگر

 قبل از اقدام به بارداری مجدد ابتدا باید برای انجام این کار معنوی آمادگی ویژه‌ای داشته باشند. همانند فرزند قبل بلکه با این تجربه بیشتر برای فرزند جدید نیز به توصیه‌های پزشکی و معنوی عمل کنند. نگهداری و مراقبت از دو فرزند و یا بیشتر را فراهم سازند. خویش را برای نگهداری و مراقبت از فرزندان جدید آماده نمایند؛ زیرا مراقبت از دو یا چند فرزند سختی‌های بیشتری دارد، به گونه‌ای باید برنامه ریزی کرد تا کمبود خواب، نداشتن استراحت کافی و خستگی فراوان مادر باعث دلزدگی از فرزندان نگردد. اطلاعات و دانش خویش درباره تربیت همزمان چند فرزند افزایش دهد.

آماده سازی فرزند قبلی

 یکی از نکات مهم که باید در کانون توجه قرار گیرد آماده نمودن ذهن فرزند اول درباره حضور خواهر یا برادر جدید است؛ زیرا ممکن است وجود فرزند دوم تاثیرات روحی فراوانی بر فرزند قبلی شما وارد سازد. اگر احساسات وی به طور صحیح و برنامه‌ریزی شده کنترل نشود، بر رشد و تربیت او تاثیر منفی می‌گذارد زیرا نمی‌توان همچون گذشته فقط به فرزند اول رسیدگی کرد.

فرزند دوم

 آماده کردن ذهن فرزند اول

 برای آماده کردن کودک قبل از اقدام کردن به بارداری، حتی در طول دوران بارداری مجدد و حتی پس از تولد نوزاد دوم لازم است با کودک اول خود همدردی و همدلی نمود. اینکار به مادر گرامی کمک می‌کند تا نسبت به احساسات و عواطف فرزند اول خود توجه بیشتری نشان دهد و او را برای ورود فرزند جدید آماده نماید. آماده ساختن فرزند اول باید قبل از اقدام کردن به بارداری و قبل از تولد فرزند جدید صورت گیرد؛ 

زیرا این کار به زمان بیشتری نیاز دارد و در طول چند روز نمی توان به این مهم دست یافت بنابراین در آماده ساختن ذهن کودک اول باید به این توصیه‌ها عمل نمود:

 • کودک خود را از حضور فرزند جدید در آینده‌ای نزدیک مطلع ساخت. البته بهتر است بعد از گذشت چند هفته از بارداری کودک را مطلع نمود.
 • در طول بارداری از اهمیت وجود او در کمک برای نگهداری از نوزاد جدید سخن گفت و او را در این امر مهم دخیل دانست به عبارت دیگر در این باره به او مسئولیت واگذار کرد.
 • صورتی که کودک سوالاتی درباره شیوه بارداری و… نمود، با درایت و توجه به سن او و با صبر و حوصله به سوال‌هایش پاسخ داد.
 • او را تشویق کرد تا با خواهر و یا برادر جدید خود حرف بزند و با او ارتباط عاطفی برقرار نماید.
 • از زمان تولد و دوران نوزادی کودک برایش سخن گفت و او را آگاه نمود که تمام کارهایی که برای نوزاد جدید انجام داده می‌شود روزی بهتر و کاملتر برای او نیز انجام گرفته است. به طور مثال: برای او تعریف کرد که در دوران نوزادی کنار مادر می‌خوابید و نوزاد جدید نیز بعد از این که کمی بزرگ شد همچون او، در تخت خود خواهد خوابید.
 • هرگز از ابراز احساسات خود حتی در مواقع خستگی و بی حوصلگی نسبت به او کم نکنید. توجه کنید حضور فرزند جدید به هرحال احساسات کودک اول را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بنابراین باید روحیه او را همواره در نظر داشت.
 •  هرگز نباید بین نوزاد جدید و فرزند اول خود تفاوت گذاشت. زیرا این شیوه، اثرات روحی بر او وارد می‌سازد.
 •  از به کار بردن جملاتی مانند این کارها و لوس بازی‌ها از تو گذشته؛ دیگر بزرگ شده‌ای، نباید خودت را به مادرت بچسبانی و… خودداری کنید. کودکان در هر سنی به محبت برقراری رابطه عاطفی با والدین نیاز دارند. حتی در برخی مواقع لازم است بعد از تولد فرزند جدید محبت خود را نسبت به فرزند اول بیشتر کنید و او را متوجه نمود که همه با هم در نگهداری و مراقبت نوزاد جدید نقش دارند.
 •  به فرزند فرصت داد حضور فرزند جدید را درک کرده و راحت بپذیرد. توجه داشت پذیرش حضور کودک دیگر به زمان نیاز دارد.
 •  در صورت امکان برای کودک هدیه تهیه کرد و به او چنین القا نمود که خواهر یا برادر جدید با حضور خود هدیه برای او به همراه دارد. همچنین بهتر است هدیه کوچک تهیه کرده و توسط کودک به نوزاد هدیه شود.
 • مانع تماس فرزند بزرگتر با نوزاد جدید (در عین مراقبت) نشد. اجازه داد خواهر یا برادر جدید را لمس کند کودکان نسبت به نوزادان کنجکاوند و دوست دارند عکس‌العمل‌های آنها را ببینند سپس با در نظر گرفتن این مهم را از نوزاد جدید دور نکرد؛ بلکه نکات ایمنی را به او آموخت و از او خواست در محیط‌های شلوغ مراقب خواهر یا برادر کوچکتر خود باشد.
 • هرگز نوزاد جدید را با دوران نوزادی کودک بزرگتر مقایسه ننمود. به طور مثال گفته نشود این نوزاد از دیگری آرام تر است و یا…
 • با برنامه‌ریزی صحیح، صبر و حوصله می‌توان در نگهداری فرزندان خود به بهترین شیوه موفق شد و پاداش تربیت چند فرزند را نصیب خویش ساخت.

فاصله بین دوفرزند

    

مناسب ترین فاصله

  با تولد فرزند اول، همه از شنیدن این خبر شاد و خوشحال می‌شوند. این کودک با شیرینی‌های کودکانه‌اش تا ماه‌ها پدر و مادر و اطرافیان خویش را سرگرم می‌کند به گونه ای که همه همچون پروانه به گردش می‌چرخند و شرایط خانه و خانواده را با نیازهای او تنظیم می‌کنند. پس از مدتی مادر و پدر تصمیم می‌گیرند که فرزند دیگری به دنیا بیاورند اما این پرسش برای آنان مطرح می‌شود که مناسب ترین فاصله و زمان برای بارداری بعدی کدام است؟

فاصله نه کم و نه زیاد

 جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد فاصله خیلی زیاد یا کم میان بچه‌ها باعث بروز مشکلات فراوان می گردد. محققان می‌گویند اگر فاصله بین بارداری‌ها کمتر از یک سال و نیم، یعنی ۱۸ ماه باشد احتمال تولد نوزاد نارس یا با وزن کم افزایش می‌یابد. سن تولد نوزاد کمتر از یک نوزاد طبیعی می‌شود. هرچه این فاصله کمتر شود به همان نسبت خطرات یادشده افزایش می‌یابد زیرا ضعف بدنی مادر و خستگی جسمانی ناشی از زایمان اول سبب میشود که ویتامین‌ها و املاح مهمی مثل آهن و کلسیم از بین بروند. مادر برای رهایی از استرس زایمان اول و جبران ضعف بدنی به زمان بیشتری نیاز دارد. از سوی دیگر اگر فاصله بارداری بیش از ۵ سال باشد خطر تولد نوزاد نارس با وزن کم افزایش می یابد اگر فاصله بسیار زیاد باشد علاوه بر بروز خطرات جسمی مادر دچار بی حوصلگی شده و شرایط رشد و پرورش دادن فرزند جدید را از دست می‌دهد. معلوم نیست در آینده چه اتفاقی می‌افتد که فرزند بعدی از عالمان وارسته و دانشمندان بزرگ شود که آثار و برکاتش سرزمینها را فرا گیرد. بنابراین والدین باید بیش از پیش به توصیه‌های عبادی معنوی و پزشکی عمل کنند و همه شرایطی را که نسبت به فرزند قبل در نظر گرفته بودن برای جدید نیز در نظر بگیرند.

نکته بسیار مهم

 چنانچه به هر دلیلی بدون برنامه‌ریزی بارداری ناخواسته و حتی بدون انجام مراقبت‌های عبادی، معنوی و پزشکی رخ داد همسران نباید نگران شوند بلکه از همان لحظه که متوجه این لطف ناگهانی پروردگار خویش می‌شوند به دستورات بیان شده توسط پیشوایان معصوم عمل کنند و هیچ گاه زبان  به ناشکری و ناسپاسی نگشایند. روشن است پس از انعقاد نطفه جنین تشکیل می‌شود و سقط آن به بهانه‌های واهی جایز نیست و کیفری سخت و جریمه سنگین در پیشگاه الهی دارد. بنابراین باید بر این هدیه الهی عشق ورزید و برای سلامت جسمی و روحی او تلاش نمود.

هماهنگی همسران برای فرزند بعدی

 علاوه بر آنچه تاکنون بیان کردیم همسران باید به این نکته توجه کنند که هماهنگی همدلی میان زوجین برای بارداری مجدد لازم است. زیرا با همدلی و عشق و اعتقاد همه سختی‌ها آسان می‌شود. امکان تربیت هرچه بهتر فرزندان فراهم می‌آید. عدم توافق یکی از پدر یا مادر باعث بی حوصله شدن کم کردن و شانه خالی کردن نسبت به وظایف می‌گردد.

تعددفرزندان

لزوم تعدد فرزندان

  که با سخنان پیشوایان دین آشنا باشد می‌داند که اسلام همه همسران را به داشتن فرزندان متعدد تشویق می‌کند و برای تربیت هر فرزندی پاداش فراوان در نظر گرفته است پیامبر تربیت فرزندان را سبب آمرزش گناهان میشود و به زیادی فرزندان مسلم آن افتخار میکنند حضرت عیسی از کنار قبر صاحب آن رفت در عذاب بود سپس در سال بعد بر آن قبر و گور کرد ولی او را در عذاب ندی عرض کرد ای پروردگار صاحب این قبل سال گذشته در اسارت بود و اکنون در عذاب نیست خداوند فرزندی از صاحب این قبر راهی را اصلاح و تعمیر کرد، یکی را پناه داد، به خاطر کار فرزندش او از عذاب نجات دادم.  افزون بر این تک فرزندی گاهی سبب مشکلات فراوان می‌گردد که برخی از آنها عبارتند از:

 • ممکن است علیرغم خواست انسان‌ها تقدیر چنین رقم بخورد که به سبب حادثه تنها فرزند انسان از دنیا برود. در این زمان پدر و مادر جز افسوس  زمان‌های از دست رفته ندارند و تنها ماندن و نداشتن فرزند نتیجه تفکری است که آنان به نادرست آن را انتخاب کردند.
 • به طور معمول تک فرزند به خاطر توجه فراوان پدر و مادر، افزون خواه می‌شود و همواره از دیگران توقع بیش از حد دارد.
 • نداشتن خواهر و برادر برای تک فرزند یکی از عوامل غم و افسردگی وی به شمار می‌آید. با نداشتن خواهر و برادر این حس را تجربه نمی‌کند و خویش را بدون پشتوانه می‌بیند.
 • فرزندان در دوران سالمندی پدر و مادر بهترین یارو یاور ایشانند؛ اما با تک فرزندی تمام مشکلات و کارها بر دوش وی قرار می‌گیرد. از این رو ممکن است توانایی انجام آنها را نداشته باشد و یا از انجام آنها سر باز زند. افزون بر این در غمها و شادیها نیزخود را تنها می‌بیند. این مسائل روحی او را تحت فشار قرار می‌دهند.
 • فرزندان شخصی که تک فرزند خانواده است نیز گرفتار مشکلات و آسیب‌هایی در این زمینه خواهند شد، زیرا آنان به دلیل نداشتن عمو و خاله از محبت آنان نیز بی‌نصیب خواهند بود.

داشتن ایده بچه کمتر

 به جرات می‌توان گفت شعار “بچه کمتر زندگی بهت”ر نقشه طراحی شده از سوی دشمنان شیعه است. زیرا آنان سخت از گسترش شیعه و فزونی پیروان این آیین هراس دارند. چه این که در طول تاریخ شیعیان همواره با اهداف استعماری مستکبران، مبارزه کرده و نقشه‌های آنان را آشکار نموده اند از این رو دشمنان با طرح این نقشه و تبلیغات گسترده و با ارائه رایگان وسایل جلوگیری تلاش می‌کنند در سرزمین‌های شیعه نشین نیز تغییر جمعیتی ایجاد کنند و طرح‌های خود را اجرا نمایند. اگر به کشور خود را بافت جمعیتی آن بنگرید به این مسئله پی می‌برید که در آینده شیعیان آن مناطق کم می‌شوند.

منبع: کتاب سرچشمه تربیت

نویسنده: محمدعلی قاسمی