سقط جنین

دلایل ایجاد انواع سقط جنین در دوره بارداری

سقط

سقط در دوره بارداری از نظر پزشکی بیشتر به صورت سقط خود به خودی مشاهده می‌شود. سقط جنین زمانی ایجاد می‌شود که جنین قبل از ۲۴ هفته از بین برود. بعد از ۲۴ هفته مرگ جنین، تحت عنوان مرده‌زایی خوانده می‌شود. از مجموع حاملگی‌های اول در حدود یک سوم آنها به سقط جنین منجر می‌شوند. یک چهارم از این سقطها زمانی رخ می‌دهند که هنوز حاملگی تشخیص داده نشده است و یا حتی هنوز نسبت به تثبیت حاملگی شک و تردید وجود دارد. بنابراین اغلب زنان از سقط خود به بی خبر هستند و این خونریزی را به حساب عادت ماهانه خود می‌گذارند.

میزان سقط خود به خودی با افزایش سن و تعداد دفعات بارداری افزایش می‌یابد. به طور معمول سقط ها طی سه ماه اول بارداری روی می‌دهند و معمولی ترین علامت آن خونریزی است که در ۹۵ درصد موارد مشاهده می‌شود. اگر خونریزی در هر زمان از بارداری ایجاد شود مشاوره با پزشک ضروری است.  بیشتر سقط‌های خود به خودی به علت کاشته شدن نامناسب جنین در دیواره رحم اتفاق می‌افتد عواملی که از سوی مادر ایجاد می‌شود و سبب سقط می‌شود عبارتند از:

اختلالات و ناهنجاری‌های رحمی مثل وجود فیبروم‌های بزرگ داخل رحمی و عدم تعادل هورمونی. گاهی وجود عفونت‌های باکتریایی و ویروسی نیز می‌توانند باعث ایجاد سقط شوند تنها یک درصد از مجموع علل سقط های خود به خودی نارسایی دهانه رحم است.

عواملی که از سوی پدر ایجاد می‌شود و سبب سقط به می‌شوند عبارتند از: وجود اسپرم‌های غیرطبیعی و نوع گروه خونی که باعث تولید آنتی بادی در بدن مادر بر علیه خون پدر می‌شود. این گروه از آنتی‌بادی‌ها می‌توانند به جنین حمله کنند و باعث مرگ او شوند.

دردهای سقط جنین

پزشکان سقط جنین را به چند نوع تقسیم می کنند و اقدامات پزشکی که در هر فرد باید انجام شود منحصر به خودش است:

 1. تهدید به سقط:   در این نوع امکان سقط وجود دارد ولی قطعی نیست، علائم به صورت خونریزی مهبلی و گاهی درد شکمی مشاهده می‌شود. حدود ۱۰ درصد از مجموع بارداری‌ها به این نوع سقط منجر می‌شوند و ممکن است این خونریزی در اولین ماه قطع قاعدگی از سوی مادر به عنوان عادت ماهانه تلقی شود.
 2. سقط اجتناب ناپذیر: در این نوع سقط جنین  فقط خونریزی رحمی با درد همراه است. زیرا انقباضات رحمی نیز وجود دارد. متاسفانه اگر بازشدگی دهانه رحم وجود داشته باشد از دست رفتن و دفع محصولات حاملگی قطعی است.

 1. سقط کامل: در این نوع سقط ، جنین و جفت به طور کامل از رحم خارج می‌شوند که گاهی بدون بروز هرگونه علامتی است.  وقوع این نوع سقط‌ها را تنها با انجام سونوگرافی می‌توان تایید کرد.
 2. سقط فراموش شده: در این نوع سقط جنین و جفت داخل رحم می‌میرند، اما مدت‌ها در داخل رحم باقی می‌مانند تا اینکه بعد از آن خارج شوند. در این نوع سقط جنین نشانه‌های اولیه بارداری از بین می‌رود اما نشانه‌های دیگر مدت‌ها بعد از مرگ جنین همچنان مشاهده می‌شوند.
 3. سقط ناقص: این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که سقط به وقوع پیوسته است، اما هنوز بخشی از جنین و سایر ضمائم آن مثل کیسه آمنیوتیک یا جفت در داخل رحم باقی مانده‌اند.
 4. سقط عادتی:  در این نوع در یک دوره مشخص از بارداری سقط خود به خودی سه نوبت یا بیشتر به وقوع می‌پیوندد که ممکن است تحت شرایط و علل یکسان انجام گیرد.
 5. سقط مکرر:  در این نوع سقط خود به خودی سه نوبت یا بیشتر البته با دلایل مختلف و در مراحل مختلف بارداری روی می‌دهد.

درمان

 اگر به خونریزی مهبل مبتلا شدید به تختخواب برگردید و تا زمان قطع خونریزی استراحت کنید. در برخی مواد توصیه می‌شود که از فعالیت‌های مانند ورزش‌های سنگین و نزدیکی خودداری کنید. اگر خونریزی و درد کاهش پیدا کرد ممکن است خطر وقوع سقط برطرف شده باشد و شما بتوانید کودک خود را حفظ کنید.اگر بعد از ظهور علائم، وقوع سقط جنین غیر قابل اجتناب باشد و پایدار بمند، کمتر پزشکی می‌تواند از ایجاد سقط جلوگیری کند.

سقط کامل و ناقص حتماً باید در بیمارستان درمان شود. اگر یک سقط ناقص روی دهد داخل رحم باید توسط عملی به نام کورتاژ و تحت بیهوشی عمومی تخلیه شود. جهت درمان داروهای ضد دردی که در عین حال سبب خونریزی شوند تجویز می‌شود. اگر میزان خونریزی زیاد باشد تزریق خون حتماً توصیه می‌شود. در ارتباط با درمان سقط فراموش شده اقدامات اورژانسی خاصی وجود ندارد. اما اگر بعد از مدتی سقط  خود به خودی به وقوع بپیوندد نیاز است که عمل جراحی کورتاژ انجام شود.

اگر مدتی قبل از مرگ داخل رحم جنین اتفاق افتاده باشد برای القای زایمان و دفع جنین از رحم از شیاف‌های حاوی پروستاگلاندین و یا تزریق اکسی توسین استفاده می‌شود. اگر سقط عادتی به دنبال نارسایی دهانه رحم ایجاد شود می‌توان برای پیشگیری از دفع محتویات رحم در ابتدای بارداری بعدی از روش درمانی بستن دهانه رحم با بخیه‌های خاص استفاده کرد.

درمان سقط جنین

علل ایجاد سقط مکرر

 عوامل احتمالی که سبب ایجاد سقط مکرر(سقط عادتی)  می‌شوند عبارتند از:

 • اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی
 • عفونتهای طولانی مدت مثل لیستریا یا که گاهی باعث تکرار می‌شود و تشخیص و درمان آن می‌تواند مشکل باشد.
 • سوء تغذیه
 • بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های کلیوی
 • نارسایی دهانه رحم
 • اختلالات ایمنی- مثل ناسازگاری آرهاش، که در آن سیستم ایمنی بدن مادر جنین را به صورت یک جسم خارجی تصور کرده و به آن حمله می‌کند. در برخورد با این اختلال باید مهار سیستم ایمنی مادر و یا تزریق آنتی بادی به کودک در نظر گرفته شود.
 • فیزیکی مثل تومورهای رحمی به خصوص فیبروم ها یا اختلالاتی که در ساختمان طبیعی رحم ایجاد می‌شود. مثل اختلال در دیواره‌های کامل یا وجود تکه‌ای در داخل رحم که می‌تواند بخشی و یا تمامی محفظه داخل رحم را پر کند. این اختلالات معمولاً با جراحی قابل درمان هستند.

علاوه بر این موارد تعدادی از مادران بدون هیچ علت خاصی به سقط مکرر مبتلا می‌شوند تحقیقات جدید نشان داده‌اند که علاقه مادر به درمان می‌تواند باعث درمان علل ناشناخته شود که سبب سقط مکرر می‌شود.

منبع: کتاب مراقبتهای دوره بارداری

 نویسنده: میریام استوپارد

 مترجم: الهام زینالی‌بقا