بافت جنینی

رشد جنین در هفته دهم بارداری و توصیه‌هایی برای هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری توسعه تمام اندام‌ها و بافت‌های حیاتی فرزند شما به پایان رسیده است. از هفته دهم بارداری به بعد رشد جدیدی وجود نخواهد داشت اما کودک شما برای اینکه آمادگی خارج شدن از رحم را پیدا کند، همچنان نیاز به بالغ شدن دارد.

در هفته دهم بارداری کودک شما تقریباً از خطر ابتلا به هر گونه ناهنجاری مادرزادی و یا تغییر شکل به دور است. شما می‌توانید از زمانی که مهمترین هفته‌ها در رشد کودک شما پشت سر گذاشته شد، احساس آرامش کنید. در هفته دهم بارداری تمام ارگان‌های اصلی بدن او مانند کبد، مغز، کلیهها، قلب، ریه‌ها کار می‌کنند.

در هفته دهم بارداری مانند بقیه دوران بارداری‌تان، قوانین یک زندگی سالم مانند اجتناب از مصرف دخانیات، الکل، داروهای بدون نسخه، اشعه و استرس را در زندگی دنبال کنید تا به زودی کودک سالم خود را در آغوش بگیرید.

 

بارداری سالم

علائم و وضعیت زن باردار در هفته دهم بارداری

همچنان شکم شما در حال بزرگ شدن است و مطمئناً هرروز اندازه آن را در آینه چک می‌کنید. بهتر است به زودی لباسهای مخصوص بارداری و سینه بند مناسب بخرید تا در دوران بارداری احساس راحتی کنید.

ممکن است تا هفته دهم بارداری ۲-۱ کیلوگرم افزایش وزن پیدا کنید، اما نفخ و بعضی از علائم دوران بارداری شما بیشتر میشود. برای اینکه احساس بهتری داشته باشید، می‌توانید ورزش‌های مناسب دوران بارداری مانند پیاده روی و شنا را به برنامه روزانه خود اضافه نمایید تا علاوه بر حفظ تناسب اندام، قدرت و استقامت ماهیچه‌های شما در دوران بارداری افزایش یابد و خلق و خوی شما بهتر شود.

برخی از علائم اولیه حاملگی ممکن است در هفته دهم بارداری به شدت کاهش پیدا کند، اما بعضی از آنها نیز بیشتر میشود:

سوء هاضمه و یبوست در هفته دهم بارداری

مشکل عمده زنان باردار در هفته دهم بارداری سوزش معده، ضعف و یبوست است. عضلات بدن در دوران بارداری آرامتر می‌شوند؛ از این رو روده به درستی کار نمی‌کند و به همین دلیل زنان باردار دچار یبوست و سوزش معده می‌شوند. برای جلوگیری از یبوست، در هفته دهم بارداری غذاهای حاوی فیبر بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید.

درخشش و شفافیت پوست در دوران بارداری

افزایش سطح هورمونهای HCG و پروژسترون در هفته دهم بارداری ، ترشح چربی روی صورت شما را افزایش می‌دهد و پوست شما را سالم‌تر، شفاف‌تر و صاف‌تر می‌کند. همچنین در این زمان حجم خون افزایش می‌یابد و باعث میشود پوست شما شفاف و نرم شود.

جوش دوران بارداری

  • افزایش چربی روی پوست ممکن است موجب بروز آکنه یا جوش در پوست شما شود. اگر قبل از هفته دهم بارداری پوست شما جوش دارد ممکن است وضعیت شما در این هفته بدتر شود. به غیر از چربی پوست، هورمونی به نام آندروژن نیز عامل بروز جوش در دوران بارداری است.
  • آندروژنها غدد سباسه پوست را تحریک می‌کنند، به طوری که موجب افزایش تولید مادهای چرب به نام سبوم به وجود می‌آید. افزایش ترشح چربی پوست همراه با سلولهای پوست مرده موجب مسدود شدن منافذ باز روی پوست شده و باعث می‌شود که شرایط برای رشد و تکثیر باکتری‌ها محیا شود و پوست جوش بزند.

جینجیوایتیس

جینجیوایتیس بارداری در هفته دهم بارداری

افزایش سطح هورمون‌ها در دوران بارداری منافع و اشکالات خود را دارد. دندانها و لثه‌های شما ممکن است در طول حاملگی شما آسیب ببینند. سطح بالای پروژسترون در بدن شما می‌تواند با افزایش جریان خون موجب نرم شدن لثه‌های شما شود. علاوه بر این، آنها مقاومت طبیعی بدن شما را نسبت به باکتری‌های عامل عفونت پریودنتال کاهش میدهند.

در نتیجه در دوران بارداری لثه‌ها حساس و تحریک پذیر می‌شوند. از این رو معمولاً در طول حاملگی و در هفته دهم بارداری احتمال خونریزی و التهاب لثه و بیماری به نام جینجیوایتیس بارداری وجود دارد. اگر چه بسیاری از علائم حاملگی در سه ماهه دوم بارداری کاهش می‌یابد، جینجیوایتیس بارداری ممکن است با پیشرفت بارداری، گسترش یابد.

 

رشد جنین در هفته دهم بارداری

تا هفته دهم بارداری کودک شما به سرعت در حال رشد است. کودک شما به مرحله جنینی وارد شده و به اندازه یک لیمو ترش است.

در هفته دهم بارداری همانطور که اندامهای داخلی جنین همچنان به رشد خود ادامه میدهند، اندامهای حیاتی کودک شما مانند کلیهها، کبد، روده و مغز شروع به فعالیت میکنند.

در طول سه هفته آینده، کودک شما به میزان قابل توجهی بزرگتر خواهد شد. جزئیاتی مانند ناخن شروع به ظاهر شدن می‌کنند و اگر به اندازه کافی نگاه کنید، ممکن است بتوانید موهای کرکی روی پوست کودک خود را مشاهده کنید.

اسکن جنین

توصیه‌هایی برای هفته دهم بارداری

هنگامی که شما در هفته دهم بارداری هستید بسیار مهم است که از مراقبتها و نکات مهم دوران بارداری پیروی کنید. اگر پوست شما در دوران بارداری جوش زده است، داروهایی که قبل از بارداری برای درمان جوش استفاده می‌کردید را ادامه ندهید، زیرا داروهای خوراکی می‌توانند نقایص جدی را برای فرزندتان ایجاد کنند.

داروهای ایزوترتینوئین، تتراسایکلین، داکسی سایکلین و مینوسیکلین که در درمان جوش مورد استفاده قرار می‌گیرند، باعث ایجاد اختلالات استخوانی و دندانی در کودک شما می‌شوند.

بهتر است در هفته دهم بارداری به دنبال طب سنتی و گیاهی برای درمان مشکلات خود باشید چون این روشهای طبیعی برای سلامت نوزاد شما ایمن هستند. روشهای مختلفی برای درمان جوش وجود دارند که در مطلب درمان خانگی جوش وآکنه به تفصیل راجع به آنها صحبت شد و یکی مؤثرترین آنها ماسک دارچین و عسل، زردچوبه یا لیمو است. در مطالب زیر می‌توانید تعداد دیگری از ماسک‌های خانگی برای درمان جوش صورت را بشناسید:

یکی دیگر از مشکلات هفته دهم بارداری که در مورد آن بحث کردیم مربوط به جینجیوایتیس بارداری بود. برای پیشگیری از بروز این مشکل در دوران بارداری باید عادت‌های دهانی سالم را دنبال کنید:

  • مسواک زدن دو بار در روز
  • نخ دندان زدن یک بار در روز
  • شستشوی دهان با دهان شویه مؤثر ضد میکروبی
  • مراجعه منظم به دندانپزشک