راههای درمان ناباروری در طب سنتی و طبق احادیث

عوامل نازایی در روایات

قسم دروغ

 امام صادق فرموده‌اند: قسم دروغ رحم را تباه می‌سازد یعنی نازا می‌کند.

غذاهای تازه عروس

پیامبر خدا به علی بن ابیطالب سفارش کرد و به او فرمود: ای علی! عروس را در هفته اولش از این چهارچیز بازدار. شیر، سرکه، سیب ترش، گیشنیز.

علی (ع) پرسید: ای پیامبرخدا! برای چه او را از این چیزها باز دارم؟ فرمود: زیرا از این چها چیز زهدان؛ سترون و سرد می‌شود.

علی(ع) پرسید: ای پیامبر خدا اما از این میان، از سرکه چرا باز داشته می‌شود؟

فرمود: اگر در حالی که سرکه خورده است عادت ماهانه شود، هرگز کامل پاک نگردد. گیشنیز هم حیض را در شکم وی برمی‌انگیزاند و زادن را براو سخت می‌سازد. سیب ترش نیز حیض شدن او را قطع می‌کند و این عارضه برای وی یک بیماری می‌شود.

استغفار

استغفار و طلب آمرزش از خداوند متعال آثار بسیار مبارکی دارد؛ از جمله این آثار، نزول برکات آسمانی و افزایش مال و فرزند است که در این آیه شریفه  قرآن کریم به آن‌ها اشاره شده است:

از پروردگارتان آمورزش بخواهید که او همواره آمرزنده است. تا از آسمان برایتان پی در پی باران بفرستد و شما را به اموال و فرزندان مدد کند و برایتان بستانها و نهرها بیافریند. ( سوره نوح، آیه ۱۰-۱۲)

به همین جهت هم هست که میبینیم در بسیاری از ادعیه و اعمال مربوط به بچه دار شدن توصیه به استغار شده است. به نظر می‌رسد که اگر کسی از روی خلوص نیت و با عقیده قلبی استغفار کندو بر این کار مداومت داشته باشد؛ دارای فرزند خواهد شد. در این روایات شریف توجه به این نکات الزامی است:

 1. دعاها، اعمال و اذکار توصیه شده باید تا حصول نتیجه مطلوب ادامه پیدا کند و فرد نباید از انجام آنها خسته شود.
 2. در روایات انجام این اعمال به عهده مرد گذاشته شده است؛ اگرچه شاید بد نباشد که بانوان نیز همسران خود را همراهی کنند.
 3. در حصول نتیجه مطلوب از اعمال فوق، علاوه بر رعایت شرایط ذکر شده در روایات، خلوص نیت، توجه و حضور قلب، استمرار و مداومت و… نیز موثرند که باید رعایت شوند و صد البته رضایت به مصلحت خداوندمتعال نیز باید مد نظر باشد؛ چرا که در نهایت تنها اوست که می‌داند چه کسی بچه دار می‌شود و چه کسی نمی‌شود.

مهر کودک

آب نسیان

پیامبر فرمودند: اگر زن ناباروری از آن آب بخورد خداوند به او فرزندی عطا خواهد کرد.

تذکر: برای کسب اطلاعات کامل تر درمورد خواص و طرز تهیه آب نسیان به کتاب شریف مفاتیح الجنان مراجعه فرمایید.

خوردن تخم مرغ

حضرت علی فرمودند: پیامبری از پیامبران (ص) از کم بودن نسل امتش به خدا شکایت کرد. خدای متعال به او امر کرد که به امتش دستور دهد که تخم مرغ بخورند. این چنین کردند و نسلشان فزونی یافت.

امام محمد باقر فرمودند: هر کس که بچه دار نمی‌شود، تخم مرغ بخورد و زیاد هم بخورد. چرا که تخم مرغ نسل را زیاد می‌کند.

این مضمون در احادیث دیگری هم تکرار شده است. در بعضی از این احادیث تنها به مصرف تخم مرغ اشاره شده است و در بعضی دیگر بر مصرف گوشت با تخم مرغ و یا پیاز با تخم مرغ و نان تاکید شده است.

مصرف کاسنی

در احادیث زیادی برای درمان ناباروری به خوردن کاسنی سفارش شده است. این گیاه دو اثر مهم در درمان ناباروری دارد؛ یکی افزایش کلی احتمال بارداری و دیگری افزایش احتمال پسردار شدن.

امام رضا فرمودند: بر شما باد سبزی کاسنی که مال و فرزند را زیاد می‌کند و هرکس که می‌خواهد این دو را زیاد کند بر خوردن کاسنی مداومت بورزد.

امام صادق فرمودند: بر تو باد به کاسنی که آب کمر را افزون و چهره را زیبا می‌سازد و مزاج آن گرمی و ملایم است که فرزند پسر را زیاد می‌کند.

در مورد مصرف کاسنی نیز رعایت شرایط مصرف بسیار مهم است، از جمله این مسایل که در روایات  به آن اشاره شده است:

 • کاسنی باید صبح زود که ژاله صبحگاهی بر روی آن نشسته است مصرف شود.
 • از تکاندن، خورد کردن و تمیز کردن آن خودداری شود. به عبارتی باید برگ کاسنی را چید و بدون گردگیری و شستن، به همراه آبی که روی آن نشسته است میل کرد.
 • سعی شود کاسنی همراه مصلح آن مثل شاهتره مصرف شود.
 • در روایات شریف توصیه به مداومت بر خوردن کاسنی شده است؛ لذا برای حصول نتیجه درمانی باید صبر کرد.
 • اگر چه بنده به شخصه عرق کاسنی را برای افرادی که دچار ناباروری هستند تجویز می‌کنم و از نتیجه راضی هستم. اما آنچه در احادیث به خوردن آن سفارش شده است، سبزی کاسنی است.
 • نکته آخر این که بر خلاف تخم مرغ، کاسنی تقریباً با همه افراد سازگار است و کسانی که با خوردن آن دچار مشکل شوند بسیار نادر هستند.

دارو گیاهی

علل ناباروری

نازایی در طب سنتی با عنوان عقر یا عسرالحبل عنوان شده است. علل ناباروری به دو دسته کلی مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شود که بخش عمده از آن‌ها اکتسابی محسوب می‌شوند.

علل ناباروری در زنان

علل نازایی در زنان در طب سنتی، به علل رحمی یا لوله‌ای، بیماری تخمدانی یا انثیین، مشکلات روحی روانی و رفتاری، طبقه بندی می‌شود. از آنجایی که در طب سنتی رحم نیز دارای مزاج است، بنابراین اگر رحم از حالت تعادل مزاجی خارج شود دچار بیماری می‌شود. یکی از این بیماریها نازایی است.به عبارت دیگر فصل مهمی از علل نازایی مربوط به علل سوء مزاجی رحمی است. به این نحو که اگر رحم سردتر از حد معمول باشد، برودت باعث سرد شدن نطفه و در نهایت نازایی در زن می‌شود.

چاقی یا لاغری بیش از حد

چاقی و لاغری بیش از اندازه نیز از علل بروز نازایی در زن است. علل روحی روانی اعم از استرس، حزن یا شادیبیش از اندازه و خطاهای رفتاری مانن عدم توافق انزالین در مرد و زن نیز منجر به نازایی می‌شود. همچنین نازایی در زنان چاق بیشتر از زنان لاغر است. در صورتی که زن بلافاصله بعد از انزال از جایش برخیزد و یا بالا و پایین بپرد و استحمام نماید، می‌تواند منجر به بروز نازایی شود.

علل ناباروری در مردان

کمبود اسپرم در مردان باعث بروز نازایی در مردان می‌شود. تعدادکم یا کاهش اسپرم در اقایان، اختلال در اوعیه منی( مجاری منی بر) و کوچک یا بزرگ بودن بیش از اندازه آلت تناسلی مردان نیز می‌تواند در بروز نازایی نقش داشته باشد.

آرزوی بچه دار شدن

غذاها و گیاهان مفید در درمان ناباروری

تینفیل: بعد از پاک شدن از خون حیض تا شب تخمک گذاری هر شب یک قاشق مرباخوری از پودر تینفیل مصرف شود و سپس آخر شب تخمک گذاری همبستر شوند.

کنجد سیاه: گزارشات زیادی وجود دارد که مصرف این گیاه به درمان ناباروری به ویژه کسانی که مشکلات قاعدگی و رحمی دارند، کمک می‌کند.

شبدر قرمز و نخود: از دیگر گیاهانی است که به دلیل دارا بودن استروژن می‌تواند در کمک به اختلالات هودمونی زنانه از جمله مشکلات ناباروری موثر باشد.

جیسینگ: این گیاه بسیار مفید است که امروز در بسیاری از نقاط دنیا برای کمک به اختلالات جنسی آقایان مانند مشکلات نعوظ و انزال زودرس و ناباروری، به ویژه اختلالات کمی و کیفی اسپرم تجویز می‌شود.

دو راهکار اساسی

این دوتا معرکه هستند. اول: حلوای سعد، دوم: زیتون+ سیاه دانه + عسل

این دو رژیم آنقدر تاثیر شگفت‌انگیزی دارند که جوانی را به انسان بر می‌گردانند

حلوای سعد: سعد کوفی ۵۰ گرم + عسل نیم کیلو + مقدار بسیار کمی سرکه. حلوای سعد آن قدر ترکیب عجیبی است که حتی می‌تواند افراد فلج را از روی زمین بلند کند. اگر این اتفاق افتاد تعجب نکنید.

 • زوجهای نابارور حتماً باید روزانه یک مشت کشمش یا مویز بخورند.
 • عسل را در وعده غذایی حتماً قرار دهید.
 • روزانه هفت قاشق جوانه گندم همراه با روغن زیتون مصرف کنید.
 • آقایان همراه با غذا کمی رنجبیل مصرف کنند.
 • روزانه هفت قاشق جوانه گندم همراه با روغن زیتون مصرف کنید.
 • عرق رازیانه، طبیعت آن گرم بوده و دارای مقدار زیادی از هورمونهای زنانه است. هر شب یک لیوان به همراه یک قاشق عسل تا چهل روز

فاصله گذاری مناسب در فعالیت جنسی

 فاصله گذاری در فعالیت جنسی (۳ تا ۶ روز در هفته) سبب  افزایش حجم و قدرت باروری می‌شود. ولی اگر وقفه زیادی در فعالیت جنسی (یشتر از ۵- ۶ روز در هفته) ایجاد شود، سبب می‌شود که اسپرمها تخلیه شده و پیر و ناتوان شوند.

مشورت با پزشک

توصیه‌های مهم به مردان

برای از بین بردن عفونت بهتر است که روزانه سه حبه سیر را خرد کرده، دو ساعت بعد از غذا با یک لیوان شربت عسل قورت داده شود. (هر حبه بعد از هر غذا).

در صورت داشتن بیماری واریکوسل، روغن زیتون و روغن کنجد از هر کدام یک استکان تهیه کرده و مخلوط کنید و هر شب با یک قاشق غذاخوری از همان روغن بیضه‌ها را به مدت ۴۰ روز چرب کرده و خوب ماساژ دهید تا واریس از بین برود.

نسخه برای درمان ناباروری مردان

 1. برای درمان ضعف اسپرم در هنگام لقاح؛ درمان ضعف جهش اسپرم، درمان بیضه کم کار، خوردن غذای تازه، مصرف کاسنی به صورت ۷ برگ سبزی تازه کاسنی یا یک قاشق مربا خوری پودر کاسنی یا یک استکان عرق طبیعی کاسنی.
 2. درمان کمبود اسپرم سالم و ازدیاد فرزند پسر: تخم مرغ + پیاز سفید + روغن زیتون= خاگینه با نان سبوس دار بخورد.( ۳ روز در هفته نهار)
 3. درمان اسپرم صفر(اگر بیماری ژنتیکی، وراثتی و عارضه‌ای ندارد): یک قاشق مربا خوری پودر ثعلب (پیاز گل ارکیده، قلوه‌ای و پنجه‌ای) در نیم کیلو روغن زیتون مخلوط شود و هر زمان از این مخلوط یک قاشق مرباخوری بخورد تا میزان اسپرمش به صد میلیون در هر سانتی متر مکعب برسد.
 4. تولید اسپرم سالم و تقویت نیروی جنسی شوهر: هر روز نصف قاشق چایخوری(دوگرم) پودر کندر خوراکی مرغوب را با یک عدد زرده تخم مرغ سالم و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی آویشن مخلوط کند و بخورد.
 5. درمان کوچکی بیضه: هر روز یک قاشق چایخوری پودر شکوفه خرما( طلع) بخورد.
 6. در درمان واریکوسل از زالو درمانی هم میتوان استفاده کرد.

نسخه ای برای درمان ناباروری زنان

 1. بادکش کمر و زیر شکم یک شب در میان ۲۱ مرحله
 2. روغن مالی کمر و زیر شکم و کشاله ران با ترکیبی از روغن کنجد و زیتون بودار
 3. شبی یک لیوان عرق رازیانه همراه با یک قاشق مرباخوری عسل به غیر زمان پریودی
 4. شبی یک لیوان عرق بهار نارنج همراه با یک قاشق مرباخوری فرنجمشک با کمی عسل
 5. حجامت در صورت لزوم
 6. ترک یا کاهش جدی سردیها مخصوصاً شبها
 7. وموارد زیر به صورت روزانه مصرف شود:

خرما۳ عدد، انجیر ۷ عدد شبانه، زیتون ۷ عدد صبحها، کشمش ۲۱ عدد، بادام درختی ۱۴ عدد.

منبع: کتاب عشق من فرزند من

نویسنده: سید احمد میر افضلی و اکرم السادات موسوی