درمان ناباروری

اصلی‌ترین عوامل افزایش دهنده خطر ناباروری

 اصلی ترین عوامل افزایش دهنده خطر ناباروری

ناباروری یکی از مشکلات شایع است. روش‌های زیادی برای بازگشت قدرت باروری وجود دارد، ولی گاهی هیچ یک از روشها کارساز نمی‌باشد. بهترین کار این است که از بروز خطر ناباروری تا حد امکان پیشگیری کنیم. این کار بسیار ساده و نیازمند ایجاد تنها چند تغییر کوچک در سبک زندگی است.

 

 همچنین در خصوص ناباروری نیز نوع گروه خون زوج‌ها بسیار مهم است و دکترآدامو نیز خود به این مسئله اشاره دارد که طی سالیان تحقیقاتش علی‌رغم اینکه علم ژنتیک و نازایی پیشرفت چشمگیری نداشته است، لذا طی تجربیاتش و با دنبال کردن وضعیت بیمارانش امروزه حتی قادر به تشخیص این است که کدام بیمارش از مشکلات نازایی رنج خواهد برد و با علم نوین گروه خون و دستاوردهای جدید در این زمینه قادر است این عزیزان را با روش درمان طبیعی معالجه نماید.

 

 همانگونه که می‌دانیم در ۴۰ سال اخیر تحقیقات زیادی توسط دانشمندان بزرگ در مورد نازایی و سقط جنین در ارتباط با واکنش آنتی بادی‌ها در ترشحات واژنی زن  با آنتی ژن گروه خون مرد در اسپرم انجام شده است.

 

تحقیقات حاکی از آن است که بیشتر سقط جنین‌ها در مادران دارنده‌ی گروه خونی Oای است که جنین آنها دارای گروه خونی A یا B است. مسئله‌ای که بیشتر پزشکان در مورد آنتی بادی‌های گروه خونی و سقط جنین متوجه نمی‌شوند این است که ترشح این آنتی بادی‌ها به علت مصرف غذاهای نامناسب با گروه خون است و این غذاها می‌توانند مانند انتقال خون اشتباه باعث تحریک ترشح آنتی‌بادی‌های گروه خونی شوند. با توجه به همین عامل بسیار ساده می‌فهمیم که تغذیه مناسب چه نقش بزرگ و اساسی در درمان ناباروری و جلوگیری از سقط های مکرر و تولید نوزادی سالم است.

 

در زیر به چند مورد ساده می‌پردازیم که موجب افزایش احتمال خطر ناباروری می‌شوند، پس با دوری و یا کنترل اینها از این خطر پیشگیری کنید:

 

 

 

 عوامل افزایش دهنده خطر ناباروری مردان

 سلامت کلی فرد و شیوه زندگی او می‌تواند بر کیفیت اسپرم و مقدار آن تاثیر بگذارد. عواملی که ممکن است تعداد و کیفیت اسپرم مرد را کاهش دهد عبارتند از:

·          افزایش سن

·          مصرف دخانیات

·          نوشیدن مشروبات

·          استفاده از داروهای خاص مخصوصاً داروهای اعتیادآور

·          دوره‌های طولانی دوچرخه‌سواری

·          اضافه وزن

·          سابقه عفونتهای جنسی

·          قرار گرفتن در معرض سموم به خصوص در محل کار

·          گرم شدن بیضه‌ها

·          وازکتومی (عقیم سازی مرد)

·          اختلالات باروری ژنتیکی و ارثی

·          برخی از شرایط ژنتیکی پزشکی مانند فیبروز کیستیک

·          درمان برخی از بیماری‌ها توسط شیمی درمانی و پرتودرمانی

 مشکلات سلامتی مزمن نیز ممکن است خطر ناباروری مردان را افزایش دهند:

·          دیابت

·          فشار خون بالا

·          بیماری های کلیوی

·          مشکلات هورمونی

 

 عوامل خطرساز برای بارداری

 عوامل افزایش دهنده خطر ناباروری زنان

 با توجه به اظهارات کلینیک مایو حدود ۲۵ درصد ناباروری زنان به دلیل مشکلات تخمک گذاری ایجاد می‌شود و سایر علل ناباروری شامل انسداد لوله‌های رحمی و مشکلات رحم است. عوامل  خطر ناباروری در زنان عبارتند از:

·          افزایش سن

·          نوشیدن مشروبات

·          مصرف زیاد کافئین

·          سیگار کشیدن

·          استرس و خستگی 

·         داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن

·          آموزشهای فیزیکی شدید مانند (آماده شدن برای یک مسابقه دو ماراتون)

·          بیماری‌های STIs 

·          مشکلات سلامتی مزمن مانند فشار خون بالا و دیابت

·          مشکلات سلامت تولید مثل، مانند آندومتریوز و فیبروئید

·          سندروم تخمدان پلی کیستیک

·          نارسایی اولیه تخمدان

·           سایر مشکلات هورمونی

 

 

 رابطه خطر ناباروری با علم گروه خون

 در خصوص خطر ناباروری نیز نوع گروه خون زوج‌ها بسیار مهم است و دکتر آدامو نیز خود به این مسئله اشاره دارد که طی سالیان تحقیقاتش علی‌رغم اینکه علم ژنتیک و نازایی پیشرفت چشمگیری نداشته است، لذا طی تجربیاتش و دنبال کردن وضعیت بیمارانش، امروز حتی قادر به تشخیص این است که کدام بیمارش از مشکلات نازایی رنج خواهد برد و با علم نوین گروه خون و دستاوردهای جدید در این زمینه قادر است این عزیزان را با روش درمان طبیعی معالجه نماید.

 

همانگونه که می‌دانیم در ۴۰ سال اخیر تحقیقات زیادی توسط دانشمندان بزرگ در مورد نازایی و سقط جنین در ارتباط با واکنش آنتی بادی‌ها در ترشحات واژنی زن با آنتی ژن گروه خون مرد در اسپرم انجام شده است. تحقیقات حاکی از آن است که بیشتر سقط جنین‌ها در مادران دارنده گروه خون O ای است جنین آنها دارای گروه خون A یا B است. مسئله‌ای که بیشتر پزشکان در مورد آنتی‌بادی‌های گروه خونی و سقط جنین متوجه نمی‌شوند این است که ترشح این آنتی بادی‌ها به علت مصرف غذاهای نامناسب با گروه خون است و این غذاها می‌تواند مانند انتقال خون اشتباه باعث تحریک ترشح آنتی‌بادی‌های گروه خونی شوند.

 

 با توجه به همین عامل بسیار ساده می‌فهمیم که تغذیه مناسب چه نقش بزرگ و اساسی در درمان خطر ناباروری و جلوگیری از سقط های مکرر و تولیدی نوزادی سالم دارد.

 

 

 وقتی خودمان مقصر ناباروری هستیم

 پزشکان آمریکایی درباره خطر فزاینده مواد شیمیایی و سمی محیط زندگی بخصوص خرید خوشبو کننده‌ها و استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویوها به زنان هشدار دادند. آنها معتقدند ترکیبات یاد شده سبب افزایش خطر ناباروری در زنان می‌شود. متخصصان آمریکایی در مطالعه موردی روی منابع تولید و فرآوری طی هفت سال گذشته تخمین زدند که ۸۴ هزار نوع ماده شیمیایی در حال حاضر مصرف می‌شوند و هر سال حدود ۷۰۰ نوع ماده شیمیایی جدید به این فهرست اضافه می‌شود. با وجود مصرف حجم بالایی از این مواد شیمیایی و افزایش روز افزون آن بسیاری از این مواد بدون آن که تاثیر آن بر سلامت موجودات زنده به اندازه کافی مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند همچنان استفاده می‌شوند.

 

 

 تماس با این مواد شیمیایی اجتناب‌ناپذیر است. این مواد در هوا، آب، خاک، مواد خوراکی و حتی محصولات خانگی وجود دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد مواد شیمیایی بسیاری بر سلامت افراد در تمام گروه‌های سنی تاثیر می‌گذارند و موجب اختلال‌های رفتاری و نامتوازنی هورمونی می‌شوند. علاوه بر این وجود برخی مواد شیمیایی زیست محیطی به طور مستقیم با افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها همچون سرطان سینه، اوتیسم و خطر ناباروری ارتباط دارد. به اعتقاد پزشکان لازم است میزان تماس افراد با مواد شیمیایی کنترل شود. این اقدام می‌تواند در به حداقل رساندن عوارض این مواد و تعیین برنامه‌های درمانی بهتر برای بارداری سالم و مفید و موثر باشد.

 

هرچند نحوه محدود ساختن تماس با این مواد شیمیایی را نمی‌توان در مطب پزشکان گفت اما می‌توان با تغییرات اندک در برخی عادات روزمره از بدن در برابر عوارضی مواد حفاظت کرد.

 

 

 توصیه‌های خرید

 از خرید مواد خوراکی و هرگونه محصول دیگر به ترکیب‌های موجود در آن دقت کنید. «تری کلوسان»،«بیسفنولA» و« فتالات» از شناخته شده ترین مواد شیمیایی خطرناک موجود در محصولات خانگی به حساب می‌آیند. همچنین ضرورت دارد مصرف مواد خوراکی تازه، میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک افزایش یابد. علاوه بر این سموم ناشی از کالاهای کنسرو شده و خوشبوکننده‌های هوا، محصولات آنتی باکتریال و شوینده‌های خانگی در تولید و کارکرد هورمون‌های کلیدی بدن تداخل ایجاد می‌کند. پزشکان همچنین با توجه به احتمال وجود ماده شیمیایی بیسفنولA، در بطری‌های آب بسته بندی شده خودداری از مصرف آنها را توصیه می‌کنند.

پزشکان به افراد توصیه می‌کنند از به کار بردن ظرفهایی که برای دستگاههای ماکروویو مناسب نیستند خودداری کنند.

 

منبع: کتاب دانستنیهای بارداری و زایمان

 نویسنده: فرحناز کمالی