دادن خبر بارداری

راه‌های جالب برای دادن خبر بارداری به اطرافیان

گفتن خبر به دیگران

زمان صحیح برای دادن خبر بارداری به دنیا وجود ندارد و بسیاری از آنها تا اسکن هفته دوازدهم منتظر می‌مانند. این کار هم به هر دو شما فرصت می‌دهد که اخبار را حذف کنید و پیش از شروع سیل اجتناب‌ناپذیر راهنمایی‌ها و گفتگو راجع به کودک درباره آینده فکر کنید و هم از این نظر خوب است که خطر سقط جنین پس از ماه سوم به حداقل می‌رسد و نگرانی در این مورد بسیار کمتر می‌شود. نگه‌داشتن این راز مهم بین شما و همسرتان می‌تواند سرشار از هیجان باشد

 البته بسیاری از افرادی که می‌خواهند در شادمانی‌تان سهیم شوند ممکن است همان‌هایی باشند که در بدترین شرایط برای حمایت به آنها رو کرده‌اید. هر چه که هست رویکرد خود را با همسرتان در میان بگذارید و اگر مایلید صحبتی در این باره نکنید، سعی کنید از دهانتان نپرد هرچند که ممکن است  دادن خبر بارداری بسیار وسوسه انگیز باشد. هنگامی که وقت دادن خبر بارداری به دیگران است، ممکن است بخواهید برای پرهیز از تماس‌های مکرر بعدی خانواده و دوستان برای پرسش در این باره، آن را در حضور جمع اعلام کنید.

 

 

 اطلاع دادن  به رئیس

 هرچه به کارفرمایتان هشدار بیشتری بدهید او انعطاف پذیرتر خواهد شد. اما آن را با عجله مطرح نکنید. اول از فرهنگ اداره‌تان اطلاع پیدا کنید. دفترچه راهنمای کارمندان را مرور کنید و آماده واکنشی متفاوت با آنچه  به طور رسمی نشان داده می‌شود باشید. اگر می‌توانید از همکارانی که صاحب فرزند هستند راهنمایی بگیرید. با آمادگی کامل در ملاقات‌های آموزنده با رئیس یا بخش منابع انسانی شرکت کنید. درآمدهایتان میزان مرخصی که نیاز دارید را حساب کنید از همان ابتدا تشریح کنید که جدا از داشتن نام پدر می‌خواهید وظیفه پدری تا را به نحو کامل به انجام برسانید اما مراقب باشید برای چیزی بیشتر از آن پافشاری نکنید. چندین روش وجود دارند که به پدران شاغل کمک می‌کنند اما بیش از اینکه هر چه می‌خواهید را به چنگ بیاورید کمی به رئیستان زمان بدهید تا مسئله را هضم ‌کند.

 

 

 اطلاع دادن خبر بارداری به پدربزرگ و مادربزرگ

 وضعیت مطلوب این است که شخصاً به والدینتان اطلاع دهید. سعی کنید حمایت هر دو طرف را بدست آورید- اگر آنها را برنجانید و آنها را از خود دور کنید و باعث شوید منبع بالقوه راهنمایی و حمایت در سالهای پیش رو را از دست بدهید، حماقت کرده‌اید. این مسئله ممکن است برای مادر خودتان یک مسئله خاص باشد زیرا او تا حد زیادی از گفتگو و مشغله‌های مربوط به کودک محروم خواهد بود. به این دلیل که همسرتان ناگزیر این مسائل را با مادر خودش در میان خواهد گذاشت.

 

 به یاد داشته باشید که ممکن است والدینتان به محض شنیدن خبر پدربزرگ و مادربزرگ شدن خوشحالی زیادی از خود نشان ندهند. آنها ممکن است از پیامدهای مربوط به ایفای نقش در نگهداری کودک، چه آن را بر زبان بیاورند و چه نیاورند خوشحال نشوند. ممکن است احساس نکنند که به اندازه‌‌ای مسن شده‌اند که پدربزرگ و مادربزرگ شوند یا ممکن است نگران باشند که شما چگونه به پدر یا مادر شدن عادت خواهید کرد یا اینکه این مسئله بر روابط شما با آنها تاثیر خواهد گذاشت. به آنها زمان بدهید تا این خبر را درک ‌کنند آنها بدون شک به شما سر خواهند زد.

 

از طرف دیگر اگر سن بالایی دارند و مایلند مشارکت کنند شما و همسرتان باید در اسرع وقت مرزهایی برای این مسئله قائل شوید و به آنان اطمینان دهید که از کمکشان سپاسگزار هستید؛ اما حتماً خانواده‌تان را به روش خودتان مدیریت کنید.

 

 روشهای حمایت از همسر باردار

 نقش پدربزرگها و مادربزرگها

 تا این لحظه شما با همسرتان یک زندگی خصوصی شاد دونفره را داشتید. اما ممکن است دریابید که اکنون خانواده‌هایتان تمایل دارند مشارکت کنند. بخصوص مادر همسرتان ممکن است مایل به این کار باشد. اما پیش از اینکه با همسرتان درباره مادر زنتان شکایت کنید بهتر است چند نکته را به خاطر بسپارید.

 پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند در تربیت کودک به شما هم درباره مواردی عملی در هنگام مراقبت از کودک و هم درباره القای ارزش‌هایی که شما با آنها بزرگ شده‌اید کمک فراوانی کنند. آنها سرچشمه منحصربه ‌فرد عشق، تجربه، حمایت و راهنمایی هستند و احتمال زیادی دارد که شما و همسرتان بیش از آنچه فکر می‌کردید به آنها تکیه کنید.

 

به علاوه پدربزرگ یا مادربزرگ می‌تواند زندگی کودک شما را به شکلی بی نهایتی غنی‌تر نیز بکند. مطالعات تایید می‌کنند کودکانی که به پدربزرگ و مادربزرگهای خود احساس نزدیکی می‌کنند انطباق پذیرترند و می‌توانند به لطف به رابطه منحصر به فرد خود، مطالب بسیار زیادی را از نسل قبلی بیاموزند. در آخر شما هرگز نمی‌دانید پدر و مادرتان تا چه موقع در اطراف شما خواهند بود و هرگز نباید لذت فراوانی که از نوه‌هایشان کسب می‌کنند را دست کم بگیرید.

 

 

ده چیز را به خاطر بسپارید

۱٫   بهترین کاری که در آینده بعد از دادن خبر بارداری به شما، می‌توانید انجام دهید این است که تعهد خود را به همسرتان به هر شکل ممکن نشان دهید.

۲٫   نگرانی از پدر شدن در آینده نزدیک عادی است و نشانه مناسبی  برای این است که شما مسئولیت‌های جدید خود را می‌شناسید.

۳٫   هر قدر هم که نگران باشید همسرتان است که بیش از همه تحت تاثیر مستقیم حاملگی قرار دارد.

۴٫   بدون اینکه قضاوت کنید به ترس‌های او گوش کنید.

۵٫   با همسرتان درمورد دادن خبر بارداری به دیگران صحبت کنید و زمان آن را به او اطلاع دهید. هنگامی که زمان این کار رسید برای همه جزئیات را شرح دهید.

۶٫   پدربزرگ و مادربزرگ‌ها را خوشحال نگه دارید. آنها سرچشمه منحصر به فرد عشق، تجربه، حمایت و راهنمایی هستند.

۷٫   نمی‌توانید از والدینتان انتظار داشته باشید که نوه‌های خود را دوست داشته باشند و در مورد بهترین چیزها برای او نظری ندهند. پس از خوب و بد با هم استفاده کنید.

۸٫   بعد از دادن خبر بارداری همسرتان به رئیس شرکت، وظایف خود را به خوبی انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که بیشترین زمان ممکن برای مرخصی پس از پدر شدن خود را دریافت کنید.

۹٫   از ابتکار خود در خانه استفاده کنید تا فشار عصبی همسرتان را تا حد امکان کم کنید.

۱۰٫        شما بهترین فرد هستید که می‌توانید در مورد محدودیتهای بدنی و احساسی همسرتان به او کمک کنید.

 

منبع: کتاب یک پدر فوق العاده باش

 مولف: اندرو واتسون

 مترجم: علیرضا حسینی