روشهای تعلیم کودکان

روشهایی برای مراقبت از کودک و تعلیم کودکان

مراقبت از کودک

  در حالیکه انتظارات عمومی طلب می‌کند با دو استاندارد درآمدی ادامه زندگی دهیم و در روزگاری که خانواده‌های کمتری نزد خانواده پدری خود زندگی می‌کنند و از مزایای کمک پدربزرگ و مادربزرگ بهره‌مند نیستند، روز به روز والدین برای مراقبت از کودک مشکلات زیادی دارند و مجبورند فرزندان خود را از سنین بسیار پایین نزد افراد دیگر بگذارند. ممکن است مزیت‌های فراوانی در این کار باشد. مثلاً سال‌های اولیه عمر برای تقویت مهارت‌های اجتماعی بسیار حیاتی هستند و این کار می‌تواند به شما به عنوان والدین علاوه بر فرصت کار کردن، استراحتی بدهد که بسیار نیازمند هستید. اما این زمان ممکن است برای هر کسی  یک موقعیت احساسی باورنکردنی باشد زیرا شما با احساس گناه به خاطر رها کردن او دست به گریبان هستید و فرزندتان در روال جدیدی قرار می‌گیرد. همچنین به خاطر اهمیت آموزه‌های سنتی در این خصوص که زن باید در خانه بماند ممکن است این دوران برای همسرتان نسبت به شما سخت‌تر بگذرد.

 

 

 نکته‌ای برای مراقبت از کودک توسط افراد دیگر

 برای هردویتان سخت است که متوجه باشید رابطه اصلی فرزندتان با یک فرد بالغ، با کسی غیر از خودتان است. اما اگر کارتان را خوب انجام داده باشید و نیازهای فردی فرزندتان را برطرف کنید همه کسانی که با آن سر و کار دارند از نقاط قوت و ضعفش آگاه هستند. پس آسوده باشید که این دوران برای شما سخت‌تر از آن خواهد گذشت که برای فرزندتان می‌گذرد.

 

کدام نوع  بچه‌داری از همه بهتر است؟

 اگر شاغل هستید به کسی نیاز دارید که تمام  روزهای کاری‌تان مورد اعتماد شما باشد. کسی که مراقبت از کودک شما را طوری انجام دهد که گویی دارد از فرزند خودش مراقبت می‌کند. هدفتان  باید این باشد که حداکثر انسجام در رفتار روال و محیط را در مورد فرزندانتان داشته باشید. به طور کلی هرچه کنترلتان بر آن جنبه‌های مراقبت از کودک بیشتر باشد هزینه آن نیز بالاتر خواهد رفت. شرایط و نیازهای شما ممکن است به شکل قابل ملاحظه‌ای حق انتخاب تان را محدود کند اما چند نکته وجود دارد که خوب است برای مراقبت از کودک به خاطر داشته باشید.

 

 

·         مبلغ معقولی که می‌توانید بپردازید و حق انتخاب‌های شما در پرداخت چه چیزهایی هستند؟ تاثیر جابجا کردن کودک در هنگام خواب را به خاطر داشته باشید زیرا مجبورید او را به منطقه دیگری ببرید و اگر از پس هزینه‌های آن بر نمی‌آیید- که ممکن است با نوسان‌های دیوانه کننده‌ای بالا بروند.

·          هنگام نیازتان به یک مراقب، فرزندتان چند ساله است؟

·          کجا از فرزندتان مراقبت خواهد شد؟ اگر در خانه خودتان نیست، آیا پیاده می‌توان به آنجا رفت؟ آیا سر راهتان به محل کار است؟

·         فرزندتان درباره روابط اجتماعی و قرار گرفتن در یک محیط غریبه چه تجربه‌هایی دارد؟

·          چند روز در هفته برای مراقبت از کودک به پرستار نیاز دارید؟ آیا فقط صبح‌ها است یا بعد از ظهرها یا تمام روز؟

·          آیا در لیست انتظار مراقبت انتخابی‌تان هستید؟

·          در مورد تعداد مراقبان نسبت به تعداد کودکان چقدر مشتاق هستید به توافق برسید؟

·          مراقب غیر از فرزند شما از چه رده‌های سنی دیگری مراقبت می‌کند؟

·          هنگام نیاز، درخواست ساعت مراقب اضافی چقدر آسان است؟

·           کسی که برای مراقبت از کودک در نظر گرفته‌اید چقدر تجربه دارد؟

·          اگر وضعیت کاری، کار شیفتی است کارکنان چند ساعت یکبار عوض می‌شوند؟

·          اگر مناسب است آیا مراقب شما دارای مجوز است؟ این مسئله فقط برای منابع مالی مورد نیازتان نیست بلکه تضمین  وجود ساختاری رسمی برای مراقبت است.

·          اگر هنگام بازگشت از سرکار دیر برسید، چه تغییراتی می‌توانید بدهید؟

·          سیستم کاری در تعطیلات خانوادگی یا ملی چگونه است؟

·          اگر شما، فرزندتان یا مراقب او بیمار شوید چه اتفاقی می‌افتد؟

 

 

 

مزایای مراقبت از کودک در خانه

چون از فرزندتان در خانه خودتان مراقبت می‌شود می‌توانید مطمئن باشید که در محیط امنی قرار دارد و جایی است که احساس راحتی می‌کند و شما نیز می‌توانید بر نحوه غذا خوردن و مراقبت از کودک کنترل بیشتری داشته باشید. دایه می‌تواند نسبت به پرستار کودک یا یک مربی مهد کودک به فرزند شما توجه بسیار بیشتری داشته باشد و احتمالاً در برابر خواسته‌های شما نیز از خود انعطاف بیشتری به خرج خواهد داد. مثلاً اگر فرزندتان بیمار شود دایه باید باز هم از او مراقبت کند. خوش شانس باشید می‌توانید سرمایه ارزشمندی به جمع خانواده اضافه کنید کسی که تا مدتها بعد از اتمام دوره قراردادش نیز به عنوان دوست خانوادگی با شما در تماس بماند.

 

معایب مراقبت از کودک در خانه

 مراقبت در خانه گران است. شما بابت مزایایی که دارد هزینه می‌پردازید خصوصاً اگر توافق شما شامل پوشش دادن به مالیات، مرخصی با حقوق و بیمه ملی نیز باشد. درباره استخدام دایه به اشتراک یک خانواده دیگر نیز تحقیق کنید تا برایتان ارزانتر تمام شود. راه دادن یک غریبه به خانه خصوصاً اگر با شما زندگی کند نیز ممکن است شرایط خانواده را کمی ناپایدار کند. شاید هم خانه بودن با یک غریبه موقعی که از سرکار برمی‌گردید آخرین چیزی باشد که می‌خواهید. اگر تصمیم دارید پرستار استخدام کنید با او مفصل صحبت کنید و همه امکانات را بررسی کنید. همچنین سعی کنید با او قرارداد ببندید از همان ابتدا انتظارات را واضح بیان کنید و به یاد داشته باشید که پرستار هم برای خودت زندگی دارد.

 نکات مراقبتی

 

 مهدکودک روزانه برای مراقبت از کودک

 بسیاری از مهد کودک‌های روزانه تمام سال را برای سنین مختلف کار می‌کنند. بعضی نیز فقط در طول سال تحصیلی در دسترس هستند و اغلب فقط صبح یا بعد از ظهرها در اختیار شما هستند. مهد کودک باعث می‌شود فرزندتان با کودکان دیگری هم سن خودش در یک فضای کاملاً مراقبت شده برخورد داشته باشد. همچنین  این امکان وجود دارد برنامه آموزشی مورد تایید را به شما ارائه کند که برای همه جنبه‌های رشد فرزندتان تهیه شده است. چون رسمی‌تر نیز هست، بازی‌های ساختارمند می‌تواند آماده‌سازی خوبی برای پیش دبستانی فرزندتان باشد.

 

معایب

 اما چون فرزند شما یکی از چندین کودک خواهد بود به ناچار از توجه کمتری بهره مند خواهد شد. واقعیتی که فقط به نگرانی شما در مورد ترک کردن فرزندتان دامن می‌زند. پیامد دیگر تعداد زیاد کودک، کم انعطاف بودن است. مثلاً احتمالاً اگر دیرتر برسید از شما هزینه اضافه دریافت خواهند کرد و اگر فرزندتان بیمار شود از شما خواهند خواست او را در منزل نگه دارید. این کودکان به توجه بیشتری نیاز دارند. بعضی از مهدکودک‌ها فقط از سن خاصی به بالا کودکان را پذیرش می‌کنند. اغلب دو تا سه ماه که قیمت‌ها در این سن نسبت به سنین دیگر بالاتر خواهد بود.

 حتماً هماهنگ کنید تا بازدیدی از داخل مجموعه‌شان داشته باشید و هنگامی که کودکان را به مهدکودک می‌آورند آنها را زیر نظر بگیرید واکنش کودکان هنگام ورود چیزهای بسیاری به شما خواهد گفت. سعی کنید در مورد فضای حاکم بر آنجا، سطح نظارت و دامنه فعالیت‌ها و امکانات آگاهی به دست بیاورید و در نهایت به غریزه خودتان اعتماد کنید.

 

 

 مهد کودک‌های مختلف

 با توجه به موقعیت ممکن است حق انتخاب مهدکودک نداشته باشید. آن تنها حق انتخاب، همیشه انتخاب خوبی نیست و اگر موقعیت مکانی، قیمت، در دسترس بودن و مسئله ارائه آموزشهای درست پیش دبستانی برای نگران کردنتان کافی نیست باید بدانید که فلسفه‌های مختلفی درباره مهد کودک‌ها نیز وجود دارد.

 

روش مونتسوری

 هدف از این فلسفه این است که اجازه دهیم کودکان آنگونه که می‌خواهند و با سرعت خود دنیا را بشناسند و از طریق تعامل مواد و تجهیزات که با هدف خاص انتخاب شده‌اند یاد بگیرند.

 

روش اشتاینر

 مدارس اشتاینر برای خلاقیت، قدرت تخیل و فردیت ارزش زیادی قائل هستند. درس دادن با مثال است نه از طریق آموزش و مهارت‌های انتزاعی مانند خواندن و نوشتن فقط هنگامی ارائه می‌شوند که مهارت‌های اجتماعی احساسی و فیزیکی رشد کرده باشند.

 

 مراقبت از کودک توسط خانواده و دوستان

 اکثر پدر و مادرها حداقل در مرحله‌ای از زندگی به دلیلی معقولی برای کمک در مراقبت از کودک خود روی پدربزرگ و مادربزرگ حساب می‌کنند. پدربزرگ و مادربزرگ نه تنها برای کمک خود از شما پولی درخواست نمی‌کنند بلکه می‌توانید خاطر جمع باشید که حداکثر منافع فرزندتان را در نظر می‌گیرند. اگر شما و همسرتان مجبورید سر کار بروید کاملاً آرامش بخش است وقتی بدانید فرزندتان زیردست کسی بزرگ می‌شود که او را به اندازه شما دوست دارد. ممکن است شما و والدین تان در شیوه تربیت کودک و ارزشهایتان نقاط مشترک داشته باشید. همان‌هایی که می‌خواهید به فرزندتان منتقل شوند. همچنین آنها درباره دیر کردن شما یا تغییر روال تان از خود انعطاف بیشتری به خرج می‌دهند.

 

به علاوه هر ثانیه‌ای که فرزندتان با پدربزرگ و مادربزرگ سپری می‌کند سرمایه گذاری برای روابط آینده‌اش در زندگی است. این چیزی نیست که بتوانید درباره یک پرستار کودک یا کارکنان مهد کودک بگویید.

 

معایب

 اگرچه منافع بسیار زیادی در کار است اما اتکا به پدر و مادر خود، برای مراقبت از کودک و تربیت فرزندتان ممکن است معایب منحصر به فرد خودش را داشته باشد. چون شما انتظار عشق و اشتیاق خاصی دارید ممکن است به راحتی از آن غافل نشوید و هنگامی که مشکلی در خصوص یکی از جنبه‌های فراوان مراقبت از کودک پیش می‌آید احتمالاً شما درباره همه چیز با والدینتان اتفاق نظر ندارید. پرداختن به آن نیز مشکل تر می‌شود.

 دلیل این مشکل فقط این نیست که شما بابت اجرای دستورات‌تان به آنها پولی نمی‌دهید بلکه به  این خاطر نیز هست که انتقاد کردن از پدر و مادر خودتان سخت است. هر چقدر هم که نیتشان خیر باشد در مواقعی پیشاپیش درباره رویکردتان با پدر و مادرتان صحبت کنید و با سیاست کارها را پیش ببرید و از هر فرصتی برای بیان و نشان دادن سپاسگزاری تان استفاده کنید.

 

 

 قرار دادن فرزندتان نزد دیگران

·          اگر امکانش هست آهسته آهسته زمانهایی را ایجاد کنید تا دور از فرزندتان باشید. با این کار به آهستگی تغییراتی که می‌خواهید را اعمال کنید.

·          اگر به سنی رسیده است که درک می‌کند با او صحبت کنید و او را آماده نمایید و هنگامی که قرار گذاشته‌اید برگردید، برگردید. پیش زمینه اعتماد جدایی را آسان‌تر می‌کند.

·         حواستان باشد که فرزندتان چقدر ممکن است از اضطراب شما آگاه شود. هر وقت هم بابت تنها گذشتن او احساساتی شده‌اید با او چیزی را در میان نگذارید.

 

منبع: کتاب یک پدر فوق العاده باش

مولف: اندرو واتسون

 مترجم: علیرضا حسینی