آموزش جنسی

هدف از تربیت جنسی در کودکان

سلامت روان در گرو تربیت جنسی

 آگاهی از مسائل بهداشتی برای تربیت صحیح جنسی لازم است. زیرا بسیاری از بیماری‌ها به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی آلت تناسلی بروز می‌کنند. اگر کودک از تربیت جنسی مناسب برخوردار نباشد، گرفتار فشارهای جنسی زودرس می‌شود و او را در معرض خطرات قرار می‌دهند. افزون بر این‌ها تربیت صحیح جنسی در خانواده و رعایت نکردن حیا، عفت، نگه نداشتن حرمت خانواده و عدم رعایت ادب احساسات کودک را زودتر از معمول بیدار می کنند و در این صورت گرفتار بلوغ زودرس می شود و مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.

 

دستورات اسلام درباره تربیت جنسی

 آثار همبستری در حضور کودک

 اگر کودک و بلکه نوزاد شاهد فعالیت جنسی والدین یا دیگران باشد در انحراف جنسی تأثیر بسیار خواهد گذاشت؛ پیامبر سال نو در بیان آثار وخیم این عمل می فرمایند: سوگند به کسی که جانم در دست اوست.اگر مردی با همسر خود همبستر شود و در اتاق کودک بیدار باشد ببیند یا سخن و صدای نفس کشیدن آنان را بشنود هرگز رستگار نمی شود و سرانجام به زن حال بده می گردد که پسر باشد یا دختر

 

در روایتی دیگر از انجام این عمل در مکانی که نوزاد در گهواره نیز هست پرهیز داده میشود یعنی اگرچه کودک دارای تمییز و تشخیص نباشد باز هم از این کار پرهیز شود.

 

مراحل رشد جنسی در کودکان

 همانطور که کودک از جهت ظاهری و جسمی بزرگتر می‌شود،  جهت درک جنسی نیز رشد می‌کند این رشد دارای مراحلی به شرح زیر است:

   

 هنگام تولد تا سه سالگی: نوزاد یا همان کودک در این سن نسبت به اعضای گوناگون بدن خود کنجکاو می‌شود و درصدد کشف آنها بر می آید.

·          به راحتی و بدون هیچ گونه خجالت و شرمساری درباره اعضای بدن خود صحبت می‌کند.

·          از لمس کردن آلت تناسلی خود لذت می‌برد(اگرچه این لحظات با لذت جنسی تفاوت دارد).

·          به تدریج می توان پوست و خصوصی بودن بعضی از اندام بدن را به او یاد داد برای مثال بینی عضوی از صورت است و دست زدن ب آن اشکالی ندارد ولی آلت تناسبی اندام خصوصی است و دیگران نباید به آن دست بزنند و باید از نشان دادن این قسمت های بدن به دیگران پرهیز نماید.

·          اگر کودک به کودک دیگری و غیر همجنس بازی می کند و متوجه تغییرات جنسی می گردد می توان با زبان ساده تفاوت دختر و پسر را توضیح داد.   

 رشد جنسی

 کودکان ۴ – ۵ ساله

·          در این سن به کنجکاوی کودکان در تمام مسائل جنسی جلوه می کند. به عنوان مثال دختر و پسر چه تفاوتی باهم دارند؟ کودک چگونه به دنیا می آید؟ و

·          کودک از طریق بازی های مثل دکتر بازی به ارضای حس کنجکاوی درباره اندام تناسلی خود و دیگران می‌پردازد.

·          تفاوت نقش پدر و مادر را متوجه می‌شود.

·          باید سعی شود به طور ساده و درست به پرسش‌های کودک پاسخ داد.

  کودکان ۶ – ۹ ساله:

·          اغلب کودکان ۶ الی ۹ ساله دوست دارم با کودکان هم جنس خودشان بازی کنند و کاملا لخت شده سیتی خودشان حساس و هوشیارند.

·          توجه خاصی به صحبت دیگران، اعضای خانواده، رسانه ها و… درباره مسائل جنسی دارند.

·          درباره کارهای پسرانه دخترانه و نقش های آنان  درکه نسبتاً کاملی دارند.

·          از آنجایی که کودک درک بیشتری پیدا کرده است آنچه در این زمینه به گفته می شود باید کاملتر و آگاهانه تر باشد.

  کودکان ۱۰-۱۴ ساله:  در این مرحله آگاهی فردیس به جنسیت کامل‌تر می‌شود و احساس تغییرات عاطفی و رفتاری جنسیی در او آشکارتر می‌شود

 مرحله ۱۵ – ۱۸ ساله:

·          درک جنسی در این مرحله به کاملترین مرحله خود می‌رسد.

·          شخص روابط سالم و شایسته جنسی را از روابط غیر سالم و نامشروع تفکیک می کند.

·          نوجوان می توان از شیوه های سالم بیان تمایلات و عواطف جنسی را گزینش کند.

·          ‌ می‌تواند پیامدهای منفی ناشی از روابط جنسی را درک کند

 

 تشخیص جنسی

عوامل انحراف جنسی

 چنانچه تربیت جنسی کودکان خود اقدام نکنند بلکه برخوردهای نادرستی در این زمینه صورت گیرد می‌تواند موجب بیداری غریزه جنسی زودرس در کودکان شده و آنان را سمت انحرافات جنسی سوق دهد. برخی از زمینه های انحرافی جنسی عبارتند از:

·          دستکاری آلت تناسلی: این عمل در پسر بچه‌ها پس از گرفته شدن از پوشک بیشتر دیده می‌شود. در ابتدا از سر کنجکاوی انجام می‌شود. پس کودک همانگونه که با گوش و برخی اعضای دیگر بازی می‌کند اندام تناسلی خود را نیز لمس می‌کند. اما با ادامه این کار و تکرار آن از این کار لذت می‌برد و این لذت در آینده او را به سوی خود ارضایی می‌کشاند.

·           حبس ادرار و مدفوع:  در نتیجه احساس خارش و لذت بردن در بدن در مراحل سنی ۲ تا ۴ سال جلوه می کند. نقش والدین در این مرحله مهم است. تماس و اصطکاک اعضای مخصوص بدن با یک جسم از طریق مالیدن خود به تشک، خوابیدن به روی شکم، دوچرخه، لمس و مالش آن می‌تواند دلیل روحی، روانی و کمبود محبت داشته باشد.

·          نوازش‌های نادرست و لمس‌های نادرست: والدین و دیگران می‌توانند زمینه‌ای انحراف را ایجاد نمایند. باید به این نکته توجه داشت که از نظر شرعی لمس عورت افراد ممیز بدون ضرورت حرام است و در این زمینه تفاوت میان والدین و دیگر افراد نیست.

 امیر المومنین می فرمایند:  دستمالی و لمس زن، آلت فرزندش را که به شش سال رسیده باشد، نوعی زنا به شمار می‌آید.

·          با هم خوابیدن کودکان و تماس بدنی آنان با یکدیگر:  و تحریک حس کنجکاوی آنها می تواند یکی از علل انحراف جنسی باشد والدین گرامی باید توجه داشته باشند که گاه یک اتفاق یک لذت آنی و یک تنها گذاشتن آنها و یا با هم خوابیدن کودکان می‌تواند سبب انحراف جنسی آنان برای همیشه گردد.

·          شستشوی کودک پس از انجام دستشویی و دست زدن به آلت تناسلی:  بصورت عادی و ناخودآگاه می‌تواند زمینه‌ای انحراف جنسی را به وجود آورد.

·          رعایت نکردن حد و مرز های لازم هنگام حمام کردن و…:  تا آنجا این امور باید دقت شود که اسلام نظر و نگاه به عورت بچه (کودکی  که خوب و بد و اینگونه مفاهیم را متوجه می‌شود) را حرام کرده است.

·          بوسیدن و در آغوش گرفتن کودکان نامحرم:  پس از سن معین اگرچه اسلام به محبت کردن بوسیدن و نوازش کردن بچه ها سفارش می کند این رفتار را پس از سن معین از سوی افراد نامحرم منع می‌کند. پیامبر گرامی فرمودند:  هنگامی که دختر به سن شش سالگی رسید پسر او را نبوسد و وقتی پسر به سن ۷ سالگی رسید زن اورا نبوسد.

  امام رضا علیه السلام فرمودند:  هنگامی که دختر به سن شش سالگی رسید دیگر مرد نامحرم مجاز نیست که او را ببوسد و یا در آغوش بگیرد.

·          پوشش نامناسب محارم:  گاه محارم جنس مخالف یا والدین به صورت عریان یا نیمه عریان و مهیج در برابر کودک ظاهر می‌شوند و این خود زمینه ای برای انحراف جنسی کودک خواهد بود. حتی به مادران توصیه می‌شود که غیر از اعضای خاص که پوشاندن آنها از فرزند واجب است، قسمت‌های تحریک کننده بدن را نیز بپوشانند. رعایت نکردن این مسئله ممکن است سبب بلوغ زودرس شود و زمینه انحراف جنسی را در آینده زندگی است فراهم سازد.

·          مشاهده عکس و فیلم مستهجن:  صحنه‌های فیلم در ذهن و روان کودک باقی می ماند و او را به سوی آزمون و تجربه و تکرار آنچه دیده سوق می‌دهد. شرکت در مجالس مختلف پارتی‌ها و عروسی‌های بدون حد و مرز، استفاده نادرست از اینترنت، ماهواره و دیدن صحنه های سکس از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در انحراف جنسی کودکان به شمار می‌آیند.

  • محیط بی بندوبار:  برخی از مربیان فرد تصور می کنند آزادی بی بند و بار فرد در محیط بدون قید در شرایط مسائل جنسی سبب می شود که کودک و انسان مشکلی در این زمینه نداشته باشد.  تجربه ها نشان می‌دهند در خانواده‌ها و محیط های دارای رابطه و قانون لغزش ها و عوارض ناگوار کمتر به چشم می‌خورند و کودکان مراحل رشد ریش را به طور طبیعی می گذرانند.

 سوالات جنسی

 

شروع به پرسش‌های جنسی

 رشد جنسی در دوران بلوغ بیشترین فعالیت‌های خود می رسد. سازمان سنجش اگرچه پرسش‌هایی کودکان درباره مسائل جنسی شوهر است حدود ۳ تا ۴ سالگی شروع شوند نباید سوالات آنان را نشانه انحراف جنسی و غیر عادی تلقی کرد بلکه آنان از روی کنجکاوی پرسش ها را می پرسند.

 

پاسخ پرسش های جنسی

  وقتی کودکان در این سن و سال این گونه پرسش‌ها را می‌پرسند فقط باید با صفا و صمیمیت در حد درک و شعور آن جوابی بدهیم که او را از ادامه سوال باز دارد و فعلاً مسئله را برای او حل نماییم. این برخورد آثار بدی نخواهد داشت، اما اگر با خشونت  با کودک برخورد کنیم ممکن است مسئله را برای او پیچیده تر نمایید و چه بسا رفتار غلط توجه کودک را بیشتر جلب کند و کنجکاوی او را به سوی انحراف جنسی سوق دهد. اگرچه پرسش‌های کودک ساده است، برای پاسخگویی باید به نکات ذیل دقت داشت

۱٫     برخورد ما نسبت به طرح سوالات عادی باشد. کودک باید احساس کند طرح این سوالات مانند سایر پرسش‌ها است که از سوی والدین پاسخ داده می‌شوند.

۲٫     اگرچه لازم نیست همه حقایق گفته شود، پاسخ ها باید به دور از خطا و دروغ باشند.

۳٫     باید در حدی باشد که ذهن کودک را قانع کند، زیرا اگر جواب ناقص باشد سوال همچنان برای کودک مبهم باقی می‌ماند.

۴٫     جواد نباید مهیج و گیج کننده باشد زیرا این گونه پاسخگو را کنجکاو تر می کند.

۵٫     در پاسخ دادن سن و فهم کودک را در نظر بگیرید.

۶٫     در پاسخگویی رعایت ادب، حیا و شرم صورت گیرد.

 

صادق علیه السلام می فرمایند: هر کودکی در اتاق حضور دارد زن و مرد نباید آمیزش نمایند که این کار طفل را به بی عفتی و زنا می‌کشاند. از مجموعه سخنان اهل بیت معنای هماهنگی برنامه‌های تربیتی اسلام با قانون فطرت و طبیعت فهمیده می‌شود. زیرا این فطرت و نظام خلقت انسان‌ها نشان می‌دهد تمایل جنسی کودک در سالهای قبل از بلوغ باید در پرده و خاموش بماند. اولیای دین دستور داده اند که پدران و مادران کمال مراقبت را در وضع زندگی فرزندان خود اعمال کنند و کودکان را از کلیه عوامل که باعث تحریک و تهییج نیروی شهوت جنسی می‌شوند و برکنار نگهدارند.

منبع: کتاب دوران طلایی تربیت

 نویسنده: محمد علی قاسمی