آموزش مسائل جنسی

شناخت و آموزش مسائل جنسی به فرزندان

شناختن جنس مونث و مذکر

 پسر همسایه و دختر ۵ ساله‌ام را در حالی دیدم که شلوارهای‌شان را بیرون آورده بودند. نمی‌خواهم دخترم را تنبیه کنم. اما نمی‌خواهم به دنبال مسائل جنسی باشد. نمی‌دانم چگونه به او آموزش دهم.

فرزندتان را خودتان و موقعیت را درک کنید

 امروزه دنیا از دنیایی که ما در آن رشد کردیم متفاوت است. حالا حد بی نهایت وجود دارد. بچه‌ها  عهد می‌بندند که مجرد بمانند تا ازدواج کنند و بچه‌ها تصور می‌کنند اگر در مهمانی با کسی آشنا شوند کاری طبیعی است. انگار که به سینما رفته‌اند. وسایل ارتباط جمعی که مسائل جنسی را باز می‌کنند و به تصویر می‌کشند و بچه‌ها در معرض این نگاه قرار می‌گیرند که باید مسائل جنسی را تجربه کنند. شاید ارزشهای شما متفاوت باشد و انتظار دارید فرزندتان به ارزش‌های شما احترام بگذارد چون شما والدین او هستید. اگر عقیده شما چنین است نمی‌توانید نقش مشاور خوبی را داشته باشید وقتی آنها نمی‌دانند که درست و نادرست چیست.

آموزش مسائل جنسی

برای بچه‌های کوچکتر آموزش مسائل جنسی درست می‌تواند اطلاعاتی در مورد قسمتهای مختلف بدن به او بدهد و اینکه چه چیزی طبیعی است و چه چیزی نیست و چطور به دنیا می‌آیند و اینکه چطور به بچه‌های بزرگتری که می‌خواهند از او سوء استفاده کنند نه بگوید. وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند آموزش مسائل جنسی، توانایی گفتگوی مناسب را با او ایجاد می‌کند.

 پیشنهادهایی برای نحوه آموزش مسائل جنسی

 1. وقتی می‌بینید با هم سن و سالهای خود در حال بررسی اندام جنسی خود هستند، این نشانی است از اینکه او آماده است که آموزش مسائل جنسی را به او شروع کنید. او را سرزنش و شرمنده نکنید. بگذارید بداند که اشکالی ندارد در مورد اندام تناسلی و سایر قسمت‌های بدن کنجکاو باشد. به او بگویید که به تمام سوالهای او پاسخ خواهید داد و همه چیز را برایش توضیح می‌دهید اما نمی‌خواهید که بدنش را به سایر بچه‌ها نشان‌دهد. زیرا اندام تناسلی قسمتهای خصوصی بدن هستند.
 2. در مورد احترام به خویشتن و دیگران با او صحبت کنید محترمانه نیست که دیگران را درگیر کشف و بررسی اندام خصوصی خودش کند.
 3. از تنبیه بپرهیزید زیرا باعث می‌شود که بچه‌ها پنهانی به بررسی اندام تناسلی خود بپردازند. زمانی که امتیازهایی را از آنها می‌گیرید فرزندتان راه‌هایی پیدا می‌کند که با قوانین شما بجنگند و بدین ترتیب فرصت مشاوره دادن به او را از دست می‌دهید و به جای مفید بودن به او صدمه می‌زنید.
 4. از او بخواهید که در مورد اندام تناسلی دختر و پسر هر سوالی دارد بپرسد. اگر می‌توانید به سوالهایش بدون دستپاچگی و با صداقت جواب دهید. اطلاعات اضافه بر آنچه پرسیده است ندهید مگر حس کنید که نیازی است. از حس خودتان استفاده کنید تا دریابید فرزندتان چقدر از حرف‌های شما را درک می‌کند.
 5. با او به کتابخانه بروید و کتابهایی در مورد آموزش مسائل جنسی که مناسب سن او است بگیرید.

رابطه کودکان با مسایل جنسی

 برای جلوگیری از مشکلات آینده از پیش برنامه‌ریزی کنید

 1. کتاب‌های آموزش مسائل جنسی مناسب برای بچه‌های ۲ یا ۳ ساله تهیه کنید و برای ایشان بخوانید. در این سنین، آنها اکثر چیزهایی را که می‌خوانید درک نخواهند کرد اما از آن لذت می‌برند. وقتی بزرگتر می‌شوند و بچه‌های همسایه می‌خواهند به آنها اطلاعات بدهند می‌توانند بگویند که من این چیزها را می‌دانم.
 2. برای سنین ۳ تا ۱۰ سال وقتی فرزندتان را به رختخواب می‌برید می‌توانید از او بپرسید که «آیا سوالی در مورد چگونگی عملکرد بدنت داری؟» معمولاً جواب منفی است. اما نشان می‌دهد که گفتگو در مورد اندام تناسلی و جنسی مثل گفتگو در مورد سایر موضوع‌های مختلف عادی است.
 3. بچه‌ها در سنین نوجوانی از مسائل جنسی فیلمهایی در تلویزیون می‌بینند که پدر و مادر بزرگ‌ها فکرش را هم نمی‌توانستند بکنند. آنها نیاز دارند که با والدین خود درمورد آنچه دیده‌اند شفاف صحبت کنند، بدون سخنرانی در مورد احساسشان صحبت کنید بعد هم نظر و حس خودتان را بگویید.
 4. وقتی فرزندان شما بزرگتر می‌شوند به آنها بگوید که اگر رابطه جنسی را تجربه نکنند برایشان بهتر است، چون هرچه بزرگتر شوند به بلوغ اجتماعی بیشتری می‌رسند و باعث ایجاد مشکل برای خودشان و دیگران نمی‌گردند. آنها اعتماد به نفس و عشق به خویشتن خواهند داشت و بهتر تشخیص می‌دهند که چه چیزی برایشان بهتر است تا اینکه بخواهند دیگران را راضی نگه دارند. بچه‌ها باید بدانند که اگر کسی گفت:«اگر مرا دوست داری با من رابطه جنسی داشته باش یا اگر با من رابطه نداشته باشی من با هرکسی که رابطه برقرار کند دوست می‌شوم» باید تا جایی که می‌توانند از این شخص دور شوند.
 5. به فرزندان در مورد بیماری‌هایی مثل ایدز و سایر بیماریهای مقاربتی اطلاعات کامل بدهید.
 6. به آنها بگویید که هر چیزی را که نمی‌فهمند برایشان توضیح خواهید داد و می‌خواهید که هر سوالی دارند از شما بپرسند. این بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید تا آنها از پیش چیزهایی را بدانند و بدون ترس از گناه زندگی کنند. هر سوالی که پرسید خونسرد باشید و روی دوستی که این حرف را زده قضاوت نکنید. اگر برای پاسخ گفتن نیاز به کمک دارید از مشاور کمک بگیرید یا به کتاب‌ها و منابع دیگر مراجعه کنید.

 مهارتهای زندگی که بچه‌ها یاد می‌گیرند

 آنها یاد می‌گیرند که مسائل جنسی قسمت زیبایی از زندگی است و عملکرد اندام تناسلی آنها طبیعی است و نباید بترسند یا خجالت بکشند. یاد می‌گیرند که خوب است در هر موردی با والدین خود صحبت کنند چون والدین اطلاعات درست و صادقانه به آنها می‌دهند. با اطلاعات درست آنها می‌توانند تصمیم گیری درستی برای زندگی خود انجام دهند مهم نیست که دیگران چه می‌گویند و چه نظری دارند.

اصول پرورش فرزند

 1. اگر در مورد مسائل جنسی دستپاچه هستید یا فکر می‌کنید بد است این پیام را به فرزندتان نیز منتقل می‌کنید. شاید نظر شما را بپذیرند یا احساسات و سوال‌هایشان را از شما پنهان کنند. چیزی که به زبان می‌آورید مهم نیست بلکه چگونگی گفتن شماست که روی فرزندانتان اثر می‌گذارد.
 2. مطالعه‌ای که روی ۱۴۰۰  پدر و مادر که دختران نوجوان داشتند نشان داد که ۹۲ درصد مادران هرگز در مورد مسائل جنسی با فرزندشان صحبت نکردند. اگر راحت نیستید در این مورد صحبت کنید علت آن را برای فرزندان توضیح دهید. می‌توانید این وظیفه را به عهده مشاور یا یکی از اعضای خانواده محول کنید.

منبع: کتاب الفبای تربیت فرزند

 نویسندگان: جین نلسون، لین لات، استفان گلن

 مترجم: نازنین نجفیان