تست سلامت بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری و معاینات سه ماهه سوم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

ورود شما را به هفته بیست و هشتم بارداری که آخرین هفته از ماه هفتم بارداریتان است، تبریک می‌گوییم. این هفته شاهد تغییرات فراوانی در بدن خود و جنینتان خواهید بود. شما می‌بایست نسبت به این تغییرات آگاه باشید تا اقدامات بهتری در جهت سلامت خود و جنین تان بردارید. از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه مقاله را بخوانید.

         

تغییرات جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

تغییرات جنین در هفته بیست و هشتم بارداری نیز ادامه خواهد یافت. اکنون نوزادتان میتواند بااراده خود چشمانش را باز و بسته کند و در صورت تمایل انگشت شستش را بمکد. اگر نوزادتان پسر باشد، بیضه‌هایش به زودی به کیسه بیضه‌ها میرسد و در آنجا قرار می‌گیرد.

 

در هفته ۲۸ بارداری مغز نوزادتان به سرعت شکل می‌یابد. تصویر سونوگرافی در هفته بیست و هشتم سر نوزاد را نسبت به بدنش بزرگتر نشان می‌دهد. هنگام تولد، مغز نوزاد دوازه درصد وزن او را تشکیل می‌دهد. نوزاد شما اکنون تمام دوازده میلیون سلول مغزی را که هنگام تولد نیاز دارد، دارا می‌باشد. با این حال، او هنوز در حال برقراری ارتباط بین آنهاست تا بتواند کنترل همه‌چیز را از قدم‌هایش تا صحبت کردن به دست آورد.

 

در سال اول زندگی، مغز نوزادتان بیش از هر پستاندار دیگری رشد می‌کند که این سرعت، کالری زیادی می‌سوزاند؛ بنابراین نوزاد شما به رژیم غذایی نیاز دارد که پنجاه درصد چربی مورد نیاز برای رشدش تأمین شود. خوشبختانه شیر مادر و غذاهای نوزاد هر دو این تعادل را ایجاد می‌کنند.

این خوب است که روند تشکیل مغز بعد از تولد نوزاد انجام می‌شود. در غیر اینصورت سر نوزادتان آنقدر بزرگتر می‌شود که از دهانه رحم رد نمی‌شود.

 

با شما در میان خواهد گذاشت. در خیلی موارد مایع آمنیوتیک نوزاد چاق بیشتر از نوزاد کوچکتر است.

اگر میزان مایع آمنیوتیک شما بسیار کم باشد میتواند علامت وجود مشکل در جفت یا سوراخی در دیواره آمنیوتیک باشد. اگر نوزادتان مایع آمنیوتیک کافی نداشته باشد، خطر نشستن نوزاد روی بند ناف یا نبود فضای کافی برای حرکت وجود دارد.

این حالت موجب زایمان زودرس، مشکلات کلیوی و یا مشکل در پا می‌شود. این شرایط نیز نادر است و در کمتر از ۵ درصد خانم‌ها دیده می‌شود. در صورتی که شکمتان کوچکتر از حد انتظار باشد و یا ترشح مایع آمنیوتیک داشته باشید، یعنی در خطر هستید. در این صورت پزشک شما را مرتب و از نزدیک کنترل خواهد کرد و از شما خواهد خواست که آب زیادتری بنوشید.

    تغییرات جنین 

معاینات سه ماهه سوم بارداری و هفته بیست و هشتم بارداری

در طول سه ماهه سوم حاملگی باید آزمایشات زیر را انجام دهید:

آزمایش گلوکز یا قند خون

گاهی بین هفته‌های ۲۴ و ۲۸ بارداری، پزشک آزمایشی از شما به عمل می‌آورد تا ببیند که آیا قند را درست مصرف می‌کنید یا نه. شما یک مایع شیرین مینوشید و بعد از یک ساعت آزمایش خون میدهید. نیازی به ناشتا بودن قبل از آزمایش نیست ولی قبل از انجام آزمایش نان شیرین نخورید. اگر میزان قند خونتان بالا بود، پزشک آزمایش خون دیگری برای بررسی دیابت دوران حاملگی به عمل خواهد آورد.

دیابت حاملگی

در ۵۳ درصد از خانم‌ها دیده میشود. اگر خانمی که دیابت دوران حاملگی دارد درمان نشود، جنین او قند خون زیادی دریافت می‌کند و ممکن است رشد زیادی کرده و بزرگ شود. نوزادان بزرگ را به سختی می‌توان زایمان کرد و معمولاً به سزارین نیاز دارند. نوزادانی که مادرانشان دیابت کنترل نشده دارند احتمالاً مشکلات تنفسی، قند خون پایین و زردی در هفته‌های اول خواهند داشت.

دیابت دوران حاملگی همچنین احتمال فشار خون بالا را در خانم‌های باردار افزایش می‌دهد.

 

هماتوکریت

این آزمایش خون کمبود آهن در خون شما را بررسی می‌کند.

آزمایش سیفلیس

یک خانم باردار ممکن است بدون اینکه خودش بداند سیفلیس داشته باشد و ناخودآگاه عفونت را به نوزادش منتقل کند. اگر آزمایش باکتری مثبت بود، میتواند با آنتی بیوتیک درمان شود و نوزادش نیز می‌تواند بعد از متولد شدن برای مدت کوتاهی با آنتی بیوتیک درمان شود. بدون درمان، بعضی از نوزادانی که درون رحم دچار عفونت شده‌اند، چند روز بعد از متولد شدن می‌میرند و تعدادی که جان سالم به در می‌برند در معرض خطر بالای کوری، صدمات مغزی، ناشنوایی و مشکلات استخوان، پوست و دندان هستند.

عامل Rh

در اوایل حاملگی عامل Rh خون شما بررسی شده بود. عامل خون شما بررسی شده بود. عامل Rh پروتئینی است که در سلولهای قرمز خون یافت می‌شود، ولی تعداد کمی از خانم‌ها این پروتئین را ندارند و Rh آنها منفی است. خیلی از پزشکان آزمایش Rh را بین هفته‌های ۲۸۲۶ بارداری تکرار می‌کنند، مخصوصاً اگر در اوایل بارداری Rh شما منفی و Rh پدر نوزاد مثبت باشد. در این موارد ممکن است خون نوزادتان Rh مثبت باشد و در دوران بارداری بدن شما آنتی بادی تولید کند. این آنتی بادی ها میتوانند بارداری‌های بعدی شما را به خطر بیندازند.

اگر Rh شما منفی باشد، در هفته‌های ۲۸۲۶ بارداری آمپول رگام به شما تزریق خواهد شد. این آمپول با آنتی بادی ها مبارزه می‌کند.

اگر شما Rh منفی باشید و نوزادتان Rh مثبت باشد،۷۲ ساعت بعد از زایمان برای جلوگیری از واکنش ایمنی در برابر خون Rh مثبت برایتان آمپول رگام تزریق میشود. اگر Rh خون نوزادتان منفی باشد به تزریق این آمپول نیازی نخواهد بود.

سوزش معده

 

افزایش سوزش معده مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

در طول سه ماهه سوم حاملگی سوء هاضمه ممکن است شدیدتر شود. بعضی از خانم‌ها در طول حاملگی خود این سوء هاضمه را دارند. ولی عدهای آن را در سه ماهه سوم حاملگی‌شان تجربه می‌کنند. خوش شانس ترین آن عدهای هستند که هیچ وقت سوء هاضمه ندارند. درمانهای آنتی اسیدی برای سوءهاضمه‌های خفیف هستند ولی سوءهاضمه‌های شدیدتر که باعث بیداری نیمه شب میشوند به داروهای قویتری نیاز دارند.

 

دو نوع دار وجود دارد که میتوانند تولید اسید و صدمه به معده و مری را کاهش دهند. بلوک کننده ها و دسته دیگر مهارکننده‌های اسیدی. بعضی از آنها را بدون نسخه میتوان تهیه کرد ولی بهتر است قبل از مصرف آنها، با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

استراحت مطلق در دوران بارداری

اگر در دوران بارداری مشکلات خاصی داشته باشید، ممکن است پزشکتان به شما پیشنهاد کند که فعالیتهای خود را کم کنید و یا قسمتی از روز و یا تمام روز خود را در تختخواب بگذرانید. به این کار بستری در تختخواب یا استراحت مطلق می‌گویند. پزشک بستری در تختخواب را در شرایطی توصیه میکند که مادر یا نوزاد و یا هر دوی آنها در خطر باشند. خیلی سخت است که چند هفته یا چند ماه زندگی خود را متوقف سازید، ولی اگر در نظر داشته باشید که این کار دارای هدفی مهم، یعنی زایمان نوزادی سالم است، قابل تحمل میشود.

 

بستری شدن در تختخواب با پیچیدگی و مشکلاتی مثل جفت سر راهی (زمانی که جفت خیلی پایین است و دهانه رحم را می پوشاند) پره اکلامپسی ( فشار خون بالا ) و یا جدایی جفت (جدایی جفت از دیواره رحم) رابطه مستقیم دارد. گاهی نیز برای جلوگیری از زایمان زودرس و محدودیت رشد داخل رحمی (TUGR) توصیه می‌شود، اگرچه منبع علمی برای مناسب بودن این روش در درمان وجود ندارد.

 

از بیماریهای جنسی در هفته بیست و هشتم بارداری دوری کنید

حامله بودن دلیل بر این نمی‌شود که دیگر مبتلا به بیماریهای جنسی نمی‌شوید. در حقیقت حاملگی یکی از بدترین زمانها برای مبتلا شدن به بیماری جنسی است. این بیماریها میتواند باعث خیلی از ناهنجاری تولد و یا بیماریهای عصبی میشود. برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهای جنسی در هفته بیست و هشتم بارداری روابط جنسی سالم داشته باشید.

 

سزارین در چه زمانی توصیه می‌شود؟

با فرا رسیدن هفته بیست و هشتم بارداری دیگر وقت آن رسیده است که در مورد نحوه زایمان خود تصمیم گیری کنید. زایمان طبیعی عوارض کمتری برای مادر دارد و چه بسا فوایدی نیز برای آن برشمرده‌اند؛ اما گاهی پزشکان به دلیل اتفاقات غیرمنتظره در زایمان و یا شرایط و مشکلات خاصی تصمیم به انجام سزارین می‌گیرند:

 

جفت سر راهی

اگر جفت به صورت غیر طبیعی پایین تر از رحم قرار بگیرد، احتمال مسدود کردن دهانه رحم وجود دارد. این باعث میشود نوزاد نتواند از طریق کانال زایمان طبیعی به دنیا بیاید و باعث خونریزی شدید در مادر میشود.

اندازه

اگر اندازه نوزاد بسیار بزرگ باشد، سزارین روش مناسبتری برای زایمان است.

موقعیت

نوزادانی که بر عکس هستند یعنی باسن یا پاهایشان پایین است کاندید مناسبی برای زایمان با روش سزارین هستند. همچنین نوزادانی که از پهلو یا قسمت شانه به طرف پایین قرار دارند نیز گاهی نیاز به زایمان سزارین دارند.

مشکلات پزشکی در مادر

در دیابت طولانی مدت یا هرپس زایمان طبیعی برای نوزاد یا مادر خطرناک است.

سابقه سزارین

برخی از خانم‌ها که سابقه سزارین دارند می‌توانند زایمان طبیعی کنند ولی در بعضی موارد سزارین روش مناسبتر و سالمتری می‌باشد.

ناهنجاریهای تولد

بسته به شرایط، نوزادی که ناهنجاری جدی دارد، بهتر است سزارین شود.

چند قلویی

دوقلوها و سه قلوها، بسته به شرایط ممکن است زایمان طبیعی یا سزارین شوند. هرچه تعداد نوزادها بیشتر باشد، پزشک بیشتر سزارین را ترجیح میدهد.

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی و ورزش در هفته بیست و هشتم بارداری

ماست بخورید

ماست یک غذای تقریباً مناسب برای بارداری است. ماست کلسیم و پروتئین فراوان دارد. چربی کمی دارد و سیرکننده است. بعضی از ماست‌ها میکروبهای فعال و زنده دارند که باکتریهای مفیدی هستند و میزان هضم غذا را بالا میبرند. جذب مواد مغذی را زیاد می‌کنند، سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و رشد باکتریهای مضر در سیستم گوارش را مختل می‌کنند.

ماست را میتوانید به تنهایی یا با میوههای تازه و آجیل بخورید. ماست را با توت مخلوط کنید یا غذاهایی که از غلات تهیه شده‌اند را به جای شیر با ماست بخورید. میتوانید ماست را با خیار، شوید تازه و سیر خرد شده به عنوان سسی برای روی ماهی یا مرغ استفاده کنید. یا یک فنجان ماست ساده را با نیم فنجان سالسای سبزیجات تند مخلوط کنید.

رژیم غذایی با کربوهیدرات کم نداشته باشید

برنامه‌های غذایی که شما را تشویق می‌کنند تا گوشتهای زیادی بخورید و کربوهیدرات کمتری مصرف کنید برای شما و نوزادتان مناسب نیستند. کربوهیدرات قسمت ضروری از رژیم غذایی است، چون انرژی و تأثیر فوری دارد. اگر کربوهیدرات مصرف نکنید، در حقیقت خیلی از غذاهای مفید، مغذی و فیبردار را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنید.

 

غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند و می‌توانید مصرف کنید شامل میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا، عدس، نانهای گندم، اسپاگتی و غلات می‌شوند. از خوردن غذاهایی مثل کیک، نان سفید و دیگر غذاهایی که حاوی کربوهیدرات ساده هستند و چیزی جز کالری ندارند، اجتناب کنید.