نکات خانه تکانی در بارداری

نکاتی درباره خانه تکانی و مهمانداری خانم‌های باردار

خانه تکانی و مهمانی در بارداری

 خیلی از افراد تصور می‌کنند هر نوع کار منزل می‌تواند برای خانم‌های باردار خطرناک باشد، اما باید بدانیم که خطرناک بودن بستگی به نوع کار دارد. کارهای منزل چنانچه سبک باشند خطرساز نبوده و خانم‌های باردار را در معرض خطر جدی قرار نمی‌دهد. به هر حال ممکن است نیاز باشد تا روش خود را در انجام کارهای منزل تغییر داده و یا از انجام دادن برخی از آنها به طور کامل دوری کنید نکته مهم چگونگی حرکت دادن بدن در حین انجام کار و توجه کردن به آن است.

شستشوی کف منزل و جارو کردن

اینگونه فعالیت‌ها می‌تواند باعث تحریک رگ سیاتیک شده التهاب و درد عصب سیاتیک از پشت کمر تا ساقهای پا امتداد دارد را تشدید کنند. این مشکل در طول بارداری بسیار شایع است و دلیل آن افزایش وزن و فشار رحم روی عصب بوده و کارهایی که خانم‌های باردار را مجبور می‌کنند تا برای انجام دادن آنها به سمت جلو خم شوند می‌تواند این مشکل را دوچندان کند. بعضی وقتا خانم‌های باردار در هنگام انجام دادن این گونه کارها احساس بدی نداشته و تصور می‌کنند که این کار را به راحتی انجام می‌دهند. اما تجربه نشان داده است که تاثیرات آن بعدها خود را نشان می‌دهد.

انجام دادن کارهایی که نیاز به بالا رفتن از سطوح می‌شود برای خانم‌های بارداری که شکم آنها در حال بزرگ شدن است خطرناک است. به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از بالا رفتن از نردبان و چهارپایه برای تمیز کردن طبقات و پنجره‌ها یا آویزان کردن پرده خودداری کنند. وضعیت فعلی و بزرگی شکم احتمالا دارد منجر به افتادن آن‌ها شود. بهتر است برای انجام این گونه کارها از کمک دیگران یا شرکت‌های خدماتی استفاده شود.

گردگیری خانه و اتاق‌ها

 معمولا خانم‌ها برای گردگیری و نظافت کردن قسمتهای مختلف منزل از مواد شوینده و آلاینده استفاده می‌کنند که نباید آنها را استنشاق کنند. اگر مواد شوینده‌ی بوی تند داد از آن دوری کنید مواد شوینده که دارای بوی تند هستند احتمال دارد تا روی جنین تاثیر بگذارد البته بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که نوزادانی که مادران آنها در طول دوره بارداری از مواد شوینده استفاده می‌کنند احتمال مبتلا شدن آنها به آسم زیاد است و برخی دیگر از مطالعات نشان داده است که استفاده از مواد شوینده در دوران بارداری کاملا بی خطر بوده و این در حالی است که گروه دیگر از تحقیقات نشان داده است که استفاده از این مواد احتمال دارد تا خطر زایمان زود هنگام یا سقط جنین را افزایش دهد و مواد شوینده در دراز مدت است ایجاد می‌کند.

 برای کاهش خطر در هنگام نظافت در منزل

به خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا از مواد شوینده بی خطر و بدون حساسیت که مخصوص به خان‌های باردار است استفاده کرده و از  حلالهایی که حاوی تولوئن هستند استفاده نشود. به هنگام گردگیری و استفاده از مواد شوینده دستکش‌های ساق بلند و شلوار بپوشند. در هنگام کار کردن با این نوع مواد از خوردن و آشامیدن خودداری کنند. زمانی که در حین کار متوجه شدید احساس سردرد، سبکی سر و درد در ناحیه شکم هستید، فوراً کار را متوقف کنید.

 

چنانچه از استفاده کردن از این مواد نیز نگران هستید توصیه می‌کنیم تا مواد شوینده را خودتان از موادی مثل جوش شیرین سرکه و آبلیمو تهیه کنید. جوش شیرین یک نوع لایه برداری مناسب برای سطوح و برطرف کننده بوی بد به حساب می‌آید. سرکه نیز از قدرت پاک کنندگی بالایی برخوردار است. از ترکیب مساوی این ماده با آب می‌توانید یک پاک کننده مناسب و قوی و حتی ضدعفونی کننده برای تمیز کردن اجاق گاز تهیه کنید. توصیه می‌شود برای پاک کردن سطوح مرمری از این مواد استفاده نشود. سرکه خالص بهترین مایع برای شستشوی توالت، وان حمام و سرویس بهداشتی است و با ترکیب کردن مقداری آبلیمو و جوش شیرین با یکدیگر می‌توانید یک پاک کننده و لایه برداری مناسب برای سطوح تهیه کنید. خانم‌های باردار می‌توانند با ترکیب سرکه و آبلیمو یا جوش شیرین با یکدیگر یک شوینده قوی در حد وایکتس تهیه کنند.

نحوه صحیح بلند کردن اجسام سنگین

 کارهایی که با بلند کردن اجسام در ارتباط است

 جابجا کردن وسایل سنگین و حتی کشیدن آنها باعث ایجاد کشش در عضلات خانم باردار شده و احتمال بروز درد در شکم، کمر و پشت را افزایش می‌دهد. برای جابجایی وسایل از دیگران کمک بگیرید.

 حرکت دادن وسایل منزل در سه ماهه اول بارداری بلامانع است، اما از حرکت دادن وسایل سنگین پس از این دوران خودداری کنید. در سه ماهه دوم و سوم بارداری، کشیدگی عضلات و درد پشت به علت حمل جنین به وجود می‌آید. بنابراین جابجا کردن وسایل سنگین باعث افزایش کشیدگی عضلات و وارد آمدن صدمه به پشت شما می‌شود. همیشه چمباتمه و قوز کردن از خم شدن به طور کامل و برداشتن اجسام بهتر است. این کار از پشت و کمر شما در طول دوره بارداری محافظت می‌کند.

 به خانم‌های باردار توصیه می‌شود زمانی که برای خرید به فروشگاه می‌روند از سبدهای چرخدار به جای سبدهای دستی استفاده کنند. برای حمل کردن سبد رخت‌های کثیف، از سبد کوچکتری استفاده کنند تا  آنها مجبور نباشند یکباره سبد را از زمین بلند کنند. در بعضی از موارد پزشک متخصص بلند کردن اشیای سنگین را برای خانم‌های باردار جایز نمی‌داند. بهتر است قبل از انجام دادن هر کاری  با پزشک خود مشورت کنید و بلند کردن اجسام سنگین و حرکت دادن آنها احتمال دارد تا منجر به زایمان‌های زودرس، فشار خون بالا و شرایط بد دیگر شود.

از ایستادن‌های طولانی مدت خودداری شود

به احساسی که شما در حین ایستادن دارید بستگی دارد. چنانچه خانم باردار احساس می‌کند که ایستادن به آن فشار وارد می‌کند تلاش کند تا کارهای خود را به شکل نشسته انجام دهد. انجام کارهایی مثل اتو‌کشیدن. به خانم‌های باردار توصیه می‌شود تا بلندی میز اتو را به‌گونه‌ای تنظیم کرده که بتوانند به شکل نشسته اتو بکشند در حین آشپزی و زمانی که می‌خواهید مواد غذایی و میوه‌ها را خرد کنید سعی کنید پشت میز نهارخوری نشسته و این کار را انجام دهید.

منبع: کتاب دانستنیهای بارداری و زایمان

نویسنده: فرحناز کمالی