حیوانات خانگی

ارتباط دخترها با حیوانات خانگی

دخترها و حیوانات خانگی

 بسیاری از دخترها و پسرها عاشق حیوانات خانگی هستند و دلشان می‌خواهد از آنها نگهداری کنند یادگیری مراقبت از حیوانات و برقراری ارتباط با آنها به کودکان حس مسئولیت و عشق را می‌آموزد. البته نمی‌خواهم در این زمینه پافشاری کنم زیرا تعداد پدرها و مادرهایی که از نگهداری حیوانات در خانه استقبال نمی‌کنند کم نیست. بنابراین اگر شما جزو کسانی هستید که به حیوانات علاقه دارند اطمینان داشته باشید وجود آنها نه تنها ضرری برای کودکان نخواهد داشت، بلکه شادی و سرگرمی آنها را تکمیل خواهد کرد. اگر دخترتان می‌خواهد  یکی از حیوانات خانگی را داشته باشد ابتدا با او درباره مسئولیت نگهداری از یک حیوان صحبت کنید. معمولاً کودکان قبل از ۸ سالگی نمی‌توانند به تنهایی از یک حیوان مراقبت کنند و به کمک شما نیاز دارند. اما بعد از ۸ سالگی و پس از آمادگی ذهنی می‌توانید با یک پرنده یا خرگوش شروع کنید.

وجود حیوانات خانگی در مدارس

 در چند سال اخیر نگهداری از حیوانات خانگی در تعدادی از مدارس کشورهای مختلف مثل ژاپن، استرالیا، آمریکا، سوئیس و چند کشور دیگر رایج شده است. در این مدارس حیواناتی مانند خرگوش، پرندگان و ماهی را در قفس‌هایی مخصوص نگهداری می‌کنند و دخترها و پسرها در وقت  تفریح یا ناهار به آنها سر می‌زنند و غذا می‌دهند. همچنن معلمان درباره رفتار با حیوانات خانگی برای دانش آموزان توضیح می‌دهند و آنها به طور عملی با این نوع زندگی آنها آشنا می‌شوند. طبق آمار استقبال از نگهداری حیوانات خانگی در مدارس ابتدایی بیشتر در مدارس دخترانه بوده است و پسرها بازی فوتبال را ترجیح می‌دهند. همچنین در این مدارس دانش‌آموزان در کنار نگهداری و مراقبت از حیوانات در گروه‌های چند نفری مسئولیت نگهداری از گیاهان مختلف در گلخانه‌ها، هوای آزاد و حتی در کلاس‌ها را نیز بر عهده دارند و با این کار به دانش آنها درباره گیاهان نیز افزوده می‌شود.

فراگیری مسئولیت پذیری در مورد حیوانات خانگی یا گیاهان یک گام مثبت پایه‌گذار در پذیرش مسئولیت‌های فردی و اجتماعی در آینده است نگهداری از موجودات زنده یا گیاهان به کودکان دقت حساسیت و همدردی را می‌آموزد و حیوانات خانگی نیز با عشق بی قید و شرط به کودکان عشق می‌ورزند و با کسب این تجربه کودکان ارزش محبت کردن و محبت دیدن را به خوبی درک می‌کنند.

اسب سواری

دخترها و اسب‌ها

  دخترها و پسرها از سنین پایین و از هنگامی که در کودکستان یا مهد کودک از طریق اسباب بازی‌ها با حیوانات آشنا می‌شوند علاقه زیادی به اسب‌ها نشان می‌دهند. نتیجه تحقیقات نشان داده است دخترها بیشتر از پسرها به اسب علاقه دارند و این علاقه در آغاز نوجوانی به اوج خود می‌رسد. اسباب بازی‌هایی به شکل اسب در جنسها و اندازه‌های گوناگون در بازار وجود دارد و دخترها بیش از پسرها طرفداران آنها هستند. همه کودکان اسب سواری را در بازیهای‌شان را می‌گنجانند. برخی با اسب‌های خیالی و بعضی نیز با چوبهایی به شکل سر اسب. آنها در این بازیها احساسات منفی خود را بیرون می‌ریزند.  احساساتی مثل نگرانی‌ها، خشم و حتی حسادت. حتی دختر من و دوست صمیمی‌اش، از ۶ تا ۹ سالگی  با اسب‌های چوبی بازی می‌کردند و تنها برای غذا خوردن دست از بازی می‌کشیدند و دخترم گاهی خودش نقش اسب را بازی می‌کرد و بالاخره بعضی از دختران رویاهای خود را به حقیقت تبدیل می‌کنند و در جوانی با اسبهای واقعی به تمرین می‌پردازند. البته اسب سواری ورزش گران‌قیمتی است و در همه شهرها و کشورها رایج نیست. اما اگر واقعاً دخترتان به این ورزش علاقه‌مند است و فراهم کردن شرایط آن ناممکن نیست چرا به سراغش نرود؟ اگرچه هنوز هم مردها دارنده حد  نصاب‌های رشته‌های مختلف اسب سواری در دنیا هستند. اگر روزی به اصطبل‌هاو باشگاه‌های اسب سواری سری بزنید خواهید دید که تعداد مراجعه‌کنندگان دختر نیز کم نیست.

براستی چرا دخترها به اسب سواری علاقه‌مند می‌شوند در طول تاریخ اسب یار وفادار مردم بوده و به عنوان وسیله نقلیه‌ای مطمین به انسانها خدمت کرده است. بعد از سگ‌ها  هیچ یک از حیوانات خانگی دیگری به اندازه اسبها به انسان وفادار نبوده و حتی امروز هم از اسب برای تفریح و ورزش استفاده می‌شود. اسب نماد نجابت و استقامت است و انسان و اسب رابطه مخصوص با هم دارند. اسب سواری یک رابطه جسمی و روحی میان حیوان و انسان به شمار می‌رود. شاید اسب ترکیبی از حس زیبایی، قدرت، سرعت و توانایی تسلط را در انسان به وجود می‌آورد و این حقیقت که دختران می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند و آنها را تحت تسلط خود درآورند دربردارنده حس بی نظیری است. دختران به دلایل گوناگون به اسب‌ها و اسب‌سواری علاقمند می‌شوند و کسانی که بلاخره به آرزویشان می‌رسند از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند.

معنای اسب برای دختران

دورته استول، روانشناس و نویسنده آلمانی، معتقد است اسبها برای انسان دوستانی هستند که هیچ انتظاری جز دوست داشتن ندارند. دختران از نوجوانی از خود می‌پرسند به چه چیزهایی علاقه دارند یا چه کارهایی می‌خواهند انجام دهند و اگر به اسب سواری علاقمند باشند از ایجاد رابطه و سازش با آنها را بدون زیر پا گذاشتن اصالت و غرورش می‌پذیرد؛ به این معنا که به سوار خود می فهماند توافق و تفاهم آن دو به معنای تسلیم او نیست. این ویژگی‌ها ابتدا کاملاً متناقض به نظر می‌رسند. زیبایی، قدرت و سرعت در مقابل تسلیم و اطاعت. اما در حقیقت ترکیب آنها می‌تواند سوارکار جوان را به تقلید از اسب تشویق کند. به این ترتیب دختر یاد می‌گیرد احساساتی چون همدلی و گذشت در ترکیب با صفاتی مخالف مانند قاطعیت و استفاده از قدرت، نه تنها در مورد اسب بلکه برای او نیز در هنگام سواری را در زندگی روزمره بسیار مفید خواهد بود.

هر دختر سوارکار باید همیشه با اسبش قاطعانه برخورد کند و در عین حال مسئولیت نگهداری و مراقبت از او را هم بپذیرد. به علاوه سوارکاری اعتمادبه‌نفس، تناسب اندام و افزایش تسلط و قدرت مهار در موقعیت‌ها را به همراه خواهد داشت.

یادگیری سواری

دخترها از ۵ سالگی می‌تواند سواری را زیر نظر مربی یاد بگیرند و با گذشت زمان ماهر شوند. همان طور که گفته شد، سواری ورزشی گران قیمت است و به میدان مخصوص نیاز دارد بنابراین در انتخاب خود دقت کنید. همچنین سوارکاری در کودکی تاثیر مثبتی در رفتارهای اجتماعی و مشکلات رفتاری کودکان دارد.

مالکیت اسب

اگر در جایی دور از شهرهای شلوغ زندگی می‌کنید یا امکانات کافی در اختیار دارید می‌توانید یک اسب یا پونی( اسبهای کوچک) بخرید. شاید مزرعه‌ای در نزدیکی محل زندگی شما وجود داشته باشد که بتوانید از اصطبل آن برای نگهداری از حیوانات خانگی و همچنین اسب خود استفاده کنید. نگهداری از اسب نیز مخارج هنگفتی دارد. بنابراین فراموش نکنید تنها خریدن آن کافی نیست. در بسیاری از موارد خانواده‌ها به طور مشترک از یک اسب استفاده می‌کنند و مخارج آن را نیز میان خود تقسیم می‌کنند. در هر صورت اگر دخترتان واقعاً به اسب سواری علاقه مند است و اگر بتوانید امکان آن را برایش فراهم کنید یکی از بزرگترین و لذت بخش ترین تجربه‌های زندگی را در اختیارش گذاشته‌اید.

منبع: کتاب تربیت دختران

نویسنده: گیسلا پروشاف

مترجم: الگا کیایی