تولد نوزاد

وظایف والدین در دوران بارداری و هنگام زایمان

متون روایی و سخنان اهل بیت در فضیلت و ارزشهای زن باردار مطالب فراوانی گفتند از جمله اینکه رسول گرامی اسلام فرمودند: هنگامی که زن باردار شد خداوند پاداش روزه دار شب زنده دار را برایش نوشت و چون درد زایمان او را فرا گیرد کسی جز خدای متعالی نمی‌داند که چه پاداشی برای او است.

وظایف والدین در دوران بارداری

 در دوران بارداری دعاهای فراوانی ذکر شده است؛ از جمله دعاهایی برای تعیین یا تغییر جنسیت فرزند. امام صادق از حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) نقل کردند که حضرت فرمود: بچه در رحم مادر تا چهل روز تغییر می‌کند و کسی که می‌خواهد از خداوند چیزی بخواهد(فرزند پسر یا دختر) در این چهل روز بخواهد. در روایتی امام صادق به او سفارش کرده است که برای پسر شدن جنین زمانی که همسرش در شب جابه جا می‌شود دست راست خود را به سمت راست ناف قرار دهد و هفت بار سوره قدر را بخواند.

در دوران بارداری تغذیه به چه شکلی باید باشد؟

 تغذیه دوران بارداری اهمیت فراوانی در صورت و سیرت نوزاد خواهد داشت. از همین جهت مورد تاکید رسول خدا و اهل بیت گرامی ایشان بوده است، اهمیت این مسئله به حدی است که نقل شده است: علامه مجلسی، در کودکی، با میخ یا سوزن مشک سقایی را سوراخ کرد، وقتی پدر از این ماجرا مطلع شد به مادر علامه گفت: من تمام آنچه قبل و بعد از انعقاد نطفه این کودک لازم بود مطابق شرع، انجام دادم. شما ببینید کجا کم گذاشته‌ای؟  زن بعد از فکر کردن گفت: هنگامی که حامله بودم به اناری که در منزل همسایه بود میل شدیدی پیدا کردم. با سوزن آن را سوراخ کرده کمی مکیدم ولی فوراً پشیمان شدم و از آن صرف نظر کردم.

 اکنون به نمونه‌هایی از سخنان معصومان درباره تغذیه دوران بارداری اشاره می‌کنیم:

 

دوران بارداری

شیر

 پیامبر خدا فرمودند: به زنانتان که حامله هستند شیر بدهید، زیرا بچه زمانی که در شکم مادرش با شیر غذا داده شود، قلبش محکم می‌شود و عقلش زیاد؛ پس اگر پسر باشد شجاع می‌شود و اگر دختر باشد خوش اندام می‌شود و به خاطر آن نزد شوهرش بهره و لذت می‌‌برد. نیز تاکید شده است که شیر خوردن در دوران بارداری بر فزونی عقل نوزاد اثر خواهد  داشت. امام رضا فرمودند: به زنانتان که حامله هستند شیر بدهید که اگر در شکمشان پسر باشد با قلب پاک به دنیا می‌آید و عالم و شجاع می‌شود و اگر دختر باشد خلق می‌شود به عبارت دیگر خوش اندام می‌شود.

کندر

 در دوران بارداری به زنان خود کندر دهید که برای طفل در شکم مادر غذا می‌شود و تحمل او را زیاد می‌کند و دلش محکم می‌شود.

گلابی

 به  زنهای حامله خود گلابی بدهید، زیرا فرزند شان را نیکو می‌کند. در برخی روایات تأکید شده گلابی، بر اخلاق کودکان اثر می‌گذارد و اخلاق را نیکو خواهد کرد. از پیامبر اسلام نقل شده است: که بوی پیامبران بوی گلابی است و بوی حورالعین بوی یاس است و بوی فرشته بوی گل زعفران. دخترم فاطمه زهرا بوی یاس و بوی گلابی می‌دهد و خداوند هیچ پیامبری و وصی نفرستاده الا اینکه بوی گلابی می‌داد. پس گلابی بخورید و به زنان حامله بخورانید که فرزندانتان نیکو می‌شوند.

 از امیرالمومنین نیز نقل شده است که خوردن گلابی قلب ضعیف را قوت می‌بخشد، معده را پاک می‌کند، قوت دل را افزایش می‌دهد، ترسو را شجاع می‌کند و فرزند را نیکو می‌سازد.

خرما

خرما نیز از جمله میوه ‌ایی است که برای زنان باردار سفارش شده است. پیامبر گرامی اسلام می‌فرمودند: به زن باردار در ماهی که فرزند به دنیا می‌آورد خرمای تازه بدهید، چرا که فرزند او پاک و بردبار خواهد شد. 

 امام علی علیه السلام بهترین نوع خرما را خرمای «برنی» می‌دانند و سفارش می‌کنند که زنان  در دوران بارداری از این خرما بخورند تا فرزندانی پاک و بردبار به دنیا آورند. امام صادق علیه السلام نیز خرمای برنی را در زیبایی فرزندان موثر می‌دانند و می‌فرماید: به زنان خود در دوران بارداری خرما بدهید تا فرزندان خویش را زیبا سازید.

در دوران بارداری برای فرزندمان نام انتخاب کنیم

ائمه نسبت به نامگذاری فرزندان در هنگامی که در شکم مادر هستند سفارش می‌کردند. امام علی علیه السلام فرمودند: هر کس زن حامله‌ای دارد که چهار ماهگی حمل است، او را رو به قبله کند، آیت الکرسی بخواند و دست بر پهلوی بگذارد و بگوید:«الهم انی قد سمیته محمداً»  البته در برخی روایات بیان شده که تغییر این نام بعد از ۷ روز مانعی ندارد.

وظایف والدین هنگام زایمان

 مشکل‌ترین مرحله تولید برای مادر و کودک محله زایمان و تحمل سختی‌های آن است. چه بسا ممکن است که مشکلات جسمی برای نوزاد ایجاد شود یا بر توان ذهنی آنان اثر سوء بگذارد. شاید به جهت همین سختی‌ها خدای تعالی پاداش فراوانی برای زنان باردار در نظر گرفته و از سوی دیگر برای آسان شدن وضع حمل زنان در روایت دعاها و تعویذهای فراوانی وارد شده است که به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌کنیم:

 امام باقر فرمودند: برای آسان شدن وضع حمل و درد زایمان، آیات ۲۳ تا ۲۵  مریم را بخواند. بعد از آن با صدای بلند آیه ۸۷ نحل را بخواند. سپس بگوید: «به اذن الهی خارج شو ای آزاد شده»

 احکام زایمان را فرا گیریم

 مراجعه به پزشک زن: واجب است بر زنان در کارهای زنی که در حال زاییدن است اقدام و مداخله کنند نه مردها. البته در اموری که مستلزم اطلاع مردان برچیزهایی باشد که بر آنان حرام است، مگر در جایی که زنان نباشند و احتیاج به کمک ضروری باشد، بله اشکالی در مداخله شوهرش نیست، هرچند که زن وجود داشته باشد.

هنگام دوران بارداری توجه به امور زیر ضروری است:

  • به تغذیه همسر خود اهمیت دهیم.
  • دعاها و اذکار را بخوانیم.
  • هم خود و هم همسرمان از گناهان دوری کنیم.
  • فراموش نکنیم که در چهل روز اول بارداری میتوانیم برای تعیین جنسیت فرزندمان اقدام کنیم.
  • سخت ترین لحظه برای هر زنی هنگامی که فرزندش متولد می شود.
  • هنگام زایمان با خواندن دعاهای وارده و توسل به ائمه سلامتی مادر و فرزند را تضمین کنیم.

 منبع: کتاب فرزند آوری

 نویسنده: محمود مقدمی