مصرف داروی ضدصرع در بارداری

بارداری بیماران مبتلا به صرع و داروهای ضد صرع

 همه چیز در مورد حاملگی و داروهای ضد صرع

 در حین حاملگی اندازه‌گیری دقیق سطح خونی داروها و تعداد حملاتی که ایجاد می‌شود، برای مطمئن شدن از سلامت هم نوزاد و هم مادر ضروری می‌باشد. بیماران مبتلا به صرع معمولاً کمتر بچه‌دار می‌شوند. این امر به طور عمده به علت فشارهای اجتماعی است که بر آنها وارد می‌شود گرچه خود بیماری صرع و مصرف داروهای ضد صرع  نیز می‌تواند گاهی اوقات بر روی بارداری فرد تاثیر بگذارد به علاوه بعضی از داروهای ضد صرع ممکن است دارای اثرات کاهش دهنده میل جنسی باشند.

داروهای ضد صرع می‌تواند اثر قرصهای ضدبارداری را کاهش دهند بنابراین برای اینکه این قرص‌های ضدبارداری بتوانند به خوبی اثر خود را نشان بدهند باید از انواع قوی تر آن با دوز بالاتر استفاده شود.

 

 

 حاملگی

 در طی حاملگی، حدود ۳۰ درصد بیماران تعداد حملات شان افزایش می‌یابد. در ۲۰ درصد بیماران تعداد تشنج کم می‌شود و در ۵۰ درصد بیماران هیچگونه تغییری در تعداد تشنج ایجاد نمی‌شود. نحوه برخورد بدن با داروهای ضد صرع در هنگام حاملگی فرق خواهد نمود و اندازه‌گیری دقیق سطح خونی داروها و تعداد تشنج‌هایی که بیمار انجام می‌دهد از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب لازم است مقدار داروهای ضد صرع را در هنگام حاملگی تغییر دهیم. بسیاری از خانم‌های حامله از ترس اینکه مبادا داروهایی که می‌خورند به فرزندشان آسیب برساند خودسرانه اقدام به کم کردن مصرف داروهای ضد صرع می‌کنند. گرچه آنها نمی‌دانند که با این کار ممکن است. حملات آنها افزایش یافته و همین تشنج‌ها باعث آسیب رساندن به کودکشان و سقط جنین شود.

 

خطرات داروهای ضد صرع برای جنین

 خطرات داروهای ضد صرع برای جنینی که در رحم وجود دارد، کم می‌باشد. اما در مواردی که مادر از چند داروی ضد صرع و با مقادیر زیاد استفاده می‌کند این خطرات بیشتر می‌باشد. احتمال به دنیا آمدن نوزادان غیر طبیعی  در مادران سالم ۲ درصد می‌باشد و این احتمال در مادرانی که فقط از یک داروی ضد صرع استفاده می‌کنند ۶ درصد می‌باشد(نسبتاً کم) و در مادرانی که ازسه داروی ضد صرع به طور همزمان استفاده می‌کنند حدود ۲۰ درصد می‌باشد.(کاملاً زیاد)

 

بنابراین قبل از بارداری اهمیت زیادی دارد که پزشک بیمارانش را به حداقل دارویی که باعث کنترل صرعش بشود، برساند. شایع‌ترین ناهنجاری که در نوزادانی که از مادران مبتلا به صرع به دنیا می‌آیند دیده می‌شود، شکاف کام و لب شکری می‌باشد که در یک سوم ناهنجاری‌ها مشاهده می‌شود.

 

 اسپاینا بیفیدا یک عارضه جانبی وخیم‌تر این داروها می‌باشد که در نوزادان مادرانی که از داروی سدیم والپروات(یک تا دو درصد تولدها) یا کاربامازپین( نیم تا یک درصد تولدها) استفاده می‌کنند دیده می‌شود. بیمارانی که از چنین داروهایی استفاده می‌کنند، می‌توانند در حین بارداری اقدام به سونوگرافی و آزمایش‌های خونی کنند تا در صورت مشاهده وجود بیماری اسپینا بیفیدا در جنین شان در صورت تمایل اقدام به سقط جنین نمایند.

 

مصرف اسید فولیک در سه ماهه اول بارداری

 تمام خان‌هایی که داروهای ضد صرع مصرف می‌کنند باید از قرص‌های اسید فولیک قبل از بارداری و در طی سه ماهه اول استفاده کنند، زیرا با این کار خطر سقط جنین و بروز ناهنجاری‌های جنینی به خصوص بیماری اسپاینا بیفیدا را کم می‌کنند.(امروزه بحث این است که تمام خانم‌ها صرف نظر از اینکه از داروهای ضد صرع استفاده می‌کنند و یا اینکه سالم هستند باید از قرصهای اسید فولیک در طی این دوره استفاده نمایند.)

 در ماه آخر بارداری ویتامین K باید به مادر داده شود و نوزاد نیز باید ویتامین K دریافت کند، زیرا داروهای ضد صرع باعث کاهش این ویتامین در بدن می‌شوند. در صورتی که نوزاد به اندازه کافی ویتامین نداشته باشد، خون او ممکن است به خوبی منعقد نشده و بنابراین مشکلاتی با خونریزی و خونریزی مغزی داشته باشد.

 شیردهی و مصرف داروی صرع

 

 تغذیه با شیر مادر

خانم‌هایی که از داروهای ضد صرع استفاده می‌کنند، معمولاً می‌توانند بدون هیچ خطری از پستان خود به نوزادشان شیر بدهند. زیرا اکثر داروهای ضد صرع خیلی کم وارد شیر موجود در پستانها می‌شوند. فقط در هنگامی که داروهای اتوسوکسیماید یا فنوباربیتال  با مقادیر زیاد خورده می‌شود، می‌تواند مقدار زیادی از این داروها وارد شیر شود. داروی فنوباربیتال که وارد شیر می‌شود می‌تواند باعث خواب آلودگی نوزاد شود.

 

منبع: کتاب دانستنی‌های بارداری و زایمان

 نویسنده: فرحناز کمالی