علل ناباروری در زنان

انواع علل ناباروری در زنان

علل ناباروری در زنان

 اختلال در تخمک گذاری

 یکی از علل ناباروری در زنان اختلال در تخمک گذاری می‌باشد که علت عمده ناباروری است، به طوری که ۳۹ درصد علل ناباروری در زنان مربوط به این مسئله است. بدون عمل تخمک گذاری لقاح انجام نمی‌شود و بنابراین زن باردار نمی‌شود. بعضی از زنها ممکن است تخمک گذاری نکنند و یا بطور نامنظم و کم تخمک گذاری کنند و بنابراین ممکن است یا عادت ماهیانه نداشته باشند و یا عادت ماهیانه آنها کم و نامنظم باشد و حتی بعضی خانم‌ها با آن که دارای عادت ماهیانه منظم هستند دارای اختلال در تخمک گذاری هستند.

 

اختلال در لوله‌های رحمی

 در بعضی زنان لوله‌های رحمی به طور کامل و یا ناقص بسته است در نتیجه اسپرم به تخمک نمی‌رسد و بسته بودن لوله‌های رحمی می‌تواند به دلیل عفونت آندومتریوز و یا چسبندگی‌های بعد از عمل جراحی باشد. همچنین ممکن است این لوله‌ها بعد از یک حاملگی خارج رحمی بسته شوند. در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته به علت شیوع بیماریهای عفونی دستگاه تولید مثل میزان اختلال در لوله‌های رحمی بیشتر است. به طور کلی ۳۰ درصد علل ناباروری در زنان مربوط به اختلال در لوله‌های رحمی است.

 

 

 آندومتریوز

 آندومتریوز حالتی است که در آن سنگفرش رحم (آندومتر) رشد می‌کند و از رحم هم فراتر می‌رود ولوله‌های رحمی را می‌پوشاند و حتی آنها را می‌بندد و در عمل تخمک گذاری اختلال به وجود می‌آورد. آندومتریوز علت ۱۳ درصد موارد ناباروری در زنان است و حدود ۷۰ درصد زنان دارای آندومتریوز نابارور هستند.

 

اختلال در گردن رحم یا رحم

 ناهنجاری‌های گردن رحم می‌تواند سبب ناباروری در زنان شود که از جمله می‌توان به مشکلات مربوط به ساختمان بدن، عفونت‌های گردن و رحم و یا کیفیت نامناسب ترشحات رحم اشاره کرد. از طرفی تومورهای بدخیم رحم و یا بعضی جای‌زخم‌های موجود در دیواره رحم مسبب ناباروری در زنان است.

 

مشکلات دستگاه ایمنی

 مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن و عوامل ایمونولوژیک نقش مهمی در ایجاد ناباروری دارند. تشخیص و درمان اینگونه بیماران مشکل است. در بعضی خانم‌ها علیه اسپرم مرد ماده‌ای به نام آنتی بادی ترشح می‌شود که اسپرم‌ها را از بین می‌برد و یا آنها را غیر فعال می‌کند و یا حتی سبب سقط خود به خود در بعضی از آبستنی‌ها می‌شود.

ناباروری در زنان 

 

علل ناباروری زنتیکی

 علل ناباروری اعم از مشکلات هورمونی و چاقی تا غیر طبیعی بودن سلول‌های جنسی (تخمک و اسپرم) همگی می‌تواند به نوعی تحت تأثیر عوامل ژنتیکی باشد. برای مثال استعداد چاقی، ابتلا به عفونت و حتی لزوم انجام یک جراحی که به ناباروری می‌انجامد همگی هرچند که می‌توانند به عوامل ژنتیکی مربوط باشند. امروزه مطالعات بر روی ژن‌های خاص در انسان و مدل‌های آزمایشگاهی تا حدودی تاثیر عوامل ژنتیک بر ناباروری را آشکار ساخته‌اند.

 

بعد از عوامل جنسی بر ناباروری در زنان تاثیر می‌گذارد، در حالی که بعضی عوامل دیگر بر روی هر دو جنس و یا فقط بر روی مردان تاثیر می‌گذارند. برای مثال جابجایی‌های کروموزومی می‌تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد. اما سندروم کلاین فلتر که در آن ترکیب کروموزوم‌های ریز به صورت XXY در می‌آید تنها مختص مردان است و سندروم ترنر که در آن بیماری فقط دارای کروموزوم جنسی X تنها مختص زنان است.

 

 

 

آنچه درباره باروری و ناباروری در زنان نمی‌دانستید

 چه جزو ان دسته زنان یا مردانی باشید که هنوز صاحب فرزند نشده‌اند، چه در شماره کسانی باشید که در آزمایشگاه پزشکی متوجه کاهش کیفیت و کمیت توان جنسی خود شده‌اند، نوشتار پیش رو ممکن است کمک مفید باشد برای اطلاع از اهمیت تغذیه و افزایش قدرت باروری خود و همسرتان. علم گروه خون در این زمینه اطلاعات بسیار جالبی در اختیار همگان قرار داده است.

 پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تغذیه ناسالم علاوه بر آن که می‌تواند سبب بروز بیماری در افراد شود بر کیفیت و قدرت نطفه نیز اثر نامطلوب گذاشته و باعث ناباروری نیز می‌شود. توجه به تغذیه سالم نیز تنها مختص زنان نیست؛ بلکه مردان هم باید عادت‌های نادرست تغذیه خود را اصلاح کنند.

 

منبع: کتاب دانستنی های بارداری و زایمان

 نویسنده: فرحناز کمالی