روزهای نهایی

علائم و نشانه‌های هفته چهلم بارداری و آزمایشات مهم این دوره

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری تقریبا پایان دوران بارداری است. شما ۹ ماه کامل را سپری کرده‌اید و در آینده‌ای نزدیک آماده زایمان می‌شوید. حتی، بسیاری از زنان باردار قبل از هفته چهلم زایمان می‌کنند.

 

 

علائم و نشانه‌های هفته چهلم بارداری

در هفته چهلم بارداری ممکن است علائم و نشانه‌های زیر را داشته باشید:

          انقباضات براکستون هیکس (Braxton Hicks): در هفته چهلم بارداری این انقباضات بعضاً با انقباضات نزدیک به زایمان اشتباه گرفته می شود که پزشک می‌تواند با معاینه واژینال نوع آن را تشخیص دهد.

          درد و ناراحتی لگن: به دلیل اینکه کودک در هفته چهلم بارداری پایین‌تر می‌رود، فشار بیشتری بر لگن مادر وارد می‌کند و در نتیجه درد و ناراحتی برای مادر  ایجاد می‌کند. علاوه بر این، حرکات سر نوزاد در رحم باعث درد شدید در ناحیه لگن می‌شود.

          تنفس راحت‌تر از هفته‌های قبل: وقتی کودک به سمت پایین حرکت می‌کند، فشاری که روی دنده‌های شما بوده کم می‌شود. این امر به شما کمک می‌کند تا تنفس راحت‌تری نسبت به قبل داشته باشید و سوزش سر دل نیز کاهش می‌یابد.

          درد شدید به خاطر ضربات کودک: تکانها و ضربه‌هایی که کودک وارد می‌کند در برخی از قسمتهای حساس بدن می‌تواند همرا با درد شدید لگن برای مادر باشد.

          خروج ترشحات از واژن: موکوس پلاگین، مخاط ضخیمی است که در طول ۹ ماه بارداری به کانال گردنه رحم شما را محکم چسبیده است. اگر گردنه رحم شما در هفته چهلم بارداری شروع به گشاد شدن کند، ممکن است موجب ترشح موکوس پلاگین شده که این به معنی نزدیک شدن شما به زایمان است.

          گرفتگی دردناک پا: گرفتگی پا معمولا شبها اتفاق می‌افتد که می‌توانید با چرخاندن مچ پا و جمع کردن پا از این درد خلاص شوید.

          بی خوابی: افزایش وزن و خستگی باعث بی‌خوابی در هفته چهلم بارداری می‌شود که می‌توانید با ماساژ دو طرف سر کمی از دردتان را برطرف کنید.

          تکرر ادرار: تکررر ادرار یکی از علائم شایع هفته‌های آخر بارداری است. در هفته چهلم بارداری نیز شاهد تکرر ادرار خواهید بود.

          فشار خون پایین: تغییرات هورمونی موجب گشاد شدن رگهای خونی در دوران بارداری می‌شود. فشار ناشی از رشد رحم در هفته چهلم بارداری بر روی این رگهای خونی افزایش می‌یابد و جریان خون را به قلب کاهش می‌دهد، این روند باعث کاهش فشار خون می‌شود.

          واریس و هموروئید: محدودیت جریان خون به قلب می‌تواند موجب تجمع خون در رگهای پا و نزدیک مجاری مقعد شود، که منجر به وریدهای واریسی و هموروئید می‌شود.

          کمر درد: در هفته چهلم بارداری فشار ناشی از قرارگیری کودک در پایین‌ترین نقطه ممکن است باعث کمر دردهای طولانی مدت شود.

          تورم: تورم شدید دست، صورت و پاها از علائم رایج هفته چهلم بارداری است. در این هفته سطح استروژن افزایش می‌یابد که باعث حفظ آب درون رحم می‌شود.

          گر گرفتگی: یکی از علائم شایع است که اکثر زنان در هفته چهلم بارداری آن را تجربه می‌کنند. می‌توانید با پوشیدن لباسهای راحت و گشاد و نوشیدن زیاد آب و مایعات آن را بر طرف کنید.

          علائم اولیه زایمان: در هفته چهلم بارداری باید حواستان به علائمی مانند درد و گرفتگی باشد تا با مشاهده علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

 

فیزیک بدن مادر 

 

تغییرات فیزیکی بدن مادر در هفته چهلم  بارداری

  تغییرات فیزیکی بدن شما در هفته چهلم بارداری به حد نهایی خود رسیده است. آخرین تغییرات بارداری عبارتند از:

          بزرگ شدن شکم: در این هفته شکم مادر به بزرگترین حد خود رسیده است و انجام امور عادی برایش سخت می‌شود.

          ترک و کشش پوست شکم: کشش و ترکهای پوست شکم بیشتر می‌شود و با استفاده از کرم و پمادهای مخصوص می‌توانید به رفع این ترکها کمک کنید.

          ترشح آغوز از سینه مادر: آغوز اولین شیری است که در سینه مادر تولید می‌شود، این شیر زرد رنگ است و از هفته چهلم بارداری که نزدیک به زایمان است از نوک سینه مادر نشت می‌شود.

          انقباض گردن رحم: گردن رحم شما شروع به باز شدن می‌کند.، اگر تا ۱۰ سانتی متر باز شود، نشان می‌دهد که زمان تولد کودک فرا رسیده است.

 

تغییرات احساسی در هفته چهلم بارداری

شما ممکن است در اضطراب و بی حوصلگی به سر ببرید، زیرا نگران زایمان و مادر شدن هستید. با توجه به تغییرات هورمونی، ممکن است تغییرات خلقی و رفتاری نیز در شما دیده شود.

 

 

 

تغییرات بدن جنین در هفته چهلم بارداری

          ناخنهای  کودک بلندتر می‌شود.

          ریه‌های جنین در هفته چهلم بارداری به طور کامل تشکیل شده است.

          موهای زائد بدن از بین می‌رود.

          دو نقطه نرم بر روی جمجمه ایجاد می‌شود. این نقاط نرم کمک می‌کنند که استخوانهای جمجمه به سمت یکدیگر حرکت کنند، و این حرکت حتی بعد از تولد نیز ادامه دارد.

          روده کودک حاوی مواد چسبنده سبز رنگ به نام مکونیوم است. این ماده اولین چیزی است که نوزاد پس از تولد دفع می‌کند.

          در این زمان، کودک مهارت نشان دادن رفلکس طبیعی را از خود دارد و به محیط اطراف واکنش نشان می‌دهد.

          بدن کودک به طور کامل با ورنیکس پوشیده شده است.

این تغییرات به طور منظم توسط پزشک شما کنترل می‌شوند.

 

 

اندازه جنین در هفته چهلم بارداری

در هفته چهلم بارداری، کودک شما به طور کامل رشد کرده است و حدودا به اندازه یک هندوانه است. قد این کودک ۵۱ سانتی متر( از سر تا نوک پا است) و وزن او حدود ۳ کیلو ۵۰۰ گرم است.

 

 

 

سونو هفته 40

آزمایشات مهم در هفته چهلم بارداری که ممکن است پزشک شما تجویز کند

علاوه بر نظارت منظم، در آخرین مراجعه قبل از تولد به پزشک، ممکن است انجام همه یا تعدادی از آزمایشات زیر برای شما نیاز باشد تا پزشک با توجه به نتایج آنها زمان مناسب زایمان را تشخیص دهد و از سلامت جنین مطمئن شود:

          تست فیزیکی: شامل معاینه لگن برای تعیین انقباض گردن رحم که به تعیین زمان دقیق زایمان کمک می‌کند.

          شاخص مایع آمنیوتیک (AFI): اندازه گیری حجم مایع آمنیوتیک در هفته‌های آخر بارداری بسیار مهم است.

مقدار AFI طبیعی بین ۲۵۵ سانتی متر و برای سه ماهه سوم مقدار AFI حدود ۷ سانتی متر است.

          تست بدون استرس (NST) : شایعترین تست بررسی سلامت جنین قبل از زایمان می‌باشد که تعداد ضربان قلب جنین و حرکات او را اندازه گیری می‌کند.

          آزمایش تنش انقباضی: زمانی انجام می‌شود که نتایج NST طبیعی نیست. این آزمایش تعداد ضربان قلب جنین در طول انقباض را تعیین می‌کند.

          آزمایش مشخصات بیوفیزیک (BPP) : یک نوع NST با استفاده از یک سونوگرافی است. این آزمایش حرکات کودک، الگوی تنفس، سطح مایع آمنیوتیک را تشخیص می‌دهد. این آزمایش زمانی انجام می‌شود که NST نگران کننده باشد.

 

 

در هفته چهلم بارداری چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

در هفته چهلم بارداری هر کدام از نشانه‌های زیر را دیدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

          انقباضات مکرر، طولانی و قوی

          گرفتگی و درد عضلات اطراف شکم همانند دوره قاعدگی

          اسهال

          پارگی کیسه آب

          کاهش قابل توجه حرکات جنین

          درد در حین ادرار، که می‌تواند نشان دهنده عفونت ادراری باشد

          درد مداوم شکم

          خونریزی واژینال به رنگ قرمز روشن

          تب و لرز

          اگر حتی پس از نشت آب، انقباضات وجود نداشته باشد

 

 

نکاتی برای آمادگی برای زایمان

          آرام باشید: سعی کنید در این روزها خود را مشغول نگه دارید. لباسهای مورد نیاز برای بیمارستان را جمع کنید. سعی کنید تمرینات تنفسی مخصوص زایمان را انجام دهید.

          تمرینات بدنی سبک: تمرینات سبکی را در هفته چهلم بارداری انجام دهید. این تمرینات به شما در زمان زایمان کمک می‌کنند. اکیدا توصیه می‌شود که تمرینات بدنی را در حضور یک فرد حرفهای و با اجازه پزشک خود انجام دهید.

          خواب خوب: سعی کنید قبل از زایمان به خوبی بخوابید. این کار به شما کمک می‌کند تا در زمان زایمان بتوانید نیروی لازم و مناسب برای به دنیا آوردن کودک را داشته باشید.

          بهتر است همسرتان در زمان زایمان در کنارتان حضور داشته باشد. حضور او برای شما دلگرمی است. از طرفی می‌تواند کمر و پشت شما را در حین زایمان ماساژ دهد.