تولد نوزاد

خصوصیات ماه نهم بارداری و مراحل تولد نوزاد در طی زایمان

مشخصات جنین در ماه نهم بارداری

 قرمزیپوست از بین رفته و پوست از ماده سفید رنگ چربی پوشیده شده است و رشد جنین به تدریج کامل شده و آمادگی ورود به دنیای ما را در طی زایمان پیدا می‌کند.

 

آیا نزدیک شدن به موعد زایمان علائم خاصی دارد؟

 بله تغییراتی از یک ماه قبل تا حدود یک ساعت قبل از آغاز انقباضاتی در طی زایمان ایجاد می‌شود که نشان دهنده نزدیک شدن شما به موعد زایمان است این علائم عبارتند از:

۱٫  سر دل خالی می‌شود که در حاملگی‌های اول ۲ تا ۴ هفته قبل از زایمان و خانمهای چندزا معمولاً در اواخر بارداری یا حتی بعد از شروع دردهای زایمان امکان دارد اتفاق بیفتد.

۲٫   ترشحات مهبل افزایش یافته و این ترشحات معمولاً غلیظ می‌شود و حتی ممکن است خونریزی مختصری نیز ایجاد شود که طبیعی است و به علت تغییرات به وجود آمده در دهانه رحم قبل از زایمان می‌باشد.

۳٫  انقباضات مادر افزایش یافته و شدیدتر شده و فاصله آنها نیز کمتر می‌شود.

۴٫ نزدیک به زایمان گاه لکه بینی مختصر به علت تغییرات تدریجی دهانه رحم ممکن است اتفاق بیفتد.

 

 

 زایمان چیست؟

 در حالت طبیعی دهانه رحم بسته است و جنین می‌تواند از آن عبور کرده و به دنیا بیاید. در طی زایمان رحم در فاصله‌های زمانی مشخصی منقبض می‌شود و با هر انقباض رحمی دهانه رحم بازتر و نازک‌تر از قبل می‌شود. هرگاه دهانه رحم ۱۰ سانتی متر باز و کاملاً نازک شد نوزاد می‌تواند از آن عبور کرده و به دنیا بیاید. در واقع انقباضات زایمانی گام‌های بدن برای تولد نوزاد است و شما با هر انقباض یک گام به لحظه تولد نوزاد نزدیک‌تر می‌شوید.

 

راههای کاهش درد زایمان

چرا صدای قلب جنین در زایشگاه کنترل می‌شود؟

 برای اطمینان از سلامت جنین صدای قلبش کنترل می‌شود و اگر به او هوا نرسد به کمک صدای قلبش می‌توان آن را تشخیص داد. معمولاً تعداد آن بیشتر از تعداد ضربان قلب افراد بالغ مثل شما است. حدود ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه است. صدای قلب جنین هنگام زایمان معمولاً هر نیم ساعت کنترل می‌شود. ممکن است صدای قلب جنین کمتر یا بیشتر از حالت طبیعی شنیده شود علت آن کاهش خونرسانی از طریق جفت به جنین می‌باشد. در این صورت ماما یا پزشک علت آن را جستجو می‌کند و تا بهبود صدای قلب جنین به شما توصیه می‌کنند به پهلوی چپ بخوابید و با ماسک اکسیژن تنفس کنید.

 

آیا ممکن است در طی زایمان طبیعی حالت تهوع و استفراغ ایجاد شود؟

 برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع  در طی زایمان بهتر است به محض  شروع دردهای زایمانی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید یا از مواد غذایی که به راحتی هضم می‌شوند در حجم و مقدار کم مصرف کنید مثل آب میوه‌های مقوی و

 

 

 آیا در سه زایمان باید فواصل و مدت انقباضات رحمی توسط زائو کنترل شود؟

 بله، بهتر است این کنترل در طی زایمان انجام شود. کنترل انقباضات زایمانی برای تشخیص شروع زایمان زمان رفتن به زایشگاه و زمان و میزان استفاده از تکنیکهای تنفسی و روشهای تن آرامی ضرورت دارد برای تشخیص شروع انقباض باید کف دست به روی شکم قرار گیرد. آغاز سفت شدن شکم آغاز انقباض است زمانی که سفتی شکم بیشترین مقدار شد. اوج انقباض است و وقتی شکم به حالت عادی برگشت پایان انقباض در طول زایمان می‌باشد.

 

در بستری در زایشگاه مادر باید خوابیده باشد یا نشسته؟

 بستگی به نظر پزشکی کنترل‌کننده بارداری دارد. اگر آنها در این رابطه توصیه خاصی نداشتن مادر می‌تواند به انتخاب خود هر وضعیتی که مایل است داشته باشد تا در طی زایمان احساس فشار درد کمتری را احساس کند؛ اما دانستن این نکات زیر جهت انتخاب وضعیت مناسب در طی زایمان ضروری است:

۱٫   خوابیدن به پهلوی چپ موجب خونرسانی بهتر به جنین می‌شود و کاهش اشکال در صدای قلب جنین را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

۲٫   قدم زدن دردهای زایمانی را بیشتر و موثرتر می‌کند و سر نوزاد در کانال زایمان بهتر و سریعتر پایین خواهد آمد. به طور کلی می‌توان گفت قدم زدن می‌تواند موجب به تصریح و زایمان شود.

 

چه زمان خانم حامله به اتاق زایمان برده می‌شود؟

 خانم‌هایی که یک یا چند زایمان داشته‌اند، معمولاً وقتی به اتاق زایمان می‌روند که دهانه رحم به میزان هشت سانتی متر یا بیشتر باز و به همین نسبت نازک شده باشد. اما خانمهای شکم اول زمانی به اتاق زایمان می‌روند که دهانه رحم ۱۰ سانتی متر باز شده و سر جنین نیز به میزان مشخصی در مجرای زایمان پایین آمده باشد. در صورت انجام به موقع و صحیح تکنیک‌های تنفسی و روش‌های تن آرامی و همچنین عمل به توصیه‌هایی در طی زایمان نوزاد در فاصله زمانی کمی متولد می‌شود.

 

ابتدا سر نوزاد خارج می‌شود، سپس پزشک کمک می‌کند تا شانه‌ها و بدن او نیز خارج شوند و سپس به کمک پاهایش او را آویزان می‌کنند تا باقیمانده مایعات از دهانش خارج شود.  بند ناف را از جفت جدا می‌کنند و نوزاد را در آغوش مادر یا تخت مخصوصش قرار می‌دهند. نوزاد در این مرحله گریه می‌کند و این گریه به او کمک می‌کند تا دستگاه تنفس از مایعات پاک شده و بهتر بتواند نفس بکشد سپس در این مرحله ماما یا پزشک برای زایمان را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کرده و اگر مادر جراحتی در طی زایمان در واژنش ایجاد شده بود، ابتدا ناحیه را بی حس کرده و سپس اقدام به ترمیم کانال زایمان می‌کند. بعد از آن زائو می‌تواند استراحت کند و به نوزاد خود شیر بدهد.

 

چه مراقبتهایی از نوزاد بعد از زایمان انجام می‌شود؟

 ابتدا دهانش را با وسیله‌ای پلاستیکی و توخالی به نام پوار تمیز می‌کنند تا باقیمانده مایعات از دهانش خارج شود. سپس بند ناف را قطع کرده و انتهای آن را با گیره پلاستیکی به نام کلامپ می‌بندند. سپس نوزاد را معاینه می‌کند و او را گرم و خشک کرده و وزن می‌کنند. همچنین بند دستی که نام و مشخصات مادر و جنس نوزاد به روی آن نوشته شده به دست او می‌بندند. اگر ما در زایمان طبیعی انجام داده باشد و بیدار و هوشیار باشد نوزاد را برای شیردهی در آغوشش می‌گذارند.

 

تغییرات جسمی در دوران بارداری 

 آیا تراوش ادرار یک مشکل شایع بارداری است؟

 تراوش ادرار در هنگام سرفه و عطسه و خنده یا دویدن از نیمه بارداری به بعد بسیار شایع است. معمولاً بعد از زایمان از بین می‌رود. برای کاهش این مشکل می‌توانید از ورزش‌های کیجل استفاده کنید.

 

چگونه می‌توان در طی دوران بارداری به تنظیم خواب کمک کرد؟

 با رعایت توصیه‌های زیر می‌توان تا حدود زیادی به تنظیم خواب در دوران بارداری کمک کرد:

۱٫  اجتناب از مصرف حجم زیاد غذا در شب

۲٫   اجتناب از مصرف قهوه و چای قبل از خواب

۳٫   اجتناب از مصرف مایعات به میزان زیاد در شب

۴٫   انجام ورزشهای روزانه

۵٫   مراقبت و جلوگیری از کرامپ پا

۶٫   باز گذاشتن پنجره در هنگام خواب

۷٫    مصرف یک لیوان ماست یا شیر قبل از خواب

۸٫   قدم زدن ۲۰ دقیقه بعد از صرف غذا در هوای آزاد

 

 وضع حمل

 معرفی دیگر روش‌های کاهش درد در طی زایمان

·  هیپنوتیزم

 اگر شما در دوران بارداری زیر نظر یک  هیپنوتیزم مور، دارای مجوز رسمی، تمرینات مربوط به هیپنوتیزم و زایمان را انجام داده باشید می‌توانید امیدوار باشید که با کمک هیپنوتیزم در طی زایمان دردها را خیلی کمتر احساس کنید. هیپنوتراپی که با او مشورت می‌کنید، بهتر است متخصص زنان باشد تا به خوبی از فرایند زایمان شما اطلاع داشته باشد.

 

·  تاثیر طب سوزنی و طب فشاری در طی زایمان

 با توجه به نتایج بسیاری از تحقیقات طب سنتی و همچنین طب فشاری می‌تواند در کاهش درد در زایمان موثر باشند. فقط باید به کسانی مراجعه شود که مجوز رسمی برای کار و فعالیت در این رابطه را داشته باشند.

 

· صوت قرآن

 با توجه به مطالعات انجام شده شنیدن صوت قرآن در طی زایمان موجب کاهش دردهای زایمانی می‌شود. در این رابطه می‌توانید از آیه ۲۲ تا ۲۶ سوره مریم استفاده کنید که بر اساس روایات اسلامی و همچنین تحقیقات اخیر صورت گرفته می‌تواند تاثیر مثبتی در کاهش دردهای زایمان داشته باشد.

«وقتی مریم باردار شد به مکانی دور و بدون مردم رفت.(۲۲)    

 وقتی درد زایمان او فرا رسید زیر شاخه درخت خرمایی رفت و از شدت ناراحتی با خود گفت کاش مرده بودم و نامم فراموش شده بود(۲۳)

از زیر درخت به او ندا دادیم که غمگین مباش که خدای تو در زیر پایش چشمه آبی جاری کرد(۲۴)

 ای مریم شاخه درخت را حرکت ده تا از آن برای تو رطب تازه فروریزد(۲۵)

پس رطب تناول کن و آب بیاشام و چشم خود را به عیسی روشن کن و»

 

· موسیقی

بر اساس بسیاری از تحقیقات گوش دادن به موسیقی می‌تواند موجب کاهش درد در طی زایمان شود.

· ماساژ درمانی

· رایحه درمانی

· بی حسی نخاعی

استفاده از این روش می‌تواند موجب بی دردی کامل در طی زایمان شود. اما ممکن است موجب عوارضی همچون سر درد، کمر درد، افت فشار خون شود. باید با آگاهی کافی از مزایا و معایب آن جهت کاهش دردهای زایمان انتخاب شود.

 

· زایمان در آب و...

البته روش های زیادی برای کاستن از درد های زایمان پیشنهاد شده است اما پایه همه آنها آشنایی زائو با فرایند زایمان است و با آگاهی کامل و کافی از دوران بارداری و زایمان تمام روشهای کاهش دردهای زایمان کارایی بهتر و بیشتری خواهند داشت.

 

منبع: کتاب ماه به ماه با بارداری

مولف: هنگامه صدرایی