نقش والدین درآموزش

نقش حمایتی شما در آموزش فرزندتان

نقش شما در آموزش فرزندتان

 حتی هنگامی که شخص دیگری از فرزندتان مراقبت می‌کند یا آموزش فرزندتان را بر عهده دارد باز هم نقش حمایتی مهمی بر عهده شما است که از فعالیت رایج نظارت فراتر می‌رود.

اقتدار و احترام

 در سپردن فرزندتان به دیگران در واقع بخشی از مسئولیت خود به عنوان والدین را به دیگری واگذار می‌کنید. انجام این مسئولیت اگر همراه با همان اقتداری که  شما به عنوان والدین دارید عملاً غیرممکن است. ما بیش از همه از کسانی یاد می‌گیریم که مورد احترام ما هستند پس برای حمایت از رشد و آموزش فرزندتان باید کمک کنید. احترام به مراقبان و معلمان او افزایش پیدا کند و تقویت شود. از رفتار یا سخنانی که اقتدار آنها را زیر سوال می‌برد خودداری کنید.

 دانش و ارزش

 درحالی که از معلمان فرزندتان انتظار دارید دانش کافی در اختیار فرزندتان بگذارند تا او بتواند در امتحانات موفق شود انتظار نداشته باشید معلمان وظیفه شما برای القای ارزش‌ها را به جای شما انجام دهند. ارزش‌ها به بهترین شکل از طریق مثالها آموخته می‌شوند. پس شما و همسرتان برای آموزش فرزندتان، چه از طریق صحبت درباره آنها و چه از طریق اعمال‌تان مناسب ترین جایگاه را دارید. اگر فرزندتان فرصت این را نداشته باشد که از طریق اعمال شما  قدر این ارزش‌ها را بداند احتمال دارد که روزی آن ارزش‌ها را نادیده بگیرد یا نپذیرد.

نقش تحسین و انتقاد در آموزش فرزندتان

 واکنش شما نسبت به تلاش فرزندتان برای آموزش و یادگیری ممکن است تأثیر عمیقی بر نحوه نگرش او به آموزش داشته باشد. تلاش‌های او را تحسین کنید، از انتقاد منفی پرهیز کنید و هرگاه لازم است رویکردهای دیگری برای تقویت انگیزه‌های درونی‌اش به او ارائه کنید تا هنگام روبرو شدن با مشکلات به جای اینکه زیر بار آن‌ها از پا در آید، انرژی بگیرد.

ارعاب و قلدری

 چیزهای کمی به اندازه این که بدانید فرزندتان کنار گذاشته شده است یا مورد اذیت قرار گرفته است شما را عصبانی می‌کنند یا دلتان را می‌شکنند. به خصوص به این دلیل که احتمالاً فرزندتان در این سن کم نمی‌داند این مسئله را با شما چطور مطرح کند. اگر مشکوک هستید که ممکن است فرزندتان مورد اعراب هم بازی‌هایش قرار گرفته مسئله را با مسئولین در میان بگذارید. اما سعی کنید تا حد امکان برخورد تهاجمی نداشته باشید. همچنین اگر نگران هستید که ممکن است فرزندتان دیگران را اعراب کند بسیار مهم است که از همان ابتدا با این مسئله برخورد کنید و به آموزش فرزندتان در این زمینه بپردازید.

روشهای آموزشی

 آموزش فرزندتان در مدرسه

 نظریه این است که شما حق دارید مدرسه‌ای برای آموزش فرزندتان انتخاب کنید اما در دنیای واقعی در مناطق روستایی این حق انتخاب به یک مدرسه محلی محدود می‌شود. پافشاری بر این حق برای آنهایی که در محلی پر از رقابت زندگی می‌کنند ممکن است تنش‌زا و اغلب اعصاب خرد کن باشد.  برای آنهایی که مشتاق‌اند و می‌توانند تا آنجا پیش بروند که خانه‌شان را عوض کنند تا از قانون ناحیه تحت پوشش بهره‌مند شوند که بر اساس آن کودکان با توجه به محل سکونت خود برای رفتن به یک مدرسه از اولویت برخوردار هستند. این که مطمئن شوید فرزندتان به مدرسه مورد نظر شما برود ممکن است برایتان هزینه در برداشته باشد.

این طبیعی است که بهترین‌ها را برای آموزش فرزندتان بخواهید و چند چیز کوچک وجود دارد که از آموزش فرزندتان مهمتر است. برای اینکه دچار هراس نشوید در اولین فرصت از همه چیز مربوط به  مدرسه فرزندتان آگاه شوید. در هنگامی که احساس کردید انتخاب آگاهانه انجام دادید درباره معیارهای پذیرش مدرسه موردنظرتان اطلاعاتی کسب کنید و حتماً پیش از اتمام فرصت، این کار را انجام دهید.

 مشارکت کردن در آموزش فرزندتان

 اگر با وجود درخواست بررسی مجدد، بازهم فرزندتان موفق نشد در مدرسه مورد نظر شما جایی به دست بیاورد شاید بهتر باشد تلاش‌هایتان را معطوف به حمایت و بهبود مدرسه‌ای کنید که نهایتاً فرزندتان قرار است در آن درس بخواند. منظورم در اینجا  این نیست که فقط شما را دلداری بدهم. یک چهارم  بدنه مدیریتی مدرسه را اولیا داوطلب تشکیل می‌دهند تا منابع اولیه را تضمین کنند. این نقش کلیدی است که در حفظ و ارتقای استانداردهای بررسی و مشارکت اساسی در آموزش فرزندتان و همچنین برای فرزندان بسیاری از اولیای دیگر نیز نقش مهمی دارد.

مدارس خصوصی

 یکی از جایگزین‌های مدرسه دولتی به خصوص اگر قرار است بابت نقل مکان به محدوده تحت پوشش مورد نظر تا مبلغ بیشتری بپردازید این است که پول خود را صرف مدارس خصوصی کنید.

منبع: کتاب یک پدر فوق‌العاده باش

مولف: اندرو واتسون

مترجم: علیرضاحسینی