درمان معنویی نازایی و طلب فرزند

درمان معنوی نازایی

 انسان در همه امور محتاج خداوند است و برای برآورده شدن همه نیازهایش باید به خود تکیه کند هرچه هست از خدا است اگرچه خداوند نعمتهای خود را با واسطه به بندگان می‌رساند. در حدیث قدسی آمده است خداوند به حضرت موسی فرمود: هرچه احتیاج داری از من بخواه، حتی علف گوسفند و نمک طعام غذایت را.

 هنگامی که بنده محتاج در پیشگاه خداوند بی نیاز می‌ایستد و از او درخواست می‌کند نعمت‌های بزرگ و ارزشمند بخواهد، زیرا برای خداوند اعطای نعمت هیچ زحمتی ندارد و کوچک و بزرگ آن نزد خداوند مساوی است. بنابراین فرزند صالح را نیز باید از خداوند درخواست کرد و در مقام دعا و توسل بر آمد و از او خواست که وسایل امکان داشتن فرزندی سعادتمند را نصیب فرماید. البته این سخنان به این معنا نیست که انسان از تلاش‌های لازم و دستورالعمل‌ها دست بردارد، بلکه با درخواست از خدای متعال باید تلاش بنماید و راههای مناسب درمان نازایی را بپیماید.

نماز طلب فرزند

 امام باقر فرمودند: کسی که در طلب فرزند است بعد از نماز جمعه دو رکعت نماز با رکوع و سجده کامل بخواند، سپس این دعا را بخواند.(پروردگارا! همانا از تو درخواست می‌کنم آنچه را که حضرت زکریا از تو خواست. هنگامی که گفت خدای من مرا تنها رها مکن و تو بهترین وارثان هستی، خداوندا فرزندانی پاکیزه عنایتم کن، زیرا تو دعا را میشنوی؛ پروردگارا! با اسم تو او را حلال نمودم و امانت تو را گرفتم؛ پس اگر فرزندی مقدر کردی، آن را پسر قرار ده و برای شیطان در او نصیب و بهره قرار مده)

دعای  طلب فرزند و مال

 امام سجاد به برخی از یاران خویش فرمودند: برای طلب فرزند ۷۰ مرتبه این دعا را بخوانید: خداوندا مرا تنها مگذار که تو بهترین وارثانی و برایم جانشین قرار ده که در زندگی به من احسان و نیکی کند و پس از مرگ برایم استغفار نماید و او را سالم و کامل بدار و شیطان را در او شریک مساز و نصیب مده. خداوندا! از تو مغفرت می‌طلبم و به سوی تو توبه و بازگشت می‌نمایم که تو بخشنده مهربانی.

 سپس فرمود اگر کسی این دعای قرآنی را زیاد بخواند خداوند آنچه از مال، فرزند، خیر دنیا و آخرت که آرزو دارد به او خواهد داد؛ زیرا خداوند می‌فرمایند: خداوند را استغفار کنید که او بسیار آمرزنده است و او است که برای شما آب گوارا و روان از آسمان فرو می‌فرستد و شما را با مال و فرزند یاری می‌نماید و برایتان باغ‌ها آفریده و نهرها جاری ساخته است.

فرزندخواهی

ذکر طلب فرزند در سجده

 فردی نقل می‌کند: به امام صادق عرض کردم، من از خاندانی هستم که نسل آنها منقرض شده است و من نیز فرزندی ندارم. در حدیثی از امام صادق فرمودند: برای بچه دارشدن هنگامی که تصمیم به نزدیکی گرفتیم سه مرتبه این آیه را که ذکر حضرت یونس برای نجات از شکم ماهی است بخوان: (یونس در آن هنگام که خشمگین از میان قوم خود رفت و چنین می‌پنداشت که ما بر او تنگ نخواهیم گرفت، اما وقتی که در کام نهنگ فرو رفت در آن ظلمت‌ها صدا زد خداوندا جز تو معبودی نیست، منزهی تو و من از ستمکاران بودم).

ذکر طلب فرزند در صبح و شام

 زراره نقل می‌کند: امام باقر نزد هشام بن عبدالملک رفت، چندان در اجازه ملاقات دیرکرد که ملول شد، هشام دربانی داشت که ثروت زیادی داشت؛ ولی فرزند نداشت. حضرت باقر به وی نزدیک  شد و فرمود می توانیم مرا به هشام برسانی، تا دعایی به تو بیاموزم که فرزندی پیدا کنی؟ گفت آری! او را به هشام رساند و کار را انجام داده و بیرون آمد. حاجب گفت: جانم فدایت آن دعا را به من بیاموزید؛ امام فرمود: «در هر صبح و شام ۷۰ بار بگو سبحان الله و خدا را ده بار استغفار نما و او را نه بار سبحان الله بگو و آن را به استغفار ختم کن، زیرا خداوند می‌فرماید: خدا را استغفار کنید که او بخشنده است و آب گوارا از آسمان برای شما می‌فرستد و با مال و فرزند شما را یاری می‌کند و برای شما باغ‌ها و نهرهای قرار داده است.» حاجب این دعا را خواند و فرزند بسیار پیدا کرد و بعد از این همواره به دیدار حضرت باقر و صادق می‌شتافت.

طلب فرزند با روزه 

 شیخ بهایی نقل کرده است: زن و شوهری که فرزند دار نمی‌شوند با هم روزه بگیرند و وقت افطار غسل کنند؛ به خواست خداوند فرزنددار خواهند شد.

آب نسیان

 نام هفتمین ماه رومی «نیسان» است که همزمان با اردیبهشت است. بارانی که در این ماه می‌بارد دارای خاصیت‌های فراوانی است. پیامبر به یاران و اصحاب فرمود: آیا می‌خواهید دارویی را که جبرئیل به من معرفی کرده به شما معرفی کنم تا نیاز به پزشک و دارو و درمان نداشته باشید! حضرت علی، سلمان و دیگران گفتند: آن دارو چیست؟ رسول خدا فرمود: مقداری از آب باران ماه نیسان را بگیرید و سوره حمد، آیت الکرسی، توحید، فلق و ناس و کافرون را هرکدام ۷۰ باربرآن بخوانید و هفت روز متوالی صبح و شام از آن بنوشید. سوگند به خدایی که مرا به رسالت و پیامبری برگزید جبرئیل گفت: هرکس از این آب بنوشد خدای متعال هرگونه کسالت و درد را از بدنش برطرف می‌کند؛ سپس پیامبر همان سوگند را تکرار کرده فرمود:  «هر کس که دوست دارد صاحب فرزندی شود پس از نوشیدن این آب دارای فرزند خواهد شد. اگر زنی نازا و عقیم باشد با خوردن آن آب خداوند توانا به او فرزند عنایت می‌کند و اگر مردی ناتوان جنسی و زن نازا باشد با آشا میدن آن آب مشکل آنان برطرف می‌شود هر یک از پسر یا دختر را که خواهان باشند به لطف خدا دارا خواهند شد»

توسل به امامان

توسل به امام رضا

 شخصی به نام ابوطالب حسین بن عبدالله طائی می‌گوید: از ابو منصور عبدالرزاق شنیدم که به حاکم طوس معروف به ابیوردی می‌گفت: آیا فرزندی داری؟ وی گفت نه فرزند ندارم. ابومنصور گفت: چرا به مشهدالرضا نمی‌روی و از خداوند طلب فرزند نمی‌کنی؟ من در کنار قبر آن حضرت از خداوند حاجت‌هایی خواستم، پروردگار آن حوائج را برای من برآورد.

 حاکم طوس گوید: من به مشهد و روضه مبارک امام رضا رفتم و در کنار قبر شریف آن حضرت از خداوند متعال فرزندی خواستم پروردگار به من پسری عنایت فرمود. من نزد ابومنصوربن عبدالرزاق  رفتم و به او گفتم خداوند در مشهدالرضا دعایم را اجابت فرمود و به من فرزندی بخشید و مرا گرامی داشت. 

 شیخ ابوجعفر صدوق «رضوان الله علیه» گوید: از امیر رکن الدوله اذن گرفتم به زیارت مشهد حضرت رضا مشرف گردم. وی به من اذن داد و من در رجب سال ۳۵۲ عازم طوس شدم. هنگام حرکت رکن الدوله مرا نزد خود فرا خواند و گفت من به زیارت مشهد علی بن موسی مشرف شده و آن قبر مبارک را زیارت کرده‌ام و در آنجا از خداوند آنچه خواستم برآورده شد. اکنون که به مشهد می‌روی و دعا کردن در باره من کوتاهی مکن و از طرف من هم زیارت نما. زیرا در آنجا مستجاب می‌شود و خواسته‌ها برآورده می‌گردد. من هم سفارش‌های او را در نظر گرفته و برایش در روضه مبارکه امام رضا دعا کردم، هنگامی که از مشهد رضوی برگشتم نزد او رفتم؛ گفت: برای ما دعا کردی و زیارت نمودی؟ گفتم: آری! گفت کار خوبی کردی و نزد من ثابت شده است که دعا در آن مکان مستجاب است.

توسل به حضرت جواد

 یکی از کارهایی که برای بچه دار شدن زیاد امتحان شده و به نتیجه رسیده توسل به امام نهم حضرت جواد الائمه است توسل به امام نهم حضرت جوادالائمه است؛ توسل، ختم صلوات، قرائت قرآن و هدیه آن به ایشان بر پایه مجلس روضه برای آن حضرت بسیار کارگشا است.

دعای امام زمان(عجل الله تعالی فرجه ) برای تولد شیخ صدوق

 پدر شیخ صدوق خدمت نایب خاص حضرت ولی عصر که در بغداد بود، نامه نوشت و در آن نامه تقاضا کرده بود که از حضرت امام صادق بخواهد، دعا نمایند که خداوند فرزندی به او عنایت فرماید…

 همچنین، هنگامی که خود به بغداد آمد، خدمت شیخ ابوالقاسم روح نوبختی که از سفیران حضرت بودند، رسید و از او خواست تا خواسته اش را به عرض امام عصر برساند و نیز از محمدبن علی الاسود تقاضا کرد، به نوبختی یادآوری نماید که عرض حاجت را فراموش نکند؛ خوشبختانه، پاسخ همه تقاضاها مثبت بود و در جمله‌های گوناگون به او فرزندانی صالح را بشارت دادند. امام فرموده بودند: ما درباره تقاضای تو دعا کردیم به همین زودی دو پسر نیکو روزی تو خواهد شد. در بعضی نقل‌های دیگر آمده است: امام به او بشارت دادند که برای او فرزند مبارکی متولد خواهد شد که خداوند بدین وسیله به او نفع خواهد رساند؛ پس از او نیز فرزندان دیگری متولد خواهد شد.

کودک باهوش

توسل پدر حاج شیخ عبدالکریم یزدی حائری

پدر ایشان محمدجعفر نام داشت که مهدی پاکدل و مسلمانی با امام بود گویا کس به ایشان کرباس فروشی و نیز گوسفند فروشی بود مرحوم آیت الله حاج شیخ مرتضی حائری فرزندان بزرگوار می‌نویسد:  پدرم می‌فرمود: برای پدرم از مادرم فرزندی به وجود نمی‌آمد و او برای فرزند دار شدن، با زنها ازدواج موقت می‌کرده است؛ روزی به منزل همسر موقت خود می‌رود تا نماز فرضیه خود را انجام دهد؛ آن زن برای اینکه خانه را برای شوهر خود خلوت کند دختر یتیمی را که از شوهر مرحوم خود داشت، از خانه بیرون می‌فرستد هوا هم سرد بوده و آن دختر می‌لرزید و می‌گفت: مادر!  در این هوای سرد به کجا بروم! مادر او را به عناوینی راضی می‌کرد که بیرون برود.

این منظر مرحوم محمد جعفر جد ما را بسیار ناراحت می‌کند و پس از ادای نماز از خانه آن زن بیرون می‌آید و مدت او را می‌بخشد و مهر او را می‌پردازد و با خداوند، به این مضمون مناجات می‌کند که: «پروردگارا! من دیگر برای پیدا کردن فرزند ازدواج نمی‌کنم که نشاید طفل یتیمی به خاطر من آزرده گردد تو اگر بخواهی قدرت داری که از همان همسر دائم من که تاکنون فرزندان نیاورده، به من فرزند عنایت فرماید و اگر نخواهی خود دانی خدایا من کارم را به تو واگذار می کنم. می‌خواهی از همان همسر اول فرزند بده می‌خواهی نده» پس از این جریان مادر مرحوم والد به آن مرحوم باردار می‌شود و خدای متعال همین یک فرزند را به ایشان عنایت می‌کند و نه پیش از ایشان و نه بعد از ایشان دیگر باردار نمی‌شود و از این جهت ما نه عمو داشته‌ایم نه عمه.

منبع: کتاب سرچشمه تربیت

 نویسنده: محمدعلی قاسمی