تفاوتهای جسمانی دختران

دلایل تفاوتهای جسمانی بین دختران و پسران

چرا دخترها متفاوت‌اند.

هرپدر و مادری نگران فرزندشان هستند. می‌خواهند همه تلاش‌های خود را برای بهبود زندگی آنها به کار گیرند و تا جایی که می‌توانند از اشتباه اجتناب ورزند. امروزه انتظاراتی که ما از فرزندان پسر داریم با توقعات‌مان از فرزندان دختر مشابه‌اند. حتی گاهی به تفاوتهای جسمانی بین دختران و پسران  توجه نمی‌کنیم. می‌خواهیم هر دوی آنها در پذیرفتن مسئولیت‌های اجتماعی، قوی و مستقل باشند، متکی به نظر بیایند، باهوش و در عین حال عاطفی باشند و بالاخره بتوانند از عهده مشکلاتی که در آینده خواهند داشت برآیند.

 

 

با توجه به تفاوتهای جسمانی، هریک از ما فردی مستقل است.

مدتها قبل از اینکه کودکی پا به جهان بگذارد صحنه‌هایی مثل یک فیلم از ذهن پدر و مادر آینده از ذهن عبور می‌کنند. آنها زندگی در کنار یک کودک را مجسم می‌کنند و معمولاً عقاید متفاوت قاطعی درباره نوع زندگی در صورت داشتن یک پسر یا دختر دارند. این مسائل کاملاً عادی و در عین حال سرگرم کننده است و موجب علاقمندی هرچه بیشتر آنها به کودک می‌شود که قرار است در آینده به جمعشان اضافه شود.

 

 

 پدرها و مادرها باید به خاطر داشته باشند درباره پیش داوری‌های‌شان تعصب به خرج دهند چرا که بسیاری از کودکان بعد از تولد از لحاظ تفاوتهای جسمانی با تصاویری که آنها در رویاهای خود پرورانده‌اند متفاوت خواهند بود. چه کسی گفته است پسرها همیشه لجباز، سرسخت و شیطان هستند و دخترها همیشه آرام و محبوب و دوست‌داشتنی؟ هر کودکی منحصر به فرد است با شخصیتی متفاوت و تفاوتهای جسمانی متفاوت پا به این دنیا می گذارد و تحت تاثیر محیطی که در آن رشد می‌کند تربیت می‌شود. اغلب زنانی که از قبل می‌دانند فرزندشان دختر خواهد بود خود را کاملاً با این دانش وقف می‌دهند و او را با تصاویری از کودکی خود مجسم می‌کنند. آنها در ذهن به او می‌گویند:«ما شبیه هم هستیم. هر دو مثل هم فکر می‌کنیم و سلیقه و عقاید مشابه داریم» و به این فکر باور دارند.

 

 

 

در مورد تفاوتهای جسمانی علم چه می‌گوید.

 از نظر تفاوتهای جسمانی و جنسیتی در اولین هفته‌های بارداری جنین‌های مذکر و مونث شبیه به هم هستند و تنها از طریق کروموزومها قابل تشخیص‌اند. طبق آمار تعداد جنین‌های پسر از دختر بیشتر است. اما بیشتر جنین‌هایی نیز که به بار نمی‌رسند و به دلایل گوناگون در هفته‌ها یا ماه‌های اولیه سقط می‌شوند یا زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، پسرند. هیچکس دلیل آن را نمی‌داند، بنابر یک نظریه، جنین‌های پسر حساسیت و آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به عوامل محیطی دارند و نظریه دیگری می‌گوید سامانه دفاعی بدن مادر جنین پسر را به عنوان یک موجود غریبه شناسایی می‌کند و به اشتباه به آن حمله ور می‌شود.

 

 تفاوتهای جنین دختر و پسر

در طول ششمین هفته بارداری کروموزوم Y یا مذکر فرمان شکل‌گیری غدد مردانه را در جنین صادر می‌کند، در حالی که کروموزوم X تشکیل تخمدان در جنین دختر را از هفته دوازدهم آغاز می‌کند. در طول بارداری تخمدان و غدد مردانه هورمون‌های جنسی ترشح می‌کنند و این هورمونها نه تنها در شکل ظاهری و تفاوتهای جسمانی بلکه در رفتارهای آینده فرزند پسر و دختر تأثیر دارند. هورمونهای مردانه حاوی تستوسترون، آندوژن نام دارند و این هورمون با مقادیر متفاوت و اعضای بدن زنان و مردان وجود دارد و وقتی روان شناسان درباره زنانی که طبع مردانه و مردانی که طبع زنانه دارند صحبت می‌کنند منظور آنها دقیقاً اشاره به همین موضوع است. همه ما طبایع زنانه و مردانه را در خود داریم، ولی باید از آن به شایستگی استفاده کنیم با وجود آندروژن کافی در یک نطفه اعضای مردانه جنین تقویت می‌شوند و به تدریج اعضای زنانه از بین می‌روند. همچنین در جنین دختر با داشتن استروژن و پروژسترون کافی اعضای مردانه رشد نمی‌کنند.

 

 

 

مغز جنین

 همراه با تفاوتهای جسمانی و جنسی مغز جنین‌های پسر و دختر نیز به طور متفاوت شروع به شکل‌گیری می‌کنند. بارزترین تمایل را می‌توان در هیپوتالاموس در قسمت قدامی و میانی مغز مشاهده کرد. فرمان تعداد بی شماری از کارکردهای حسی مثل خوشحالی، تشنگی، گرما و سرما، عصبانیت واکنش‌های دیگر از این نقطه صادر می‌شوند. همچنین گروهی از سلولها به اندازه یک سر سوزن در این ناحیه مغز حس جنسی را تعیین می‌کنند. این سلول‌ها در پسرها و دخترها هنگام تولد و در دوران کودکی برابر است، ولی از ده سالگی در پسرها شروع به رشد می‌کند و تا زمان بلوغ به دو برابر و نیم دخترها می‌رسد.

 

 

یکی از بحث برانگیزترین تفاوتهای جسمانی بین مردان و زنان مربوط به مغزه این دو جنسیت می‌باشد. مغز زنان و مردان به نوار سلولهای عصبی مربوط است که در دو نیمکره چپ و راست مغز به هم متصل‌اند. این پل در مغز زنان بزرگتر است و شاید علت تفاوتهای موجود در طرز فکر و عملکرد مغزهای زنان و مردان باشد. زنان و دختران قادرند از هر دو نیمکره مغز خود به طور همزمان استفاده کنند. ولی پسرها و مردان هر بار تنها یکی از نیمکره‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

 همچنین زیست شناسان به اثبات رسانده‌اند، نیمکره چپ مغز در دختران زودتر از پسران رشد می‌کند و از آنجا که مرکز قدرت تکلم در این قسمت است، پسرها دیرتر از دخترها شروع به صحبت می‌کنند. در عوض نیمکره راست که مسئول تشخیص مسافتها در دید است، در دخترها دیرتر رشد می‌کند. به همین علت دختر بچه‌ها گاهی در تشخیص مسافت اشیاء از زوایای مختلف دچار اشتباه می‌شوند و در نتیجه در جزئیات خطوط دقت بیشتری می‌کنند.

 

 

 

تفاوتهای جسمانی در هنگام تولد

  یک قانون کلی پزشکی تولد یک نوزاد پسر به طور میانگین یک تا یک ساعت و نیم بیشتر از تولد یک نوزاد دختر طول می‌کشد و شاید علت آن جثه بزرگتر و وزن بیشتر در پسرها باشد. اگر یک دختر در دوران بعد از تولد آرام و خوشحال به نظر برسد، می‌تواند حاصل یک تولد بی‌دردسر باشد. شاید این واقعیت که دخترها در دوران کودکی اجتماعی و با شهامت بیشتری با غریبه‌ها روبرو می‌شوند با سلامت جسمانی و روحی آنها در زمان تولد بی‌ارتباط نباشد. آنها همچنین نسبت به صداها واکنش‌های قوی‌تری دارند، کمتر گریه می‌کنند و زودتر از پسرها آرام می‌شوند. حتی در دوران بارداری نیز جنین دختر از نظر پیشرفت در رشد استخوانها همواره سه هفته جلوتر از یک جنین پسر است. در هنگام تولد رشد دخترها ۴ تا ۶ هفته بیشتر از رشد پسرهاست و در سن بلوغ  دخترها دست کم دو سال در مرحله رشد از پسرها جلوتر هستند.

 

 تفاوتهای جسمانی دختر و پسر

 

تفاوتهای جسمانی در مراحل رشد و نتایج آن

پوست زنها بسیار نازک و نیاز به نوازش بیشتری دارد. هورمونی که ترشح آن نیاز به نوازش را تشدید می‌کند اکسیتوسین نام دارد و جای تعجب نیست که زنان با ده برابر حساسیت بیشتر از مردان، حس می‌کنند نوازش و در آغوش گرفتن فرزندان، همسر یا دوستانشان امری ضروری است. پدرها و مادرها گرایش بیشتری برای حرف زدن با فرزندان دختر دارند و به همین دلیل زنان و دختران بیشتر حوصله شنیدن دارند. همچنین کودکان دختر با توجه و بدون خجالت، مدت طولانی‌تری از پسرها در چشمان مخاطب خیره می‌شوند و با این کار درخواست توجه و لبخند را از آنها دارند.

 

 کودکان خیلی زود تفاوت میان صدای مردها و زنها را حس می‌کند و تشخیص می‌دهند. آنها صدای پدر و مادر خود را حتی قبل از تولد بارها شنیده‌اند. حالا یک صدای مردانه، نشانه پوست خشن و دستهای زمخت‌تر است و جمع آوری این اطلاعات در آینده پایه‌گذار درک مفهوم زنانگی و مردانگی خواهد بود. در شش ماهگی دخترها مستقل‌تر از پسرها هستند و می‌توانند ساعت‌ها خود را با اسباب بازی‌ها سرگرم کنند یا با مکیدن انگشت یا فشردن پتوی مورد علاقه خود به خواب بروند.

 

 یکی از بارزترین تفاوتهای بسیاری میان پسرها و دخترها در ماه‌های اولیه، سرعت رشد فکری و جسمی دختران است. وزن آنها سریع‌تر رشد می‌کند و حتی زودتر از پسرها دندان در می‌آورند و در هفت ماهگی بیشتر دخترها می‌توانند غلت بزنند، سینه‌خیز بروند، قاشق و اشیاء دیگر را به خوبی در دست بگیرند، روی کاغذ خط بکشند و حتی یک زیپ را ببندند. این روند رشد بی وقفه ادامه دارد و قبل از رفتن به مدرسه تمام مهارتهای دخترها پیشرفته‌تر از پسرها خواهد بود. آنها حتی حرف زدن را زودتر از پسرها شروع می‌کنند و از اعتماد به نفس بیشتری نیز برخوردارند.

 

رفتار و انتظارات پدر و مادر

 همانطور که گفته شد تفاوتهای جسمانی و رفتاری بسیاری میان پسرها و دخترها وجود دارد و این تفاوتها تحت تأثیر پدر و مادر و محیط زندگی کودکان تشویق کننده یا مایوس کننده خواهد بود.

 در پژوهشی چندین پدر و مادر را با گروهی کودک زیر دوسال که همگی لباسهای زرد پوشیده بودند روبه‌رو کردند و هیچ یک از آنها نتوانست با قاطعیت پسرها و دخترها را از هم تفکیک کند. در صورتی که ادعا کرده بودند از  پس این کار بر خواهند آمد. جالب اینجاست که بعد از مشخص شدن جنسیت کودکان رفتار آنها با دخترها کاملاً با رفتاری که با پسرها داشتند متفاوت بود.

 

پژوهشگران همچنین در مشاهداتی هم به این نتیجه رسیدند که پدر و مادرها از دخترهای‌شان بیشتر مواظبت و مراقبت می‌کند و به پسرها آزادی عمل بیشتری می‌دهند. شاید علت این کار باور فرهنگی همه کشورها است که پسرها باید سختی بکشند تا به مردان موفق تبدیل شوند یا پسرها به اندازه دخترها حساس نیستند. اگرچه حساسیت بدنی پسرا کمتر از دخترها است، نباید فراموش کنیم چیزی به نام حساسیت عاطفی نیز وجود دارد.

 

منبع: کتاب تربیت دختران

 نویسنده: گیسلا پروشاف

ترجمه: الگا کیایی