مسائل دوران بلوغ

دوران بلوغ و چند قانون کلی را در جهت بهتر شدن رابطه شما با دخترتان

آرامش روحی

دخترانی که از سنین پایین با داستانهای آرامش بخش شما آشنا شده‌اند در دوران بلوغ نیز تأثیر مثبت آنها را حس خواهند کرد برای آرام کردن دخترتان از او بخواهید آرام دراز بکشد، می‌تواند پتو روی خود بکشد و یا از کیسه آب گرم استفاده کند.

 چشم‌هایت را ببند و به تاریکی عادت کن، تاریکی آرام آرام همه دغدغه‌های روز را از تن بیرون می‌برد و به جای آن امنیت و آرامش به تو هدیه می‌دهد. تاریکی چیزهای زیادی در خود دارد مثل آسمان شب، ماه را تصور کن می‌تابد و به تو شادی می‌بخشد. تاریکی به تو قدرت می‌دهد. چرا که می‌دانی بعد از هر شب تاریکی، روشنی  روز پدیدار می‌شود. حالا می‌توانید از تاریکی خارج شویم و به اینجا برگردیم. چشمهایت را باز کن در اتاقت هستی، کششی به دستها و پاها می‌دهی و احساس نشاط و سرزندگی می‌کنی.

 

حفظ صمیمیت

 تا وقتی بتوانید صمیمیت خود را با دخترتان در دوران بلوغ و نوجوانی حفظ کنید هرگز عشق و علاقه او را از دست نخواهید داد. یک باور سنتی و در عین حال یک نکته‌ی ثابت شده علم امروز است و شما در طول رشد دخترتان بارها و بارها آن را حس خواهید کرد. نوع صحبتهایی که میان شما رد و بدل می‌شود، تعیین کننده نوع رابطه‌ای است که با هم خواهید داشت. در اینجا چند قانون کلی را در جهت هر چه بهتر و صمیمانه تر شدن رابطه شما با دخترتان به خصوص بعد از ورود به دوران بلوغ و در حین گذراندن این دوران پیشنهاد می‌کنیم.

 حفظ صمیمیت

·         وقتی می‌خواهید احساسات و عقاید تان را درباره او و مسائل مربوط به او بیان کنید تا می‌توانید از واژه “من” به جای “تو” استفاده کنید کلمه تو در هر جمله ادا شود حالت قضاوت و صدور حکم به آن می‌دهد. برای مثال به جای اینکه بگویید: “آن لباس اصلاً بهت نمی‌آید و بهتر است لباس سفیدت را بپوشی” بگویید: “من آن لباس سفیدت را که جمعه گذشته پوشیده بودی خیلی دوست دارم احساس می‌کنم خوش تیپ‌تر می‌شوی” کار سختی نیست تنها کمی به تمرین نیاز دارد و کافی است و عقایدتان را با احساس واقعی و شخصی خود بیان کنید و با دخترتان جوری برخورد نکنید که انگار متهم است.

 

·         از به کار بردن کلماتی مانند همیشه، هرگز، همه چیز، هیچ چیز، دوباره و طبق معمول، آن اجتناب کنید. اینها کلمات مطلق و قاطعی‌اند و به جای تشویق بازدارنده‌اند. به این جملات دقت کنید: «هرگز لباس‌هایت را مرتب نمی‌کنی»، «تو همیشه دیر می‌آیی»، «هیچ چیز را سر جایش نمی‌گذاری». جملاتی از این قبیل بی  تردید عیت ندارند، اما دخترتان با شنیدن مکرر آنها حس می‌کند هرگز نمی‌تواند خواسته‌ها و انتظارات خانواده را برآورده کند و به این ترتیب از شما فاصله می‌گیرد. او همیشه همه چیز را به اشتباه انجام می‌دهد و هرگز هیچ کاری را درست انجام نمی‌دهد. چطور می‌تواند حس مثبتی نسبت به خود داشته باشد. بنابراین به جای استفاده از کلمات مطلق به جزئیات مسائل بپردازید و با دید مثبت به قضایا او را تشویق کنید.

 

·         همیشه احساسات را جدی بگیرید و نشان دهید متوجه آنها شده‌اید هر کسی حق دارد احساسات خود را بروز دهد. دختر شما هم  درست مثل پدر و مادرش حق دارد دلایل ناراحتی‌اش را برای خود نگه دارد. اگر او احساساتش را بروز می‌دهد اما درباره آنها صحبت نمی‌کند، در دوران بلوغ بیهوده به او پافشاری نکنید و نرنجید. بلکه به او فرصت دهید. با گذشت زمانی کوتاه از شدت بسیاری از موارد کاسته می‌شود و شخص با پشت سر گذاشتن دوران بلوغ با آرامش به صحبت و درد دل می‌پردازد.

 

·         همیشه از دخترتان تعریف کنید، اما زیاده روی نکنید و حقیقت را بگویید. تعریف تو خالی و دور از واقعیت نتیجه معکوس دارد. در خانواده‌های سالم و امروزی به طور متوسط در مقابل هر پنج تعریف یک انتقاد مطرح می‌شود. برای گفتن هر مطلبی راه‌های گوناگون وجود دارد ولی از میان این راه‌ها تعدادی از آنها انتقاد را همراه با تشویق مثبت  مطرح می‌کنند. متاسفانه اغلب اوقات پدرها و مادرها فراموش می‌کنند انتقاد سازنده و مثبت نیز وجود دارد و تنها به این دلیل که بارها جملاتی را از پدر و مادر خود یا معلمان و همکاران دیگران شنیده‌اند، آنها را بدون فکر تکرار می‌کنند. به خاطر داشته باشید بعضی از عبارات و جملات تخریب کننده‌اند و پیامدهای جبران ناپذیری دارند. بنابراین تا جایی که می‌توانید باید از بر زبان آوردن چنین جملاتی اجتناب کنید:

دوباره چه‌ات شده؟

   چند بار باید یک چیز را به تو گفت؟

   این بار برای چه گریه می‌کنی؟

   دوباره چه دسته گلی به آب دادی؟

   هیچ کاری را درست انجام نمی‌دهی.

   مگر انسان چند بار یک اشتباه را تکرار می‌کند؟

  این چه لباسی است که پوشیده‌ای؟

 

 

دادن آزادی

 دخترها و  پسرهای نوجوان ارزش خانواده و اهمیت وجود آن را درک می کنند. می‌دانند خانواده است که به آنها هویت می‌بخشد. در کنار خانواده احساس امنیت می‌کنند و به خوبی می‌دانند تنها در خانواده می‌توانند آینده اجتماعی و فردی خود را پایه ریزی کنند. اما نوجوانی و دوران بلوغ دورانی سرنوشت‌ساز است و نوجوانان باید آزمونهای دشوار را در دوران بلوغ پشت سر بگذارند. پس وظیفه ما همدلی و درک وهمزمان مراقبت حمایت از آنهاست.

 

ناگهان دختر نوجوان شما می‌خواهد به تنهایی به خانه دوستان، مهمانی، سینما یا باشگاه ورزشی برود. در سنین بالاتر آنها به ظاهر خود بیشتر توجه می‌کنند. نوع لباس پوشیدن خود را تغییر می‌دهند و تا جایی پیش می‌روند که می‌خواهند در کنار دوستانشان به مسافرت بروند. اگر پاسخ شما مثبت باشد نگرانی و اضطراب و تردید از تصمیم درست دست از سرتان بر نمی‌دارد و اگر پاسخ منفی بدهید با کوه آتشفشان و واکنشهای پیش بینی نشده نوجوان خود در دوران بلوغ روبه رو خواهید شد.

 

 پافشاری روی قوانین

آزادی تا چه حد

برخی پدرها و مادرها بسیاری از آزادی‌ها را از دخترشان دریغ می‌کنند. فعالیتهای ورزشی و درسی فوق برنامه تا حدودی این محدودیت‌ها را جبران می‌کنند. اما این فعالیت‌ها نیز با نظارت شدید و دقیق پدر و مادر انجام می‌شود. دخترهای این خانواده‌ها بیشتر ساعات روز را در خانه می‌گذرانند و کمتر با همسن و سالهایشان و اجتماع در تماس هستند. اما نباید فراموش کرد تعصب و سخت‌گیری بیش از حد گاهی پیامدها و واکنشهای افسردگی، پرخاشگری و رفتارهای متناقض دیگر را در پی دارد. خانوده‌هایی که به دخترهایشان آزادی منطقی و مناسب سن آنها می‌دهند در حقیقت آنها یاد می‌دهند چگونه در فضایی سالم به نقش اجتماعی خود در آینده شکل دهند. این دخترها ارزش ارتباطات را درک می‌کنند کمتر دچار وابستگی‌های عاطفی مخرب می‌شوند و در روبرو شدن با مسائل و مشکلات اجتماعی از مقاومت بیشتری برخوردارند. از طرفی آزادی بیش از حد نیز می‌تواند مانند سختگیری و محدودیت بیش از حد خطرناک باشد.

 

 

سپردن مسئولیت

وظیفه شما به عنوان پدر یا مادر حضور همیشگی و داشتن ارتباط نزدیک و صمیمی با فرزندان است. به خصوص در دوران بلوغ باید بیشتر این صمیمیت را ایجاد کنید. اگرچه همزمان با رشد آنها به تدریج باید مسئولیت‌های بزرگتری را بر عهده آنان بگذارید و با این کار فرزندان خود را برای زندگی اجتماعی آینده آماده کنید. وقتی دختر شما  دوران بلوغ راه سپری می‌کند نه تنها نمی توانید انتظار داشته باشید شبیه زمانی که دخترکی کوچک بود رفتار کند، بلکه رفتار شما نیز با او تغییر خواهد کرد. در این دوران باید مراقبت بیشتر را به حمایت تبدیل کنید. به جای امر و نهی کردن و هشدار دادن مثل یک دوست در کنار او گام بردارید و هرچه بیشتر با برقراری ارتباط و صحبتهای دوستانه نزدیکی و صمیمیت خود را به او نشان دهید. گاهی موفق خواهید بود ولی اغلب اوقات کار آسانی به نظر نمی‌رسد. هوشیارانه منتظر فرصت مناسبی باشد تا درباره مطالب خاصی با او صحبت کنید. جالب اینجاست که مباحث عمیق و پر معنا همیشه به طور ناگهانی رخ می‌دهند و اگر شما از این فرصتهای ارزشمند استفاده نکنید بی آن که درباره عواقب آن می‌اندیشید آن را از دست می‌دهید.

 

من نمی‌توانم حد و اندازه آزادی‌هایی را که خانواده‌ها می‌توانند به فرزندشان بدهند تعیین کنم، زیرا آیین‌ها و سنتها و همچنین رفتار و طرز فکر در هر شهر و کشور و یا خانواده‌ای متفاوت است. پس شما به عنوان پدر یا مادر باید این حدود را مشخص کنید و مسئولیت عواقب آن را نیز به عهده بگیرید. اگر از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید یا در مواقع لزوم نتوانید حمایت خود را نشان دهید، دادن آزادی کار بیهوده‌ای است. دختر شما به حمایت، اعتماد و تشخیص درست شما نیاز دارد، اما اینکه حدودی را که شما تعیین کرده‌اید رعایت کند یا نه، موضوع دیگری است و اگر گاهی با مخالفت و اعتراض او رو به رو می شوید تعجب نکنید و از کوره در نروید. چرا که این کاملاً طبیعی است. فرزندان ما باید راهشان را در زندگی پیدا کنند و مخالفت هم نوعی آزمون شخصیت و اظهار عقیده است. بنابراین تلاش کنید تا جایی که می‌توانید عقایدتان را منطقی و واضح برای آنها توضیح دهید.

 

 

آزادی یا سخت گیری در دوران بلوغ

 برای دست یافتن به راه حل‌های درست راه‌های دیگری نیز هست می‌توانید با والدین دیگر مشورت و از تجارب آنها استفاده کنید. با شنیدن صحبت‌های آنها می‌توانید تشخیص دهید بعضی بسیار سختگیرند و قوانین متعدد دست و پاگیری برای فرزندشان وضع کرده‌اند، یا تعدادی دیگر بی‌توجه‌اند و تابع قانون و قاعده‌ای نیستند. یک راه دیگر تعیین شرط سنی برای داشتن بعضی آزادی‌ها است، اما در چنین مواقعی بیش از حد سختگیر نباشید و در شرایط خاصی قانون خود را زیر پا بگذارید.

 برای مثال اگر به دخترتان گفته‌اید تا ۱۶ سالگی نمی‌تواند به تنهایی به مهمانی برود، در صورتی که برادرش او را همراهی کند یا والدین دوستش در مهمانی حضور داشته باشند و شما آنها را بشناسید، ۱۵ سالگی نیز شکالی ندارد. چرا که در صورت وجود محدودیت شدید همیشه این خطر وجود دارد که دختر به شما دروغ بگوید یا در برابر تمامی قوانین خانواده سرکشی و اعتراض کند. همانطور که عقایدتان را با او در میان می‌گذارید، از نگرانی‌ها، ترس‌ها و علاقه خود به او بگویید و در دوران بلوغ همیشه و همیشه آماده شنیدن حرف‌هایش باشید.

 

منبع: کتاب تربیت دختران

 نویسنده: گیسلا پروشاف

مترجم: الگا کیایی