فرزند داری

بازگشت به منزل و نگرانیهای پس از زایمان

بازگشت به منزل

مادر که اینک پس از ۹ ماه انتظارفرزند دلبندش را در اغوش خود می‌بیند، به خوبی به این مسئله آگاه است که پس از زایمان نیزمانند دوران بارداری بایستی تغییرات بسیاری را در روند زندگی روزانه خود بپذیرد.

طبیعی است که مادر جوان خود را در برابر مسائل و مشکلات جدید آشفته ببیند و حتی گاه احساس کند که شاید نتواند به خوبی نقش و وظیفه خود را ایفا کند.برای سازگار شدن با شرایط جدید بهتر است، زیاد سخت نگیرید. بدون جهت نگران و مضطرب نشوید. مطمئن باشید که شما هم مانند میلیونها مادر دیگر به خوبی به وظایف مادری خود عمل خواهید کرد.

باید بدانید که همه بچه‌ها گاهی گریه می‌کنند یا بی اشتها می‌شوند و شبها مرتباً بیدار می‌شوند. مرحله‌ای گذراست و مدت زیادی به طول نمی‌انجامد. از خودتان توقع نداشته باشید که در ابتدا خیلی سریع عمل کنید.

 

شرایط جسمی و روحی مادر

برای مدت نه ماه همانطور که جسم مرتباً در حال تغییر و تحول بوده، همچنین احساسات، هیجانات و افکاراو نیز دستخوش نا‌آرامی بوده است. با آنکه مادر معمولاً این تغییرات را به زبان نمی‌آورد، اما قدر مسلم همه آنها را تحمل کرده است.

ماه آخر که معمولاض نگرانی‌های خاص خود را دارد، روحیه زن باردار را به شدت تحت تاثیرقرار می‌دهد. طبیعتاً پس از پشت سر گذاشتن دردهای زایمان و استرس ناشی از آن، جسم و روح مادر به شدت نیازمند استراحت و آرامش است. اما با وجود واقعیاتی جدید و احساس مادر بودن، آنطور که باید این فرصت پیش نمی‌آید.

در دوره پس از زایمان مادر از نظر جسمی و روحی در شرایط نامناسبی است.( منظور از این دوره، ۴۰تا ۶۰ روز پس از زایمان است)، در این دوره رحم با انقباضات خود در صدد برگشت به حالت اولیه و قبل از بارداری است که پس از زایمان، مادر شاهد انقباضات رحمی خواهد بود که گاه در برخی از موارد همراه با احساس درد شدید است، که امری کاملاً طبیعی و گذارا است.

میزان درجه حرارت بدن وی کاهش یافتهو در عین حال به کرات احساس تعریق می‌کند که این امر نیز طبیعی و ناشی از عکس‌العمل بدن در برابر تغییرات بیولوژیک دوران بارداری است. زیرا طی مدت ۹ ماه جذب مایعات توسط بدن بیش از حد بوده است و بافتها که به شدا ئیدراته (پرآب) شده‌اند، اکنون نیاز به دفع این مایعات اضافی دارند. بدین منظور توصیه می‌شود:

  • لباس زیر خود را ازجنس صد در صد نخی انتخاب کنید. زیرا این الیاف به خوبی رطوبت را جذب کرده و نوعی احساس خنکی را در شخص به جود می‌آورند.
  • به هنگام خواب، دمای اتاق خواب را زیاد گرم نکنید و از ملافه کتان استفاده کنید.
  • در صورتی که زایمان طبیعی داشته‌اید، هر روز دوش بگیرید. در غیر این صورت از پزشک معالج خود توصیه بخواهید.

تا چند هفته پس از زایمان مادر جوان ممکن است احساس کند کمی غیر طبیعی راه می‌رود، این حالت را که در ابتدا بیشار احساس می‌شود، با گذشت زمان کمتر شده و بعد نرمال می‌شود.

شرایط مادر

استراحت

با توجه به توضیحات داده شده، به راحتی می‌توان شرایط جسمی و روحی زن را بعد از زایمان تصور نمود. درک این شرایط توسط همسر نقش مهمی را در سرعت بخشیدن به بهبودی جسم و روح زن ایفا می‌کند. اگر به تازگی زایمان کرده‌اید، حتما نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • برای انجام کارهای عقب افتاده منزل فرصت زیادی خواهید داشت. بنابراین نیازی به افراط نیست. البته بر خلاف تصور عموم که معتقدند زن زائو، باید برای مدت ۴۰ روز دراستراحت کامل باشد، نظر متخصصین با توجه به مطالعات انجام شده تعیین کننده این واقعیت است که فعالیت جسمی متعادل وبه ویژه انجام کارهای منزل به آرامی و نه با سرعت و عجله، در بهبودی زائو و برگشت بدن به حالت اولیه خود نقش مفیدی دارد.
  • به محض احساس خستگی، دست از کار بکشید و استراحت کنید.
  • چند روز پس از زایمان، می‌توانید حرکات نرمشی برای دوران پس از زایمان را آغاز کنید. این امر سبب می‌شود عضلات بدن با سرعت بیشتری انعطاف پذیری اولیه خود را بدست آورند.
  • در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب و رفتن به پیک نیک و استفاده از هوای پاک از فاکتورهای مهم در کمک به زائو جهت باز یافتن سلامت کامل خود هستند.
  • حفظ آرامش از اهمیت زیادی برای مادر جوان برخوردار است.

اولین معاینه پزشکی پس از زایمان

اولین معاینه مامایی در حدود ۴۰ روز پس از زایمان و دومین آن پس از شروع قاعدگی مجدد صورت می‌گیرد. مادر شدن و پذیرفتن مسئولیتهای جدید نباید مانع آن گردند که او از خود غافل شود، زیرا همیشه سلامت نوزاد در گروسلامت مادر است.

معاینات مادر

اولین قاعدگی

زن معمولاً از ۱۵ الی ۴۰ روز پس از زایمان خونریزی خواهد داشت. از زمانی که خونریزی قطع می‌شود، در صورتی که مادر به فرزندش شیر ندهد، اولین قاعدگی شروع می‌شود. اما در مورد مادرانی که به فرزندشان شیر خود را می‌دهند، قاعدگی ممکن است در حدود ماه‌های سوم تا چهارم پس از زایمان وحتی در برخی از زنان، تا زمانی که شیر می‌دهند، به تاخیر افتد.

توجه داشته باشید که شیر دادن و تاخیر عادت ماهانه، لزوماً به عنوان یک راه جلوگیری از باردار شدن شناخته نمی‌شود. برعکس، از همان اولین رابطه جنسی، به دلایل بهداشتی بهتر است از کاندوم استفاده شود.

طی دوران شیردهی، در صورتی که مادر در ۶ ماه اول کودکش را تنها از شیر خود تغذیه کند می‌تواند از قرصهای ضد حاملگی مخصوص شیردهی استفاده کند. بعلاوه در مواردی که کودک علاوه بر شیر مادر از منبع تغذیه‌ای دیگری استفاده می‌کند جهت اطمینان بیشتراز روش پیشگیری می‌توان از قرصهای ضد حاملگی استفاده کرد بدون آنکه تغییر قابل توجهی در حجم و یا کیفیت شیر ایجاد شود.

مادرانی که پس از سزارین، قادر به شیر دادن به فرزند خود نیستند، می‌توانند از قرص ضد بارداری استفاده کنند. البته این امر مستلزم سلامت کامل آنها می‌باشد.

ازسر گیری روابط جنسی

از نظر متخصصین، در صورتی که مادر پس از زایمان دچار مشکل خاصی نباشد، بهتر است حدود دو هفته، جهت پیشگیری از ابتلا به عفونتهای واژنی وبه ویژه دادن فرصت کافی برای حصول بهبودی بخیه‌ها و ورم احتمالی صبر کرد.

اما علاوه بر نظر متخصصین زن خود با توجه به شرایط جسمی  و نیز روحی می‌تواند زمان برقراری رابطه جنسی را تشخیص دهد. در اغلب موارد وضعیت روحی و به یاد آوردن لحظه زایمان و ترس از یک بارداری مجدد در تمایلات جنسی او تاثیر منفی به جای می‌گذارند. بدین منظور بهتر آن است زوجین از یک روش مطمئن بارداری پیروی کنند.

استراحت مادر

علاوه بر این یکی دیگر از عوامل موثر در عدم تمایل مادر به برقراری رابطه جنسی، خستگی او در اثر مسئولیت‌های جدید و رسیدگی به امور نوزاد است.

منبع: کتاب کودک من

مترجم: اعظم السادات علوی