خواب نوزاد و مادر

نکاتی درباره کیفیت و کمیت خواب نوزاد و مادر

وضعیت خواب نوزاد

 شما تا به حال از طریق بروشورها اطلاعات فراوانی درباره خواب نوزاد به دست آورده‌اید. بنابراین من دیگر در این مورد توضیح نخواهم داد. در هر صورت تکرار توصیه‌های آکادمی آمریکایی متخصصان کودکان در مورد به پشت خواباندن کودکان سالم اهمیت فراوانی دارد زیرا تحقیقات جدید نشان داده است که خواباندن کودک به پشت  با کاهش سندروم مرگ ناگهانی نوزاد ارتباط دارد. بنابراین نوزاد خود را فقط به پشت بخوابانید و بعد از خوابیدن به پشت بهترین حالت برای نوزادان خواباندن آن به پهلو است. چنانچه  نوزاد همیشه در یک وضعیت خوابانده شود در سر و جمجمه نوزاد منطقه مسطح ایجاد می‌شود که “کجی سر وضعیتی” نامیده می‌شود. زمان خواب نوزاد وضعیت قسمتی از سر او را که با بالش در تماس است تغییر دهید، در طول روز در زمان بیداری گاهی روی شکم قرار دهید.

 

 

 خواب نوزاد در ابتدای تولد

 هنگامی که نوزادان را از بیمارستان به خانه می‌آورید خواب نوزاد به طور متوسط روزانه ۱۵ ساعت و معمولاً به صورت منقطع در طول روز و شب می‌خوابد. نوزاد ممکن است تقریباً همیشه خواب باشد یا میزان خواب او به ۱۱ ساعت یا کمتر تقلیل یابد. ممکن است در ساعت ۲ صبح کاملاً هوشیار باشد و حتی ساعت ۴ صبح برای خوابیدن نداشته باشد این جابه‌جایی روز و شب برای نوزاد غیر عادی نیست؛ در زمان بارداری جنین احتمالاً مدت زیادی در طول روز به علت تکان خوردن بر اثر راه رفتن و حرکت کردن شما خوابیده است و سپس همراه با دراز کشیدن شما در شب بیدار و فعال می‌شده است.

 

یافتن یک ریتم در خواب نوزاد

 می‌توانید به نوزادتان بیاموزید که بیداری در روز بسیار جالب توجه تر از بیداری در شب است. برای نوزادانی که در اتاق نوزاد بوده‌اند روز و شب تفاوت کمی با هم داشته است. لامپها همیشه روشن بوده و نوزادان گریه میکرده‌اند و افراد ۲۴ ساعت آنجا تردد داشته‌اند. در منزل شما می‌توانید روز و شب را از هم تفکیک کنید. سعی کنید در بعد از ظهر هر دو ساعت یکبار نوزاد را از خواب بیدار کنید و هرگاه در طول روز بیدار است، اوقات خوبی برایش فراهم سازی کنید. اسباب‌بازی‌های نوزاد را بیرون بیاورید، او را برای شنیدن صدای پرندگان از منزل بیرون ببرید یا به ملاقات کنندگان نشان دهید. نوزاد عادی و متوسط (البته هیچ نوزادی واقعاً عادی و متوسط نیست)، هر روز این مقدار خواهد خوابید:

·          شانزده و نیم ساعت در هفته اول

·          پانزده و نیم ساعت در ماه اول

·          چهارده و نیم ساعت در شش ماه اول

·          حدود چهارده ساعت در سال اول

 

در شب با نوزاد زیاد صحبت نکنید. جز یک لامپ چیزی در منزل روشن نکنید و با او بازی نکنید. حتی او را عوض نکنید، مگر اینکه کثیف یا بسیار خیس شده باشد. دیر یا زود اغلب نوزادان طولانی ترین دوره خواب خود ۴ یا ۵ ساعت متوالی را در طول شب خواهند داشت (البته احتمالاً لحظه‌ای  که نوزادتان به خواب می‌رود شما به رختخواب نخواهید رفت بنابراین باز هم خواب کافی نخواهید داشت).

 در پایان سومین ماه زندگی، خواب نوزاد در شب بخش عمده‌ای از زمان خوابش را شامل می‌شود. اما متاسفانه هنوز کافی نیست . دوره خواب او هنوز این قدرطولانی نیست که شما احساس کنید به اندازه کافی خوابیده‌اید.

 

اختلال خواب نوزاد

 بعد از سه ماهگی اختلال خواب نوزاد آثار خود را بر شما نشان خواهد داد و با خود خواهید اندیشید که آیا هرگز نوزاد شبها را کامل خواهد خوابید. اثر اختلال خواب بیش از خسته بودن است. زمانی که شما متوجه واکنش تاخیری شلختگی و تاری دید در خود خواهید شد، ممکن است بسیار فرسوده تر و بی رمق تر از آن باشید که متوجه اختلال در استدلال و قضاوت، بی توجهی و بی علاقگیف آشفتگی و اضطراب و افزایش حساسیت به درد در خود شوید و علاوه بر فراموشکار بودن، سردرگمی و ضد خشمی و تحریک‌پذیری فزاینده، شما جداً به مادرانی که نوزادشان از هفت شب تا ۷ صبح می‌خوابند حسادت خواهید کرد. چنین افرادی را خواهید دید و به این فکر خواهید افتاد که اشکال روشتان در کجاست؟ اشتباهی در کار شما نیست بلکه فرزندان آنها خوابیدن را دوست دارند اگر خود شما چنین مادری باشید به مطالعه بقیه مطالب این مقاله نیازی ندارید، بنابراین باید انرژی خود را برای چالش بعدی که فرزندتان پیش خواهد آورد و ذخیره کنید.

 اختلال خواب نوزاد

آیا میزان خواب بر شیردهی اثر می‌گذارد؟

 در صورتی که به اندازه کافی استراحت نکنید میزان شیر شما کاهش می‌یابد در نتیجه نوزاد گرسنه خواهد بود و به دفعات بیدار خواهد شد و به این ترتیب میزان خواب شما باز هم کمتر خواهد بود.

 برای من عدد مبارک و نیکو ۵ است. چنانچه ۵ ساعت خواب متوالی و چند ساعت خواب منقطع داشته باشم از نظر روانی فرد به نسبت معقولی خواهم بود. در چنین شرایطی می‌توانم محل قرار دادن کلید خودروام را به خاطر بیاورم، بدون سکندری خوردن راه بروم و در یک گفتگوی منطقی شرکت کنم. اما چند هفته‌ای بدون آن ۵ ساعت خواب متوالی کافی است تا مشکلات من شروع شوند. زمانی که دخترم نوزاد بسیار کم خوابی بود روزی بعد از حمام پسر ۴ ساله‌ام و خشک کردن بدن او به سختی سعی می‌کردم تا یک پوشک سایز ۱ را دور کمر او محکم کنم و از اینکه این پوشک جفت و جور نمیشد بسیار ناراحت شده بودم. نمیدانم چرا در این بین پسرم کاملاً ساکت و آرام مانده بود. آیا بر اثر شوک سکوت کرده بود می‌ترسید که اگر بخواهد از این کار منصرفم ‌کند به کار واقعاً بدتری دست بزنم؟

 

بنابراین مسئله میزان خواب نوزاد نیست! پرسش این است که به عنوان مادر و برای انجام وظیفه مادری آیا به اندازه کافی می‌خوابید و چند ساعت خواب متوالی دارید؟ فقط خود شما می‌دانید که تا چند ساعت خواب کافی است و چطور می‌توانید آن را به دست آورید. چنانچه به صورت خطرناکی دچار اختلال خواب هستید و نوزادتان از پستانک تغذیه می‌شود باید سعی کنید به تنهایی روی مبل یا در محل مشابه دیگری بخوابید و همسرتان وظایف شبانه مراقبت از نوزاد را انجام دهد. یک شب خواب و استراحت کافی می‌تواند تفاوت مثبتی در شما ایجاد کند.

 

 

راهکارهایی برای خواب نوزاد

 اینک ببینیم آیا می‌توانیم با روشهایی خواب نوزاد را افزایش دهیم؟ احتمالاً به این منظور از روشهای متفاوت و متعددی می‌توانیم استفاده کنیم. بعضی از این روش‌ها برای نوزاد فعلی شما موثراند ولی ممکن است برای فرزند بعدی بی اثر باشند. ممکن است به نظر شما بسیار منطقی باشند در حالی که از دید مادر دیگری احمقانه هستند. شاید در جایی اهمیت یادگیری خوب خوابیدن نوزادتان و در نتیجه آن ایجاد اتکا به نفس دراو را مطالعه کرده باشید. من شخصاً به این مسئله معتقد نیستم فکر نمی‌کنم به علت اینکه در شش ماهگی خواب رفتن در تنهایی را به آنها یاد نداده‌ام، آنان درباره توانایی‌هایشان در مورد پایین رفتن از صورت جدا شدن از من در اولین روز دوره پیش دبستانی دارای اعتماد به نفس کمتری بوده‌اند، شاید در جایی خوانده باشید که نوزاد اگر در اتاقشان تنها باشند بهتر می‌خوابند ولی نوزاد شما اگر تمام مدت او را در آغوش بگیرید راحت و طولانی مدت می‌خوابد در حقیقت در چنین حالتی عالی می‌خوابد.

 

نکته: وقتی کودک را می‌خوابانید چراغها را خاموش کنید. نوزادان تا دو سالگی  از تاریکی نمی‌ترسند بنابراین چرا عادت روشن بودن لامپ را در آنها ایجاد کنیم؟

 

 

آزمایش شد صحیح است.

 علاوه بر روشهای خواب نوزاد  به صورت برنامه ریزی شده کارهای ساده و مفید دیگری می‌توان انجام داد. البته مانند هر روش دیگری این کارها برای تمام نوزادان موثر نیستند اما سودمند هستند و ممکن است برای فرزندان شما کارآمد باشند. زمان نوزادی فرزندتان اجازه دهید او  در آغوش شما به خواب برود، سپس به آرامی او را در محل مخصوص قرار دهید. در حالی که تمام مدت یک دست را روی قفسه سینه‌اش قرار داده‌اید بعد از پایان گذاشتن او برای لحظه هر دو دست را روی بدنش قرار دهید و سپس به آرامی آنها را بردارید. بیدار نگه داشتن کودک در روز زمانی که خسته است موجب خواب بهتر شب نمی‌شود بلکه او را بدقلق می‌کند. در هر صورت تنظیم ساعت  چرتهای کوتاه مدت آثاری دارد و خواب بعد از ظهر کودک بسیار بهتر از بیدار ماندن او در تمام بعد از ظهر و سپس خوابیدن در ساعت پنج است. نگران ایجاد عادت ناخوشایند در کودک زیر سه ماه نباشید اگر این روش برای شب موثر باشد به اندازه کافی مفید بوده است!

 

هنگام خواب نوزاد منزل شما نباید الزاماً سکوت یک کتابخانه را داشته باشد اجازه دهید رادیو روشن باشد، ظرف و ظروف صدا کنند و زنگ در به صدا در آید. کودک به زودی خوابیدن با این سر و صداها را خواهد آمد و شما به جای راه رفتن روی نوک انگشتان پا قادر به یافتن و داشتن آرامش خواهید بود. در زندگی روزمره مادران کتاب‌های بسیاری درباره خواب نوزاد مطالعه می‌کنند، درباره آن با دوستانشان گفتگو می‌نمایند و سپس آنچه را برایشان موثر است انجام می‌دهند. البته گاهی با هیچ کس درباره آن صحبت نمی‌کنند. زیرا از رعایت نکردن قوانین احساس شرمندگی و تقصیر می‌نمایند. مادری که در پارک ملاقات می‌کنید به شما می‌گوید: ” نوزادم حتما تمام شب را می‌خوابد.” ولی نمی‌گوید که از نظر او تمام شب از ساعت ۱۲ تا چهار و نیم شب است.

 راههای خواب بهتر نوزاد

آماده شدن

 در حالی که متخصصان خواب ممکن است به مادرانی که در فروشگاه‌های بزرگ چرخ خریدشان از لوازم کمک خواب از ویبراتورهای خودکار تخت نوزاد تا نوارهای صوتی صداهای اقیانوس انباشته‌اند، بخندند. بعضی از مادران ادعا می‌کنند که این محصولات موثر بوده‌اند. حرکت معمولاً موثر است. بنابراین دنبال وسیله‌ای باشید که کودک را بجنباند یا حرکت ریز جهشی داشته باشد. علاوه بر استفاده از یک صندلی جنبان یا سبد آویخته مخصوص بچه می‌توانید در حالی که روی توپ مخصوص ورزشی نشسته‌اید کودک را در آغوش بگیرید. نشستن روی این توپ و حرکت مختصری روی آن علاوه بر اینکه موجب استراحت شماست، بر قدم زدن در اتاق برای خواب کردن کودک ارجح است.

 

اگر روش بدون استفاده از دست مورد نظر شما باشد یک تاب کوکی یا صندلی لرزنده و جهنده کودک را آرام به خواب فرو می‌برد. در ضمن آشپزی در آشپزخانه خود قرار دهید یا صندلی‌اش را روی ماشین لباسشویی بگذارید اما هرگز او را بدون نظارت رها نکنید زمزمه زیر لبی مداوم ممکن است برای نوزادتان موثر باشد. دستگاه ضبط صوت خودکاری تهیه و نوارهای لالایی آهنگهای آرام بخش مورد علاقه تان را برای کودک پخش کنید. در صورتی که هیچ یک از این روش‌ها موفقیت‌آمیز نبود می‌توان از خودرو استفاده کرد. مجموعه سرعت گیرهای بالا و پایین برنده، حرکت یکنواخت خودرو و صدای کارکرد موتور آن بسیار موثر خواهد بود. باید بسیار غیر عملی و یا به نظر شما آرام بخش باشد ولی مسیر  مورد علاقه من برای رانندگی و خواباندن نوزادان رفتن به کنار دریا بود که در آنجا خودرو را رو به امواج پارک می‌کردم و سپس از مطالعه کتاب لذت می‌بردم.

 

منبع: کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد از تولد تا یک سالگی

 نویسنده: تکلا اس.نی

 مترجم: زهرا جعفری