زایمان راحت

زایمان راحت و آسان بر اساس آیات و روایات

 زایمان

مجموعه‌ای از روایات وجود دارند که پاداش‌های چشمگیری را برای مادران در نگهداری فرزند در شکم و رحم و شیردادن بیان کردن بخشی از روایات پاداش‌ها را به خود حامله شدن مرتبط دانسته و بخش‌هایی نیز مرتبط با زاییدن است که البته این موضوع فقط اختصاص به زایمان طبیعی ندارد. بلکه روایات گرچه پاره‌ای از آنها برخی علائم زایمان طبیعی را ذکر می‌کنند اما هیچ قیدی در آنها مشاهده نشده و به صورت مطلق شامل تمام زایمان‌ها می‌شود، البته زایمان‌ها در زمان صدور روایات معمولاً با روش های طبیعی بوده اما امروزه  ممکن است به جهت سلامتی مادر و فرزند یا برخی عوامل دیگر در مواردی پزشک عمل سزارین را ترجیح دهد.

تعدادی از این روایت

هرگاه زن در ایام زایمان و دوره نفاسش بمیرد  روز قیامت نامه عمل او را نگشایند.  یعنی از او حساب گرفته نمی‌شود و بدون حسابرسی به بهشت میرود تو ناراحتی زایمان او را از گناه پاک ساخته است.

درباره قصه آدم و حوا آمده است؛ خداوند فرمودند: ای حوا!  هر زنی که به هنگام زایمانش بمیرد او را با شهیدان محشور می کنم.  ای حوا!  هر زنی درد زایمان او را بگیرد پاداش شهید برایش می‌نویسم و اگر سالم بماند و زایمان کند گناهانش را برایش می آمرزم، گرچه به اندازه کف دریا و ریگ بیابان و برگ درختان باشد و اگر بمیرد شهید می‌گردد و فرشته‌ها به هنگام قبض روحش نزد وی حاضر می‌شوند و او را به بهشت بشارت می‌دهند و در آخرت او را نزد شوهرش می برند و ۷۰ برابر برتر از حورالعین است و حوا گفت آنچه داده‌ای مرا کافی است.

در  احادیث و کتاب‌های مختلف دعاهای بسیاری برای کم کردن درد زایمان نقل شده است. این دعاها آیاتی از قرآن می‌باشند و بر خلاف دعاهای عادی دستور به نوشتن آنها نیز داده شده است. در روایات خواندن سوره‌های قدر و یاسین برای کم کردن درد زایمان سفارش شده است

حضرت عیسی(ع): کسی درد زایمان دارد این دعا را بخواند؛ خدایا! ای آفریننده نفسی از نفس دیگر و بیرون آورنده نفس از نفس ای دیگر و ای نجات دهنده نفس از نفسی دیگر بگشای از ما اندوه ما را و رهایی ده ما را از سختی ها.

 تغذیه قبل زایمان

تغذیه قبل از زایمان

در روزهای آخر بارداری حجم رحم و اندازه جنین به حداکثر میزان خود می‌رسد و فشار موضعی روی روده‌ها نیز افزایش می‌یابد و یبوست یکی از عمده‌ترین مشکلات است که خانمهای باردار در ماه آخر به ویژه در روزهای پایانی بارداری با آن مواجه می‌شوند به همین دلیل توصیه می شود که خانمهای باردار در وعده‌های مختلف از سبزی‌ها و میوه‌های تازه و متنوع به میزان زیاد مصرف کنند و روزانه بیشتر از ۸ لیوان آب بنوشند تا هم کمتر دچار یبوست شوند و هم فشار به کف لگن به حداقل برسد.

 

غذاهایی که قبل از زایمان نباید مصرف کرد

یک ماه قبل و یک ماه بعد از زایمان، مادر باید برنج سفید، ماکارونی، نان سفید و کیک سفید نخورد. زیرا خوردن این مواد غذایی باعث تنبلی روده بزرگ،یبوست و سختی در زایمان خواهد شد.

 

دیگر عوامل زایمان سخت

اضافه وزن ۲۰ کیلو به بالا در دوران بارداری و چاقی مادران از مهمترین عوامل زایمان سخت است. خوردن آب زیاد خوردن، غذاهای شور و نشستن در جای خیلی سرد در زمان آبستنی.

 

پیشگیری از زایمان نارس و تولد زودرس نوزاد

دم کرده برگ درخت انگور، دم کرده مریم نخودی، دم کرده بابونه، مصرف غلات

زایمان آسان بر اساس طب سنتی

۱٫    خوردن خورشت خرفه، بامیه، میوه انار و عرق طبیعی گل بهارنارنج در تسهیل زایمان موثر است.

۲٫    خوردن ۷ عدد خرما بعد از هر وعده غذایی باعث آسان شدن زایمان می شود.

۳٫    مصرف یک قاشق چای خوری مخلوط زعفران با عسل آویشن در سه روز آخر بارداری باعث تسهیل درد زایمان خواهد شد. خوردن کاهو بدون سس و سبزی ها سالم و تازه به جز گشنیز در دوران حاملگی باعث آسان شدن زایمان شده

۴٫    اگر می‌خواهید زایمان راحت انجام شود و دچار رنج و زحمت و مشکلات نشوید باید در ماه‌های آخر از آب جوشانده کاسنی، عرق کاسنی، رازیانه ، شوید، گل بهار نارنج، آب زردک یا آب جوشانده تخم زردک استفاده کنید.

 

تغذیه بعد از زایمان

در نخستین روزهای پس از زایمان که فعالیت جسمی زن کم بوده و از سوی دیگر ماهیچه‌های نواحی شکم و رحم، قبلاً و به ویژه در آخرین ماه های بارداری کشیده شده اند و هنوز به حالت طبیعی خود را باز نیافته‌اند، پرخوری می‌تواند موجب پدیدار شدن ناراحتی دفع گردیده و بالاخص در زنانی که دچار بواسیر می‌باشند ایجاد مشکل نماید بنابراین رژیم غذایی مادر باید متعادل و سبک باشد

غذای پر انرژی و سهل الهضم و کم حجم همراه مایعات کافی برای بعد از زایمان مناسب است. لذا توصیه می‌شود با توجه به تمایل زائو، گوشت آب پز یا کباب شده همراه نان برشته یا کته با گوشت یا مرغ، خرما، عسل، کره، تخم مرغ آب پز و ماست داده شود و در فواصل وعده‌های غذایی‌تان با شیر یا ماست شیرین در اختیار او قراردهند.

 

 

تقویت زنان بعد از زایمان

۱٫    بعد از هر غذا هفت عدد خرمای تازه بخورد.

۲٫    نهار: آبگوشت بوقلمون بخورد.

۳٫    عصرانه: یک استکان عرق طبیعی میخک بخورد.(طبیعت خیلی گرم دارد)

۴٫    صبحانه: شیر، زرده تخم مرغ، عسل، بین روز شیر عسل

۵٫    شب ها: کمپوت گلابی با عسل، کمپوت سیب با عسل

۶٫    شام: سوپ، آبغوره طبیعیف روغن زیتون، نان سبوس دار

۷٫    آرد سبوس دار گندم+ روغن حیوانی(پیه گاو) تا چهل روز پس از زایمان مصرف گردد.

 

یرقان

درمان زردی نوزاد

این بیماری در اثر غلبه صفرا به وجود می آید. زنان بارداری که غذای گرم و خشک و یا غیر لطیف بخورند موجب می‌شود تا نوزادشان زردی بگیرد. مادر سه ماه آخر بارداری غذای معتدل بخورد. سعی کند روزی  یک استکان عرق کاسنی مصرف نموده و از خوردن سرکه انگبین غفلت نکند

 درمان

در مادر: عرق کاسنی، عرق بید، سوپ‌جو و سرکه انگبین

در نوزاد: ترنجبین، خوابیدن روی برگ بید و برگ خرفه، شست و شو با آب برگ خرفه، حجامت پشت گوش نوزاد با خراش‌های بسیار جزئی و آمدن چند قطره خون

 

منبع : کتاب عشق من فرزند من

 نویسنده: سید احمد میر افضلی و اکرم السادات موسوی