زن باردار

رشد جنین در هفته یازدهم بارداری و توصیه‌هایی برای هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

به طور معمول، هفته یازدهم بارداری زمانی است که علائم اولیه حاملگی مانند حالت تهوع، خستگی، سرگیجه و استفراغ شروع به کاهش می‌کند.

از سوی دیگر، برخی علائم دیگر مانند یبوست، سوء هاضمه و سوزش سر دل ممکن است ادامه یابد. شما در هفته یازدهم بارداری قادر به انجام بسیاری از کارها خواهید بود. غذای سالم پخته و یخچال و فریزر خود را پر کنید، زیرا به زودی اشتهای شما باز خواهد گشت و شما نیاز به خوردن غذاهای مقوی در وعده‌های غذایی مکرر دارید. به یاد داشته باشید، این کیفیت غذاست که مهم است و نه مقدار آن. غذای خام برای کودک شما مناسب نیست و علاوه بر این وزن شما را افزایش می‌دهد.

علائم و وضعیت زن باردار در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری مادر قادر خواهد بود ضربان قلب کودک را بشنود و در این زمان بیماری صبحگاهی او بهبود یافته است و دچار آن نمی‌شود. افزایش وزن و رشد سایز سینه‌ها از هفته یازدهم بارداری به بعد امری کاملاً طبیعی است. در هفته یازدهم بارداری علائم ظاهری بارداری در مادر به طور کامل مشهود است و همه می‌توانند بفهمند که شما باردار هستید.

در هفته یازدهم، یبوست دوران بارداری نیز طبیعی است. در ادامه به برخی از علائم هفته یازدهم باردار ی اشاره میکنیم:

 • افزایش دفع ادرار
 • خستگی شدید
 • سر درد و غش یا سرگیجه
 • اختلالات رفتاری
 • تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس
 • سوزش قلب
 • افزایش ترشحات واژن
 • یبوست
 • سرماخوردگی
 • کم خونی
 • سوء هاضمه
 • کمر درد
 • عفونت مجاری ادراری

رشدجنین

رشد جنین در هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری ناخن‌های کودک شما در حال شکل گیری و رشد انگشتان دست سرعت گرفته است. انگشتان دست و پا کاملاً جدا شده است و شما میتوانید تمام ۲۰ انگشت را در پایان هفته یازدهم بارداری شمارش کنید.

جوانه‌های دندانی جنین در هفته یازدهم بارداری نیز در حال رشد هستند. استخوان‌های نرم جنین در هفته یازدهم بارداری شروع به سخت شدن می‌کنند تا کودک شما قادر به حرکت شود. در حال حاضر بدن او به طور کامل شکل گرفته و در هفته یازدهم بارداری بسیار شبیه انسان است و بقیه رشد و بلوغ جنین در ماهها و هفته‌های دیگر بارداری انجام میشود.

برآمدگی پیشانی جنین به مرور در هفته یازدهم بارداری کاهش می‌یابد. چشمهای کودک که در کنار سر او قرار گرفته‌اند، در هفته یازدهم بارداری به سمت وسط صورت حرکت می‌کنند. گوشهای جنین که در ابتدا در کنار گردن او تشکیل می‌شوند، به آرامی به سمت سر حرکت می‌کنند و در کنار سر او قرار میگیرند. اگر جنسیت جنین شما دختر باشد، هفته یازدهم بارداری زمانی است که تخمدانها و تخمکهای او رشد کند. او با تمام تخمک‌های مورد نیازش در طول زندگی خود متولد خواهد شد، اما زمانی تخمکها شروع به بلوغ و آزاد شدن می‌کنند که دختر به بلوغ برسد.

سونوگرافی

بخش کوچکی از اندامهای خارجی جنین در هفته یازدهم بارداری شکل می‌گیرند. به عنوان مثال بخش کوچکی از سینه جنین قابل مشاهده خواهد بود و نوک سینه‌های او شکل می‌گیرد. تا این زمان از بارداری جنین مانند یک ماه خم شده بود، اما اکنون جنین شما کمی صاف میشود.

کودک شما در هفته یازدهم بارداری حدود ۵/۴ سانتی متر طول دارد و ممکن است حدود ۷ گرم وزن داشته باشد. او در این زمان به اندازه یک لیمو یا انگشت شست شما است. سر جنین در هفته یازدهم بارداری تقریباً نصف وزن و طول بدنش را تشکیل می‌دهد.

توصیه‌هایی برای هفته یازدهم بارداری

قوی بودن ماهیچه‌های لگن برای دوران بارداری و زایمان اهمیت زیادی دارد. عضلات لگن از مثانه، رحم و رکتوم شما حمایت می‌کنند، از این رو تقویت آنها برای دوران بارداری و داشتن یک زایمان خوب الزامی است.

مشهورترین متخصصین زنان، مادران باردار را به انجام تمرینان سادهای به نام کگل تشویق می‌کنند تا عضلات کف لگن آنها قوی شود. این تمرینها فقط در حین بارداری مفید نیستند و به طور کلی برای شما در هر زمان در زندگی خوب هستند.تمرینات کگل برای بهبودی روابط جنسی موثر هستند و با قوی کردن عضلات واژن به افزایش لذت جنسی زنان کمک می‌کند. همچنین در جلوگیری از هموروئید و بی اختیاری مقعد نیز مؤثر هستند و پس از زایمان نیز به بهبود زخم شایعی به نام اپیزیوتومی سرعت می‌دهد.

کگل

انجام تمرینات ورزشی کگل حتی در روزهای پر مشغله نیز آسان است. تنها چیزی که در انجام این تمرینات مهم هستند این است که باید تمرینات انقباضی کگل را طوری انجام دهید که عضلات کف لگن و رکتوم شما قوی شود.

در این زمان از بارداری ممکن است دچار کمر درد شوید و برای کاهش درد کمر باید در موقعیت مناسب بشینید و در هنگام کار نیز میز و صندلی مناسبی داشته باشید که درد کمر، شما را اذیت نکند. گاهی اوقات خوب است که برای بهبود وضعیت جسمانی و کاهش دردهای خود، حرکات کششی مناسبی انجام دهید. در هنگام نشستن روی صندلی و یا خوابیدن بهتر است از بالش مناسبی استفاده کنید تا وضعیت کمر، شکم و پاهایتان مناسب باشد. با مراقبت مناسب در دوران بارداری میتوانید از تشدید کمر درد اجتناب نمایید.