دلایل تمایل به تغییر جنسیت

دلایل گرایش فرزند دختر به تغییر جنسیت

جنسیتش را از یاد برده

 شاید این جمله را بارها شنیده باشید که برای پذیرش مسئولیت پدر شدن یا مادر شدن باید آمادگی‌هایی را کسب کنید اما چقدر این جمله را جدی گرفته‌اید؟ شما برای اینکه تصمیم به بچه دار شدن بگیرید در جستجوی منابعی برای افزایش آگاهی خود بوده‌اید؟ آیا از نظر روانی هم شرایط لازم را برای والد شدن دارید یا خیال می‌کنید….

 فقط باید شرایط اقتصادی و اجتماعی‌تان روبه راه شود؟ اگر خیال می‌کنید که نیاز به هیچ اطلاعات و آمادگی خاصی برای والد شدن ندارید، حتماً سرگذشت مریم پنج ساله را بخوانید. دختری که دلش نمی‌خواهد دختر باشد و تمایل به تغییر جنسیت دارد. او می‌گوید من آقای فروشنده، پدر یا آقای دکتر هستم!

 او را مورد بررسی‌های  متعدد پزشکی قرار داده‌اند با اینکه مشکلی از نظر جنسی ندارد اما هویت جنسی‌اش مختل شده و تمایل به تغییر جنسیت دارد. مادر مریم مدرک دکترایش را به تازگی در رشته مورد علاقه‌اش گرفته و آماده می‌شود که استاد دانشگاه شود.

 

بیشتر روانپزشکان کودک و نوجوان معتقدند که محیط ایده‌آل برای رشد و پرورش خردسالان درون خانه در کنار والدین است. مراقبت روزانه نزدیک از نوزاد، توسط والدین در ماه‌های اول زندگی بسیار مهم است که اکثر متخصصان توصیه می‌کنند والدین حداقل ۶ ماه یا بیشتر خود از کودکانشان مراقبت کنند.

 

 

 

تاثیر محبت و مراقبتهای مداوم از شیرخواران

 شیرخواران و بچه‌های زیر دو و نیم سال نیاز دارند به اینکه از بزرگسالان و مراقب‌های خود توجه فردی دریافت کنند. پرستار آنها برای یک دوره طولانی ثابت باشد و در نهایت آن پرستار باید با آنها بازی کند، سخن بگوید و به آنها لبخند بزند تا بتواند حس دلبستگی و رابطه عاطفی خوبی با او داشته باشند. در غیر این صورت آرامش و اطمینان از آنها سلب می‌شود. بچه‌ای که دائم در میان پرستاران یا مراقب‌های مختلف در گردش است احساس عدم امنیت می‌کند و در ضمن رابطه‌اش با مادر خود غیر عاطفی و ناایمن می‌شود.

 

از آنجا که ماهها و سالهای نخستین زندگی فوق‌العاده اهمیت دارند و مراقبت و ابراز محبت و عشق به شیرخوار و بچه زیر دو و نیم سال می‌تواند پایه‌های اعتماد را در او شکل دهد باید به این مسئله بها داد. اگر با ظاهر آراسته و لباسهای شیک زنانه در خانه مشغول فعالیت‌های عادی‌تان نشوید، دختران تمایل به تغییر جنسیت پیدا خواهند کرد و از پذیرش جنس خود سرباز می‌زنند.

رفتارهای خشن را کنار بگذارید. او باید از رفتارهای شما در یابد که از مادر بودنتان لذت می‌برید و زن بودن خوبی‌هایی دارد. اگر او حس دلبستگی و اطمینان و آرامش را از شما والدین گرامی یا مراقب خود به دست نیاورد و مطمئن نباشد که کسی مراقب اوست، نمی‌تواند در آینده به جهان اطراف خود درست بنگرد. نمی‌تواند پندار درستی در مورد اطرافیان خود و آدم‌ها داشته باشد چون او در محیط نا ایمن بزرگ شده است.

 

 

شاید به نظر شما مشکلی نداشته باشد که او را دو روز به مادربزرگ و یک روز به دختر خاله و فردا به دختر عمو بسپارید و به دنبال کارهای‌تان بروید اما در نظر گرفتن مراقبان مختلف برای کودک بدترین کار ممکن است. همه صاحب‌نظران معتقدند یک سال اول زندگی کودک باید یک مراقب اصلی داشته باشد و این شوخی بردار نیست. از پایان یک سالگی و برای وابسته نشدن بیش از حد کودک به مادر توصیه می‌شود گاهی کودک را به مادربزرگ، عمه یا خاله بسپارد و حتماً دو سه ساعت بعد خود را به کودک برساند که او اطمینان حاصل کند مادرش برای زمان کوتاهی او را تنها می گذارد و برمی‌گردد.

 

اگر شما فقط در ارائه سرویس‌های ابتدایی به کودک مانند تهیه لباس و غذا نقش مادر را داشته باشید، او ارتباط خوبی با شما نخواهد داشت. حالا که سالهای طلایی پنج سال اول زندگی از دست رفته نباید ناامید شد و دست روی دست گذاشت. بچه‌ها در کودکی و اوایل دوره نوجوانی هم انعطاف پذیری دارند. به نظر می‌رسد اگر همین حالا برای درمان این رابطه از دست رفته و اصلاح آن بکوشید موفق شوید اما سه سال دیگر واقعاً دیر است که هنوز وارد محیط جمعی نشده است. هنوز به مدرسه نرفته که رفتارهای خاص او و عدم تطابق و تمایل آن به جنسیتش هویدا شود.

 

 

زیبایی های مادربودن

بررسی دختران در زمینه تمایل به تغییر جنسیت

اگر او بررسی نشود و همچنان  به تغییر جنسیت و تمایل به پسر بودن گرایش داشته باشد امکان دارد توسط همجنس‌ها و دوستان مدرسه طرد شود. اگر دخترهای هم سن او طردش کنند مشکل صد چندان می‌شود زیرا واقعاً از جنسیت خود و پذیرش هویت جنسی که دارد زده می‌شود.

 خیلی از مادرها هستند که شاغل‌اند. من و بسیاری از همکارانم نیز در دانشگاه و مطب مشغول کاریم. اما این دلیل نمی‌شود که بچه‌های‌مان را بین فامیل تقسیم کنیم و از وظایف و نقش مادری کوتاه بیاییم. این دلیل نمی‌شود که از نظر ظاهری به خود نرسیم. اگر زیبایی‌ها و لطافت‌های زنانه  خود را نشان دهید و با ظاهر آراسته و لباسهای شیک زنانه در خانه مشغول فعالیت‌های عادی‌تان نشوید او حس خوشایندی از وضعیت زن پیدا نمی‌کند و از پذیرش جنس خود سر باز می‌زند و تمایل  به تغییر جنسیت پیدا می‌کند.

 

 

 رفتارهای خشن را کنار بگذارید. او باید از رفتارهای شما در یابد که از مادر بودنتان لذت می‌برید و زن بودن خوبی‌هایی دارد. اگر به اصلاح رابطه‌تان و رفتارهای صحیح و بروز عواطف مثبت مشکل او حل نشود و بر اینکه دوست دارد نقش مردانه را در بازی‌ها داشته باشد یا لباس مردانه بپوشد، اصرار کند و پافشاری به تغییر جنسیت داشته باشد نیازمند بررسی خواهد بود. واقعیت مهم این است که شما به عنوان والدین به تنهایی رفتار کودک‌تان را قالب ریزی نمی‌کنید.

 

تاثیر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، سایر خویشاوندان، دوستان و نیز حتی تاثیر تلویزیون و کتاب‌ها روی کودک وجود دارد. کودک شما در معرض طیف کاملی از تجربیات است. چه شما آن را بپسندید و چه نپسندید. فاکتورهای زیادی هستند که باعث ایجاد اختلافات تکاملی بین دوجنسه دختر و پسر می‌شوند. اگر شما این موارد را نشناسید و رعایت نکنید قطعاً بچه‌ها در پذیرش هویت جنسی  خود دچار مشکل می‌شوند و تمایل به تغییر جنسیت پیدا خواهند کرد.

 

 

 مثلاً پسرها ذاتاً تمایل دارند با اسلحه و شمشیر بازی کنند و با ایجاد سر و صدای بیشتر وقت بگذراند. اما می‌توان برای جلوگیری از خوب جلوه دادن خشونت از تماس آنها با کتاب‌ها و بازی‌های کامپیوتری که خشونت را جالب و هیجان انگیز نشان می‌دهد تاحد امکان پرهیز کرد. اما با همه تمهیدات در نهایت نمی‌توانید این علاقه استفاده از اسلحه و بازی‌های دزد و پلیس و…  را از آنها بگیرید. به هر حال شما نمی‌توانید اثر هورمون تستسترون و ایجاد رفتارهای مردانه را منکر شوید.

 تشویق رفتارهای مثبت و کمک کردن به بچه‌ها برای ایجاد طرز تفکر مثبت می‌تواند از آنها دختر و پسرهایی بسازد که اطمینان و اعتماد به نفس خوبی دارند و بهتر می‌توانند از فرصت‌های زندگی استفاده کنند.

 

در مورد دخترها نیز حالت مشابهی وجود دارد. مسئله دیگر اینکه بعضی از مراجعان می‌گویند ما دلمان نمی‌خواهد دختر یا پسرمان رفتار کلیشه‌ای جنسی داشته باشند برای همین دختر را به سمت گرایش‌های پسرانه هم سوق می‌دهیم. باید این نکته را یادآور شویم که تربیت کودک به طوری که کاملاً عاری از فشارهای رفتار کلیشه‌ای جنسی خود باشد از لحاظ عملی غیر ممکن است زیرا نمی‌توانید جلوی تأثیرات محیطی در محل زندگی خود را بگیرید.

 

افراط و تفریط در دیدگاه‌های سنتی

این دیدگاه سنتی که پسر شما نباید در کارهای زنانه مثل فراهم کردن مقدمات آشپزی دخالت کند چون زشت است که یک مرد وردنه در دست بگیرد یا برنج پاک کند یا دختر شما نباید دانشمند شود یا کتاب‌های مربوط به پسرها را بخوانند، غلط است. اما افراط و تفریط در هر کاری هم مضر است. نباید به خاطر فاصله گرفتن از دیدگاه سنتی وارد فضای افراطی شد که اصل تفاوت‌های جنسیتی را زیر سوال می‌برد.

 

تشکیل هویت جنسی به سه عامل متکی است:

۱٫   نگرش‌های والدین و گرایش‌های فرهنگی

۲٫   اندام جنسی 

۳٫   یک عامل ژنتیک که از نظر طبیعی از هفته ششم زندگی جنین فعال باقی می‌ماند.

 

 

عوامل خانوادگی و فرهنگی بر حس مرد بودن و یا زن بودن ما تاثیر می‌گذارد. نقش خانواده در پیدایش اختلال‌های هویت جنسی و تغییر جنسیت بسیار موثر است. بعضی از خانواده‌ها علاقه عجیبی به فعالیت‌های جنسی مخالف دارند. مثال واضح آن خانواده‌هایی است که پسر خود را شبیه به دختران آرایش می‌کند. تصور کودک از جنسیت خود و همانندسازی او با والد همجنس از نوع نگرش‌ او و رفتارهای ما به عنوان والد بستگی دارد. پس باید دقت کرد. مسئله پرخاشگری مریم شاید علامتی از افسردگی پنهان او باشد. با اینکه ۵ سال اول مهم است اما با یاد گرفتن مهارت‌های والدی می‌توانید جلوی ضررها را بگیرید و مریم را به نوجوان سالم و شاد مبدل کنید.

 

منبع: کتاب دختر میخواهید یا پسر

 نویسنده: فرحناز کمالی