تعیین جنسیت

روش‌های دختر یا پسرشدن نطفه چیست؟

روشهای تعیین جنسیت جنین

از قدیم الایام خانواده‌ها بر سر دختر یا پسرشدن فرزندان خود اختلاف‌های داشته‌اند. البته عقاید خرافی در مورد شوم بودن دختر و مانند آن هم در بسیاری از جوامع در این امر نقش داشته است.

این عقیده وجود دارد که در قدیم و به دلیل احتیاج خانواده‌ها به نیروی کار مرد تمایل خانواده‌ها به داشتن فرزند مذکر بسیار زیاد بوده است. البته عقاید خرافی در مورد شوم بودن دختر و مانند آن هم در بسیاری از جوامع در این امر نقش داشته است.  این روزها اگرچه عقاید فوق تا حدودی کمرنگ شده است اما با اجرای سیاست‌های غلط تنظیم خانواده و کاهش تعداد فرزندان خانواده‌ها به یک یا دو فرزند بار دیگر تمایل به تعیین جنسیت دلخواه فرزند یا به قول معروف جور بودن جنس در بین خانواده‌ها شدت گرفته است.

این مقاله به زبان ساده شما را با اصول علمی این مسئله از دیدگاه طب جدید آشنا می‌کند و راهکارهای عملی برای علاقه‌مندان ارائه می‌دهد. البته طبیعتاً معرفی راهکارها به معنای تایید کامل آنها نیست، اما چون در بسیاری از مواقع راهکارهای ارائه شده به دستورات طب سنتی نزدیک است استفاده اجمالی از آنها را تاکید می‌کنیم و انشالله در آینده‌ای نه چندان دور این مسئله را از دیدگاه طب سنتی هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ساز و کار دختر یا پسر بودن نطفه چیست؟

 به زبان ساده اندام جنسی مردانه اسپرم (نطفه مردانه) تولید می‌کند و اندام جنسی زنانه تخمک (نطفه زنانه). مرد اسپرم تولید شده در بیضه‌هایش را توسط مایع منی و از طریق آلت تناسلی به واژن (مجرای تناسلی زن) وارد می‌کند. این اسپرم‌ها بعد از انزال در واژن زن باقی می‌مانند و تعدادی از آنها با شنا کردن در محیط مرطوب آنجا وارد رحم می‌شوند.

 اسپرم بعد از وارد شدن به رحم زن در طول آن حرکت می‌کند و بالا می‌رود. اگر بعد از ورود اسپرم به رحم تخمک در آنجا موجود باشد عمل لقاح با پیوستن اسپرم و تخمک تکمیل می‌شود و جنین تشکیل می‌گردد. این جنین در رحم مادر لانه گزینی می‌کند که این اتفاق همان بارداری است. مردان دو نوع اسپرم تولید می‌کنند. اسپرمی که حاوی کروموزوم x و اسپرم حاوی کروموزوم y است.

 مردان دو نوع اسپرم تولید می‌کنند اسپرمی که حاوی کروموزوم x و اسپرمی که حاوی کروموزوم y است. اسپرم x درشت‌تر و سنگین‌تر از اسپرم y و طول عمر آن هم بیشتر است. اسپرم y کوچک‌تر و سریع‌تر است. ولی کم جان‌تر و ضعیف‌تر و طول عمرش هم کوتاه‌تر است. در واقع تفاوت این دو نوع اسپرم است که پایه و اساس انتخاب جنسیت و دختر یا پسرشدن نطفه را تشکیل می‌دهد و تمام روشهای انتخاب جنسیت در طب جدید مبتنی بر این تفاوت‌ها است. اگرچه اسپرمهای y ضعیف‌تر و دارای عمر کوتاه‌تری هستند ولی تعدادشان بسیار بیشتر است و این جبران کننده ضعف آنها است و موجب یکسان شدن تقریبی تعداد موالید دختر و پسر می‌شود.

اسپرمهای y نسبت به محیط اسیدی بسیار حساسند و سریعاً در این محیط ها از بین می‌روند ولی در مقابل اسپرم‌های x در این محیط‌ها مقاومت بیشتری دارند و  و به این علت در تعیین جنسیت از شستشوهای اسیدی یا قلیایی استفاده می‌شود. زن‌ها تنها یک نوع تخمک با کروموزوم x تولید می‌کنند. اگر اسپرم‌ x مرد با تخمک زن لقاح کند فرزند دختر خواهد شد و اگر اسپرم  y مرد با تخمک زن درآمیزد جنین حاصله پسر خواهد شد. بنابراین در علم جدید پسر یا دختر شدن فرزند بستگی به مرد دارد نه زن و این مرد است که با دو نوع اسپرم خودش مشخص می‌کند که جنین پسر باشد یا دختر.

تاثیر اسپرم در تعیین جنسیت جنین

 در شرایط آرمانی، شانس دختر یا پسرشدن جنین برابر است و بستگی به این دارد که در موقع لقاح کدام است خودش را زودتر به تخمک برساند و آن را بارور سازد. اما در زندگی طبیعی، شرایط کمتر اتفاق می‌افتد و عوامل محیطی بسیاری بر شانس لقاح هر یک از اسپرم‌های x و y  تاثیر خواهند گذاشت. عوامل محیطی همچون تغذیه مادر، میزان سلامت روحی روانی او، زمان مقاربت، میزان ph مهبل مادر در هنگام مقاربت، عوامل اجتماعی و… همه و همه می‌توانند در تعیین جنسیت جنین زن تاثیر بگذارند.

 معمولاً به ازای تولد هر ۱۰۰ دختر حدود ۱۰۴ پسر متولد می‌شود اما در دوره‌های بحرانی مانند زمان قحطی نسبت گاه پیدا می‌کند و به نظر می‌رسد جنس مذکر بیشتر ضرر می‌بیند.

گزارش‌های دیگر می‌گویند زنان ناراضی و بسیار شکایت کننده اغلب دختر می‌زایند؛ همچنین نژاد سیاه، بچه‌دار شدن در سن بالای ۳۰ سالگی، تفاوت سنی زیاد بین زن و مرد، آب و هوای گرم، استرس، اضطراب و افسردگی زنان، آلوده کننده‌های محیطی و مصرف سیگار احتمال دختردار شدن را زیاد می‌کنند. اما تولد پسران در دوره‌های بعد از جنگ و در هنگام صلح افزایش می‌یابد. این طور به نظر می‌رسد که شرایط نامساعد محیطی منجر به دختر شدن فرزند می‌شود و این شاید فلسفه بالایی داشته باشد که به تکامل انسان مربوط می‌شود. برخی نظریه‌های علمی می‌گوید که به لحاظ تکاملی، مزیت داشتن دختر این است که در دوران‌های سخت دخترها ژن پدر و مادر را بهتر منتقل می‌کنند.

همچنین دانشمندان معتقدند که دختران به دلیل اینکه نیروی تولیدمثلی جامعه هستند، در مواقع بحرانی تعدادشان افزایش می‌یابد. زیرا در این مواقع ممکن است پنج دختر متولد شده ۵ فرد دیگر را به دنیا بیاورند و ۲۵ فرد جدید تولید کنند. در صورتی که شاید اگر پنج پسر جای آنها متولد می‌شد امکان افزایش تعداد فرزندان در نسل‌های آتی بسیار پایین تر می‌بود. اما با این حال و همچنان که اشاره شد، در شرایط عادی به ازای هر ۱۰۰ دختر ۱۰۴ پسر متولد می‌شود که نهایتاً منجر به ایجاد تعادل می‌شود.

 منبع: کتاب دختر میخواهید یا پسر؟ تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

 نویسنده: فرحناز کمالی