رشد شیرخوار

دلایل کندی و توقف رشد شیرخوران و توصیه‌هایی در این زمینه

رشد شیرخواران

توصیه‌های لازم در مورد رشد شیرخواران زیر شش ماه که دچار کندی یا وقفه رشد هستند.

دفعات شیردهی را بیشتر کنید.
وضعیت شیر دادن را اگر درست نیست، اصلاح کنید و اگر درست است در وضعیت های مختلف شیر بدهید.
سعی کنید حتماً قسمت آخر شیر را که چربی بیشتری دارد به شیرخوار بدهید و اگر همه پستان را تخلیه کند قسمت آخر شیرتان را بدوشید و با قاشق یا فنجان یا قطره چکان به او بدهید.
اگر شیرخوار تخلیه کامل پستان ان را رها کرد او را به پستان دیگر بگذارید و این کار را چندبار تکرار کنید تا با تحریک پستانها شیر بیشتری تولید شود و حداقل یکی از پستانها را در حد امکان خالی کند.
از دست دادن آب و آب قند و پستانک به شیر خوار پرهیز کنید.
گاهی شیرین خوردن شیرخوار به دلیل زمان با کنجکاوی برای شناخت اطرافیان است. که در نتیجه رشد شیرخواران را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب می‌شود که شیرخوار شیر کمتری بخورد.
اگر شیرخوار پستان را نمی خورد، شیرتان را بدوشید و در هر فرصتی که آمادگی دارد از جمله مواقعی که خواب آلوده است به او بدهید.
بهتر است رشد شیرخواران را تحت تاثیر صحبت اطرافیان که شیر شما کافی نیست قرار ندهید و با اعتمادبنفس بیشتری به او شیر بدهید.
برای جاری شدن شیر سعی کنید آرامش و استراحت بیشتری داشته باشید.
مراقبت تغذیه کافی و استراحت خود باشید.

فراموش نکنید که در این دوره شما نباید رژیم لاغری بگیرید، زیرا اینکار می‌تواند بر رشد شیرخواران اثر سوء بگذارد. سعی کنید خودتان ریشه یابی کرده و رفع مشکل نمایید. مثلاً گاهی گرفتاریها و مشغله‌های مادران رشد شیرخواران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به این صورت که این گرفتاریها مادران را از تغذیه مناسب برای رشد شیرخواران خود غافل می‌کند. یا به دلیل فراهم نبودن شرایط روحی و روانی خاص مادر، تغذیه کودک تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
اگر همه تمهیدات فوق را به مدت ۱۵ روز به کار بستید و با مراجعه به پزشک و مرکز بهداشتی درمانی مشخص شد که باز هم وزن کودک شما فرقی نکرده است و پزشک اطمینان حاصل نمود که کودک بیمار نیست در این صورت:

در مورد رشد شیرخواران زیر ۴ ماه: در صورت امکان از شیر دایه و در صورت عدم دسترسی به شیر دایه، با تجویز پزشک، شیر مصنوعی(شیرخشک) را به عنوان کمک به شیر مادر برای او شروع کنید. ولی دقت کنید که این شیر را بلافاصله بعد از تغذیه با شیر مادر و آن را فقط با قاشق یا فنجان به او بدهید نه با بطری.

در مورد رشد شیرخواران ۴ تا ۶ ماه: می‌توانید غذای کمکی را شروع کنید. اگر رشد او باز هم بهتر نشد ممکن است لازم باشد علاوه بر شیر مادر از شیر خشک نیز استفاده شود. به خاطر داشته باشید که از دادن شیر پاستوریزه، در زیر یکسالگی باید اجتناب نمایید.

نشانه‌های گرسنگی نوزاد

آیا نوزاد شما گرسنه است؟
برخی از والدین در تعیین کردن اینکه هنگامی که نوزاد گریه می‌کند،آیا واقعاً گرسنه است یا نه، دچار دردسر می‌شوند.
اینها نشانه‌هایی است که نوزاد گرسنه است و شیر می‌خواهد:
چرخاندن سر از یک طرف به طرف دیگر.
باز کردن دهان و بیرون آوردن زبان
گذاشتن دستها یا انگشتان و مچ در داخل دهان یا نزدیک به آن.
غنچه کردن لب‌ها
رفتن به سوی سینه مادر
حرکت دادن دهان در جهت چیزی که گونه را لمس می‌کند.

غذاهایی که رشد شیرخواران و سلامت کودکان را تهدید می‌کند!

 • آیا می‌دانید بسیاری از غذاها هستند که سلامتی کودک شما را تهدید می‌کنند و حتی مادران از آنها آگاهی ندارند. دندانهای کودک تا سن ۴ سالگی قادر نیست مواد غذایی را کاملاً خرد کند، بنابراین مواد غذایی کوچک و سفت را که جویدن انها مشکل است به کودک ندهید، زیرا ممکن است باعث خفگی او شود.
  امکان خفه شدن با موادغذایی
  بسیاری از غذاها می‌تواند باعث خفه شدن کودک شود، مگر اینکه شکل و ترکیب آنها را تغییر دهید. مثلا کره بادام زمینی به تنهایی باعث خفگی خواهد شد، ولی مخلوط مردن ان با شیر یا ملیدن آن بر روی تکه ای نان تست نه نان معمولی (که باعث می‌شود کودک بتواند خوب آن را بجود) امکان خفگی را کاهش می‌دهد.
  سوسیس،حبه‌های انگور و سایر میوه‌ها و سبزیهای خام بایستس به تکه‌های خیلی کوچک تقسیم شوند. همچنین باید کودک هنگام غذا خوردن بنشیند و راه نرود یا ندود.
  همیشه هنگام غذاخوردن کودک کنار او باشید، چون در هنگام خفگی کودک نمی‌تواند شما را صدا بزند. مواد غذایی زیر باعث خفگی می‌شوند، مگر اینکه شکل انها را تغییر دهید:
  سوسیس
  تکه‌های بزرگ گوشت
  ماهی استخوان‌دار
  کره بادام زمینی
  آجیل
  میوه‌های سفت مثل سیب خام
  حبه‌های انگور
  هویچ
  حبوبات
  آبنبات سفت و کوچک
  آدامس
  ذرت بو داده
  خرابی و پوسیدگی‌های دندان

روش مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان
غذاهای کربوهیدرات‌دار (شیرین) که به سطح دندادن می‌چسبد، به راحتی باعث پوسیدگی دندانها می‌شود. کودک بعد از مصرف این غذاها باید دهان خود را با آب و مسواک بشوید. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، کودک بایستی مواد فلوراید دار استفاده کند. از شش ماهگی تا شش سالگی، اگر آب محل زندگی کودک کمتر فلوراید دارد، باید یک محلول فلوراید دار اضافی مصرف کند.

منبع: کتاب تغذیه کودک؛ درمان و رفع مشکلات تغذیه‌ای کودک
نویسنده: فرحناز کمالی