انعقاد نطفه

وظایف والدین قبل از انعقاد نطفه

همسر شایسته برگزینیم

 یکی از مهمترین مراحل برای انعقاد نطفه و داشتن فرزندانی صالح و سالم و تربیت نسل پاکیزه، انتخاب همسر مناسب است. پیامبر گرامی اسلام می‌فرمایند: با خانواده خوب و شایسته وصلت کنید زیرا خون (ژن) تاثیرگذار است.

 

از ادعیه و اذکار غافل نشویم

 یکی از مقدمات ایجاد نسلی صالح و سالم توسل و توکل به خدا است. باید فرزند خوب و خوبی فرزند را از خدا طلب کنیم از این جهت در بسیاری از روایات‌های مناسب برای ازدیاد نسل و فراوانی فرزند بیان شده است. لازم به ذکر است این دعاها و اذکار غیر از دعاهای هنگام همبستری و آموزش آمیزش جنسی است.

 امام صادق به یکی از یارانش فرمودند: وقتی می‌خواهید ازدواج کنید چه می‌کنید؟ گفتم نمی‌دانیم چه کاری درست است؟ حضرت فرمود: زمانی که قصد ازدواج کردید دو رکعت نماز بخوانید و حمد خداوند متعال را به جای آورید.

 مردی به نزد امام صادق آمد و عرض کرد: من از قومی هستم که منقرض شدند و من هم فرزندی ندارم حضرت فرمود: زمانی که در سجده هستی بگو: خداوندا از نزد خودت برای من فرزندی قرار بده که ولی تو باشد و وارث من، خدایا به من فرزند و نسلی پاک عطا کن که تو شنونده دعاها هستی. خدایا مرا تنها مگذار که تو بهترین ارث دهندگان هستی. راوی می‌گوید: این کار را انجام دادم و دو پسر به نام علی و حسین برایم متولد شدند.

 

مراقبه چهل روزه داشته باشیم

 اگر فرزند سالم و صالح می‌خواهیم بهتر است قبل از انعقاد نطفه و چهل روز قبل از آمیزش، مراقبه داشته باشیم. یعنی اعمال شبانه روز خود را تحت کنترل داشته باشیم تا در آن گناه و معصیت نباشد و آمادگی کاملی برای تولید نسل پاک و پاکیزه پیدا شود. پیامبر اکرم (صلی الله علیه) چهل روز قبل از انعقاد نطفه حضرت فاطمه زهرا برنامه‌های خاص مراقبه‌ای داشته اند. این چهل روز که در منزل فاطمه بنت اسد مستقر بودند و روزها را روزه می‌گرفتند و شبها را به عبادت می‌پرداختند و در شب بیست و چهارم ماه مبارک رمضان چون چهل روز به پایان رسید با سیب و خرمای بهشتی افطار کردند و به سوی حضرت خدیجه شتافتند و همان شب نطفه حضرت زهرا منعقد شد

 فرزندآوری

از نظافت، آرایش و آمادگی غافل نشویم

شکی نیست که اشتیاق و آمادگی زن و شوهر به داشتن روابط جنسی در دوره و حالات کودکی که محصول این رابطه است اثر گذار است. از این جهت در اسلام تاکید زیادی شده که قبل از رابطه جنسی، زن و شوهر با بدن و لباس نظیف و ظاهری آراسته و بدنی خوشبو، روابط جنسی خود را آغاز کنند. پیامبر اکرم در این باره می‌فرماید: به شما سفارش می‌کنم که برای همسران خود آماده شوید، همانطور که همسرانتان برای شما آماده می‌شوند و در جای دیگر به مردان می‌فرمایند: لباس‌های تمیز، موهای خود را کوتاه کنید، مسواک بزنید و خود را زیبا کنید. این مسئله به قدری اهمیت دارد که رسول خدا تزیین و آمادگی طرفین برای یکدیگر را امری لازم اعلام کرده و می‌فرماید: خود را برای هم تزیین کنید. بر مرد نیز واجب است که خود را برای همسرش تزیین کند البته با امور غیر حرام.

 

آرامش خود را حفظ کنیم

 از نکات مهم و تأثیرگذار در انعقاد نطفه و تولید نسل سالم، آرامش زوجین در هنگام همبستر شدن است. امام حسن علیه السلام در پاسخ کسی که پرسیده بود، چگونه گاهی افراد به عموها یا به دایی‌های خود شبیه می‌شوند؟ فرمود: هنگامی که مرد باحال آرامش نزد همسر خود می‌رود، نطفه در میانه رحم جایگزین می‌شود و فرزند به پدر یا مادر خود شبیه می‌گردد. ولی اگر در همبستری دل نا آرام و تن آشفته باشد، نطفه نیز نا آرام و آشفته خواهد بود و در آن حال اگر به یکی از رگ‌های عموها بیفتد شبیه عموها و اگر بر رگ‌های دایی‌ها بیفتد شبیه دایی‌ها خواهد شد.

 

تغذیه مناسب داشته باشیم

 با توجه به تفاوت غذاها و نوع ویتامین‌های  آنها  تاثیرات مختلفی که دارند، تغذیه مناسب برای تولید نسل شایسته مد نظر اسلام بوده است. از این جهت بر برخی از مواد غذایی برای تولید نسل بیشتر و بهتر تأکید شده است. البته برخی از این مواد در تقویت قوای جنسی والدین وبعضی بر چهره و خصوصیات ظاهری کودک و یا سلامتی بیشتر مادر تاثیر می‌گذارد. ضعف جسمی و جنسی از جمله موانع تولید نسل و انعقاد نطفه می‌باشد؛ لذا لازم است قبل از هر اقدامی نیروی لازم و مناسب آن را داشته باشیم.

خوردنیهای در خصوصیات فرزند اثر دارد؟

 از امام صادق نقل شده است که فرمودند: هر کس ناشتا یک به بخورد نطفه‌اش پاکیزه می‌شود و فرزندش نیکو می‌گردد. نقل شده که روزی نگاه امام صادق به پسر بچه‌ای زیبا افتاد فرمود: باید پدر این پسر به خورده باشد از ظاهر این روایت به نظر می‌رسد خوردن به در مرحله قبل از انعقاد نطفه برای مردان و برای زنان در دوران حاملگی مورد تاکید است.

 پیامبر اکرم بر خوردن گلابی توسط والدین سفارش کرده و این تاکید برای پدران بیشتر است. خوردن قاووت توسط پدر و مادر نیز سفارش شده است، زیرا سبب محکم شدن استخوان و قوی شدن فرزند می‌شود. خوردن انار نیز در ازدیاد نسل و اصلاح آن اثر دارد، لذا در روایات تأکید شده است که خوردن انار شیرین آب مرد را زیاد و فرزند را نیکو می‌کند.

 خربزه نیز از میوه‌های کارساز است. نبی مکرم اسلام می‌فرماید: بر شما باد خربزه، زیرا در آن ده ویژگی است. خوردنی است، آشامیدنی است، شستشو دهنده است، خوشبو کننده است، مثانه را می‌شوید، شکم را می‌شوید، آب کمر را فراوان می‌کند، نیروی همبستری را ازدیاد می‌دهد ،سردی مزاج را از بین می‌برد و پوست را تمیز می‌کند.

 

 تغذیه و انعقاد نطفه

رابطه عاشقانه داشته باشیم

 یکی از نکات بسیار مهم قبل از انعقاد نطفه، داشتن رابطه پر از عشق و محبت بین زوجین است. پیامبر اکرم علیه السلام می‌فرمود: اگر کسی از شما خواست سراغ زن خویش برود او را به شتاب نیندازد، بلکه باید اظهار محبت و نوازش‌ها تداوم داشته باشد تا زن نیز از جهت عاطفی و جنسی ارضا شود. آن حضرت می‌فرماید: این نوازش‌ها تا وقتی آثار رضایت و آرامش در چشمان زن‌ها پیدا شود ادامه یابد. در این صورت برای یک ارتباط سالم و لذت بخش آمادگی روحی خواهیم داشت و قطعاً چنین حالتی بر کودکی که بعداً متولد می‌شود، تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

وجود رابطه عاشقانه و صمیمی بین زوجین نه تنها آنان را از حرام و گناه باز می‌دارد، بلکه فکر گناه و خطا را نیز از آنان دور می‌کند. در نتیجه نسل پاک و پاکیزه را به ارمغان خواهد آورد. خدای تعالی نیز بر این روابط صحه گذاشته و بر چنین خانواده‌ای لطف و رحمت خود را فرو خواهد فرستاد. لذا پیامبر گرامی اسلام حتی به نگاه مهربان و عاشقانه زن و شوهر اهمیت داده است و می‌فرماید: وقتی مرد به زن خود نگاه می‌کند و زن نیزبا محبت به شوی خود می‌نگرند، خداوند نیز به دیده رحمت به آنها نگاه خواهد کرد.

 

بعد از چیرگی شهوت همبستر شویم

 یکی از نکات مورد توجه برای فرزند آوری و انعقاد نطفه این است که عمل همبستری در زمانی صورت گیرد که شهوت بر ما چیره شده و میل به همسر در اوج باشد. امام صادق می‌فرماید: جزاز سر چیرگی شهوت آمیزش نکن.

 منبع: کتاب فرزند آوری

نویسنده: محمود مقدمی