ایجاد روحیه مثبت اندیشی در کودک

تقویت اعتماد به نفس و ایجاد روحیه مثبت اندیشی در کودکان

اعتماد به نفس و ایجاد روحیه مثبت اندیشی در کودک

 چطور و با چه کیفیتی باید بچه‌ها را پرورش داد تا شانس آنها در برخورداری از اعتماد به نفس و روحیه مثبت اندیشی برای داشتن یک زندگی معنی دار و رضایتمندانه را افزایش دهیم؟

 اگر جواب این سوال بی نهایت و بدون پایان به نظر می‌رسد ولی بسیاری از متخصصان می‌گویند: بزرگترین و بهترین هدیه ایجاد روحیه مثبت اندیشی در فرزند خواهد بود که احتمالاً هیچ عاملی نمی‌تواند نقش قوی‌تر از ایجاد روحیه مثبت اندیشی و عامل خودباوری در تعیین خودکارآمدی، هویت فردی، خود ارزشمندی و مهارت برقراری روابط بین فردی داشته باشد. البته خبر خوب این است که همیشه لحظات پایان ناپذیری برای والدین وجود دارد که آنها بتوانند این روحیه مثبت اندیشی را در بچه‌هایشان پرورش دهند.

 استعدادهای منحصر به فرد فرزندتان را کشف کنید.

 فرصتهای  بیشماری وجود دارد تا شما بتوانید به فرزندتان کمک کنید که استعدادهایش را کشف کند. شما می‌توانید دفترچه‌ای داشته باشید و علایق و نقاط قوت فرزندتان را در آن یادداشت کنید. مثلاً اینکه در چه ورزشی قوی هستند یا به چه نوع آلت موسیقی علاقه دارند و در رسیدن فرزندتان به استعداد خاص‌اش کمک کنید.

دستاوردها و تلاشهای ویژه‌اش را جشن بگیرید.

 هیچ چیز به اندازه موفقیت نمی‌تواند باعث ایجاد روحیه مثبت اندیشی و باورهای مثبت در فرد شود. پس چنین دستاوردهایی سزاوار تشویق و جشن هستند. یک راه این است که دفترچه‎‌ای به عنوان کارنامه پیروزی‌ها برای فرزندتان تهیه کنید. هر دفعه که او به هدف خاصی مثل یادگیری دوچرخه سواری یا یادگیری مسائل ریاضی رسید از او بخواهید دستاوردها را در دفترچه توصیف کند و تاریخ آن را یادداشت کند.

به فرزندتان یاد بدهید تا چگونگی موفقیت‌هایش را بررسی کند و بتواند در خودش ایجاد انگیزه کند. برای رسیدن به موفقیت دیگر به جای این که همیشه منتظر شما باشد تا در عوض موفقیت‌هایش جایزه دریافت کند.

روی فعالیتها و اعمال آنها تمرکز کنید به جای ظاهرشان

 بررسی‌های اخیر نشان داد اکثر دخترهای ما اصل اعتماد به نفس و روحیه مثبت اندیشی و خودباوری را روی ظاهرشان بنا نهاده‌اند به جای کارهایی که می‌توانند انجام دهند. این دو نگرش برای خودباوری آنها بسیار خطرناک است. پس به دخترتان کمک کنید تا بیشتر روی فعالیت‌ها و کمتر روی ظاهرش تمرکز کند. به جای اینکه بیشتر در مورد نوع ظاهر او صحبت کنید، درباره فعالیت‌ها و اهداف او صحبت کنید. برای او نقش الگویی را داشته باشید و از دستاوردهایتان به عنوان افتخاراتتان در زندگی بگویید. اینگونه به دخترتان کمک خواهید کرد تا روحیه مثبت اندیشی و خودباوریش را روی دستاوردها و فعالیت‌هایش پایه گذاری کند.

 از پاداش‌های خاص برای پرورش استفاده کنید

 هر کسی پاداش گرفتن را دوست دارد و بچه‌ها از این قاعده مستثنی نیستند. ولی به خاطر داشته باشید گذشتن از هر سربالایی کوچکی منجر به رشد خود باوری و ایجاد روحیه مثبت اندیشی نمی‌شود. دریافت پاداش برای کارهایی که باعث ایجاد خودباوری می‌شوند سه شرط دارد: اول اینکه دستاوردها باید سزاوار پاداش باشد، نکته دوم اینکه باید دستاوردی خاص باشد و سوم اینکه تکرار شدنی باشد.

 

حالا چگونه از این رموز برای کمک به فرزندمان در پیدا کردن توانایی و استعداد خاصش و پرورش روحیه مثبت اندیشی در او استفاده کنیم:

 

برای شروع در فرزندتان به دنبال استعداد، مهارت یا شور و عشقی خاص بگردید که سزاوار اذعان کردن باشد. مثلاً ممکن است شما دریابید فرزندتان دارای مهارتهای هنری خاص است.

سپس لحظه‌ای را در یابید که فرزندتان واقعاً استعدادش را بروز دهد. آن موقع است که می‌توانید مهارت خاصش را تصدیق کنید. از کلماتی در صحبت‌های تحسین آمیزتان استفاده کنید که فرزندتان دقیقاً متوجه شود چرا فعالیت‌هایش سزاوار پاداش است. دلیل آوردن برای ستایش مهارت فرزندتان پاداشی که او دریافت می‌کند را همیشه خاص جلوه می‌دهد. به خاطر داشته باشید این رفتار شما در برابر استعداد فرزندتان حداقل تا ۲۱ روز باید ادامه داشته باشد و برای بچه‌ای که اعتماد به نفس کمتری  دارد باید بیشتر ادامه پیدا کند تا به عنوان باوری درونی در او پذیرفته شود و روحیه مثبت اندیشی در او پرورش یابد. همچنین می‌توانید عکسی از او تهیه کنید که در آن استعدادی خاصی دیده می‌شود. سپس عکس را در جایی بگذارید که فرزندتان همیشه آن را ببیند و برایش یادآوری  شود.

درک مفهموم من می‌توانم

 روی مثبت‌ها تأکید کنید تا منفی‌ها از بین بروند

 یک راه موثر برای اینکه خودباوری و روحیه مثبت اندیشی محکم و استواری در فرزندتان ایجاد کنید این است که به او یاد دهید تا با خودش صحبت‌های مفیدی داشته باشد. بهترین راه برای آموزش الگو قرار دادن است. مثلاً وقتی کاری مثبت انجام می‌دهید با صدای بلند خودتان را تشویق کنید. نکته مثبت تان را تکرار کنید و به فعالیت آن افتخار کنید.«عاشق این هستم که اینقدرغذاهایم خوب از کار در می‌آید» یا «به خودم افتخار می‌کنم که همیشه در انجام برنامه ورزشی‌ام پشت کار دارم، تا به حال ۵۰۰ گرم وزن کم کرده‌ام». با این کار به فرزندتان یاد می‌دهید بیشتر توانایی‌هایش را ستایش و آنها را باور کند.

«من می توانم» را شعار خانوادگی تان قرار دهید

 منفی‌گرایی به سرعت می‌تواند به یک عادت تبدیل و به مرگ نگرش «من میتوانم» منجر شود. پس هر نوع تفکر منفی را قبل از اینکه در فرزندتان شروع به رشد کند محو کنید. وقتی یکی از فرزندان می‌گوید که نمی‌تواند بقیه اعضای خانواده می‌توانند به او بگویند که موفقیت پشت سر توانستن می‌آید نه نتوانستن، این که خواستن توانستن است و این جملات را شعار خانوادگی تان قرار دهید. این راهی ساده  ولی بسیار تاثیرگذار است که فرزندتان را تشویق می‌کند تا به خودش مثبت تر فکر کند.

مثل یک شبکه امنیتی نباشید

 هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش از ناامیدی رنج ببرد و اغلب اولین غریزه بزرگسالی ما این است که تلاش کنیم و مشکل آنها را برایشان حل کنیم. ولی توجه کنید این طور عمل کردن مثل دزدیدن فرصت‌های آنها برای فکر کردن و پیدا کردن راه حلهای‌شان است. این باعث می‌شود آنها همیشه محتاج باشند. حتی وقتی مستقل شده‌اند. پس بجای آنکه راه حل برایشان پیدا کنید. وقتی واقعاً به شما نیاز دارند در کنارشان باشید و به آنها ثابت کنید که می‌دانید می‌توانند و به آنها ایمان دارید تا خودباوری و روحیه مثبت اندیشی را در خودشان بسازند.

 به آنها کمک کنیدازاشتباهاتشان بیاموزند

 بچه‌ها باید بیاموزند که اشتباه کردن به معنی شکست خوردن نیست و این مهم‌ترین درسی است که باعث توسعه نگرش«من می‌توانم» وقتی فرزندان اشتباهی مرتکب می‌شود او را قضاوت نکنید. فقط به او کمک کنید تا بتواند روی چیزی که می‌خواهد به آن برسد تمرکز کند. می‌توانید از او بپرسید:«چطور می‌خواستی به نتیجه برسی؟» و بالاتر از همه اینها به او کمک کنید تا باور کند که با تلاش کردن می‌تواند به موفقیت برسد.«من می‌دانم تو می‌توانی آن را انجام بدهی قطعاً به نتیجه خواهی رسید.»

منبع: کتاب کودک خوش اخلاق من

 نویسنده: معصومه کمالی